SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PODSTAWOWE BŁĘDY PRZY WYCISKANIU SZTANGI PŁASKO

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 76042

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
WITAM !

To już kolejny odcinek z serii wyłapania przeze mnie błędów technicznych. Mój pierwszy odcinek to Podstawowe błędy przy ćwiczeniu bicepsa - https://www.sfd.pl/temat234797/.

Wymienię tutaj kilka podstawowych technik WYCISKANIA SZTANGI LEŻĄC- które ja osobiście uważam za błąd. Wrazie czego zapraszam do dyskusji .

Spis treści
1. Położenie nadgarstków
2. Przytrzymywanie sztangi w górnej fazie
3. Zbyt szybka faza negatywna
4. Wypychanie barków do góry
5. Zbyt słaba rozgrzewka

Położenie nadgarstków - Należy się skupić nad prawidłowym ułożeniem dłoni na gryfie. Szczegół mały, lecz bardzo często popełniany. Prawidłowe ułożenie nadgarstków gwarantuje maksymalne rozchylenie łokci na boki podczas ruchu pozytywnego jak i negatywnego. Może spróbuję wyjaśnić dobry chwyt podczas wyciskania. Więc po kolei. Należy unikać wygięcia nadgarstków podczas wyciskania-automatycznie takie ułożenie nie pozwala na maksymalne wychylenie łokci na boki. Przed wyciskaniem wyciągnijcie ręce ku sztandze-razem z nadgarstkami i palcami. Podkładacie kciuk pod sztangę-palce cały czas proste. Następnie zamykacie dłon. Przy wyciskaniu starajcie się mieć nadgarstki proste.Ruch ma być tak wykonywany, że gdyby patrzeć na was z góry łokcie poruszają się pod sztangą.




Przytrzymywanie sztangi w górnej fazie - to kolejny błąd "pakerów". W momencie, gdy brakuje sił, stosuje się przytrzymywanie sztangi w górnej fazie ruchu- u początkowych kulturystow to błąd, jednak jest specjalna taka technika i założenie, żeby przytrzymywać sztangę w górnej fazie ruchu lub w dolnej opierając ją na klatce. To metoda przerw wewnątrz serii. Można ją stosować, ale nie polecam dla amatorów. Więc może omówię czemu. Więc przytrzymywanie sztangi w górnej fazie ruchu powoduje utratę napięcia oraz obciąża mocno stawy-cały ciężar podpiera się na nich. Polecam, za to przede wszystkim kończenie ruchu przed całkowitym wyprostowaniem stawu łokciowego, pozwala na utrzymanie stałego napięcia w mięsniu oraz nie obciąza stawów.





zbyt szybka faza negatywna - faza negatywna to faza w której opuszczamy sztangę ku klatce. Zauważyłem, że wiele osób tą fazę właśnie odpuszcza w 90%. Po prostu opuszczaja szybko sztangę ku dołowi nie stawiając zupełnie oporu. Skupiają się przede wszystkim na fazie pozytywnej-bo myslą, że tylko ta faza wpływa na rozwój. To błąd. Faza negatywna tez odziałowywuje na rozrost. Wykonuje się ją łatwiej ponieważ nie musimy przeciwdziałać sile grawitacji jak przy fazie pozytywnej. Faza negatywna powinna trwac ok. 2-3 sekund. Spróbujcie, poczujecie większe napięcie oraz pompę treningową. U mnie w mieście, niektórzy kulturyści właśnie specjalnie nakładają wielki ciężar na sztangę-którym dali by rade zrobic 1-2 powt i ćwiczą samą fazę negatywną- pozytywna jest wykonywana przez pomagaczy, którzy z boku dźwigają sztangę.




Wypychanie barków do góry - często spotykany błąd, ćwiczący przede wszystkim skarzą się na to, że przy treningu klatki czują w mocniejszym stopniu barki niż klatkę Nieświadomie w ten sposób poddają tylne głowy mięśni naramiennych oraz mięśnie pleców mocniejszej pracy niż zwykle.Zmniejsza to napięcie w klatce, co z góry przyczynia się do ich słabszego rozwoju. Przed przystąpieniem do wyciskania, wejście wypchnijcie klatkę do przodu i ściągnijcie łopatki. - oczywiście bez przesady. Wtedy przystępujcie do serii.




zbyt słaba rozgrzewka - spotkałem się także z takim problemem. Trening powinniśmy rozpoczynać już na lekkiej „pompie". Zbyt słaba rozgrzewka przyczynia się ogołnie do zmniejszenia pompy treningowej i złej techniki. Więc jak ta rozgrzewka ma wyglądac ??

