SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

NOGI a TESTOSTERON

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 38321

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
tak szczerze mówiąc to nie wiem do jakiego działu zwrócić się z tym pytaniem ale dotyczy to również przysiadów więc spróbuję tu

wiele razy było mówione o tym że nie ćwiczenie nóg to wielki błąd ponieważ ogranicza to w jakimś stopniu wydzielanie naturalnego testosteronu w organiżmie
i tu moje pytanie : może ktoś będzie wiedział jak dużą część wydzielania tego hormonu to ćwiczenia nóg , jaki procent czy coś takiego

jaki sposób ćwiczenia lepiej wpływa na wydzielanie tego hormonu :
np. czy może przysiady z dużym obciążeniem - trening na siłę
a może trening wytrzymałościowy - małe obciążenie duża liczba powtórzeń


szacuneczek dla wszystkich co przy klawiszach ... LOGAN
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 920 Napisanych postów 55283 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336118
O tym, że sylwetka zarówno mężczyzny, jak i kobiety powinna być proporcjonalna i harmonijna nie trzeba chyba nikomu przypominać.
Namiętne trenowanie tylko górnej części ciała - mięśni klatki piersiowej, pleców oraz ramion, przy jednoczesnym zaniedbywaniu mięśni kończyn dolnych doprowadzi do sytuacji, w której sylwetka będzie nieproporcjonalna, przypominająca przysłowiowego “bociana”.


  1. 1. Mięśnie nóg
  2. 2. Jakie korzyści niesie za sobą ćwiczenie tej partii mięśniowej?
  3. 3. Podstawowe ćwiczenia
  4. 4. Czy trening nóg zwiększa wydzielanie testosteronu?
  5. 5. Podsumowanie
  6. 6. Do poczytania


1. Mięśnie nóg

Mięśnie nóg stanowią bardzo dużą grupę mięśniową i nie ograniczają się tylko do mięśni czworogłowych i dwugłowych uda. Istotne dla proporcjonalnej sylwetki jest również rozbudowanie takich mięśni jak przywodziciele, odwodziciele, a także mięśni podudzi: brzuchate łydki, płaszczkowate i piszczelowe.
Nogi pełnią rolę filarów naszego ciała. Są zaangażowane w najbardziej prozaicznych, codziennych czynnościach jak chodzenie, wchodzenie po schodach, bieganie, jazda na rowerze itp.

2. Jakie korzyści niesie za sobą ćwiczenie tej partii mięśniowej?

Ćwiczenie mięśni nóg pozwoli na znaczne poprawienie komfortu i efektywności wykonywania codziennych czynności. Wzmocnienie tej partii przełoży się na ogólną siłę i wytrzymałość organizmu. W codziennym funkcjonowaniu silniejsze nogi pozwolą na pokonywanie większych dystansów pieszo, nawet z obciążeniem (m.in. w postaci siatek z zakupami). Podbiegnięcie na uciekający z przystanku tramwaj czy autobus też nie będzie wielkim wysiłkiem. Poruszone powyżej kwestie mogą wydawać się śmieszne, ale powinny być wystarczającym powodem do włączenia tej partii mięśniowej do planu treningowego.

Innym aspektem jest fakt, iż mięśnie nóg stanowią olbrzymią grupę mięśniową. W toku pracy ukierunkowaną na zwiększenie masy mięśniowej, pomijanie treningu tej partii wiąże się z mniejszymi przyrostami.
Silne nogi są niezwykle pomocne podczas wykonywania np. martwego ciągu, wiosłowania stojąc czy wszelkich innych ćwiczeń wykonywanych stojąc.
Bez odpowiedniego wzmocnienia i wytrenowania tej partii może pojawić się problem w rozwoju mięśni torsu i ramion.

3. Podstawowe ćwiczenia

1. Przysiady ze sztangą na barkach - mięśnie czworoboczne, stabilizacyjne kręgosłupa
Stajemy pod sztangą opartą na stojakach, barki opuszczone, łopatki spięte, gryf sztangi dotyka naszego karku na górnej części mięśni czworobocznych, dłonie zaciśnięte na gryfie w rozstawie trochę szerszym niż barki, klatka wypchnięta ku przodowi, dolny odcinek grzbietu wypchnięty, stopy w rozstawie szerszym niż biodra, palce stóp skierowane delikatnie na boki. Nabierając powietrze ściągamy sztangę ze stojaków, ponownie nabieramy powietrze, napinając mięśnie brzucha wypychamy biodra do tyłu i schodzimy w dół, jak najniżej, dbając o to żeby nie podwijać dolnego odcinka kręgosłupa, a także żeby kolana cały czas były skierowane na boki. Stopy cały czas przylegają do podłoża - nie należy ich odrywać. Zachowując stałe napięcie brzucha wracamy do pozycji wyjściowej.

