SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

OPTYMALNY STRONGMAN

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6740

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 999 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5108
OPTYMALNY STRONG MAN

Dyscyplina strongman i strongwoman jest specyficzną dyscypliną sportu, w której trudno jest jednoznacznie określić, jakie cechy fizyczne powinien posiadać idealny zawodnik. A do tego w dyscyplinie tej występuje ok. 40 konkurencji i do każdej z nich potrzebne są inne predyspozycje. Bywa również tak, że ciężary w tych samych konkurencjach na różnych imprezach są różne . Są więc imprezy, na których preferowana jest bardziej siła statyczna, jak np. na zawodach Arnold Classic i są takie, na których trzeba wykazać się siłą połączoną z dynamiką i szybkością.
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki „optymalny" strong man powinien mierzyć ok. 190 cm i ważyć ok.135-140 kg. Bardzo pożądaną cechą, którą powinien posiadać są duże silne dłonie, gdyż siła uścisku ma ogromne znaczenie w wielu konkurencjach. Przyglądając się jednak medalistom Mistrzostw Świata można doszukać się zawodników, którzy odbiegają od podanego wyżej schematu. Przykładem chyba najmniejszego zawodnika w historii jest Yukko Ahola, który niewiele przekraczał 180 cm wzrostu i ważył 120-125 kg. Przykładem z naszego podwórka jest natomiast Sławek Toczek, który jest podobnych gabarytów. Medalistami byli również olbrzymi o raczej szczupłej sylwetce, o ile szczupłym można nazwać strong mana. Do takich należy Janne Virtanen i Magnus Samuelsson, którzy mierzą blisko 2 m i nigdy nie mieli muskularnej budowy. Zarówno w Polsce jak i na świecie istnieje tendencja do zwiększania z roku na rok ciężarów na rozgrywanych imprezach. Sytuacja ta sprzyja takim wielkim miśkom jak Zyndrunas Savickas czy Wasyl Virastiuk, którzy przy wzroście ponad 190 cm ważą 150-160 kg.
Idealny strong man powinien być oczywiście silny, ale również szybki, wytrzymały, powinien też posiadać doskonałą koordynację ruchową, niezbędną w niektórych konkurencjach. Są grupy mięsni, które odgrywają zasadniczą rolę w rywalizacji w tej dyscyplinie. Należą do nich mięśnie grzbietu, nóg, barki jak również mięśnie przedramion. Wszystkie te grupy mięśniowe muszą byś i silne i wytrzymałe. Ponieważ jest to w Polsce stosunkowo młoda dyscyplina , tak więc zawodnicy, którzy zdecydowali się ją uprawiać mają za sobą już jakąś przygodę sportową. Do strongmana trafiają więc trójboiści, kulturyści, miotacze (kula, dysk), rzadziej ciężarowcy. Moim zdaniem idealnym połączeniem byłby zawodnik*********ący wcześniej trójbój, podnoszenie ciężarów i pchniecie kulą, ponieważ cechy tych zawodników i wyuczone techniki niezwykle przydają się w strongmanie. Oczywiście zdarzają się i dość nietypowe „sportowe korzenie". Przykładem mogą być choćby Janne Virtanen, który był zapaśnikiem, wielokrotnym reprezentantem i Mistrzem Finlandii w tej dyscyplinie. Oprócz wielkości , siły i umiejętności technicznych zawodnika równie ważna jest jego psychika, wola walki i mentalne przygotowanie na ból i wysiłek przekraczający nie raz ludzkie możliwości. Rasowy strong man bowiem nigdy nie powinien poddać się i zrezygnować z ukończenia konkurencji. Prawdziwy wojownik musi walczyć do końca, nie zasłaniając się chłodną kalkulacją, zgodnie z którą np nie ma sensu tracić sił, gdyż czeka go jeszcze kilka konkurencji i nie warto się męczyć. Taki zawodnik nigdy nie będzie mistrzem. Takie podejście świadczyć może nie tylko o słabym przygotowaniu siłowym i kondycyjnym, ale