SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PRZETRENOWANIE I JEGO SKUTKI -art.

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16259

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dla wszystkich zapaleńców, którzy chcą ćwiczyć po 5 razy w tygodniu :

Przetrenowanie jest problemem występującym najczęściej wśród kulturystów, trójboistów i ciężarowców. Fizyczne wymogi ostrego treningu wytrącają normalne czynności organizmu z równowagi, czego następstwem jest przemęczenie. Występuje ono często przy wprowadzeniu wysokiej intensywności i objętości treningowej. W tych okolicznościach szczególnie ważna jest kompletna regeneracja. Podczas regeneracji normalizują się czynności organizmu ludzkiego i rekornstruje się utracona energia w formie glikogenu. Jeżeli to nastąpi zyskuje się na sile i masie mięśniowej. Wielu sportowców nie zdaje sobie jednak sprawy, jak istotna jest całkowita odnowa. Przeciążenia mięśniowe różnią się od przetrenowania tym, że charakteryzuje je bezpośrednie, strukturalne uszkodzenie tkanki mięśniowej wynikłe z przesadnego, ostrego treningu. Może to wystąpić już w trakcie pierwszej jednostki treningowej. Oczywistym tego skutkiem jest zlokalizowana wrażliwość na ból.
Ponieważ może to być początek krótko-lub długotrwałego przetrenowania, należy zredukować intensywność trenignu, aż do całkowitego wypoczynku, w szczególności grup mięśniowych tym dotkniętych. Zasada zwiększania obciążeń jest podstawą postępów w treningu. Jeżeli jednak następuje to zbyt szybko, dochodzi do punktu, w którym dalszy wysoko intensywny trening prowadzi do przetrenowania z uwagi na całkowite wyczerpanie potencjału energii. W tym okresie redukcja intensywności treningu powinna umożliwić całkowitą odnowę i zrównoważenie rezerw.
Symptomy przetrenowania są wprawdzie różne u każdego atlety, ale głównie objawiają się zwiększonym, zapotrzebowaniem na płyny, nieprawidłowym snem i możliwie niską wagą ciała. Długotrwałe przetrenowanie charakteryzuje się tym, że organizm jest przez długi okres czasu tak przeciążony, że wystąpiły już dodatkowe negatywne skutki. W takich przypadkach domaga się on oficjalnie spokoju i całkowitego wypoczynku. Regeneracja jest wolniejsza i może być tak, że wyczerpanie daje o sobie znać w trakcie następnego treningu Często obserwowaną oznaki przetrenowania jest podwyższę na częstotliwość pracy serca, a więc puls spoczynkowa jest wyższy niż normalnie Oznacza to, że organizm pracuje na zwiększonych obrotach nie w pełni zregenerowany. Przy mocnym przetrenowaniu może nawet wystąpić brak zdolności regeneracji. Trzeba zauważyć, że całkowity wypoczynek w tym względzie może trwać od kilku tygodni do po roku, w zależności od stopnii przetrenowania. Następstwem przeciążeń jest zahamowanie w rozwoju, tzw. stagnacja z problemem tym zetknął się już prawie każdy w pracy bądź treningu. Monotonność i nuda są tego częstą przyczyną, tak samo jak codzienne stresy w życiu prywatnym. Jeżeli do tęgi dojdzie, jest zwykle czas na zmianę pracy lub programie ćwiczeń. Jest pewne, że intensywny trening przez długi okres czasu tworzy podstawę do przetrenowania, a więc im częściej trenujemy, tym więcej czasu żąda kompletna odnowa. Decydująca jest w tym względzie prawidłowa kombinacji treningu, czasu odpoczynki i dobrego odżywiania. Jeżeli byliście przetrenowani i po przerwie przystępujecie do po nownego treningu, ćwiczeń stopniowo, zaczynając z niskiej do średniej intensywności z małą liczbą powtórzeń, serii i ćwiczeń. W taki sposób przy gotujecie się ponownie do waszego normalnego treningu. - paker.prv.pl
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
możesz, ale w 100% nie polegaj na tym lecz na polaczeniu wszystkich glownych czynników- ktore napewno znasz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
sog to chyba omnie ja chodze cały czas obolały icwicze pom bary bic , tric
wt nogi
sro brzuch
czw klata
piat plecy
sob brzuch
i dotego codziennie rowerek i nieraz biegam i jeszcze jezdze na rowerze po dworzu i niemam sił

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 104 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 404
Nieźle prosze Pana. Tskie info to podstawa dla dostrzegania objawów wytyrania organizmu. Ja osobiście jestem zwolennikiem 3 treningów w tygodniu i to we wtorki, czwartki i soboty. Wtorek i czwartek średnio ciężkie natomiast sobota zgnojenie :). Regeneracja to podstawa. Jakby dobrze przanalizować sprawe to nie ma właściwie żadnego ćwiczenia które tak naprawde angażuje tylko jeden określony mięsień. Izolowane również. A nawet takie przedramiona potrzebują czasami 48 godzin na regenerację. Inna sprawa do odpowiednie dobranie i dopasowanie dzień po dniu ćwiczeń tak żeby nie zamordować się..... Sog leci do ciebie...

HMB

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za sogi panowie i zgadzam sie z wami również. Większość ludzi nie wie, że mięśnie rosna podczas regeneracji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 136 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6243
Bardzo pozyteczny artykul. Moze ktos wreszcie z nowych zauwazy ze nie podczas [podnoszenia ciezarow miesnie rosna a podczas solidnego odpoczynku.
A znam takiego koleszke co po kazdym cwiczeniu sprawdza czy mu cos uroslo

EDIT: SOG oczywiscie!!!

Zmieniony przez - Pablo1986 w dniu 2004-07-09 20:31:33

The truth is out there.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Pablo no i z pewnościa rosnie, bo mięśnie się pompują i ma większe niż przed treningiem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 104 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 404
A tak poza tym to z ciekawostek przyrodniczych.... mięsień i owszem jest napompowany jakiś czas po ćwiczeniu ale ta pompa -krew poprostu się rozchodzi... potem jest okres gdy można wyraźnie zauważyć spadek i zmniejszenie mięśnia... własciwy efekt jest dopiero widoczny po około 48 godzinkach...wtedy mięsień jest nadbudowywany po zniszczeniach i dostosowywany do określonego cięzaru i wysiłku... tak że Panowie ...sprawdzać dwa dni po ćwiczeniach czy łapa cośkolwiek urosła :)... Nareczka

HMB

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dobra i przydatka rada HMB, sog 4U
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
saib__ ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 60 Napisanych postów 20426 Wiek 34 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 84645
DUDEK SOG

Były moderator Sceny MMA i K-1 oraz elita SFD.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 136 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6243
Mialem wlasnie to na mysli co HMB.
Przeciez wiadomo ze jak sie cwiczy to ladnie puchnie i mozna byc zadowolonym Ale jeszcze gdyby tak zostawalo to by bylo pieknie.
Ja tez tak mam ze ladnie pieknie puchnie tylko ze po 2 godzinkach juz jest mniej tego, ale przynajmniej wiem ze cos sie dzieje.
A co do tego mojego kolesia to on o tym nie wie ze jak spuchnie to tak nie zpstaje

The truth is out there.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
refresh

Zmieniony przez - Don Garcia w dniu 2005-10-07 22:28:07

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kontuzja

Następny temat

Cos bedzie z tej klaty ?

Wiecej