2. Wykroki chodzone z hantlami - mięśnie czworogłowe, przywodziciele
W obie dłonie chwytamy hantle lub talerze, ręce opuszczone swobodnie wzdłuż tułowia, stajemy w lekkim rozkroku, robimy krok do przodu i w rozkroku schodzimy tułowiem w dół. Krok musi być na tyle długi, aby podczas schodzenia w dół żadna ze stóp się nie poderwała z podłoża. Następnie wracamy do góry i dostawiamy nogę zakroczną do wykrocznej. Kolejny krok do przodu wykonujemy drugą nogą. I tak na zamianę.

3. Martwy ciąg na prostych nogach ze sztangą - mięśnie dwugłowe
Stajemy w lekkim rozkroku - trochę węższym od szerokości barków, delikatnie uginamy nogi w kolanach. Trzymając cały czas proste plecy uginamy się w pasie, chwytamy w dłonie sztangę na trochę szerzej niż szerokość barków i prostując się, podnosimy sztangę, jak najbliżej ciała. Ruch kończymy w pozycji całkowicie wyprostowanej z dopięciem pośladków. Powtarzamy ćwiczenie.
Zamiast sztangi możemy użyć hantli.

4. Wznosy na palcach z obciążeniem - mięśnie brzuchate i płaszczkowate łydek
W obie dłonie chwytamy hantle lub talerze, ręce opuszczone swobodnie wzdłuż tułowia, stajemy w lekkim rozkroku i wspinamy się na palce, następnie opuszczamy się do pozycji wyjściowej. Aby wydłużyć zakres ruchu i tym samym bardziej zaangażować mięśnie, warto zastosować podkładki pod palce lub użyć podwyższenia w postaci np. stepu.

Ćwiczeń jest oczywiście o wiele więcej - z użyciem wolnego obciążenia bądź maszyn. Tutaj zostały wymienione absolutnie podstawowe.

4. Czy trening nóg zwiększa wydzielanie testosteronu?

Ze względu na fakt, iż mięśnie nóg stanowią bardzo dużą grupę mięśniową, podczas treningu tej partii organizm wydziela więcej hormonów anabolicznych (testosteronu i hormonu wzrostu) niż w przypadku innej grupy mięśniowej. Jest to jednak zjawisko lokalne i nie przyczynia się do wzrostu innych mięśni.

5. Podsumowanie

Ćwiczenie mięśni nóg nie tylko sprawi, że dolne kończyny będą silniejsze i sprawniejsze, ale również przyczyni się do wzmocnienia mięśni stabilizujących kręgosłup. Dzięki czemu ćwiczenia wykonywane na pozostałe partie mięśniowe będą bardziej efektywne, a ryzyko kontuzji zostanie zminimalizowane.
Dodatkowo polepszeniu ulegnie komfort życia związany z codziennymi czynnościami.

6. Do poczytania

https://www.sfd.pl/Cwiczyć_nogi,_czy_nie_ćwiczyć_nóg__oto_jest_pytanie_;P-t426139.html
https://www.sfd.pl/MARTWY_CIĄG_jak_to_sie_robi__-t60723.html
https://www.sfd.pl/TRENING_HIPERTROFICZNY-t962793.html


Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1738 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 9563
wg teorii Weidera wszystkie ćwiczenia siłowe powodują zwiększoną produkcje hormonów. Sądzę, że nie jest ważne ile masz założone na gryfie, tylko jak mocno masz zaangażowany mięsień w pracę podczas treningu.

Pozdrowienia...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
dzięki za odpowiedź
ale wciąż nie wiem czy np. nie ćwicząc nóg tracę ok. powiedzmy 50% testosteronu jaki mógłby mój organizm wyprodukować czy np. 1/3 skoro nogi to 1/3 mięśni w ciele człowieka

to mnie najbardziej interesuje

może wiesz to proszę o odp.

THX

szacuneczek dla wszystkich co przy klawiszach ... LOGAN
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Chodzi o to że testosteron jest wydzielany podczas ciężkiego treningu.Jak wiadomo nogi (całość) sa jedną z największych grup mięśniowych więc jeśli naprawdę ciężko przećwiczysz "największa" grupę mięśniową to teoretycznie wydzielanie testosterownu powinno byc największe.

