SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odbudowa mieśnia czworogłowego uda po operacji kolana

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 132171

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 37 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 1986
Witam!

Mam bardzo duzy problem z odbudowa miesnia czworoglowego uda, szczegolnie jesli chodzi o czworoglowy prosty ktory w lewej nodze znajduje sie po prawej stronie rzepki. Mam prawie calkowity zanik tego miesnia, choc reszta czworoglowych wyglada troche lepiej, ale i tak bez rewelacji. Nie jestem w stanie jego odbudowac, mimo moich najwiekszych polrocznych wysilkow. Ostatnio mi tez spadl obwod uda o 2 cm.

Jesli chodzi o cwiczenia, to rano chodze na rehabilitacje do szpitala i wykonuje nastepujace cwiczenia: na materacyku napinanie czworoglowego, wznosy nogi z obciazeniem (2,5kg), zginanie nogi w powietrzu z obciazeniem. Pozniej siadam na foteliku i prostuje noge z obiazeniem. 10 minut rowerku stacjonarnego i 10 minut biegu na biezni (bieganie w miare mi juz idzie). (wszystko zajmuje mi ok 60 minut).

Wieczorem powtarzam cwiczenia z materacyka, dodoatkowo robie 30 przysiadow (wszystko zajmuje ok. 30 minut)

po mimo tych cwiczen od pol roku nie moge odbudowac tych miesni, ruchomosc stawu jest bardzo dobra. Lekarze i rehabilitanci nie maja pojecia dlaczego on nie rosnie, choc miesien jest bardzo silny. kupilem sobie nawet serwatke, ale od miesiaca ja pije i nic sie nie dzieje (oprocz spadku w obwodzie 2 cm).

Moze cos bedziecie umieli doradzic, bo chyba tylko wy jestescie maja ostatnia deska ratunku.

Pozdrawiam
ArturP
5

"Przegranym jest ten, kto się uzna za przegranego"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 11970 Napisanych postów 160236 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1233692
W wyniku ograniczenia naszej mobilności, zwłaszcza w okresie pooperacyjnym, gdy oczekujemy na moment rehabilitacji, dochodzi do zwiększonej utraty masy mięśniowej w obrębie unieruchomionego łańcucha kinematycznego. Co ciekawe największej atrofii ulegają mięśnie, które są najczęściej używane. Wszystko za sprawą przyzwyczajenia ich budowy anatomicznej i fizjologicznej do podtrzymywania znacznego tonusu mięśniowego.

Jak radzić sobie z atrofią?
Jeżeli moment unieruchomienia jest jednoczesny z bezwzględnym zakazem poruszania kończyną, starajmy się jedynie na początku podtrzymać bilans azotowy dodatni w naszych posiłkach, co uchroni tkankę mięśniową przed nadmiernym wykorzystaniem jej na potrzeby energetyczne przez nasz metabolizm.

Dodatkowo skonsultuj z lekarzem prowadzącym czy nie ma przeciwwskazań do wprowadzenia skurczów izometrycznych. Trening izometryczny pozwoli na zaoszczędzenie znacznej ilości tkanki mięśniowej oraz siły. Dużo łatwiej będzie w późniejszym okresie wrócić do pełni sił.

Od czego zacząć odbudowę?
Po okresie unieruchomienia najważniejsza jest rehabilitacja, która będzie ukierunkowana na przywrócenie pełnego zgięcia, jak i wyprostu stawu-co powinno być priorytetem. W kolejnych etapach po ocenieniu funkcji stawu, jak i siły mięśniowej terapeuta zaleci ćwiczenia, których celem będzie wsparcie hipertrofii mięśniowej, która pomoże szybko przywrócić masę mięśniową kończyny.

Ćwiczenia wykorzystywane do odbudowy mięśnia to:
-rower stacjonarny
-wyciskanie na suwnicy
-wyprosty na maszynie
-przysiady z wykorzystaniem akcesoriów sensomotorycznych
-platforma wibracyjna

Ćwiczenia, ich ilość i objętość dobiera się indywidualnie do pacjenta. Powiązane to jest z możliwościami regeneracyjnymi, czy sama indywidualizacja uszkodzenia stawu. Nie należy trenować na własną rękę bez uprzedniej konsultacji lekarskiej.

Jak długo trwa wyrównanie różnic?
Gdy rehabilitacja przebiega bez niespodzianek, po okresie około 6-8 tygodni różnice powinny być znacznie zatarte.


