SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pas przepuklinowy

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 6016

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 144 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4386
Cześć,

wykryto u mnie przepuklinę pachwinową. Będę jeszcze miał dodatkowe konsultacje, ale na razie jest za mała na operację, więc o usunięciu na razie (prawdopodobnie w tym roku) nie myślę.
Wiadomo - przepuklina, czyli muszę unikać wzrostu ciśnienia w jakiem brzusznej. Nie chciałbym jednak rezygnować z siłowni.
Ciężarów nie używam dużych (w MC w ostatniej serii miałem 60kgx8powt., a i tak przepuklina mnie nie ominęła ;] ), więc np. co do partii jak klatka, biceps itp. nie muszę się chyba niczego obawiać.
A co do dwóch ćwiczeń - MC i przysiad. Przysiad mógłbym wykonywać z samą sztangą. Kiedyś tak trenowałem (przez kolano) i pompa była całkiem niezła, a chociaż jakoś bym te nogi męczył. MC mógłbym wykonywać dając tylko 20kg (+ sztanga 8kg, i tak nie mam 20 kilowej). Ewentualnie dałbym jeszcze wykroki (bez ciężaru i bez sztangi).
1. Według Was mogę te ćwiczenia nadal wykonywać czy kategorycznie zrezygnować?
2. Chcę kupić pas przepuklinowy, żeby zmniejszyć ryzyko jakiś powikłań. Według Was warto?
3. Co z treningiem brzucha? Nie mam drążka, więc jedyne co mogę robić to spięcia brzucha. Chyba, że macie jakieś dodatkowe pomysły? Przy okazji - MC i przysiad chcę też wykonywać, żeby dodatkowo wzmacniać mięśnie brzucha.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33059 Napisanych postów 23160 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278039
Nobody41
monkey22
Jeśli nei masz pewnej do końca diagnozy to się wstrzymaj z ćwiczeniami a pasy nie zabezpieczą przed powiększaniem , moja przepuklina pachwinowa powstała nagle , rosla i bolała więc ją odrazu zoperowałem i jest ok a podczas operacji dowiedzialem się że mam też małą nieoperacyjną przepuklinę pępkową i jak się okazało po analizie zdjęc z wakacji to do dziś mam ją już 10 lat .Nie boli , nie rośnie , tylko pępęk jest wypelniony a nie był nigdy :) Zyję ,ćwicze mocno i gdyby nie operacja tamtej to o pępkowej bym nie wiedział . Więc widzisz że przepuklina przepuklinie nie jest równa .


To w moim przypadku może być tak, że też ją mam dłużej niż myślę, bo gdyby nie to dziwne uczucie przy kichaniu to nigdy bym nie pomyślał, że mam przepuklinę. A nawet po tym, gdy pojawił się taki objaw to wykryłem ją dopiero po ok. 2 miesiącach.
Wiadomo, diagnoza najważniejsza. Mam tylko nadzieję, że chirurg będzie ogarnięty. Chociaż do sportowego prywatnie i tak się pewnie przejdę dal pewności.
U mnie może być tak, że też ją będę miał kilka lat, bo nie daje żadnych objawów i będzie nieoperacyjna - zszedłem z wagi o ponad 10kg, zauważyłem, że od około tygodnia nawet przy kichaniu już nie czuję tej przepukliny.
Monkey22 - a rozmawiałeś się chirurgiem co z tą przepukliną pępkową z związku z siłownią? Napisałeś, że ćwiczysz, więc rozumiem, że lekarz nie widział przeciwwskazań? W ogóle ciekawe czy większe obciążenie przy ćwiczeniach typu MC występuje w przypadku pachwinowej czy pępkowej.


Przy wypisie ze szpitala po operacji pachwinowej w zaleceniach miałem napisane aby przeprowadzic planowo zabieg pępkowej przepukliny , natomiast dwóch innych lekarzy stwierdziło że skoro mam ją juz tyle lat i nie daje totalnie żadnych objawów to nie ma co ruszać ( jeden wprost powiedział - Panie nie ruszaj gówna nie będzie śmierdziało ) i tak sobie żyje i nic nie rośnie , nic nie boli , no i nie rusza się przy kichaniu itp . Zdiagnozowana była na usg 2 razy .Inny lekarz stweirdził żeby zyć i nie myśleć o niej a w karcie opisał jako przepuklina mała ( nie operacyjna ) .
Co do ćwiczeń to robię każde ćwiczenia z dużymi obciążeniami jak dla mnie ( siady , ciągi , wyciskania + oczywiście cięzka praca fizyczna gdzie dźwigam cale dnie , w niej się nabawielm tych przepuklin wlaśnie :)



Zmieniony przez - monkey22 w dniu 2018-07-26 21:41:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17701 Napisanych postów 132164 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460693
Pompa to nie wszytsko, podczas wyciskania też ciśnienie wzrasta.

