SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PROŚBA o POMOC. Stan zapalny kolana.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2010

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 45 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 570
Witam
Mam problem z kolanem jakiś dziwny.
Mam 27 lat. W 2016 r. w lutym miałem robione, cyt: "Artroskopowa, rewizyjna rekonstrukcja wkp stawu kolanowego lewego STiG z drugiej nogi ARTHREX.
Szycie łąkotki przyśrodkowej - FastFix. Usunięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki bocznej
."
No i rehabilitowałem się i wszystko przebiegało w dobrym kierunku, tyle że szło dość długo.
Jakoś na początku września po treningu/rehabilitacji nóg coś zaczęło mi dziwnie chrupać przy prostowaniu/zginaniu nogi. Nawet dziwnie mi było prostować nogę, ale jakoś mnie tam nic nie bolało. Pomyślałem, że to nic wielkiego i wieczorem zrobiłem kolejny trening nóg ( przysiady, ćwiczenia z taśmami na nogach, propriocepcja itp.) No i nazajutrz mi kolano spuchło, jakby zrobiła się tam woda no i przy chodzeniu dłuższym odczuwałem ból. I do teraz czuję to samo, przy dłuższym chodzeniu robi mi się ciepłe kolano i zaczyna boleć, że jak długo chodzę to już nie daję rady i tylko kuleję.
Byłem prywatnie u lekarza ortopedy i zrobiłem też USG kolana:
"Stan po rekonstrukcji ACL, usunięcie fragmentu łąkotki bocznej oraz szyciu łąkotki przyśrodkowej.
W stawie kolanowym wysięk i pogrubiała błona maziowa.\
Na kłykciu przyśrodkowym kości udowej ognisko chondromalacji II st.
W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej zmiany zwyrodnieniowe i pooperacyjne oraz podtorebkowa horyzontalna szczelina;
w badaniu dynamicznym łąkotka nie ulega rozwarstwieniu.
Łąkotka boczna niejednorodna, z obecną poprzeczną szczeliną,;
w badaniu dynamicznym łąkotka nie ulega rozwarstwieniu - prawdopodobne uszkodzenie śródłąkotkowe.
Ścięgno m.4głowego, więzadło rzepki, troczki rzepki, więzadła poboczne, pasmo biodrowo-piszczelowe
oraz przyczepy więzadła krzyżowego tylnego bez zmian.
W badaniu dynamicznym niewielka niestabilność przednia - obraz usg przemawia za elongacją graftu.
Dół podkolanowy prawidłowy."

Lekarz sam nie wie co może mi dolegać i proponuje mi zabieg artroskopowy. Tyle, że z NFZ to się naczekam, co jest dla mnie bezsensu, a prywatnie mnie nie stać. We wtorek mam jeszcze wizytę u innego ortopedy z NFZ, ale nie wiem czy za wiele pomoże, zobaczymy.
Czuję w kolanie, że to jakieś zapalenie jest, bo robi się dość ciepłe. No i widać jakby było nieco spuchnięte.
Pytania:
1. Warto iść jeszcze do fizjoterapeuty? Może ćwiczeniami można to jakoś wyleczyć?
2. Jakiś lek na ten stan zapalny czy coś co pomoże?
3. Suple i dieta, w to mogę zainwestować. Może dietą można to jakoś wyleczyć?
4. Co jeszcze byście mogli poradzić?


Pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Marsjanin
i ten mięsień (obszerny przyśrodkowy tak mi się wydaje, czy krawiecki?) nie jest wystarczająco rozwinięty.


pewnie chodziło o obszerny przyśrodkowy który przy tego typu zabiegach i wyłączeniu jego funkcji szybko zanika
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3185 Napisanych postów 15808 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 146709
Moja łąkotka też jest poszyta FastFixem, u mnie też mocno chrupie, strzela itd. Mój ortopeda, który jest uważam mocno kumaty, stwierdził, że to po prostu przez chondromalację, którą widzę i Ty masz, plus zmiany zwyrodnieniowe.
I zaproponował kwas hialuronowy, ale to w przyszłości...

Na pewno warto udać się do ogarniętego fizjoterapeuty i przedyskutować problem. Na pewno warto włączyć do diety większą ilość omaga3, czyli ryby, siemię lniane, nasiona chi,orzechy, awokado itd.
Dzięki o3 stan zapalny może ulec zmniejszeniu. Do tego na pewno (dopiero po oznaczeniu witaminy D w badaniu 25 (OH) ) można dobrać odpowiednią suplementację witaminą D3 z K2.
Znajomy polecił mi dwa suple: https://sklep.sfd.pl/Universal_Nutrition_Jointment_OS-opis33864.html oraz https://sklep.sfd.pl/Megabol_Flexit-opis28076.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Nie dla mnie interpretować obraz usg, ale może hirudoterapia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Marsjanin

Jakoś na początku września po treningu/rehabilitacji nóg coś zaczęło mi dziwnie chrupać przy prostowaniu/zginaniu nogi.


był jakiś uraz podczas treningu , moment co zabolało , zakuło cokolwiek ?

dolegliwości bólowe pojawiają się tylko podczas dłuższego chodzenia ?