również o błędach w przygotowaniu mentalnym. Strong man, który jest współczesnym gladiatorem musi również pamiętać o tysiącach kibiców na stadionie i o milionach przed telewizorami, którzy oczekują wspaniałego sportowego widowiska. W każde zawody też pisane jest też ryzyko i ból. Nie raz leje się krew, a prawdziwy strong man walczy dalej, a adrenalina, którą w sobie powinien posiadać jest najlepszym środkiem przeciwbólowym. Podkreślić oczywiście należy, że mowa tu o kontuzjach jak np zerwanie odcisków, o sińcach czy otarciach, a nie poważnych urazach, przekraczających granice bezpieczeństwa.
O dobrym przygotowaniu mentalnym zawodnika świadczy umiejętność znalezienia właściwej motywacji, świadczy też o nim upór i konsekwencja w dążeniu do wytyczonych celów. Podczas monotonnego, ciężkiego treningu u każdego zawodnika bowiem występują chwile słabości i zwątpienia i tylko ci, którzy potrafią wówczas przełamać się i znaleźć bodźce do jeszcze większego wysiłku zostają mistrzami. Tu nasuwa mi się świetny przykład zawodnika dążącego konsekwentnie do celu . To Sławek Toczek, który podczas meczu Polska-Reszta Świata był „małym" stukilowym, zgubionym i przestraszonym chłopakiem, który w swej wytrwałości z roku na rok podnosi swój poziom sportowy , obecnie będąc w pełni ukształtowanym zawodnikiem, którego powinni obawiać się najlepsi. Przykładem jego determinacji nie będzie fakt, że nie bacząc na pogodę, zamiecie śnieżne dwa razy w tygodniu pokonywał odległość 100 km, aby przyjechać do Malborka na trening na specjalistycznym sprzęcie.
Wszystkie wspomniane wyżej elementy stanowią niejako bazę zawodnika, który przygotowując się do startów w strongmanie powinien jak najwięcej czasu poświęcić na trening na specjalistycznym sprzęcie. Oczywiście nie należy zaniedbywać ćwiczeń pomocniczych, uzupełniających. Jednak zawody rozgrywane są na sprzęcie zgoła innym niż ten, który można spotkać na najlepiej nawet wyposażonej siłowni. Nawet największy siłacz nie uzyska dobrego czasu w przerzucaniu opony, czy w yoku, jeżeli nie będzie miał z tym sprzętem styczności. Podobnie jest z belką czy załadunkiem kul. Treningu na tym sprzęcie nie zastąpi żaden inny przyrząd.
Jeśli chodzi o wiek zawodnika, to nie ma on aż tak wielkiego znaczenia, jak pozostałe czynniki. Idealnym dla strong mana jest przedział wiekowy 25-35 lat. Jednak na rozpoczęcie treningów nigdy nie jest za późno i nigdy też nie jest za wcześnie. Przykładem zawodnika, który dysponuje olbrzymią silą i wielokrotnie plasował się w czołówce największych imprez jest norweski siłacz Odd Haugen. Pan ten liczy sobie 56 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem i kondycją. Najmłodszym zaś medalistą Mistrzostw Świata, który przebojem wdarł się do światowej czołówki jest Mariusz Pudzianowski, który na MŚ Par w Chinach miał 23 lata.
Idealną byłaby sytuacja, w której istniałby w strongmanie podobny system szkolenia , jak ma to miejsce w dyscyplinach olimpijskich. System polegający na organizowaniu naboru wśród młodzieży w wieku ok. 14 lat, z którą prowadzone są od podstaw zajęcia pod kątem typowych konkurencji strongman. Oczywiście w tym wieku nie ma mowy o żadnych wielkich obciążeniach. Można jednak prowadzić trening ogólnorozwojowy, doskonalenie techniki, wyrabianie wytrzymałości i szybkości. Zawody dla 14-16-latków były już rozgrywane kilkakrotnie w Malborku, a dzieciaki wspaniale się bawiły. Jarek Dymek poszedł w tym kierunku jeszcze odważniej i zorganizował zawody strongman w przedszkolu. Jedną z konkurencji był np. załadunek kul, którymi były piłki lekarskie. Wspomniany powyżej system jest w Polsce raczej nie możliwy do realizacji, ale najważniejsze jest, aby młodzież miała możliwość bawić się sportem , rozwijając się pod okiem doświadczonych trenerów, a wyniki niewątpliwie przyjdą z czasem.