1. To lekarz powinien ustalic
2. Jakich powikłąń i tak masz przepukline, musisz ją kiedyśzoperować, pas nic nie da
3. cwiczen bez sprzetu jest wiele.

Trening z samym gryfem Ci nic nie da.
1

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12033 Napisanych postów 160416 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234314
co do treningu kwestia czy faktycznie istnieje ryzyko, ze przepuklina sie powiekszy, a bys moze uprawianie sportu przez wiele lat na poziomie amatorskim nie bedzie prowokowalo jej powiekaszania. jednak tego nie wie z nas nikt, nawet lekarze

pas nic nie da w przypadku pachwinowej

z treningiem brzucha bedzie podobnie jak z reszta
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Jakie masz objawy , dolegliwości ? Bóle w okolicy pachwiny , wybrzuszenia , jak reszta biodro , kręgosłup , trzewia ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 144 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4386
BPL-G
Jakie masz objawy , dolegliwości ? Bóle w okolicy pachwiny , wybrzuszenia , jak reszta biodro , kręgosłup , trzewia ?


Nie ma żadnych objawów. Żadnego bólu, pieczenia ani też wybrzuszenia. Aby wyczuć guzek trzeba dosyć mocno docisnąć, nawet lekarz, który robił mi USG 2x sprawdzał dla pewności czy to przepuklina. Jedynie czasami w czasie kichania czuję takie drganie w pachwinie, ale tak jak pisanie tylko czasami, rzadziej niż w połowie przypadków.

Biodro i trzewia też OK, żadnych dolegliwości. No chyba, że za dolegliwość weźmiemy kłucie w prawym boku, które mam od 2 miesięcy, średnio 2-3x w ciągu dnia.. Jest to dosłownie jedno ukłucie. Na USG nic nie wyszło. Możliwe, ze to od kręgosłupa, gdyż już 3x miałem kontuzje prawego prostownika (naciągnięcie). A właśnie od 3 dni nie czuję kompletnie żadnych dolegliwości w kręgosłupie to kłucie też przeszło (zakuło mnie chyba tylko 1 raz w ciągu ostatnich 3 dni). Lekarz rodzinny nie dał mi na 1 wizycie skierowania do chirurga na prześwietlenie, ale teraz pewnie już da.

Co do pasa, wiem, że on mi nie wyleczy przepukliny i operacja jest nieunikniona, ale tak jak pisałem, na razie jest ona za mała i operacji nie będzie, a nie chcę rezygnować całkowicie z siłowni na nieokreślony czas bo operacja może będzie dopiero w 2019 roku... Sądziłem, że pas będzie po prostu trzymał przepuklinę w ryzach, aby było mniejsza prawdopodobieństwo, że właśnie pojawi się jakaś wypukłość.

Lekarza chirurga oczywiście zapytam też o te ćwiczenia, ale nie wiadomo czy trafię na kogoś kto w ogóle wie co to MC ;) Także pytam zapobiegawczo Was. Wiem, że są osoby, który kilka lat ćwiczą (na sporych ciężarach) z przepukliną brzuszną czy pachwinową i ich stan się nie pogarsza. Jak tak naprawdę bardziej boję się ewentualnego uwięźnięcia przepukliny, tylko też dokładnie nie wiem z jakich powodów może ono nastąpić (podobno gdy mięśnie brzucha zacisną wejście do przepukliny, a to by świadczyło o tym, aby mięśni brzucha w tym okresie nie wzmacniać? Niby taka logika :P ).

