SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Od czego zacząć? WING TSUN czy coś innego?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4391

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 21
Cześć. Zakładam temat, bo jako osoba nowa średnio poszła mi walka z wyszukiwaniem odpowiednich informacji. Być może tak naprawdę nie wiem czego szukam i jak to opisać w okienku "lupki". Przeglądając tematy trafiłem na wiele opinii odnośnie samodzielnego treningu i nie były one pochlebne, więc odsunąłem tą myśl daleko od siebie. Liczę na pomoc i wasze opinie, z góry dziękuję!

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z sportami walki. Jedyny sport kontaktowy z którym miałem styczność to koszykówka, jednak była ona tylko amatorskimi podrygami. Zdarzyło mi się brać udział w zawodach szkolnych związanych z bieganiem na 1350 metrów i na tym zamknęła się cała moja "kariera" sportowa. Następnie przez bardzo długi okres nie mogłem zrobić niczego "dla siebie" ze względu na ciężką sytuacje rodzinną. Pracowałem na budowie gdzie mogłem choć trochę dać upust nerwom i niepotrzebnym myślom ze względu na aktywność fizyczną. Tam też poprawiłem trochę swoje ciało i przyzwyczaiłem się do wysiłku fizycznego. Później zmieniłem pracę i tutaj zaczyna się problem oraz właściwa część wątku:
Straciłem dotychczasową sprawność fizyczną i co raz częściej zdarzają mi się napady niechęci, jestem rozdrażniony, trudno jest mi się skoncentrować na myśleniu czy prostych czynnościach. Dość długo oglądałem różne filmy na popularnym serwisie YouTube, podpatrując jak wyglądają poszczególne dyscypliny sportów walki, zajęcia itp. Wszystko wydaje się mnie przerastać i być strasznie przytłaczającym jak na kogoś takiego jak ja. Mam 20 lat i wydaje się że to zakorzeniło się jakoś w mojej psychice, że jest już troszkę za późno. Wielu moich znajomych ćwiczących na przykład Muay Thai czy BJJ twierdzi że bez styczności z sportami walki w odpowiednim wieku niemożliwe jest rozpoczęcie takich treningów. Inni znów mówią że zawsze jest odpowiedni czas, tak więc zdania są podzielone.
Przez długi czas byłem zafascynowany WING TSUN. Gwarantują że to dobry pomysł dla osoby w każdym wieku. Bardzo przypadła mi do gustu narzucona koncepcja rozwijania mentalnej i fizycznej strony ciała. Później skonfrontowałem to na nagraniach z innymi sztukami walki. Wyniki dla WING TSUN były w zasadzie zerowe, a przynajmniej tak zostało to przedstawione w internecie.
Nie mam zamiaru uczyć się tego by wyjść na ulicę i po prostu szukać zaczepki, jednak jako człowiek myślący mam świadomość że różne zdarzenia losowe mogą mieć miejsce. Chociaż mam za sobą kilka ulicznych sprzeczek, gdzie konfliktu nie udało się uniknąć, pozostaje mi również świadomość że cięższy but, dłuższa ręka, czy przedmiot który zwiększy ciężkość dłoni może kiedyś nie zdać egzaminu tak jak dotychczas. WING TSUN miało zapewnić mi komfort psychiczny i podstawy samoobrony, jednak mogę trafić na kogoś nieopanowanego, kto ma lekcje z innych szkół za sobą. Wtedy mogę brutalnie ujmując zostać "przemielony", tak jak widziałem to na różnych klipach.

Tutaj pojawia się pytanie czy warto w moim wieku zacząć ćwiczyć i czy się da? Czy filmiki widziałem jakieś niefortunne i kung fu z wcześniej wymienionego odłamu może być dobrą techniką samoobrony? Może są inne dziedziny łatwiejsze i bardziej cenione jako początkowe treningi?

Męczy mnie też następująca kwestia. Czy jeśli zacznę uczęszczać na zajęcia WING TSUN, a później równocześnie po odrobieniu braków kondycyjnych będę chciał zacząć robić coś innego i łączyć dwie różne dziedziny, to czy dam radę? Kung fu opiera się na formach i boję się że będę je stosował idąc nawet na treningi o zupełnie innej specyfice.
Jak pokonać również strach że pójdę w jakąś inną dziedzinę uchodzącą za brutalniejszą , a tam będą "dziki" i ogólny brak zrozumienia...? Wiem że jest małe prawdopodobieństwo że coś takiego ma miejsce, jednak będąc kimś kto nie miał z tym styczności, pojawia się ten irracjonalny strach.