Do niedawna strongman był konkurencją, w której nie istniał podział na kategorie wagowe. Jednak już w ubiegłym roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata do 105 kg i jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich bardzo silnych zawodników, których warunki fizyczne uniemożliwiają nawiązanie równorzędnej walki ze 150-kilogramowymi olbrzymami. Również w Polsce zaczęto organizować tego typu imprezy jak również zawody juniorów do lat 23, podobnie jak w innych krajach, np. w USA, Kanadzie, Szwecji ,Anglii itd.
Polska jest krajem, w którym strongman jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu. Na każde zawody przychodzą tysiące kibiców pragnących obejrzeć swoich idoli. Mamy ogromne zaplecze zawodników, popularność i wciąż rosnącą liczbę imprez w tej dyscyplinie. Mamy Mistrza Świata- Mariusza Pudzianowskiego, Mistrzów Świata Par- Mariusza i Jarka Dymka oraz Mistrzynię Europy i Świata- Anetę Florczyk i te nazwiska są niewątpliwie magnesem przyciągającym rzesze adeptów tej dyscypliny. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce zaczęto również organizować zawody strongwoman warto dodać, że wszystkie cechy zawodników powyżej opisane dotyczą również kobiet chcących uprawiać tą niezwykle trudną dyscyplinę. No może gabaryty powinny mieć nieco inne. W przypadku kobiet optymalny wzrost to 170-180 cm, waga 70-85 kg.
Podobnie jak we wszystkich innych dyscyplinach sportu zawodnik, który chce zostać mistrzem powinien absolutnie podporządkować rytm swojego życia temu celowi. Przy tak wysokim poziomie, jaki jest w Polsce i na świecie nie ma już miejsca na półśrodki. Strong man nie może przychodzić na trening niewyspany, bo akurat miał „nockę" na bramce. Podobnie jest z imprezami i używkami. Żeby zostać mistrzem trzeba mieć czas na trening, regenerację, zabiegi odnowy biologicznej ,sen itd. Wiadomo też , że nie każdy może zostać mistrzem i strongmana można też potraktować jako wspaniałą przygodę, podejść wówczas do tego bardziej ulgowo i traktować to jako sportowy styl życia, trening charakteru i samodoskonalenie. I to jest godne polecenia.
Zawody strongman mają swój niepowtarzalny urok. Nigdy do końca nie wiadomo na jakie konkurencje trafi się na danej imprezie, jakie będą warunki atmosferyczne, jakie będzie podłoże, jaki sprzęt. I to jest piękne.
Art. z Kulturystyki SDW
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1168 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30590
Yukko Ahola ma 185-6 cm - czyli tyle ile Mariusz Pudzianowski .
Rowniez Jego waga - w szczytowej formie to ok 125-130 kg .
KOlejna Sprawa to - Miski takie jak Savickas czy tez Vasyl owszem waza ok 150-60 kg tylko ze ich poziom Tkanki tluszowej to lekko 30% .
A wiaze sie to z tym , ze o ile w konkurencjach statycznych , tluszcz im tak bardzo nie przeszkadza , to w konkurencjach szybkosciowych - typowo wytrzyamlosciowych , widac ze sadlo ich ogranicza :) i przeszkadza
Moim zdaniem Optymalnym strongman-em jest M.Pudzianowski
Wzrost
ma jak najbardziej odpowiedni - waga rowniez pozwala na zmaganie sie z najwiekszymi ciezarami - przy czym ma naprawde maly poziom BF% - co doskonale wplywa na jego motoryke (jak i prezentacje ). Poza tym Mariusz jest niezwykle wytrzymaly co widac zwlaszcza w konkurencjach wytrzymalosciowych/wiazanych .
Jednym Slowem Prawdziwy MISTRZ

