SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Po ile ćwiczeń na grupę - rozmyślania na temat

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 31189

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 315 Napisanych postów 5572 Wiek 54 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16915
Po ile ćwiczeń na grupę.

Wbrew temu co się powszechnie sądzi (tradycyjnie) - uważam, że zbyt duża liczba ćwiczeń nie pomaga nam tylko szkodzi.

Jeżeli planujemy wykonanie powiedzmy 2 ćwiczeń, to zapewne chcemy by każde z nich pobudziło inną część mięśnia. Przykładowo wykonujemy wyciskanie na płaskiej by pobudzić środek i górę klatki oraz wyciskanie na skosie dodatnim - by pobudzić jej górne rejony. W celu takiego pobudzenia musimy wykonać określoną liczbę serii. Jeżeli będzie ich zbyt mało - nie wykorzystamy w pełni ćwiczenia, a nasze mięśnie mimo tego przyzwyczają się do niego po kilku treningach. Są zwolennicy robienia 5 ćwiczeń za to po 3 serie. Ja uważam, że znacznie lepiej jest zobić maksymalnie 2 ćwiczenia.
Z bardzo prostego powodu:

1) Jeżeli koncentrujemy się na jakimś nowym ćwiczeniu, to powinniśmy tak dać w nim "ognia", żeby nasze mięśnie zareagowały wzrostem zanim zdążą się do tego ćwiczenia przyzwyczaić.

2) Jeżeli zrobimy 3-4 serie, to pierwsza i ostatnia praktycznie się nie liczą, bo jedna jest najcięższa, w której kuleje technika a liczy się duży ciężar (przy regresji, w progresji będzie odwrotnie) a druga jest "dopompowująca" na koniec ćwiczenia. Zostają nam 2 "prawdziwe" serie, moim zdaniem zbyt mało.

Wyobraźmy sobie trening na biceps:

Powiedzmy, że jako pierwsze wykonujemy uginanie na modlitewniku, by uwypuklić bicepsy, następnie uginanie sztangielek chwytem młotkowym.
Zrobimy po 5 serii jednego i drugiego, maksymalnie pobudzając to, co liczymy, że urośnie. Po 6-8 tygodniach wymieniamy ćwiczenia na zupełnie inne - co daje nam nowe bodźce do wzrostu - zupełnie innych rejonów.

Jeżeli zamiast tego zrobimy 5 ćwiczeń po 2 serie, albo 4 po 3 - to jakie ćwiczenia wykonamy w następnym treningu, kiedy nasze bicepsy przyzwyczają się już do tych 4-5 ? Na biceps nie mamy aż takiego arsenału ćwiczeń jak na przykład na plecy albo nawet klatkę. Zostajemy bez broni w tej walce, bo przyzwyczajamy się do znacznie większej liczby ćwiczeń w jednym cyklu treingowym, a nie osiągniemy znacznie większych efektów.

Zawsze najmocniej pobudza nas pierwsze ćwiczenie, w którym mamy najwięcej siły, drugie jest pomocnicze, każde następne to "kosmetyka". Mięśnie jednak przyzwyczajają się do wszystkich ćwiczeń. Nie są zainteresowane tym, że któreś ćwiczenie robiliśmy już na 1/3 gwizdka z powodu braku sił.

Dlatego duże urozmaicenie ćwiczeń w jednej sesji moim zdaniem owszem, może i pobudza więcej rejonów danego mięśnia - ale za to słabiej. Tak jakbyśmy na obiad zjedli plasterek wędliny, pół pomidora, kawałek czekolady, kromkę chleba, plasterek sera - dużo wszystkiego, ale mało konkretu.

Przekonałem się na sobie, że dodanie dodatkowej piątej serii, bardzo zwiększyło efekty jakie daje mi to pierwsze, najcięższe ćwiczenie.

Powodzenia
1

Rekin rośnie przez całe życie...
Bądź jak rekin, k***a!!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
hmm... pomysłowy jesteś nie ma co..

A co najwazniejsze super sie czytało, art napisany bardzo przejrzyście...