- w pierwszym stopniu wymachy, krążenia ramion, bieg w miejscu- by poruszyć maksymalnie układ krwionośny.
- w drugim stopniu rozciąganie- w najmocniejszym stopniu barki, łokcie, nadgarstki.
- w trzecim stopniu powinniśmy zrobić pare serii rozgrzewkowych ok. 2-3. Najlepiej zacząć od 20 powt. W kolejnej serii 15 powt- zwiększając obciążenie oczywiście, trzeciej serii 12 powt. Zostawiając oczywiście zapas 5-10 powt. Wtedy można przystąpić do prawidłowego treningu klatki piersiowej. Będzie łatwiej, lepiej oraz większa „pompa".

All right reserved by Don garcia

Stan wiedzy na 2005/2006 rok.

Zmieniony przez - Don garcia w dniu 2006-02-06 12:18:27

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Powinieneś ściągnąć łopatki i "wbić" barki w ławkę.
Tej pozycji nie puszczasz przez cały zakres ruchu.

Czucie tej partii nie świadczy o tym,że technika jest nieprawidłowa.
WL to ćwiczenie złożone,w którym pracuje cały górny łańcuch funkcjonalny.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589


Tutaj znalazłem doskonałe zdjęcie ukazujące prawidłowe położenie nadgarstków.

Zdjęcie pochodzi ze stronki http://www.atomicpower.pl

pzdr/
1

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 118 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 996
Mjśjatschqu fajny atrykuł ale qrwa masz urlop baranie

Plany na najbliższe 3 lata - wycisk=2x masa ciała
Ciekawe czy sie uda

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
Artykuł już miałem dawno opracowany, w styczniu

pzdr/

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 835 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5935
wszystko juz bylo, ale dobrze ze zebrales to do kupy

cały nasz chuligański trud, tobie ojczyzno...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
gdzie było ?

ja to pisałem z głowy wszystko więc niczego nie zbierałem

pzdr/

Zmieniony przez - Don garcia w dniu 2006-02-06 12:37:17

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 835 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5935
przestan czlowieku wkoncu

cały nasz chuligański trud, tobie ojczyzno...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
Tak tylko gadam, bo ja jeszcze nie widziałem , a błędy sam analizowałem.

i koniec spamu/

pzdr/

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 2623 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 42219
zbyt szybka faza negatywna - u niektorych tak szybka ze odbijaja od klaty az dudni

nierowne wyciskanie- jedna reka jest juz wyprostowana, a druga dopiero wyciska - i nie chodzi o ostatnie powtorzenie, tylko o kilka powtorzen w serii

chwilowy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 3062 Wiek 34 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29715
sie zastanawiam po***** mamy atlas ćwiczeń

pozdrawiam, Witek "Onkel" Pomećko

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Dodałbym

Zakładanie zbyt wielkiego ciężaru na sztangę - w efekcie niedokładne wykonywanie ćwiczenia, szarpane ruchy, mostkowanie, zwiększone ryzyko kontuzji. Acha - szczególnie bawią mnie wielcy pakerzy, co to zakładają ogromny ciężar - a potem nawet 1 ruchu nie mogą z nim wykonać - a partner ledwo go unosi Mniejszy ciężar, lepsza technika = lepsze efekty.

Brak ubezpieczenia w trakcie ćwiczeń - partner jest niezbędny, zwłaszcza osobom bardziej zaawansowanym (np. dodatkowe powtórzenia wymuszone etc.)

Brak wstępnego rozruszania mięśni na średnim obciążeniu - są osoby co to od razu - hop siup chcą przystąpić do forsowania ogromnych ciężarów. Błąd. Należy stopniowo dochodzić do dużych obciążeń (może ktoś ma inne zdanie - ale to nawet czysta logika).

Nadmierna ilość serii wykonywanych na klatkę - wielu, naprawdę wielu nie zna podstawowej zasady treningowej: WIĘCEJ NIE ZNACZY LEPIEJ. I w efekcie katują klatkę 20 seriami ćwiczeń bez żadnego sensu. Spotykane są tu też połączenia: poziomo, skos, skos głową w dół etc.

Zbyt duże przerwy w ćwiczeniach (UNIWERSALNE) - zamiast ściśle trzymać się limitów czasowych - wielu robi przerwy 8-10 minut między seriami. Wydłuża to niepotrzebnie trening, może spowodować kontuzje (ostygnięcie). Tak samo nie wolno siadać i odpoczywać. Należy chodzić, porobić wymachów etc. Lub po skończeniu własnej serii ubezpieczać partnera.
2

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Potrzebna rada <<<

Następny temat

PYTANIE DO BARDZIEJ ZAAWANSOWANYCH - po kilku latach ćwiczeń, tak trudno o efekty?

WHEY premium