P.S
z calym szacunkiem ale wprowadzanie treningow silowych i strongman w wieku 14 lat i wczesniej to dla mnie wielka pomylka ... - wystarczy troche wiedzy medycznej oraz z zakresu rozwoju ontogenezy( osobniczego) czlowieka , zeby wiedziec o czym pisze .

Zmieniony przez - Strongmen w dniu 2005-04-03 13:46:35

Sztuka zycia polega na tym by Umierac Młodo ... Ale tak Pózno jak to tylko mozliwe ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 999 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5108
Aholi pewnie nie widziałes na oczy, a swoją wiedzę na temat jego wymiarów opierasz tylko i wyłacznie na podstawie opisu mediów. Miałem okazję poznać go osobiście i rozmawiać z nim, jest minimalnie ode mnie wyższy, a w okresie swojej świetności wazył tak jak podałem. Widzę, że nie bardzo masz pojęcie o metodyce treningu, albo po prostu nie zrozumiałes tekstu. Wiek 14 lat jest jak najbardziej odpowiedni dla rozpoczęcia treningów siłowych, uczono mnie tego na AWF, jak równiez największe autorytety medyczne w tej dziedzinie wypowiedziały się na ten temat, dopuszczajac 14 latków nie tylko do udziału w treningach, ale równiez do rywalizacji na zawodach. Tak jest w trójboju siłowym i podnoszeniu ciężarów w Polsce i na całym świecie. Ja sam nie jestem zwolennikiem stosowania maksymalnych obciażeń w tak młodym wieku, jednak trudno oczekiwać że zawodnik nawet 14 letni będzie startował na zawodach na ''pół gwizdka''. Podam ci ignorancie, mój własny przykład z podnoszenia ciężarów, gdzie wraz z moim kolegą, który był moim rówieśnikiem, byliśmy za młodzi, ażeby dopuscili nas do startu w eliminacjach do Mistrzostw Polski. Jedyną mozliwością wówczas (a było to 25 lat temu) było zbadanie naszego wieku kostnego. Okazało sie ze mój wiek kostny okreslono na 19-20 lat, natomiast na 13-14 lat (mielismy po 15 lat). Mnie dopuszczono do zawodów, jego nie. Dzisiaj nikt nie bawi sie w takie ******ły i dopuszczalny wiek, jak juz wspomniałem, jest 14 lat, a wielu zawodników, rozpoczyna teningi majac 11-12 lat. Powinny byc to treningi na technikę, ogólnorozwojowe itd.
Z jednym się z toba zgadzam, Mariusz jest prawie idealnym Strong Manem, jednak na zawodach typu AC i chociażby ostatnie MŚ gdzie wiele konkurencji rozegrano na bardzo duzych ciężarach, masa Mariusza była zbyt mała, ażeby wygrać.
Przeczytaj jeszcze raz ,ze zrozumieniem tekst.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1168 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30590
"Aholi pewnie nie widziałes na oczy" - to prawda nie widzialem go - i masz racje moze ma np 183 zmaiast 185 , tego nie wiem bo go nie mierzylem , jedynie wiele zrodel podaje 185 , jak on sam na swojej stronie . Wiec dlaczego mialbym mu nie wierzyc ?

" Widzę, że nie bardzo masz pojęcie o metodyce treningu, albo po prostu nie zrozumiałes tekstu. Wiek 14 lat jest jak najbardziej odpowiedni dla rozpoczęcia treningów siłowych, uczono mnie tego na AWF, jak równiez największe autorytety medyczne w tej dziedzinie wypowiedziały się na ten temat "
- tak sie sklada ze tez koncze AWF - i jakos troche inaczej Nas uczyli niezeli to przedstawiasz - Bardzo madrze jesli chcesz rozpoczac treningi na obciazeniach w okresie skoku pokwitaniowego (jak sam napisales dziecku nie wyjasnisz by nie szlo na pol gwizdka) - skoro konczyles AWF to napewno wiesz o czym pisze .
Poza tym nie jestem Ignorantem - bardzo cenie Ciebie jako Trenera , zreszta dane nam bylo kiedys sie na chwile spotkac . To przeciez Forum , wiec kazdy ma prawo do wyrazenia swoich opini - wiec luzik :)
Pozdrowienia dla Ciebie i Anety


