SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Najczesciej popełniane bledy na treningu

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4189

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Na co dzień jesteśmy świadkami wielu różnych poglądów na temat treningu kulturystycznego, redukcyjnego itd. Mamy styczność z żółtodziobami którzy ćwiczą kilka tygodni i uważają , że wiedzą wszystko. Takich ludzi spotykamy czy to na siłowni czy na wszelkich forach dyskusyjnych. Wypowiadają się tam wszelcy znawcy twierdząc, że „30 serii na klatę powinno wystarczyć" albo „nóg nie ćwiczę bo same urosną" . Drodzy - takich ludzi jest pełno dookoła a najgorszą rzeczą jaką można zrobić to dać się zwieść pozorom oraz ich dziwnym teoriom.



To jest jeszcze pół biedy. Początkujących można zrozumieć ale znam gorsze scenariusze. Mianowicie w siłowni gdzie pracuję jako instruktor spotykam ludzi którzy ćwiczą nie kilka tygodni czy miesięcy a po10 a nawet 20 lat! A wiecie co jest w tym wszystkim najgorsze, to że oni po tylu latach ćwiczeń wyglądają tragicznie, mało tego - ich wiedza jest przybliżona do poziomu wiedzy żółtodzioba który wpadł na siłownie nie wiedzieć skąd, po czym bierze się za bezsensowne machanie odważnikami! To jest przerażające trwać w czymś kilkanaście lat a nie widząc o tym praktycznie nic!



Skąd się biorą takie rezultaty?



Otóż to jest jak z wychowywaniem dziecka. Dziecko rozwija się poznaje wszystko od podstaw uczy się żyć itd. Podobnie jest z treningiem, jakie nawyki posiądziemy takimi będziemy się kierować do końca „kariery" na siłowni. Owszem można sobie wmawiać np. :

„o biceps mi urósł" i takie tam. Ale ile można oszukiwać…samego siebie? Rozumiem takich ludzi bo jeżeli np. po kilku latach ledwo „coś się ruszyło" to ciężko z tym się pogodzić i największy problem wówczas leży w psychice człowieka.



Najczęściej popełniane błędy



Błędy popełnia każdy zwłaszcza w dziedzinach, z którymi dopiero zaczyna się obcować. Pamiętajmy popełniać błędy to nic złego - złym natomiast jest świadomie je popełniać i nic z tym nie robić twierdząc, że „ja wszystko wiem dam sobie rade sam". Czy warto unosić się honorem jeśli ktoś bardziej doświadczony oferuje pomoc widząc ewidentny błąd? Uważam, że nie bo nikt nie chce nikogo znieważać tylko pomóc, kiedyś znalazłem pewien cytat: „wszyscy miłośnicy żelastwa są jak rodzina, trzeba sobie pomagać" zgadzam się. Do rzeczy - w mojej pracy stykam się zazwyczaj z takimi błędami jak:


używanie wielkich ciężarów nieproporcjonalnych do siły
robienie bardzo wielu serii i powtórzeń
nieodpowiednie przerw między seriami
brak regularności ćwiczeń
wywyższanie danych grup mięśniowych kosztem innych
brak zmienności treningu
złe podejście do treningu od strony technicznej
złe podejście do treningu od strony psychicznej
zbyt długie sesje treningowe




Z reguły ludzie myślą, że im więcej tym lepiej a to się mija z celem. Owszem ważny jest bodziec dla mięśnia wyższym ciężarem od czasu do czasu NA PEWNYM STOPNIU ZAAWANSOWANIA. Ale z kolei nieodpowiedzialnym jest używanie gigantycznych ciężarów bo to nie zapewnia bodźca do rozrostu a jest to pewna kontuzja mięśnia, wiązadła, ścięgna, kośćca itd.
Istnieją pewne zasady jakimi należy się kierować przy treningu siłowym, na dane grupy mięśniowe są określone normy których nie należy przekraczać bo wiąże się to z efektem przetrenowania co za tym idzie zniechęcenia do ćwiczenia
Przerwy między seriami są ważne w poszczególnych rodzajach treningów. Np. w treningu na siłę należy robić przerwy długie by wszelkie procesy odnowy ATP i ADP się wznowiły w tkance mięśniowej co daje większą siłę w kolejnej serii. Z kolei przy treningu na rzeźbę nie należy przekraczać 30 sekund by podtrzymać jak najwyższą termogenezę. Zaburzenie norm wpływa na zaniżenie efektywności treningu.
Organizm ceni sobie regularność. Przyzwyczaja się do danych pór dnia oraz dni co daje pożądany efekt dla tego że organizm „wie" kiedy ma być najbardziej wydajny.
Na co dzień mam styczność z ludźmi którzy zaniedbują pewne partie ciała gdyż zależy im na tzw. „zestawie dyskotekowym" który składa się z wypukłej klatki oraz wyróżniającego się ramienia. Śmieszy mnie widok pseudo kulturysty który ma górę napchaną a nogi ma jak wróbelek. Drodzy - trzeba ćwiczyć wszystko równomiernie po pierwsze dla estetyki, po drugie już pisałem więcej nie znaczy lepiej więc katowanie klatki 3 razy w tygodniu nic nie da a po trzecie ćwicząc większe partie (nogi, plecy) dajemy bodziec do rozrostu poprzez to ze stymulujemy wydzielanie hormonu wzrostu i testosteronu co daje wspaniałe rezultaty dla całego ciała!
Organizm się przyzwyczaja do danego schematu jest to dla niego normalne i po jakimś czasie przestaje reagować. Żeby dać mu wówczas „szok" który jest niezbędny do rozrostu należy zmienić to co jest dla niego normalne czyli trening.
Ćwiczenie na własną rękę prowadzi do kontuzji gdyż niepoprawna technika wykonywanych ćwiczeń odbija się boleśnie na stawach przy czym praca mięśnia jest minimalna co z kolei nie daje pożądanych efektów.
Jeżeli na siłownię przychodzimy pogadać z kumplem lub pooglądać telewizor to nie jest to miejsce dla nas. Liczy się przede wszystkim skupienie pełna koncentracja i zaangażowanie w trening. Również w przerwach między seriami powinniśmy być myślami pod sztangą. Nasz mózg podczas treningu powinien sprawnie się „kontaktować" z naszymi mięśniami i nic nie powinno tego zakłucać.
Nasz czyli ludzki organizm ma pewną naturalną granicę wydajności. Czyli jesteśmy przystosowani do pełnienia jakiejś aktywności fizycznej na maksymalnej wydajności przez pewien czas. W przypadku treningu siłowego bez suplementów ta granica to 45-60 minut. Dłuższe sesje nie mają sensu.