Podsumowując. Mam 20 lat. 1,85 wzrostu i ważę 69,5 kilograma. Chcę zacząć coś robić w tym kierunku by się usatysfakcjonować siebie i ogarnąć się życiowo. Uwolnić od negatywnych myśli, poprawić zarówno fizycznie i psychicznie. Od czego zacząć? Co polecacie? Opinie o WING TSUN i innych wschodnich szkołach walk? Na początku grupy, czy może treningi "za zamkniętymi drzwiami" [ jeśli coś takiego funkcjonuje w europie.] ? Być może znacie ciekawe miejsca w Łodzi gdzie można zacząć i osoba taka jak ja nie czuła by się przytłoczona?
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Marcin Małecki instr. Tai Combat
Tak. Są badania pokazujące pozytywny wpływ np. Tai Chi na zdrowie psychiczne - np eliminację stanów depresyjnych, także na poprawę sprawności intelektualnej [...]Badania o wpływie Tai Chi na zdrowie
Nie o to pytałem. Wierzę w pozytywny wpływ Tai Chi. Skąd jednak wniosek, że Tai Chi jest lepsze od innch SW, np. aikido?
Marcin Małecki instr. Tai Combat
A kto chodzi na Aikido?
3,5 roku.


Zmieniony przez - MMA w dniu 2018-01-24 12:04:07
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75792
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Zawsze masz wybór. Albo pójdziesz tu gdzie bezpiecznie (Wing Tsun) i kilka lat będziesz trenował w cieplarnianych warunkach, albo szybko nauczysz się walczyć, ale dużo Cię to będzie kosztowało stresu i wysiłku. Omijaj kluby nastawione na wyniki w zawodach w stylach kontaktowych, jeśli nie czujesz się na siłach zacząć na ostro. W jakim rejonie Łodzi mieszkasz?



Zmieniony przez - Ernesto_Mendoza w dniu 2018-01-23 08:45:12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 175 Napisanych postów 559 Wiek 23 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 51806
Przeczytałem tytuł wątku i przez chwile myślałem, że to makiuu sonduje kolejne opcje - może zamiast nie zapisać się do klubu bokserskiego, nie zapisać się do klubu wing-sun.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Stein
...Podsumowując. Mam 20 lat. 1,85 wzrostu i ważę 69,5 kilograma...
Podsumowując. Warunki fizyczne masz bardzo dobre na uderzane. Polecam muay thai, kick boxin, boks, itd.
Możesz także zacząć od MMA. Wtedy będziesz mógł zorientować się która płaszczyzna Cię bardziej kręci.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Wing Tsun to takie okrojone Tai Chi. Ma ciekawą koncepcję dominowania linii centralnej.
Jeśli chcesz ćwiczyć dla ogólnego rozwoju i POPRAWY PSYYCHICZNEGO SAMOPOCZUCIA oraz nie chcesz zostać PRZEMIELONY - sory że to powiem - lepszym wyborem będzie wewnętrzny styl kung fu, czyli jakiś styl Tai Chi uczony jako sztuka walki.
Skutkiem ćwiczania Tai Chi jest również eliminacja lęku i objawów depresyjnych. Tai Chi jako kung fu jest bardzo ogólnorozwojowe. Do tego treningi są jak to powiedzieć... nie-przemielające. Więcej skupiają się na szlifowaniu techniki niż na sile.
ALE nie sądzę byś na JAKIEJKOLWIEK sztuce walki na grupie dla początkujących został 2przemielony".
Tak to nie działa. Dobra trener na to nie pozwoli. W ogóle nie rzuci cię do sparingu z kimś kto cię przemieli. Więc nie masz się czego obawiać.

Zadaj sobie pytanie: PO CO chcę ćwiczyć sztuki walki. Masz kilka odpowiedzi:
- dla sportu i startowania w zawodach --- spróbuj boksu, Taekwondo itp
- dla poprawy kondycji fizycznej - spróbuj boksu, taekwon do, jet kun do, BJJ itp
- dla poprawy kondycji psychicznej - generalnie ćwiczenie sztuki walki generuje endorfiny i poprawia pewność siebie. Każdy sport walki da ci tu profity. Jednak moim zdaniem największy pozytywny efekt dają wewnętrzne style kung fu
- dla uzyskania umiejętności samoobrony w realnej sytuacji - hmm... Tai Combat? Sporty walki dadzą ci sporo umiejętności w tej kwestii - zdominujesz kogoś kto nic nie ćwiczty, ale też wyrobisz błędne nawyki. Poszukaj szkoły z systemem nastawionym na realną samoobronę. Muszą tam być: proste ale skuteczne techniki (bez ekwilibrystyki), brutalne techniki, psychologia i opanowywanie stresu, wiedza o granicach obrony koniecznej.





Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 1/23/2018 10:39:52 AM

Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 1/23/2018 10:41:01 AM

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 175 Napisanych postów 559 Wiek 23 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 51806
MMA
Stein
...Podsumowując. Mam 20 lat. 1,85 wzrostu i ważę 69,5 kilograma...
Podsumowując. Warunki fizyczne masz bardzo dobre na uderzane. Polecam muay thai, kick boxin, boks, itd.
Możesz także zacząć od MMA. Wtedy będziesz mógł zorientować się która płaszczyzna Cię bardziej kręci.

Popracuje, dołoży z 5 kilo i będzie miał idealne warunki do judo do wagi 73.


Zmieniony przez - KrzyśK w dniu 2018-01-23 10:42:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Exactly. Judo daje też dużo pewności siebie. Poza tym oswoisz się z kontaktem z partnerem. Ponadto na treningach judo jest kładziony mocny nacisk na kodeks honorowy tzn. szacunek dla partnera, pomoc, i nie-przemielanie. Nie mówię, że w innych sytemach nie ma takiego nastawienia - ewidentnie jest. Ale judo jako a) sport b) system pochodzący z Japonii kładzie na to duży nacisk. ....no chyba że coś się zmieniło odkąd ja ćwiczyłem.
1

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 175 Napisanych postów 559 Wiek 23 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 51806
Marcin Małecki instr. Tai Combat
Exactly. Judo daje też dużo pewności siebie. Poza tym oswoisz się z kontaktem z partnerem. Ponadto na treningach judo jest kładziony mocny nacisk na kodeks honorowy tzn. szacunek dla partnera, pomoc, i nie-przemielanie. Nie mówię, że w innych sytemach nie ma takiego nastawienia - ewidentnie jest. Ale judo jako a) sport b) system pochodzący z Japonii kładzie na to duży nacisk. ....no chyba że coś się zmieniło odkąd ja ćwiczyłem.

Judo ćwiczą ludzie inteligentni i uprzejmi. W judo w zasadzie nie zdarza się, żeby doświadczony zawodnik sponiewierał na treningu słabszego kolegę, zwłaszcza początkującego.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Marcin Małecki instr. Tai Combat
Zadaj sobie pytanie: PO CO chcę ćwiczyć sztuki walki...
Dokładnie.
Marcin Małecki instr. Tai Combat
Masz kilka odpowiedzi:
- dla sportu i startowania w zawodach --- spróbuj boksu, Taekwondo itp
- dla poprawy kondycji fizycznej - spróbuj boksu, taekwon do, jet kun do, BJJ itp.
Zastanawiam się, dlaczego nie umieściłeś BJJ w sport i startowanie w zawodach. Akurat BJJ jest do tego najodpowiedniejsze. Dlaczego? Ponieważ każde zawody rozgrywane są w kategoriach pasów. Biały walczy tylko z białymi. Niebieski z niebieskimi. Itd.
Marcin Małecki instr. Tai Combat
- dla poprawy kondycji psychicznej - generalnie ćwiczenie sztuki walki generuje endorfiny i poprawia pewność siebie. Każdy sport walki da ci tu profity...
Także się pod tym podpisuję.
Marcin Małecki instr. Tai Combat
...Jednak moim zdaniem największy pozytywny efekt dają wewnętrzne style kung fu...
Dlaczego wewnętrzne style kung fu? A nie aikido? Kendo? Kyudo? Prowadziłeś jakieś badania dotyczące tego?
Uważam, że kondycja psychiczna w większym stopniu zależy od trenera i ludzi z którymi się ćwiczy niż od stylu.
Marcin Małecki instr. Tai Combat
- dla uzyskania umiejętności samoobrony w realnej sytuacji - hmm... Tai Combat?
Sorry. Ja jestem za uderzanymi sportami kontaktowymi uzupełnionymi o jakiś kombat. Dlaczego? Bo trenując te sporty i biorąc udział w zawodach, bardzo ważne, walczę na 100%. Ja chcę znokautować przeciwnika a on mnie. Pod względem psychiki jest to bardziej zbliżone do "ulicy" niż treningi w szkołach samoobrony. Chyba, że są takie gdzie uczestnicy leją się do nieprzytomności.
Na Tai Combat się nie znam. Jest to jednak styl do którego ma się ograniczony dostęp. Sekcji MMA, muay thai, boksu jest pełno wszędzie.
KrzyśK
Judo ćwiczą ludzie inteligentni i uprzejmi...
Bez przesady. Sam ćwiczyłem wiele lat judo a inteligencją nie grzeszę, nie mówiąc o uprzejmości
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 175 Napisanych postów 559 Wiek 23 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 51806
MMA
[...]
Bez przesady. Sam ćwiczyłem wiele lat judo a inteligencją nie grzeszę, nie mówiąc o uprzejmości

Racja, zapomniałem napisać, że judo to sport ludzi nie tylko inteligentnych i uprzejmych, ale także skromnych.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening Kihon

Następny temat

ćwiczenie czeczeńskich zawodników MMA

WHEY premium