Zmieniony przez - Strongmen w dniu 2005-04-03 17:22:22

Sztuka zycia polega na tym by Umierac Młodo ... Ale tak Pózno jak to tylko mozliwe ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1465 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 5238
1977. Bruce Wilhelm USA
1978. Bruce Wilhelm USA
1979. Don Reinhoudt USA
1980. Bill Kazmaier USA
1981. Bill Kazmaier USA
1982. Bill Kazmaier USA
1983. Geoff Capes Britain
1984. Jon Pall Sigmarsson Iceland
1985. Geoff Capes Britain
1986. Jon Pall Sigmarsson Iceland
1987. (No World's Strongest Man contest in 1987)
1988. Jon Pall Sigmarsson Iceland
1989. Jamie Reeves Britain
1990. Jon Pall Sigmarsson Iceland
1991. Magnus Ver Magnusson Iceland
1992. Ted Van Der Parre Holland
1993. Gary Taylor Britain
1994. Magnus Ver Magnusson Iceland
1995. Magnus Ver Magnusson Iceland
1996. Magnus Ver Magnusson Iceland
1997. Jouko Ahola Finland
1998. Magnus Samuelsson Sweden
1999. Jouko Ahola Finland
2000. Janne Virtanen Finland
2001. Svend Karlsen Norway
2002. Mariusz Pudzianowski Poland
2003. Mariusz Pudzianowski Poland

Jaki jest ideał, można spojrzeć na wymiary najlepszych.
Oto wymiary (przeciętne) najlepszych w ostanich latach:

Pudzian - 185 cm , 130-140 kg
Svend Karlsen - 188 cm 137 kg
Jouko Ahola - 184 cm - 122 kg
Magnus Ver Magnusson - 190 cm - 130 kg
Zydrunas Savickas - 190 cm - 155 kg
Magnus Samuelsson - 200 cm - 150 kg
Vasyl Virastyuk - 190 cm - 145 kg
Ted Van Der Parre - 212 cm - 160 kg
Gary Taylor - 183 cm - 133 kg
Hugo Girard - 188 cm - 148 kg
Jarosław Dymek - 182 cm - 128 kg
Janne Virtanen - 196 cm - 135 kg

czyli ideał ma około 190 cm i waga 135 kg przy dyscyplinach kondycyjnych, na siłowych przy tym wzroście 145 kg.

https://www.sfd.pl/temat23845
- warto przypomnieć

Wyciąg z regulaminu :
Ptk.4 - "wortal" ma zawsze racje
Nie klikaj http://wortal.prv.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 997 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4337
W Bulgarii zawodnicy podnoszenia ciezarów rozpoczynaja zajecia nawet wczesniej niz wiek o który sie powyzej sprzeczacie!
Dobrze sie orientujecie (obaj) ze swego czasu sporo sie mówilo na temat "Bulgarskiej Szkole Podnoszenia ciezarów".
Tez co nieco na ten temat wiem... wiec nie krzyczcie prosze na mnie bo tez bede musial powiedziec ze skonczylem AWF hahaha....

Pozdrawiam serdecznie,

Bronek Włodarczyk
Trener Podnoszenia Ciężarów, Trener Kulturystyki
"Squats are better than Supplements" - Przysiady sa lepsze niz suplementy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1465 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 5238
Co do wieku, być może najlepiej rozpocząc już w wieku 12 lat, ale ja wiem, że wtedy nie wykorzysta się swojego potencjału wzrostu.
Znam kumpli którzy wcześnie zaczeli ćwiczyć, i teraz są nizsi od ojca i braci.
Zresztą naukowcy tez to potwierdzają, że znaczny wysiłek powoduje szybsze twardnienie końcówek kości, które nie wydłużają się do 18 roku zycia, tylko zaprzestaja lub spowaniają wzrost.