Po wykonaniu artroskopii w tym celu oczywiste było że wynik badania USG wskaże sporo zmian strukturalnych

Kiedy wizyta u drugiego ortopedy ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 45 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 570
Właśnie nic nie zakuło, tak jakby po jakimś czasie zaczęło coś się dziać, tak dziwnie mi się prostowała noga w końcowej fazie, gdzie w końcowej fazie coś jakby mi tak chrupało i z lekką rotacją na zewnątrz noga uciekała podczas prostowania. Pamiętam, że nie mogłem wtedy swobodnie wyprostować nogi, teraz już mogę w miarę swobodniej wyprostować. Był to jakoś dzień/dwa, w którym przeszedłem na następny poziom ćwiczeń, gdzie zwiększyłem siłę oporu taśm, z którymi ćwiczyłem.
Ból pojawia się od strony wewnętrznej kolana przy chodzeniu, w sensie, że gdy staram się normalnie chodzić to zaczyna mnie tam boleć. A po dłuższym chodzeniu też zauważyłem, że w tym miejscu mnie zaczyna boleć nawet jeśli chodzę "półnormalnie" no i coraz cieplejsze się robi kolano, dlatego przykładam często okład z lodem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 45 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 570
Jestem już po wizycie u drugiego ortopedy z NFZu. Zrobiłem tam zdjęcie rtg i nie wiele lekarz poradził, po za tym, żebym poszedł do tego lekarza co mnie operował wcześniej( czyli tego pierwszego (on też robił mi ACL) u którego byłem i który proponuje mi artroskopie). Wypisał Flexove i jakiś jeszcze lek i zarejestrowałem się na wizytę w poradni rehabilitacyjnej(za tydz wizyta). Lekarz mówił, żebym jeździł na rowerku, basen, ćwiczenia izometryczne. No i tyle chyba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 45 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 570
BPL-G
Marsjanin

Jakoś na początku września po treningu/rehabilitacji nóg coś zaczęło mi dziwnie chrupać przy prostowaniu/zginaniu nogi.


był jakiś uraz podczas treningu , moment co zabolało , zakuło cokolwiek ?

dolegliwości bólowe pojawiają się tylko podczas dłuższego chodzenia ?

Po wykonaniu artroskopii w tym celu oczywiste było że wynik badania USG wskaże sporo zmian strukturalnych

Kiedy wizyta u drugiego ortopedy ?


Dodam jeszcze, że wtedy zlekceważyłem to co się zaczynało dziać w kolanie i zrobiłem ten sam trening wieczorem i na drugi dzień już mi kolano dość mocno spuchło i od tamtego momentu przestałem cokolwiek ćwiczyć, ale teraz chyba, jednak zacznę wdrążać jakieś izometryczne, rowerek i może basen.
No i dodam jeszcze, że dość słychać jak mi strzela w kolanie, gdy staram się normalnie chodzić, nie zawsze ale często



Zmieniony przez - Marsjanin w dniu 2017-10-17 22:08:11

Zmieniony przez - Marsjanin w dniu 2017-10-17 22:09:34
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Marsjanin
Jestem już po wizycie u drugiego ortopedy z NFZu. Zrobiłem tam zdjęcie rtg i nie wiele lekarz poradził


po zdjęciu RTG w tym przypadku niewiele można było się spodziewać że będzie miało jakąś wartość diagnostyczną
udaj się do dobrego terapeuty (osteopata / fizjoterapeuta) niech zrobi badanie fizykalne i oceni pod kątem funkcjonalnym oraz przeprowadzi terapię
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 45 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 570
Jestem po wizycie w poradni rehabilitacyjnej z NFZ, powiedziała mi rehabilitantka, że prawdopodobnie nadciągnąłem/naderwałem te więzadło, które kiedyś było robione. Zaleciła mi izometryczne rower i basen, mam przeprost w kolanie i żebym nie ćwiczył nic z taśmami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Miałeś wykonane testy na ACL , kolano jest stabilne ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 45 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 570
Hm testy na ACL? Tyle co mi sprawdziła czy więzadło się trzyma. Teraz np zaczynam czuć mocny ból kujący od wewnetrznej strony kolana, np przy zwykłym podnoszeniu nogi (gdy siedze na krześle) jak jest zgięta i ją prostuje, to czuje od wewnętrznej strony na kolanie taki ból kujący. W poniedziałek mam wizyte u fizjo, do którego chodziłem i mi ćwiczenia zalecał (teraz zaczynam myśleć, że chodziłem do złego fizjo), ale zobaczymy co powie. No i jeszcze namierzam osteopatę jakiegoś dobrego ze Szczecina i okolic.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Niesymetryczn budowa

Następny temat

Uprzykrzająca wada kręgosłupa

WHEY premium