SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Na którym etapie jesteś? Suple, trening, dieta. TEMAT FILOzoficzny

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3425

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Etap 1: jeszcze nie wiem jak, ale już chcę.

Z jakichś powodów zaczynasz ćwiczyć na siłowni, chcesz być po prostu "wielki"

Niestety, zwykle ma się wtedy zero wiedzy o:

- treningu (technice, rozkładzie treningów, regeneracji),

- suplementacji (co, jak, kiedy i dlaczego)

- odżywianiu (bilans kalorii, co jeść, a czego nie itd.)


Typowe dla tego okresu są:

- wielogodzinne treningi, powtarzane praktycznie każdego dnia (7 dni w tygodniu, 5 treningów klaty i 5 bicepsa - yes) , spotykane także treningi pseudo-obwodowe - "co jest wolne, tam robię serię",

- REKORDY NA KLATĘ "kto więcej ciśnie na ławie, ten jest mężczyzną" - nieważne jak ciśniesz, ważne ile, kolega bierze 10 kg więcej - jest od razu 2x wyżej w hierarchi...

- po 20-30 serii na klatkę w jednej sesji to nic takiego,

- kilka-kilkanaście ćwiczeń na bicepsa na każdym treningu, każde o ogromnej liczbie serii

- brak treningu nóg, pleców (bo po co?; ja gram w piłkę, biegam i jeżdżę na rowerze )

- fatalne wykonywanie ćwiczeń,

- zakupu testosterolu, HMB, karnityny, chaotyczne branie gór najtańszych gainerów, białek - oby więcej, w myśl zasady: "więcej supli i odżywek = większa masa!"

Wielu na tym etapie zaczyna ostro "koksować" (SAA) co z wiadomych przyczyn nie daje efektów godnych oczekiwań.

Efekty słabe, wydatki ogromne, regeneracji brak.


JAK MOGĘ POPRAWIĆ SWOJE WYNIKI NA TYM ETAPIE?

-> UŁÓŻ NIE PRZEŁADOWANY, PLAN TRENINGOWY OPARTY O ĆWICZENIA PODSTAWOWE (wyciskanie, martwy ciąg, drążek, wiosło itd) lub zaufaj specom i trenuj np. WEST SIDE BARBELL https://www.sfd.pl/Junior_/_DZIENNIK_/_jazda_na_westside_siła_i_wyskok_-t419844-s3.html#post9, BILL STARR 5X5, jakimś FBW itd.

-> Niezależnie od tego ile biegasz, pływasz, grasz w piłkę nożną, siatkę, kopiesz na kickboxingu/muay thai/karate/taekwon-do/wpisz dowolne, jeździsz na rowerze RÓB 2X W TYGODNIU TRENING NÓG (raz ciężko, raz lekko; BĄDŹ TEŻ WG WYTYCZNYCH DANEGO PLANU TRENINGOWEGO) - PRZYSIADY ZE SZTANGĄ Z TYŁU, Z PRZODU - podstawy. Nie zbliżaj się do maszyn, w tym do suwnicy

-> DOPRACUJ DIETĘ, albo chociaż miej ogólny rozkład posiłków i trzymaj się tego, zwiększ ilość kalorii jeśli nie rośniesz,

-> NIE TRENUJ WIĘCEJ NIŻ 3-4X po 1.5 h w skali tygodnia

WIĘCEJ: https://www.sfd.pl/temat421024 ( w szczególności punkt 11 )


Etap 2: zaczynam się orientować w terenie

Po początkowych zrywach, następuje okres wzbogacania swojej wiedzy. Pojawia się jakiś plan treningowy, próby ułożenia diety, zakupy supli i odżywek są nadal chaotyczne - ale już bardziej ukierunkowane.

Niestety nadal często na tym etapie pomijany lub bagatelizowany jest trening nóg i pleców - zaczynają powstawać duże dysproporcje.

Zdarzają się wielogodzinne treningi, wiara w suple i odżywki nadal przeważa (zamiast wiary w ciężki trening i jedzenie).

Tutaj też często występuje przetrenowanie.


JAK MOGĘ POPRAWIĆ SWOJE WYNIKI NA TYM ETAPIE?

-> Spróbuj treningu 3-bojowego, FBW (BILL STARR 5X5, odmiany westside barbell https://www.sfd.pl/Junior_/_DZIENNIK_/_jazda_na_westside_siła_i_wyskok_-t419844-s3.html#post9, specjalistyczne treningi dzielone) - skup się na martwym ciągu, wyciskaniu sztangi, przysiadach, wiosłowaniu, pompkach na poręczach, wyciskaniu żołnierskim - same podstawowe ruchy, ciężkie ćwiczenia;

-> Spróbuj ćwiczeń dynamicznych (high pulls, zarzut, podrzut, push press itd.);

-> "Atakuj" mięśnie metodami:

1. maksymalnego obciążenia (za każdym razem w pewnej sekwencji treningów staramy się bić rekord na danej ilości powtórzeń np. jeden trening przysiad mamy rekord 5 x 140 kg, na kolejnym treningu próbujemy zrobić 5 x 142 kg, kolejny trening 5 x 145 kg; albo wchodzimy na system 3 powtórzeń i analogicznie),

2. powtórzeniową/dynamiczną (na jednym z treningów - mniejszym ciężarem 50-70% naszego MAX. na 1 powtórzenie - robimy kilka serii max.; w kolejnych tygodniach staramy się pobić nasz rekord w ilości powtórzeń na konkretnym ciężarze np. robimy 3 serie - 2 na maxa z zapasem, trzecia też na maxa ale już bardzo blisko załamania.