Być może tez dlatego mieszkańcy wsi sa niżsi średnio o 2 cm, gdyż zazwyczaj nieco ciężej pracują już w okresie szkolnym.

Jesli ktoś chce więc być max wysoki, najlepiej poważne treningi zacząć w wieku 17 lat, wcześniej się troszke ryzykuje
jakieś 5-8 cm

Wyciąg z regulaminu :
Ptk.4 - "wortal" ma zawsze racje
Nie klikaj http://wortal.prv.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 997 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4337
A powiem Ci ze zostalo przeprowadzone wiele badan które dowiodly ze "krótkotrwale 'stymulowanie' kosci mlodego czlowieka stymuluje jej podluzny wzrost" a wlasnie wysilki o dlugotrwalym czasie trwania powoduja ograniczanie jej wzrostu.
Dostepna jest potwierdzajca to literatura naukowa.

Dlatego tez, ciezary wcale NIE sa zlym sportem jesli mamy rozmawiac o sporcie mlodych ludzi. Jedyne co, to nalezy przypilnowac aby obciezenia treningowe aplikowane byly nalezycie i NAJWAZNIEJSZY byl w tym wszystkim wlasnie ten mlody czlowiek, a nie prestiz, wyniki, ranking i pieniadze trenera. Nawet jesli oznaczalo by to ze zawodnik NIE "blysnie" na arenie sportowej jako junior.

Ja osobiscie NIE jestem fanem bardzo mlodego wieku na silowni (tylko dlatego ze zdaje sobie sprawe z obowiazków trenera na nim spoczywajacych). Tym nie mniej, jesli ktos ma wystarczajaco duzo cierpliwosci i chce inwestowac w mlodziez to czemu nie... a ten wiek czy to jest 12, 14 czy tez 16 jest to typowo teoretyczne rozwazanie. Kazdy przypadek nalezy indywidualnie rozpatrywac (jak to juz kawka ze Strongman'em uzgodniji )

Pozdrawiam serdecznie,

Bronek Włodarczyk
Trener Podnoszenia Ciężarów, Trener Kulturystyki
"Squats are better than Supplements" - Przysiady sa lepsze niz suplementy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1465 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 5238
"krótkotrwale 'stymulowanie' kosci " - czyli co masz na myśli

Bo ja znam wiele osób które ćwiczyły ciężarami a także inne sporty, i nie wyrosły tak jak by mozna się spodziewac (tzn. sa niżsi od rodziców i rodzeństwa).

Może chodzi tobie o wiszenie na drążku bo tu jestem skłonny przyznać racje że to może co nieco wydłużyć

Wyciąg z regulaminu :
Ptk.4 - "wortal" ma zawsze racje
Nie klikaj http://wortal.prv.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 997 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4337
"krótkotrwale 'stymulowanie' kosci " mowa o takich wlasnie sportach jak podnoszenie ciezarow, gdzie wysilek jest intensywny lecz ktotkotrwaly. .. w odroznieniu od np gimnastyki czy tez np biegow maratonskich

jeszcze jakies pytania - wiecej odpowiedzi mozesz znalesc w bibliotece AWF-u Warszawskiego na Marymonckiej, badz tez w zakladzie "sportow walki" w podnoszeniu ciezarow

Bronek Włodarczyk
Trener Podnoszenia Ciężarów, Trener Kulturystyki
"Squats are better than Supplements" - Przysiady sa lepsze niz suplementy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 999 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5108
Wortal,powtarzasz jakies bajki,którymi babcie straszyły wnuki 30 lat temu,że nie urosną jak będą dźwigać cięzary.Jetem najwyższy z rodziny,tj od ojca i braci,a dźwigałem ciężary od 14 roku życia,a oni nie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nowy rekord w wyciskaniu

Następny temat

Moderatorzy ! Prosze o nowych kandydatów

WHEY premium