Jak wejdzie to SG

pzdr

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 2749 Wiek 43 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14835
Twoj wywod zaklada jedno: dlugotrwale planowanie. Jak ktos mysli jeden cykl do przodu i nie wie czy bedzie cwiczyl za rok to chce rosnac tu i teraz, rownomiernie, dlatego robi duzo cwiczen (tak, mowie o sobie ).
Ale fakt ze potem, gdy sie zaczyna planowac dlugofalowo, to podejscie wydaje sie byc lepsze. (tak, znowu mowie o sobie ).
1

Chesz poznac sekret? Nie ma sekretu. Dzieciak byl zszokowany, ta mina sie nie zmienia. Nie wiedzial ze cala informacja
ktorej kiedykolwiek bedzie potrzebowal juz tu jest. Tu i w milionach silowni na calym swiecie. Problem w tym ze prawda
nie jest piekna. Problem w tym ze ten sekret jest nudny i nieciekawy. Sekretem jest wytrwalosc.
The Journey - Animal

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
może coś w tym jest.
Ja na barki zawsze robię 5 serii ciskania sztangielkami i rozrastają się w szybkim tępie.

A ja wam powiem jak ja robie.
Trenuje 2 cykle po 8 tyg w tym czasie nie robie żadnych pomiarów ani nie spoglądam ukradkiem jak wyglądam. Ćwicze ile sił, jem tyle ile mam zjeść, odpoczywam ile się da, żrę suple.
Po 16 tygodniach spoglądam i motywacja taka, że mogłbym ćwiczyc cały dzien.
Nie opłaca się spoglądać codziennie do lustra, potem będzie Ci się wydawać ze malejesz a nie rośniesz
fajny sposób na motywację

soryy ze of topic ale tak gdybam
1

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 315 Napisanych postów 5572 Wiek 54 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16915
Coś w tym jest, ja miewam napady, że ważę się 10 razy dziennie i mierze - o lustrze nie wspomnę
1

Rekin rośnie przez całe życie...
Bądź jak rekin, k***a!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 2623 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 42219
mi sie ta teoria podoba, i ma jeszcze jedna zalete - stosujac sie do niej wreszcie moze ktos ze znaczna niedowaga nie bedzie tracil czasu od samego poczatku trenowania na uginanie w oparciu o kolanko z 5 kg hantlkiem, prostowanie w opadzie z 3 kg rozowa sztangielka, krzyzowanie lineczek wyciagow z jednym bloczkiem, i inne duperele, robione tylko po to zeby dociagnac do 4 cwiczen na grupe, a zamiast tego skoncentruje sie na podstawowych ruchach.

chwilowy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
też tak miałem kiedyś codziennie
1

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 917 Wiek 2 lata Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 25273
fajny art.

ps. sog chyba nie wejdzie bo juz dalem kiedys

Powrót do treningu po 2 latach.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4654 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 95579
Fajny art.Napewno pomoze wielu ludziom.Jednak wszyscy wiemy ze niektorzy lepeij reguja na wiecej cwiczen w jednym cyklu treningowym na jedna partie.Ja sam wole jednak robic tak jak Krzychu napisal.

ZAMBO (old school bodybuilding)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 398 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6497
Krzychu dobre -jak zawsze i całkowicie się z tobą zgadzam, bo pomimo krótkiego stażu już zaczynam czuć co jest dla mnie dobre. Prawie od początku ćwicze wzorując sie na twoich postach i tak np. robie więcej serii niż "standardowo" 15,12,10,10,8 (w przyszłości będzie więcej i regres ale to jak stażu przybędzie), a od pewnego czasu robie w pierwszym ćwiczeniu nawet do sześciu serii w drugim 5 trzecie traktuje jako dopompowanie 2 seryjki mały ciężar dużo powt. (pompa max).



/pozdrawiam

nie ważne jaki jesteś, ważne byś nie był nijaki..

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
Coś w tym jest, ja miewam napady, że ważę się 10 razy dziennie i mierze - o lustrze nie wspomnę - to sie nazywa bigoreksja już

kolejny art zmieniajacy moje spojezenie na trening, oszalec można

Krzych mozesz wkleić swój przykładowy trening??

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4654 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 95579
Z tym lustrem to mam tak samo,rzadko kiedy spojze to wygladam dobrze.a im wiecej sie przygladam to wygladam gorzej

ZAMBO (old school bodybuilding)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ból w klacie przy podnoszeniu na tricepsa...

Następny temat

regresja na klatke

WHEY premium