NP. REKORD ZAWODNIKA NA 1 POWTÓRZENIE W MARTWYM CIĄGU = 160 kg

50% MAX = 80 KG = ciężar roboczy do 3 serii.

Np.

martwy ciąg

1 seria udało nam się zrobić 22 powt x 80 kg
2 seria udało nam się zrobić 16 powt x 80 kg
3 seria udało nam się zrobić 8 powt x 80 kg

= REKORD = 22 + 16 + 8 = 46 POWTÓRZEŃ # 80 KG

kolejny trening -> staramy się zrobić więcej powtórzeń w kolejnych seriach.
oraz

3. plyometrią/dynamiką/cross-fit/ćwiczeniami olimpijskimi itd.


-> Wprowadź częściowe wyciskanie leżąc (połowiczne/docisk), wyciskanie sztangi leżąc z zatrzymaniem na klatce, częściowe wyciskania na barki i dociski ze stojaków, przysiady z pauzami, przysiady pełne z pauzą na dole ... czytaj


Etap 3: wiem co i jak, osiągnąłem pewien poziom, zaczynam się rozglądać za dopingiem

Tutaj już parę latek stażu w przerzucaniu żelaza, o technice ćwiczeń wie się sporo, treningi ułożone wg różnych planów, być może nawet w jakiejś kolejności. Zakupy suplementów przemyślane, rozbudowane, dieta dopracowana - może nawet traktowana zbyt obsesyjnie ("poczekaj kochanie, muszę szybko łyknąć białko i popić oliwą").

Bardzo często dopiero tutaj ćwiczący odkrywa trening nóg i pleców - jak ważny jest dla proporcji, siły ogólnej, metabolizmu i anabolizmu. Wielu jednak dalej nie ćwiczy nóg, pleców - powoli stając się karykaturą kulturysty.

Regeneracja dobra, sesje umiarkowane, trening z głową.


JAK MOGĘ POPRAWIĆ SWOJE WYNIKI NA TYM ETAPIE?

-> SPECJALISTYCZNE TRENINGI siłowe, rozpiski %, powtórzeniowe, metody dynamiczne, powtórzeniowe, maksymalne (3-Bój, strongman, zaawansowane plany kult.) itd.

-> Użycie sprzętu i akcesoriów - kostiumy do siadów, specjalne buty, koszulki do wyciskania, bandaże na kolana itd.

-> Użycie desek do wyciskania, skrzyń do przysiadów, łańcuchów, gum (zobacz metody west side / defranco itd.)


4. Etap 4: koks, wóda i d*****

O treningu możesz pisać książki, suplementacja? W małym paluszku. Tylko żeby jeszcze ni ci sezonowcy zajmujący twój sprzęt.

Chodzisz na siłownię z rozpędu, po tak długim czasie za bardzo ci się nie chce. Jak to ujął Jarek Dymek - gdzie mieli robić zawody/pokazy - "my ćwiczmy prawie codziennie i mamy często zawody - więc dzisiaj wam wiele nie pokażemy, bo nam się po prostu nie chce"

Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2008-07-30 23:15:35

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2558 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 14622
Fajny temat

Hmm... ja chyba jestem na etapie 3 z tym iż trenuję i plecy i nogi oraz nie rozglądam się za koksem


SOG idzie


Nie wchodzi...


Zmieniony przez - oley92 w dniu 2008-07-30 12:34:14
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 10942 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 24714
spoko temacik sog jak wejdzie

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 11766 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 64285
( "poczekaj kochanie, muszę szybko łyknąć białko i popić oliwą" ).
przypomnialo mi sie jak kumpel wczoraj do mnie dzwoni i mowi dalej gdzie jestes na co odpowiedzialem mu poczekaj aby zjem jajka


temat fajny
obejmujacy wlasciwie 3 glowne rzeczy
trening
diete
suple

btw miedzy etapem 2 a 3
cwicze nogi i plecy


Zmieniony przez - remik664 w dniu 2008-07-30 12:56:08
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Trochę dodałem informacji jak poprawiać wyniki na danych etapach

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2716
SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 11895 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 164753
etap 2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 110 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3997
padłem między 2 a 3 ale nóżki robie od 1 -->

oczywiście sog..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
gdzie ankieta, chcialbym anonimowo zaglosowac
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Proszę, nawet anonimowa opcja ankiety

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 914 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 42662
Bardzo konkretnie rozpisane
W tej chwili etap 2 z powolnym przełamaniem na 3,bliżej 3 ale ta dieta
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

No buzery

Następny temat

CMI Nutrition ANABOLIC SIGNAL

WHEY premium