SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Palec u ręki i naderwana torebka stawowa - doradźcie

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 158417

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 223 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 544
Półtora miesiąca temu "wybiłam" sobie środkowy palec lewej ręki. (zwyczajnie niefortunnie usiadłam na ręce i trach) Palec spuchł dość mocno i bolał. Byłam na prześwietleniu, nie wykazało żadnego złamania, skręcenia itp, lekarz zaś stwierdził , że to pęknięcie czy naderwanie torebki stawowej,. Kazał najpierw usztywniać i robić okłady z płynu burowa, potem fastum żel i tyle. Niedługo miną 2 miesiące od tego zdarzenia, a mój palec nadal jest niesprawny, nie boli już przy codziennych czynnościach, ale nie da się go zgiąć do końca ani wyprostować. Kostka w palcu nadal jest powiększona i przy próbach zgięcia dłoni w pięść czy wyprostowania samego palca (niestety nie da się tego zrobić, jest lekko zgięty) jednak boli.
Pytanie do osób, które już to przechodziły - jak długo to się goi??? Ile jeszcze czasu minie i czy w ogóle palec wróci do normalności??? Czy jednak powinnam znowu iść do innego lekarza.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lubiekaszke Redakcja SFD
Ekspert
Szacuny 471 Napisanych postów 13028 Wiek 33 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 79809
Uraz więzadeł i torebek stawowych następuje pod wpływem działania na staw sił skrętnych lub gnących, powodujących napięcie przekraczające ich wytrzymałość. Więzadła i torebka stawu, oprócz funkcji ochronnej (zapobiegają ruchom maksymalnym) i odżywczej (błona maziowa torebki stawowej), spełniają też funkcję informacyjną tj. włókna nerwowe mają zakończenia w ich obrębie i dodatkowo w powięziach mięśni wysyłają mnóstwo informacji o położeniu kończyny. Dzięki temu zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się.

Nawet najmniejsze skręcenie sprawia, że więzadła zostają częściowo naderwane i trwale rozciągnięte, a tym samym zostają zaburzone wyżej wymienione funkcje, co powoduje niestabilność stawu. W pewnym zakresie może być ona zrekompensowana zintensyfikowaną pracą mięśni. W pozostałych tkankach narządu ruchu przeciążenia się sumują i pozostawiają po sobie ślady w postaci uszkodzeń chrząstki, blizn łącznotkankowych mięśni i więzadeł. Wszystkie te czynniki mogą poważnie zaburzać naturalną sprawność. Dlatego trzeba precyzyjnie określić uszkodzone tkanki i nigdy nie bagatelizować nawet najmniejszych urazów.

Uraz sprawia, iż tkanki zostają uszkodzone. W jego wyniku tkanki uruchamiają wielostopniowy proces, który manifestuje się ostrym stanem zapalnym oraz procesami naprawy w celu odtworzenia struktury i funkcji. Powstanie ostrego stanu zapalnego objawia się: podwyższeniem temperatury, zaczerwienieniem, bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości.

Zdrowienie tkanek odbywa się w trzech etapach:
- ostrej – zapalnej, trwa do 48 godzin,
- podostrej - naprawy i regeneracji, trwa do 6-8 tygodni,
-przewlekłej - modelowanie blizny, trwa do 12 miesięcy.

Proces gojenia jest procesem biologicznym, naturalnym, a znajomość i przestrzeganie jego etapów pozwala na kontrolę tego procesu i wybór optymalnych i skutecznych metod leczenia, bez których nie ma możliwości powrotu do pełnej sprawności ruchowej.
Każda kontuzja powinna być zbadana przez specjalistę, który określi uraz i wyznaczy sposób leczenia. Dążymy do całkowitego zagojenia uszkodzonych tkanek i przywrócenia funkcji w oparciu o leczenie zachowawcze lub operacyjne i fizjoterapię.

