SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Papryka

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 5137

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1039 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15123
Mala ciekawostka:

Papryka może zainicjować termogenezę - proces, dzięki któremu jest nam ciepło - podaje "Journal of Biological Chemistry".
Wszystko za sprawą wysokiej zawartości kapsaicyny, związku chemicznego o palącym smaku, który nie tylko powoduje miejscowe przekrwienie, ale także działając na mięśnie przestawia na jałowy bieg transportujące wapń białko o nazwie SERCA, co podwyższa temperaturę ciała.

Naukowcy pozostają ostrożni w stwierdzeniu, że papryka mogłaby mieć bezpośredni leczniczy wpływ - spożycie odpowiedniej dawki kapsaicyny przewyższa możliwości przeciętnego człowieka.

Niemniej jednak właściwości papryki będą wykorzystane do dalszych badań nad leczeniem wychłodzenia (hipotermii). Być może uda się opracować lek naśladujący działanie kapsaicyny.

zrodlo - onet.pl
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 4524 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 33482
no ciekawy art Sog za to ze jestes z k-ce
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 891 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5255
Zapomniałeś dodać,że kapsaicyna jest toksyczna,a w większej dawce śmiertelna te jej właściwości zadecydowały o tym,że wykorzystuje się ją jako broń chemiczną,smacznego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3676 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22018
Kapsaicyna jest przekaźnikiem w organiźmie. O tym też nie zapominajmy

Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 891 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5255
Z ciekawości spytam,przekaźnikiem czego?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3676 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22018
Odczuwania ciepła. Jeśli chcesz to dorzucę więcej info. A z resztą.. poczekaj chwilę to napiszę

A jednak nie napiszę bo podrecznik zostawiłem w innym domu 500km ode mnie w tej chwili. Dam znać jak będe na miejscu, jeśli Ciebie to interesuje. Ewentualnie polecam Twojej szanownej uwadze książkę "Histologia" Sz.P.Prof. Sawickiego.

Pozdrawiam.

Zmieniony przez - Kogaion w dniu 2008-08-13 12:42:19
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1039 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15123
Kapsaicyna, będąca jednym z alkaloidów z grupy wanilinoidów, łączy się receptorem wanilinoidowym podtypu 1 (VR1), który pełni funkcję transmembranowego kanału jonowego neuronów. VR1, który jest zwykle stymulowany przez ciepło lub mechaniczne uszkodzenie ciała, umożliwia kationom sodu i potasu przenikanie przez błonę komórkową do wnętrza komórek. Skutkuje to tzw. depolaryzacją synaps i wysyłaniem przez układ nerwowy fali sygnałów do mózgu, które są odbierane jako wrażenie ciepła i bólu. Przyłączenie cząsteczek kapsaicyny do receptorów VR1 skutkuje podobnym ich uruchomieniem, jak ma to miejsce w czasie spożywania zbyt gorących potraw.

zrodlo - wikipedia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 891 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5255
Jeśli tak na to patrzeć...Nie występuje w organizmie człowieka dlatego pytam.Optowałbym,że przekaźnikami w organizmie są kationom sodu i potasu w tym przypadku,nie znam się i nie pytałem żeby udowadniać nieprawidłowość jakiegoś stwierdzenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3676 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22018
W sumie sam już nie wiem. Znaczyłoby to, że kapsaicyna występuje także w pieprzu i innych przyprawach, które mają ostry smak

Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1039 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15123
Kapsaicyna wystepuje w ostrych papryczkach chili , ale bardzo podobne substancje(zwane kapsaicynoidami, o bardzo zbliżonej strukturze chemicznej, są odpowiedzialne za ostry smak) wystepuja rowniez w pieprzu czarnym , papryce ostrej, kurkumie i wielu innych ostrych przypraw korzennych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 891 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5255
Małe sprostowanie-kationy miało być w mojej wypowiedzi,nie kationom,wkleiłem tekst i nie poprawiłem.

Kiedyś się zainteresowałem tą substancją kiedy pisałem pewną pracę na temat środków obrony osobistej.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dieta redukcyjna-pytania/sprawdzenie

Następny temat

Prosze o pomoc w diecie!

WHEY premium