SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nazwy japońskie w karate - szukam

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3044

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 47 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1448
Witam.

Po 20 latach przerwy rozpocząłem na nowo przygodę z karate. Zasada w klubie jest prosta, trening jest prowadzony wspólnie dla wszystkich, bez względu czy ktoś ma biały czy czarny pas. W myśl zasady, że karate to doskonalenie swoich umiejętności przez całe życie, tak więc nawet podstawowe techniki może z powodzeniem doskonalić posiadacz białego pasa, na równi z posiadaczem czarnego pasa. Mi to akurat nie przeszkadza, bo zawsze jest okazja podpatrzeć jak trenują osoby "lepsze" z dłuższym stażem w klubie. Oczywiście trening jest prowadzony racjonalnie (między innymi na sporą różnicę wieku między trenującymi, od 15 do około 60-tego roku życia). Generalnie, jeśli układy ruchowe są "zaawansowane", to grupa "początkująca" robi coś innego w tym czasie, na miarę swoich możliwości. No i niby wszystko gra, gdyby nie fakt, iż wszystkie komendy podawane są "po japońsku" i osoby z grupy początkującej są bardziej zielone niż trawa na wiosnę. Trener uważa, że nazwy przyjdą z czasem i nie należy się ich uczyć na pamięć jak wiersza. No ale w czwartek z całej grupy początkującej byłem sam. Trening zatem był prowadzony na poziomie średnio zaawansowanym, z uwagi na to, że już miałem styczność z karate (kwestia doskonalenia nabytych kiedyś umiejętności, wypracowania kondycji i siły na nowo oraz dalsza nauka). Nie mniej jednak spotkałem się z kilkoma nowymi lub zapomnianymi nazwami (jak nazwy powierzchni atakujących stopy przy mae geri), no i trochę mnie to jednak wyprowadziło z rytmu, bo wszyscy zrozumieli a ja nie :(
Owszem popatrzyłem na innych i załapałem, ale czuję pewien niedosyt w tej kwestii.
Tak więc szukam "słowniczka" nazw japońskich stosowanych w karate (z jakimś tam opisem). Owszem mogą występować różnice między stylami, bowiem kiedyś uczyłem się nazwy bloku: soto ude uke, a teraz -w tym stylu jest tylko soto uke.
Więc jeśli ktoś ma spis nazw, to ja chętnie się z tym zapoznam.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1012 Napisanych postów 5399 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136777
Jakie karate?

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 47 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1448
Karate Sankukai jeśli ma to jakieś znaczenie. Styl mało znany w Polsce. Jest za to sporo klubów w Republice Czech, we Francji, Anglii czy Włoszech.
Wcześniej trenowałem karate do Tsunami, jeszcze pod okiem soke Ryszarda m**** a później Rafała Kociemskiego, stąd mam dobre podstawy, ale niestety czas swoje zrobił. 20 lat przerwy to sporo.



Zmieniony przez - Malko w dniu 16/09/2017 20:29:24

Zmieniony przez - Malko w dniu 16/09/2017 20:29:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75790
Mówienie o dobrych podstawach w kontekście Ryska to grube przegięcie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 47 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1448
Hehe, Rafał Kociemski mnie uczył bo Ryszard był zazwyczaj "gościem honorowym" w Bydgoszczy. A Rafał był skrupulatny, zwracał uwagę na detale. 50 osób na sali i wszystko miało być równo. Ale nie w tym rzecz i moje pytania :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
Może coś się przyda:

http://dojomarszalek.pl/strony/uderzenia.html
http://dojomarszalek.pl/strony/kopniecia.html


Zmieniony przez - marcinpruszcz w dniu 2017-09-17 10:22:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 47 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1448
Dzięki, przydatne.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dyskryminacja na treningach sportów walki ?

Następny temat

Krav Maga Gdynia

WHEY premium