SFD.pl Zdrowie i Uroda

Dodaj odpowiedź

Niskie Libido

Wysłana -
Siema, od jakichś dwóch miesięcy męczę się z niskim libido które objawia się głównie brakiem popędu (jak czasami jest popęd to z erekcją nie ma problemu). Niewiem co może być przyczyną byłem u urologa miałem usg nerek, prostaty jąder i wszystko jest w porządku. Również ogólne badanie krwi i moczu wyszły dobrze. Następnie padło więc na hormony oto wyniki moich badań:

Testosteron 10.73 ng/ml [2.8 - 8]
Progesteron 0.094 ng/ml [0.1 - 1.4]
Estradiol 44 pg/ml [7.63 - 42.59]
FSH 2.12 mIU/ml [1.5 - 12.4]
LH 7.1 mIU/ml [1.5 - 9.3]
Prolaktyna 4.37 ng/ml [4.04 - 15.2]

Jak widać testosteron ponad normę (nie stosowałem żadnego dopingu), pytanie czy jeśli mam taki testosteron całkowity to jest sens dorzucić jeszcze badanie wolnego testosteronu? . Endo powiedział że z takim testo powinienem mieć libido ja dzikie zwierze i że nie wie co może być przyczyną. Poranne wzwody występują ale nie zawsze. Stąd moje pytanie liczę na to że któryś z forumowiczów coś doradzi. Dodam że od jakichś 10 lat mam lekką niedoczynność tarczycy (biorę euthyrox) które jednak wcześniej nie wpływała na moje libido.

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Na libido wpływa wiele kwestii, jak choćby prawidłowe odżywianie, sen, aktywność fizyczna czy stres w życiu jak to wygląda w tych kwestiach ? Dobrze że badania zrobione i wyniki są ok oraz konsultowałeś się z lekarzem.
Wysłana -
Odpowiedź na w.w. kwestie + tarczycę sprawdzaną miałeś? tsh, ft3, ft4?
Wysłana -
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to od kilku lat trenuje 4-5 razy w tygodniu. Na co dzień nie mam raczej większych stresów wiadomo czasami zdarzają się jakieś stresujące sytuację ale rzadko. Dieta też w miarę zdrowa, praktycznie nie spożywam cukru raz na tydzień wleci jakiś fast food, alkohol okazyjnie, nie palę i nie biorę żadnych narkotyków. Sen około 6 do 7 godzin dziennie w weekendy trochę więcej.
Jeśli chodzi o TSH, FT3, FT4 + USG Tarczycy też niedawno robiłem przed wizytą u endo i stwierdził że jest ok.


Zmieniony przez - koksu9994 w dniu 2017-12-27 11:31:19
Wysłana -
zapoznaj się też z poniższymi artykułami z potreningu.pl
1. http://potreningu.pl/articles/2693/ekstremalne-rozwiazania-dietetyczne-a-niski-poziom-libido 
2. http://potreningu.pl/articles/2822/spadek-libido-podczas-odchudzania--jak-mu-zaradzic 
3.http://potreningu.pl/articles/5036/niedobor-snu-obniza--libido 
4.http://potreningu.pl/articles/3981/permanentne-odchudzanie-zabija-libido 
5.http://potreningu.pl/articles/3346/w-ten-sposob-zabijasz-swoje-libido 
6.http://potreningu.pl/articles/4050/odchudzajaca-dieta-a-utrata-libido 
7. http://potreningu.pl/articles/5033/stres-a-libido 
Wysłana -
Odchudzanie i ujemny bilans kaloryczny odpada bo dziennie spożywam około 3000-3500 kcal i czuje się najedzony. Natomiast jeśli chodzi o stres i niedobór snu to też raczej odpada myślę że 6-7 godzin jest wystarczające i nie czuje się jakiś zmęczony.

Myślicie że warto zbadać jeszcze wolny testosteron jeśli całkowity wynosi 10.73 ng/ml [2.8 - 8] i jest powyżej normy? Czy to możliwe żeby przy takim wyniku testosteron wolny był niski?

Zmieniony przez - koksu9994 w dniu 2017-12-27 15:42:46
Wysłana -
uważam że specjalnie nie ma potrzeby tym bardziej że cała reszta wygląda ok
Wysłana -
W takim razie macie jakieś pomysły co może być przyczyną skoro wszystkie badania są w normie? Sam już niewiem a nie ukrywam że ten problem jest dosyć męczący.
Wysłana -
Ile masz lat?
Wrzuć wszystkie wyniki jakie posiadasz, łatwiej może coś będzie z tego wyciągnąć. Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że masz niedoczynność - pamiętasz czy była przeprowadzona głębsza diagnostyka?
Wysłana -
Mam 27 lat. Niedoczynność została wykryta wieku kilkunastu lat i od tamtego czasu biorę euthyrox 25mg czyli najmniejsza dawka ze względu na to że niedoczynność jest nieduża. Dokładnych wyników TSH, FT3, FT4 nie mam bo zostały u endo ale wszystkie wartości mieściły się w normach. Nigdy nie powodowało to u mnie niskiego libido.
Wysłana -
Jesli tsh, ft3 i ft4 było w normach (chociaż jest to duże uogólnienie), a jeszcze prędzej - niedoczynność została zdiagnozowana tylko na podstawie podwyższonego tsh to raz, że wskaźnik ten nie dość że jest ogólnie wrażliwy na środowisko, ale też bardziej skoczny w wieku dojrzewania + nie musi oznaczać problemu z tarczyca, a może z przysadka. Fsh, estro, prolka powinny bardziej oscylować po środku, za produkcję tych hormonów odpowiada przysadka - może coś w tym kierunku.
Łagodna niedoczynność nie jest wskazaniem do stosowania euthyroxu przez całe życie, tym bardziej że w teorii jest ją znacznie łatwiej ogarnąć u chłopów niż u kobiet
Strona 1 z 3
Dodaj odpowiedź