2

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
a moze ten trenign jet za lekki skoro masz silny miesien?

pogadaj z lekarzami nad wprowadzeniem moze cwiczen jak polprzysiad/ wykroki
oraz moze zwiekszyć obciazenie w wyprostach /uginaniach
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 1439 Wiek 70 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7349
Witaj ArturP. Zostaw narazie decyzję o rehabilitacji i o jej sposobie lekarzom i rehabilitantom. Na forum ktoś nawet w dobrej wierze może Ci źle doradzić. Jak skończysz rehabilitację i kolano będzie w pełni sprawne to napewno Ci pomożemy ale narazie nie kombinuj. Pozdrawiam
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
filar- ja mu nie radze samodzielnie nic robic , ale zapytac sie lekarzy [bo sam mowi ze oni sami "dziwią sie czemu sie nie odbudowywuje" ]
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 1439 Wiek 70 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7349
f***master. Nie nawiązywałem do Twojej wypowiedzi.
Pozdrawiam
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 4 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21
Bardzo potrzebuję adres e-mail autora wątku. Czy jest szansa, aby ktoś go mi podał? Mam podobny problem i nie wiem jak sobie z tym poradzić.
2

Hala Madrid!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 177 Wiek 40 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 793
Filar. Ja jestem już 2 miechy po rehabilitacji kolano ok miesaień cwicze na siłowni. może i się zrobił delikatnie wytzrymalszy i troszeczke silniejszy ale nie przytył ani grama. na wyprsot cwicze cieżarem 50-60 kg (podobne cwiczenie do wyprostyu izometrycznego). i co moge zmienić???
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 64 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 943
Kolego napisz kiedy doznałeś urazu kolana po jakim czasie miałeś zabieg (oczywiście jakie było rozpoznanie i jaki zabieg) no i ile czasu jest już od operacji. Ważne jest też czy przed urazem uprawiałeś sport (to ma znaczenie przy rehabilitacji, sportowcy o silnych mięśniach szybciej wracają do formy) .Tak dla porządku dodam że jestem po zerwanych więzadłach ACL (przedniego) po rekonstrukcji więzadła (po rehabilitacji również w sanatorium) Coś postaram się Ci pomóc ale zawsze musisz pamiętać że powodzenie rehabilitacji zależy bardzo od twojej umiejętności oceny sytuacji aby za bardzo nie przedobrzyć. Pierwsza wskazówka jest taka żeby ćwiczyć w różne sposoby aby nie przyzwyczajać mięśnia (co około 3 tygodnie urozmaicać ćwiczenia(zmieniać kolejność, coś dodać itp. ) no i oczywiście jeśli ma być postęp musisz zwiększać obciążenia ALE ZAWSZE PAMIĘTAJ O ROZSĄDKU (nikt tak nie oceni sytuacji czy możesz więcej czy mniej jak ty sam ) no i jeszcze w jakim jesteś wieku to tez ma duże znaczenie.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2
odświeżam temat. w lipcu miałem rekonstrukcję ACL, jakie ćwiczenia polecacie? Czy bieganie jest dobrym treningiem dla mięścia czworogłowego? z góry dzięki za odp ;)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 64 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 943
Witam (ja jestem po rekonstrukcji troszke ponad 2 lata i juz będzie 2 sezon jak powróciłem do gry w halówkę) powiem Ci że z bieganiem dał bym sobie spokój najważniejszy jest ROWEREK (mówił mi o tym każdy Dr.) i jest to święta prawda. odłożyłem troszkę kaski i kupiłem porządny rowerek i to dzięki niemu wróciłem do formy. Dobre ćwiczenia można wykonywać na prasie (prasa do ławki) są to podstawowe ćwiczenia na czworogłowy. Trzeba pamiętać tez zeby nie przesadzić bo w tedy zamiast się rozwijać musisz swoje ,,odchorować' Ja powróciłem bardzo szybko (chociaż rekonstrukcje miałem po 2 latach zerwania więzadeł a przez ten czas zero biegania bo kolano przeskakiwało i sie skręcało więc nogi mi bardzo osłabły z porównaniem czasu jak się regularnie trenowało) Dużą role odegrało to że operacia świetnie się udała( bez komplikacji i jeszcze 3 tygodnie w sanatorium okropnie mnie podniosły ) Pamiętaj dużo ROWERKIEM (wyśmienit jako rozgrzewka przed ćwiczeniami kolana w sanatorium to była podstawa) i będzie świetnie. POZDROWIONKA jak znajde chwilkę cos popisze o ćwiczeniach
5
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2
dzięki za odpowiedź.
wiesz ja jestem po kilunastu dniach biegania i muszę powiedzieć że widzę poprawę mięści + dlaej ćwiczenia na rehabilitacji, i w domu dodatkowe ćwiczenia na mięśnie które zwykle podczas biega nie biorą udziału, ale skorzystam również z twojej rady i rowerek dołącze do treningu.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ilosc powtorzen

Następny temat

plan na wakacje prosze o poprawe

Wiecej