Także według Was na lekkich ciężarach robić MC i przysiady czy odpuścić całkowicie... tylko nie wiadomo na jak długo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 1016
Ja bym na razie calkowicie odradzal cwiczenia silowe. Boisz sie uwiezniecia przepukliny a ono powstaje wlasnie w wyniku wzrostu cisnienia w jamie brzusznej a moze sie to skonczyc dla ciebie tragicznie np zadzierzgniecie jelita i dopiero bedzie wtedy... Pas przepuklinowy przed uwieznieciem nie chroni,a wielkosc przepukliny nie koreluje z czestoscia uwiezniecia
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33059 Napisanych postów 23160 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278039
Jeśli nei masz pewnej do końca diagnozy to się wstrzymaj z ćwiczeniami a pasy nie zabezpieczą przed powiększaniem , moja przepuklina pachwinowa powstała nagle , rosla i bolała więc ją odrazu zoperowałem i jest ok a podczas operacji dowiedzialem się że mam też małą nieoperacyjną przepuklinę pępkową i jak się okazało po analizie zdjęc z wakacji to do dziś mam ją już 10 lat .Nie boli , nie rośnie , tylko pępęk jest wypelniony a nie był nigdy :) Zyję ,ćwicze mocno i gdyby nie operacja tamtej to o pępkowej bym nie wiedział . Więc widzisz że przepuklina przepuklinie nie jest równa .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 144 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4386
monkey22
Jeśli nei masz pewnej do końca diagnozy to się wstrzymaj z ćwiczeniami a pasy nie zabezpieczą przed powiększaniem , moja przepuklina pachwinowa powstała nagle , rosla i bolała więc ją odrazu zoperowałem i jest ok a podczas operacji dowiedzialem się że mam też małą nieoperacyjną przepuklinę pępkową i jak się okazało po analizie zdjęc z wakacji to do dziś mam ją już 10 lat .Nie boli , nie rośnie , tylko pępęk jest wypelniony a nie był nigdy :) Zyję ,ćwicze mocno i gdyby nie operacja tamtej to o pępkowej bym nie wiedział . Więc widzisz że przepuklina przepuklinie nie jest równa .


To w moim przypadku może być tak, że też ją mam dłużej niż myślę, bo gdyby nie to dziwne uczucie przy kichaniu to nigdy bym nie pomyślał, że mam przepuklinę. A nawet po tym, gdy pojawił się taki objaw to wykryłem ją dopiero po ok. 2 miesiącach.
Wiadomo, diagnoza najważniejsza. Mam tylko nadzieję, że chirurg będzie ogarnięty. Chociaż do sportowego prywatnie i tak się pewnie przejdę dal pewności.
U mnie może być tak, że też ją będę miał kilka lat, bo nie daje żadnych objawów i będzie nieoperacyjna - zszedłem z wagi o ponad 10kg, zauważyłem, że od około tygodnia nawet przy kichaniu już nie czuję tej przepukliny.
Monkey22 - a rozmawiałeś się chirurgiem co z tą przepukliną pępkową z związku z siłownią? Napisałeś, że ćwiczysz, więc rozumiem, że lekarz nie widział przeciwwskazań? W ogóle ciekawe czy większe obciążenie przy ćwiczeniach typu MC występuje w przypadku pachwinowej czy pępkowej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 144 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4386
TomQ-MAG
co do treningu kwestia czy faktycznie istnieje ryzyko, ze przepuklina sie powiekszy, a bys moze uprawianie sportu przez wiele lat na poziomie amatorskim nie bedzie prowokowalo jej powiekaszania. jednak tego nie wie z nas nikt, nawet lekarze

pas nic nie da w przypadku pachwinowej

z treningiem brzucha bedzie podobnie jak z reszta


Rozumiem, że jeśli nawet lekarze po badaniach mi nie powiedzą czy istnieje takie ryzyko to sam muszę tak czy siak podjąć decyzję, a badania dużo mi nie pomogą?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12033 Napisanych postów 160416 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234314
moze byc takie ryzyko

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 144 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4386
TomQ-MAG
moze byc takie ryzyko


A znasz osobiście jakiś przypadek, gdy ktoś z przepukliną ćwiczył i z tego powodu nagle mu się pogorszyło? Pytam bo często się pisze o ryzyku, ale nigdy nie spotkałem osobiście lub np. na forum kogoś kto by np. nagle wylądował w szpitalu mając przepuklinę a powodem były by ćwiczenia. Wręcz przeciwnie, czytałem kilka wątków gdzie osoby parę lat ćwiczą i przepuklina nie rosła/nie rośnie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zatkany nos, problemy z zatokami, TK.

Następny temat

Zwichnięcie barku, a pływanie.

WHEY premium