SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Obliczanie BMR, BTW, makroskładniki na posiłek - problemy totalnie początkującego

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 894

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 12604
Witam!

Jestem totalnie początkujący zarówno na forum jak i w temacie treningów i odżywiania dlatego proszę Was o wyrozumiałość, wiem że moje pytania mogą być dla Was oczywiste i śmieszne. Od 2 tygodni ćwiczę i moim celem jest uzyskanie większej masy mięśniowej, więc zacząłem stosować regularne treningi i zdrowo się odżywiać. Do każdego dania dodaje przeróżne warzywa, jem dużo owoców. Zrezygnowałem też ze śmieciowego żarcia typu fastfood, chipsy i inne g***a oraz alkoholu, coli etc.. piję wodę niegazowaną. I czuję się naprawdę świetnie! Nauczyłem się też jeść o regularnych godzinach 5-6 razy dziennie. Ale zdaję sobie sprawę, że jeśli chcę podnieść masę mięśniową to muszę stosować się do obliczonego zapotrzebowania kalorycznego i makroskładników. Wszedłem więc na pierwszy lepszy poradnik jak obliczyć BMR, obliczyłem, ale wchodząc na inną stronę internetową zauważyłem, że są tam zupełnie inne wzory i wychodzą inne wyniki. Z BMR obliczyłem BTW. Wyszedł mi pewien wynik, ale chwilę później w komentarzach wyczytałem, że dzienne zapotrzebowanie na białko to 1,8g/kg masy ciała do 2,2g/kg masy ciała, co też dało zupełnie inny wynik od wcześniejszych wyliczeń... Zrobiłem to w ten sposób:

płeć: mężczyzna, wiek: 20 lat, waga: 64kg, wzrost: 177cm, aktywność fizyczna: 1.6 (umiarkowana, praca niefizyczna, trening 3-5 razy w tygodniu)
BMR = 66 + (13.7 * 64) + (5 * 177) - (6.8 * 20)
BMR = 1691.8kcal * 1.6 = 2706.88kcal

Do trzymanego wyniku dodaję 300kcal - dieta masowa:
BMR = 2706.88kcal + 300kcal = 3006.88kcal

Teraz wyliczam BTW:
B = (3006.88kcal * 0.3) / 4 = 225.516g białka dziennie
W = (3006.88kcal * 0.5) / 4 = 375.86g węglowodanów dziennie
T = (3006.88kcal * 0.2) / 9 = 66.8196g tłuszczy dziennie

Czy zastosowane wzory są prawidłowe i wyliczenia tym sposobem są ok? Jeżeli tak to bardzo proszę jeszcze o wyjaśnienie jak rozłożyć BTW na posiłki. Na przykład czytałem, że rano trzeba jeść więcej węglowodanów, że w południe dużo białka, że po treningu posiłek bez tłuszczu itd... Więc jak to rozłożyć? A jeżeli wyliczenia są błędne i tak się tego nie robi, to jak..?

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję!
Pozdrawiam!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
DJ_DoDo Doradca
Ekspert
Szacuny 29912 Napisanych postów 27250 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 384534
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 12604
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i tak wielką skarbnicę wiedzy! :)

Pozdrawiam!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Twoje ulubione warzywa na redukcji

Następny temat

Dieta

WHEY premium