I tym sposobem wytłumaczyłem na czym polegają najczęstsze błędy adeptów kulturystyki i sportu ogółem.





Co zrobić by trenować „doskonale"?



To proste. Po pierwsze najważniejszym jest dobrze ustawiony plan treningowy podporządkowany pod standardy ćwiczącego. A po drugie przestrzeganie wyżej wymienionych zasad które należy wpasować w plan treningowy.



Czemu ogólne plany treningowe w portalach internetowych mogą nie zdać egzaminu?



Większość portali oferuje gotowe treningi z gotowymi ćwiczeniami itd. Ale zwróćmy uwagę na fakt, że każdy ma inne wymagania i możliwości i nie każdemu zawsze uda się wpasować w 100% w swoje standardy. Np. może ty nie dysponujesz sprzętem który jest opisany w portalu internetowym i już nie zrobisz treningu jaki byś chciał zrobić. Każdy jest inny i dla

Każdego coś innego.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 116 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 607
Rewelacyjnie napisane..

Najlepszym treningiem jest brak treningu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 5005 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 19714
Wszystko ok, fajnie zebrałeś do kupy

tylko z jednym niekoniecznie się zgodzę:

W przypadku treningu siłowego bez suplementów ta granica to 45-60 minut. - chodzi o aeroby

wg mnie wystarczy 20 - 25 min. Przy większej aktywności trzeba by popijać jakiś suplement (carbo) - chodzi o ww.


sog za pracę

pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1014 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2705
ja bym podwiesil.
no i SOG dla Ciebie za dobra robote,neich sezonowcy skorzystaja

Wez sie w garsc, juz placzesz jak panienka a dopiero robisz to co powinno byc juz dawno zrobione!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
davidooo: więcej nie znaczy lepiej więc katowanie klatki 3 razy w tygodniu nic nie da

Niekoniecznie jest to prawda, jeśli mowa o dedykowanym treningu (NIE SPLIT!) to właśnie, paradoksalnie, TRENING KLATY 1x w tygodniu - nic nie da, a klatka 2-3x to optimum. Więcej => Siła! www.***********/czvwgx

davidooo : W przypadku treningu siłowego bez suplementów ta granica to 45-60 minut. Dłuższe sesje nie mają sensu.

Że co? W 45 minut to bym zrobił rozgrzewkę + przysiady.

Nie żartuj

Min. 1 - 1.5 h to coś można zdziałać na siłce.

***

HADESZIOM2: chodzi o aeroby

wg mnie wystarczy 20 - 25 min. Przy większej aktywności trzeba by popijać jakiś suplement (carbo) - chodzi o ww.


PISAŁ o siłowym, nie o aero - co jest bzdurą.

Aero po siłowni to może 20-25 min. starczy.

Aero w inne dni - 20 minut to ZA MAŁO.

A carbo to chyba po to, żeby bebzon wyhodować


Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2009-05-17 14:15:11

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 5005 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 19714
Źle przeczytałem, chodziło mi oczywiście o aero po treningu siłowym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 7892 Wiek 25 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 36273
art nie wiele wnosi, jest wiele lepszych artów na ten temat na forum

ogólnie to trochę o niczym

no ale sog za pracę

treningopolon + michadrol + regenestanol + wheymadren + kreatynabol

Trening, micha, kreatyna - zrobią z ciebie sk****syna

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
dzieki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 124 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 306
Najczęściej popełniane przez kobiety błędy w treningu. Dużą część dotyczy również facetów, zobaczcie - http://goldsgym.pl/dziewiec-najczesciej-popelnianych-przez-kobiety-bl,t,88,30,2.html Niektórymi pozycjami byłem mocno zaskoczony
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kajaki- mięśnie

Następny temat

%%%%%% SAUNA A TRENING %%%%%%

WHEY premium