Leczenie zachowawcze obejmuje:
- zakładanie opatrunków,
- punkcję,
- stabilizacja narządu,
- farmakoterapia,
- fizykoterapia,
- elementy usprawniania.
Nierzadko zachodzi konieczność zabiegu operacyjnego, którego celem jest odtworzenie ciągłości i funkcji uszkodzonych tkanek. Dążenie do pełnej sprawności jest ważne w obu przypadkach, a istotą jego jest przywrócenie pełnej możliwej do osiągnięcia funkcji przy czynnym i aktywnym udziale osoby chorej.


Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Pęknięte_żebro-t180992.html
https://www.sfd.pl/Ból_ściegien_pod_kolanami!!-t299468.html
https://www.sfd.pl/Skręcona_kostka_i_opuchlizna/sinienie_całej_stopy_i_krwiaki-t600090.html




Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-23 01:45:04
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 223 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 544
halooooooooo :( napiszcie coś

EDIT: Czy doprawdy nikt nie miał podobnego problemu????

Zmieniony przez - kitka0102 w dniu 2009-03-03 17:41:20
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
W stawie jest naciagnieta z jednej strony torebka stawowa a z drugiej strony ulegla obkurczeniu, trzeba uzyc mobilizacji. Polecam gabinety terapii manualnej
1

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 223 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 544
Zrobiłam fotki - może teraz więcej osób się wypowie.
Jutro chyba skoczę po skierowanie do chirurga i jednak to skonsultuję, bo marnie mi to wygląda.














Zmieniony przez - kitka0102 w dniu 2009-03-04 01:17:17
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
Obuchnieta torebka stawowa, i z tego co widze byc moze jest rozciagniete wiezadlo oboczne. MOzesz sprobowac Okłady z lodu lub lepiej masaz kostka lodu
1

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 223 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 544
To się stało prawie dwa miesiące temu więc małoprawdopodobne, aby lód coś tu zmienił...
Pytanie brzmi czy cokolwiek jest w stanie to wyleczyć, czy już zawsze będę miała kostkę w palcu jak u żaby ??? Byłam dziś po skierowanie do ortopedy i w przyszłym tygodniu mam wizytę, doktor rodzinny stwoerdził, że raczej bez zabiegu się nie obejdzie
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
Nie no jak wolisz ja widze co jest na tym palcu czyli obrzek i to spory. jezeli bym mila takiego pacjenta jak ty w gabinecie to pierwza rzecza bylby okład z lodu, ewentualnie krioterapia a potem rozluznienie i bym ten palec nastawil bo widze ze moze byc lekko podwichniety .
1

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 223 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 544
Oki nigdy nie zaszkodzi popróbować.... a powiedz jak długo mam tym lodem masować/przykładać??? Co do zwichnięcia to na pogotowiu zarzekali się że wszystko jest supoer, na RTG nie widzieli żadnego zwichnięcia i złamania, ale czort ich tam zna....
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
3 razy dziennie po 10 minut, Taki uraz na RTG nie wyjdzie bo kosci są ok tu jest problem z tkankami miekkimi wiezadlami i sciegnami, porponuje USG jezeli hccesz byc na 100% pewna co tam sie stalo
2

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12
Witam,od czterech tygodni mój palec(też środkowy) wygląda dokładnie tak samo jak Twój Kitko0102 , współczucie, też jestem bezradny,nadal boli i mam takie same objawy jak Ty,nie mogę go do końca wyprostować ani też zginać.Cholernie mi to przeszkadza,nic nie mogę zrobić,nawet jak trzymam łyżkę czy szczoteczkę do zębów to boli. Po piątkowej wizycie u ortopedy,dowiedziałem się, że potrwa to do pół roku i sam niewiem co o tym myśleć.Bardzo jestem ciekawy następnych wypowiedzi.Może ktoś miał podobny przypadek i się wypowie...pozdrawiam
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 223 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 544
Ja jutro rano mam wizytę u baaardzo ponoć dobrego specjalisty (załatwioną po znajomości zresztą) to jak coś się dowiem ciekawego to Ci napiszę :)
3
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czym sie rozni zwichniecie a skrecenie??

Następny temat

Grudki na mięśniach

WHEY premium