SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podnoszenie ciężarów

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 13755

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez p-aR-ker z działu Strongman.
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
Podnoszenie ciężarów to dyscyplina składajaca się z dwóch boji - rwania i podrzutu.Dyscyplina ta istnieje od 1920 r.W Polsce związek podnoszenia cięzarów powstał w 1925 r.O zwycięstwie zawodnika decyduje suma kiogramów uzyskanych w dwóch bojach,jeśli jest pare takich samych wyników to o zwycięstwie decyduje waga ciała.Jezeli i waga jest ta sama to decyduje kolejnosć podejść.Po raz pierwszy zastosowano ten fragment regulaminu podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie(srebrny medal przyznano wtedy Polakowi Krzysztofowi Siemionowi, a srebrny Pyrosowi Dimasowi z Grecji. Zawody w p.c. są rozgrywane na specjalnie skonstruowanym pomoście o regulaminowych wymiarach 4m. na 4m.Zawodnik ma prawo mieć pas który ma chronić przed kontuzją.Zawodnicy urzywają równiez wystawionej przy pomosci magnezji, która zapobiega wyslizgnięciu się sztangi z rąk.
Dyscyplina podnoszenia ciężarów powstała w wyniku odwiecznej chęci człowieka do bycia najsilniejszym.Już w starożytnej Grecji rozgrywane były zawody siłaczy, które miały wyłonić najśilniejszych ludzi.Lecz podnoszenie ciężarów wymaga również niesamowitej szybkości, refleksu i doskonałej techniki, którą można uzyskać jedynie poprzez wieloletni cieżki trening. Po raz pierwszy dyscyplina ta pojawiła się na zawodach siłaczy w Atenach w 1896 r.Nie była ona jednak wogóle podobna do dzisiejszej formy tych zawodów, nie było podziału na kategorie wagowe, a zawodnicy startowali w pięciu bojach.Dzisiaj wyróżnia się siedem kategori wagowych, azawodnicy startują w dwuboju - rwaniu i podrzucie(do roku 1972 w trzech bojach,ale zrezygnowano z wyciskania w leżeniu jako dyscypliny bardzo kontuzjogennej.

Wyciskanie sztangi w leżeniu---Bój ten polega na kolejnych ruchach wykonywanych na komende sędziego. Najpierw zawodnik zdejmuje sztange z ciężarem ze stojaków, następnie na komende opuszcza ją na klatke piersiową.Następnie rospoczyna sie najtrudniejszy etap, zawodnik musi, nie odbijając sztangi od klatki piersiowej,wyprostować ręce.Odkłada sztane również na komendę sędziego.Warunkiem zaliczenia podejścia jest wyciśnięcie sztangi równolegle do podłogi.

Rwanie---Jeden z boji obowiązujących obecnie, z którego wynik zalicza się do klasyfikacji ogólnej.Zawodnik ma trzy podejścia w rwaniu,z których pod uwage bierze się te o najlepszym wyniku.Bój ten polega na pociągnięciu sztangi odpowiednią siłą aby dotarła na wyprostowanych rękach ponad głowę zawodnika.Następnie zawodnik musi wstać do wyprostowanych nóg.Podczas wykonowania tego boju nie wolno dociska sztangi ręką ani zrzucić jej tyłem.Rekord świata w rwaniu wynosi 212.5kg

Podrzut---Drugi bój do klasyfikacji generalnej.Techniki wykonywania tego ćwiczenia zmieniały sie na przełomie lat.Zawodnicy, tak jak w rwaniu maja po 3 podejścia.Podrzut polega na pociągnieciu sztangi,wykonaniu szybkiego przysiadu i przyjęciu sztangi na barki.Nastepnie należy wsać z ciężarem do wyprostu nóg i wybić sztange do góry(najczęściej wykonywany przy tym jest wykrok nożycowy).Podrzut zalicza się jeżeli zawodnik nie: docisnie sztangi przy wybiciu ręką, nie zrzuci jej z tyłu i jeżeli sztanga podczas wyprostu kolan nie podleci wyżej niżbroda zawodnika.Rekord świata w podrzucie wynosi 267.5kg(znane są również nieoficjalne wyniki powyżej 270kg).







Pozdrawiam. Tomek

Moderator działów: Aktualności, Sporty ogólnorozwojowe, Nasze hobby & Strongman i trójbój siłowy

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
Historia podnoszenia ciężarów


Podnoszenie ciężarów tak jak każda dyscyplina ma swoje gwiazdy, swoją historię i swój złoty czas.