A nie ćwiczenie nóg to głupota i to pomijając te wywody odnośnie testosteronu. Budując mase i chcąc zwiększyć wage to nie ćwixcząc nóg popatrz jak dużo tracisz. Nogi mozna naprawdę dobrze obudować mięśniami.A po drugi mocne nogi to
jest duża pomoc do takich ćwiczeń jak MArtwy ciąg. I większość ćwiczeń wykonywanych stojąc. Nogi potrafia amortyzowac przeciążenia kręgopsłupa, np jak bijemy jakieś rekordy w pozycji stojącej.

A wiec koła na gryf i ćwicz nogi!!!!



Pozdrawiam

KAIN
"Loved be few Hated by many But respect by all"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nogi to podstawa - w przenośni i dosłownie

"Demon to some , angel to others ..."
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
bo wiecie o co mi chodzi
chciałem teraz nogi trochę na wytrzymałość poćwiczyć
i nie wiem czy jak bym np. przy tym trening szamana na klatkę ćwiczył czy dało by mi to max możliwe efekty
w też aby takowe uzyskać mósiał bym 'ciężko' ćwiczyć nogi

o to mi chodzi

tajfun nie mósisz mi mowić że to podstawa
przysiady to moje ulubione ćwiczenie
ale chciałbym je teraz na wytrzymałość pomęczyć i niechciałbym stracić na reszcie

DZIĘKI

szacuneczek dla wszystkich co przy klawiszach ... LOGAN
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1211 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 41059
Ja nie robilem nog przez rok. Ale zrobilem za***ist postepy. z 33-43w bicu. Ale to byl poczatek wiec pewno nic rewelacyjnego. Lecz prze ostatnie 2-3 miechy stalem w miejscu wiec wlaczylem nogi. Bo tez mi sie obilo o uszy ze nie cwiczenie oslabia mozliwosci. A wiec zamiast przysiadow robie na sownicy wyciskanie nogami (boje sie o kregoslup sowj bo mam skrzywienie) I wale na maxa ciezkie serie. 6x10. Potem wyprosty nog na maszynie 6x12. I uginanie odwrotne (zapomnialem nazwy tego urzadzonka) 6x12. Po takim treningu jestem ugotowany. I minelo 1,5 miech i wszystkie miesnie nabraly jak by powera. Wiecej na klatke. W bicu przybylo, klacie itd. Cos w tym musi byc. Czuje sie taki bardziej ubity.

DuckmAn
Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 131 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 1929
logan cwicz nogi na rowni z innymi partiami tak jak ci mowia
moze przyjdzie taki dzien (a moze nie) ze jakis kozak bedzie na tyle szybki ze wladuje ci low-kicka a wtedy cala
muskulature na gorze mozesz sobie wsadzic w odbyt za przeproszeniem.

Never give up!
1

Never give up!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
spokojnie nie powiedziałem że nie będę ćwiczył nóg
wręcz przeciwnie chciałem je trochę na wytrzymałość poćwiczyć i chciałem się dowiedzieć czy przypatkiem taki trenibg nie zmniejszy o tak dużu moich efektów w treningu

a propos
jaki trening na wytrzymałość nóg byście mi polecili

DZIĘKI

szacuneczek dla wszystkich co przy klawiszach ... LOGAN
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ostatnio czytałem ciekawy artykuł o naturalnych sposobach sterowania wydzielaniem do krwi możliwie jak największych ilości testosteronu. Na pierwszym miejscu jest intensywny trening. Co do ilości powtórzeń to grupa badawcza stwierdziła na podstawie doświadczeń że 12-25 powtórzeń to najlepsza ilość. Nie mogę się z tym do końca zgodzić gdyż wszystkie postępy jakie kiedykolwiek u siebie zauważyłem wystąpiły przy ćwiczeniu z dużym obciążeniem 6-10 powtórzeń.

Jak ciekawostkę dołączę jeszcze, że wykryto zupełnie przypadkowo u badanych, że cukry proste spożyte przed treningiem hamują wydzielanie się testosteronu z przysadki do krwi /jeden z badanych wypił -nieświadomy skutku- sok owocowy przed treningiem i u niego jako jedynego nie zauważono wzrostu poziomu testosteronu we krwi po treningu/

Na wydzielanie testosteronu Bardzo dobrze wpływa sporzywanie węglowodanów złożonych.

Pozdrawiam Wszystkich.

"Nawet najgorsza bestia ma w sobie odrobinę litości.
Ja jej nie mam, więc nie jestem bestią."

Draht.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
spożywanie... a nie sporzywanie... sorry ale jest późno idę już spać... dobranoc.

"Nawet najgorsza bestia ma w sobie odrobinę litości.
Ja jej nie mam, więc nie jestem bestią."

Draht.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy dobrze robię??????

Następny temat

Trening bica

Wiecej