SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pamięć mięśniowa

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 22131

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 898 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24602
Witam, niejednokrotnie słyszy się o tak zwanej pamięci mięśniowej i wpływie wysiłu w okresie dzieciństwa oraz dorastania na pózniejszy stan naszego umięśnienia (lub otłuszczenia . Czym tak naprawde jest ta pamięć mięśniowa i na czym to polega? Bo na pewno jest jakieś naukowe uzasadnienie. O tym że występuje przekonałem się dzisiaj po zobaczeniu kolegi którego nie widziałem od dawna, a który to trenował pare lat temu na siłowni przez spory okres czasu. Następnie miał długą przerwę i w czasie tej przerwy zleciał z wagą o około 10-13 kg. Teraz zobaczyłem go po ponad dwóch miesiącach regularnych treningów (jestem też pewien że nic nie brał, nawet kreatynki) i jestem zaskoczony. Odrobil juz pare kilo i to bynajmniej nie tłuszczu. Genetyki specjalnej nie ma, raczej chudokościsty. Prosiłbym o jakieś linki albo obszerne przedstawienie tematu ;)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
W wyniku ćwiczeń rosna rozmiary (hipertrofia) lub liczba (hiperplazja) włókien mięsniowych. Jak przestajesz ćwiczyć rozmiary włókien maleją ale ich liczba nie spada. Po powrocie do ćwiczeń szybciej więc nabierasz "masy" gdyż liczba włókien i tak już jest większa a istniejące włókna łatwiej ulegają powiększeniu. Nie wymagają też wzmocnienia ścięgna i wiązadła wzmocnione poprzednim treningiem. Rozciągnięte sa również błony, powięzi, etc. potrafiące hamować przyrost objetości mięśni. Tak więc przez pewien czas po powrocie do ćwiczeń odzyskiwanie masy mięsniowej idzie dosyć łatwo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 898 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24602
Dzieki za objasnienie. Czyli praktycznie im szybciej rozpocznie sie przemyslane treningi tym lepiej. Synek moj bedzie mial w rozkladzie dnia pompki, przysiady i podciagania na drazku a takze basen i sporty walki Hehe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
niezupełnie to co piszesz ma sens, ale uprawiać sport i tak dobrze jest zacząć wcześnie z wielu innych powodów
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 445 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3855
co do rozrostu miesni to i tak zwiekszanie sie ilosci włokien miesniowych jest ograniczone....nowe wlokna miesniowe tworza sie z tzw komorek satelitarnych ktorych ilosc tez jest ograniczona, wiec....
a co do cwiczen dla synka to nie przesadzaj! bo mu zaszkodzisz! basen jak najbardziej....na wszystko przyjdzie pora
2

.:Opinia jak Doopa kazdy ma inną:.

-=[Y&A]=-Ghost

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 71 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1161
ja nie jestem do konca pewien, ale slyszalem ze w okresie dorastania wogole szybciej rosna miesnie, a te zdobyte to nawet jesli pozniej sie nie cwiczy zostaja lepiej niz gdyby one powstaly w pozniejszym okresie,
ale nie jestem tego do konca pewien
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 52 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1413
heja, właśnie się zastanawiam nad kwestią pamięci mięśniowej (bardziej ,,stawowej"). Tyka, napisałeś, że trening wzmacnia ścięgna, stawy, itp. i po odstawieniu ćwiczeń ich stan się nie zmienia (nie tracą na sile). A co jeśli, przykładowo, robiłem przysiady z 40 kg a teraz robię z 20 kg? Kiedyś czytałem, że mięśnie które kiedyś były poddawane dużym obciążeniom odzwyczajają się od nich, jak wrócimy do ćwiczeń z mniejszym ciężarem. I o wiele trudniej się wraca do tych pierwotnych np. 40 kg. Czemu tak się dzieje? Przez układ nerwowy? Ale głównie chodzi mi o stawy, ścięgna, więzadła - czy one też słabną (po odstawieniu cięższego żelastwa na korzyść mniejszego) tak jak mięśnie? A może ,,pamiętają" te przykładowe 40 kg?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 405 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7650
akurat teraz "korzystam" z pamięci mięśniowej, masa wzrasta mi jakieś 3 razy szybciej, a siła idzie normalnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 603 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 16407
"W wyniku ćwiczeń rosna rozmiary (hipertrofia) lub liczba (hiperplazja) włókien mięsniowych." nie da sie zwiekszyc liczby wlokien miesniowych
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 158 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1933
Jak to się nie da ? W wyniku treningu na ,,siłę" wysyłany jest do mięśni impuls powodujący hiperplazję mięśniową, stare włókna mięśniowe ulegają rozdzieleniu na większą ilość, a nowe komórki mięśniowe zamiast łączyć się z istniejącymi już komórkami(hipertrofia), tworzą nowe włókna mięśniowe przez co siła wzrasta. Tym więcej włókien mięśniowych tym silniejsza kurczliwość mięśnia, a co z tym idzie - większa siła. Co do synka, to racja, nie przesadzaj, bo może odbić mu się to na zdrowiu. Nie naciskaj i nie przekazuj mu nic na siłę, bo tylko obrzydzisz mu siłownię i sporty. Najlepiej jest zaimponować dziecku, tak, aby samo się tym zainteresowało, a ojciec, który zna się na rzeczy będzie dla niego super pomocą ;)

Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 158 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1933
Ups, nie zauważyłem daty postów :P
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zalozenia HIIT ?

Następny temat

Dieta na masę do oceny

WHEY premium