Niewątpliwie do największych talentów i gwiazd tego sportu należą

N.Suleymanoglu
A.Kachiaszwili
P.Dimas
H.Mutlu
N.Schemansky
W.Baszanowski
H.Trębicki
K.Siemion
Sz.Kołecki
K.Szramiak
Podnoszenie ciężarów to niewątpliwie jedna z dyscyplin, która dała Polsce najwięcej medali

Medale złote - 1960- I .Paliński, 1964 - W.Baszanowski,1968 - W.Baszanowski, 1972 - Z.Smalcerz.Medale srebrne - 1972 - N.Ozimek, 1976 - G.Cziura, 1992 - K.Siemion, 2000 - A.Wróbel,Sz.Kołecki.Medale brązowe - 1956 - M.Zieliński, 1960 - J.Bochenek, 1964 - M.Nowak,I.Paliński,M.Zieliński, 1968 - M.Gołąb,N.Ozimek,M.Zieliński,H.Trębicki, 1972 - Z.Kaczmarek, 1976 - K.Czarnecki,T.Rutkowski, 1980 - T.Demończyk,T.Rutkowski,M.Seweryn, 1988 - S.Zawada, 1992 - QW.Malak,S.Wołczaniecki, 1996 - A.Cofalik

Nalepsze lata dla ciężarów to niewątpliwie lata 60 i 90.W latach 60 było to uwarunkowane wspólpracą z Z.S.R.R.Lata 90 były obfite w medale dzięki trenerowi kadry narodowej Ryszardowi Szewczykowi, który wprowadzając żelazną dyscyplinę i nowe techniki treningowe bardzo pomógł zawodnikom osiągać sukcesy.Oczywiści sykcesy osiągane w tych latach są spowodowane wielkimi talentami jakimi dysponowali zawodnicy, tacy jak na przykład Tadeusz Rutkowski, który do dziś związany jest z ciężarami i pomoga trenerom w selekcji przyszłych talentów.

http://www.lo2.opole.pl/~kgr/kolecki.html



Pozdrawiam. Tomek

Moderator działów: Aktualności, Sporty ogólnorozwojowe, Nasze hobby & Strongman i trójbój siłowy

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Zmieniony przez - finderx w dniu 2002-06-24 14:06:35

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ja cześto na treningach lekoatletyczncyh miałem rwania i zarzuty. rwanie niespecjalnie mi szło ale w zarzucie 95kg x 3 udawało mi sie szarpnąć. może i to nic szczególnego przy takiej wadze ale technicznie byłem i jestem słaby



Moderator działu "Sporty Ogólnorozwojowe"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
boogie ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 6905 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 80672
Finderx - a co się dzieje z Kołeckim? Słyszałem, że kręgosłup mu się spierdział i miał jakąś operację. Startuje?

BOOGIE WOOGIE
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
Szczerze - to nie wiem ale jak się dowiem to wrzuce




Pozdrawiam. Tomek

Moderator działów: Aktualności, Sporty ogólnorozwojowe, Nasze hobby & Strongman i trójbój siłowy

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Gochan ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 143 Napisanych postów 4627 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30336
Kiedyś odrobinę dzwigałem, jak miałem 17 lat robiłem
115 rwanie 140 podrzut przy wadze 88.4kg(na zawodach tyle miałem)
co dawało 255 - II klasa seniorska w wadze do 94. Trenowałem już wtedy od roku zapasy i w koncu całkowicie przestałem dzwigać - jakieś 2 lata temu.

Son Gochan Moderator działów doping i sztuki walki

"Czyń Swoją Wolę niech będzie całym prawem"
Aleister Crowley

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1741 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 27250
finderx -nie wyciskanie w leżeniu a stojąc!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
ok



Pozdrawiam. Tomek

Moderator działów: Aktualności, Sporty ogólnorozwojowe, Nasze hobby & Strongman i trójbój siłowy

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dokladnie, wyciskanie stojac a to dlatego ze zawodnicy za bardzo oszukiwali, podbijali, bardzo sie wyginali i sedziowie mieli trudnosci z okresleniem poprawnosci boju.

bst
Happy HIT follower
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
hmmm... trochę póżno pisze ale muszę coś sprostować... pierwsze zawody w podnoszeniu ciężarów odbyły się 28 marca 1891 roku w Londynie, startowało 7 reprezentatów z 6 krajów... a od 1896 roku są sportem olimpijskim...
polecam link http://www.iwf.net/general/gen_his.html
THX za artykuł...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
a Kołecki już wrócił po kontuzji pleców



Moderator działu "Sporty Ogólnorozwojowe"

[ Biali nie potrafią skakać ]
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

HISTORIA STRONG MAN W POLSCE

Następny temat

Pytanie do 666

WHEY premium