SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

NERWICA SERCA [ART]

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 316863

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 173 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6006
Choroba emocji

Witam. Na początek musze powiedzieć ze od kilku miesiecy sam zmagam sie z tym dokuczliwym problemem. Zaczęło sie tak: byłem świeżo po 6 tygodniowym cyklu, i w trakcie redukcji podczas której wspomagałem sie clenbuterolem. Kilka razy odczułem kłócie w okolicy serca. To wzbudziiło we mnie ciągle rosnące obawy o mój stan zdrowia. Z czasem zacząłem budzic sie w nocy, sprawdzałem puls, cisnienie, potrafiłem godzinami kontrolować pracę serca!!! Wreszcie przestałem sypiać, paranoicznie bałem sie śmierci. 4 nie przespane noce pod rząd to nic dziwnego. I tak narodziła sie moja choroba. (Nawet teraz kiedy to piszę i przypominam sobie to wszystko to czuje odzywające sie serducho...straszne)

Jakie sa objawy nerwicy serca?
Kiedy sie zwykle pojawiaja?
Czy latwo postawic diagnoze?
Jak sie leczy ten rodzaj nerwicy?


Objawy nerwicy serca spotyka sie najczesciej u ludzi 20-30-letnich. O tym schorzeniu i sposobach leczenia // ROZMOWA z dr. n. med. Andrzejem Przybylskim, kardiologiem.
Zyjmy dluzej: Jaka choroba jest nerwica serca?
DR N. MED. ANDRZEJ PRZYBYLSKI: Nalezy do grupy nerwic wegetatywnych, tzn. ze wystepuje w niej specyficzne zaburzenie pewnej czesci ukladu nerwowego, zwanego ukladem autonomicznym lub wegetatywnym. Uklad ten steruje czynnosciami niezaleznymi od woli, np. praca jelit, serca.
ZD: Jakie typowe objawy towarzysza nerwicy serca?
AP: Najczestsze objawy to uczucie leku i niepokoju. Bardzo wazne jest tutaj odróznienie leku od strachu. Strach to pozytywna reakcja emocjonalna zwiazana z konkretna sytuacja. Natomiast lek i niepokój sa dlugotrwale, wystepuja na skutek reakcji na cos, co jest nieokreslone. To zjawisko lezy u podstawy nerwicy serca. Objawami, które chory wiaze z nieprawidlowa praca serca czy calego ukladu krazenia sa bóle w okolicy przedsercowej w postaci klucia, czesto z dretwieniem rak. Czasami nasladuja one dolegliwosci typowe dla choroby wiencowej, jednak istotnie sie od nich róznia. Przede wszystkim brakiem zwiazku z wysilkiem, przy którym bóle wiencowe sie nasilaja. Bóle nerwicowe natomiast nie maja zwiazku z wysilkiem fizycznym, a nawet czesto wtedy zanikaja, bo ludzki umysl jest zajety czyms innym.
Dla nerwicy serca typowe jest uczucie przewleklego zmeczenia. Chorzy czesto skarza sie tez na niespecyficzne uczucie dusznosci (zwlaszcza w zamknietych pomieszczeniach). Osoby z taka dolegliwoscia zaczynaja bardzo gleboko oddychac - nazywa sie to hiperwentylacja. A to prowokuje dalsze objawy, np. mrowienie warg, dretwienie rak, zaburzenia swiadomosci.
Kolejnym objawem jest uczucie kolatania serca, stalego lub napadowego. Gdy wystepuja wymienione dolegliwosci, trzeba zglosic sie do lekarza.

ZD: W jakich sytuacjach wystepuje nerwica serca?
AP: Sa dwa typy takich sytuacji. Nerwice serca moze wywolac jakies ciezkie przezycie, np. smierc kogos bliskiego, wypadek. Wtedy te objawy trwaja przez pewien czas i dzieki terapii ustepuja. Sa tez postaci przewlekle nerwicy serca, w których nasilenie objawów jest zmienne, w zaleznosci od stanu emocjonalnego danej osoby. Ten rodzaj nerwicy moze byc zwiazany z dlugotrwalym stresem (np. trudna sytuacja rodzinna czy zawodowa).
ZD: Jakie badania sa konieczne do diagnozy?
AP: Bardzo wazna jest dokladna rozmowa z pacjentem o jego dolegliwosciach. Potem lekarz bada chorego i czesto stwierdza np. przyspieszona czynnosc serca. Moze byc ona objawem nerwicy serca, ale tez innej choroby (np. tarczycy). Konieczne jest tez skierowanie pacjenta na EKG oraz na badania krwi i moczu. Czasami wykonuje sie badanie holterowskie.
ZD: Jak leczy sie te nerwice?
AP: Nerwica serca jest przede wszystkim choroba emocji.
Zasadnicze znaczenie ma leczenie psychoterapeutyczne - cwiczenia relaksujace, odpoczynek, zmiana trybu zycia. Leczenie farmakologiczne ma znaczenie wspomagajace. Obejmuje leki uspokajajace, przeciwlekowe. Przepisuje sie je w ostrych postaciach choroby i w ograniczonym czasie, gdyz osoby z nerwicami maja sklonnosc do uzaleznien. Wazny jest zdrowy styl zycia, któremu nie sluzy nadmiar kawy, palenie papierosów, picie alkoholu.


Zaburzenia somatyzacyjne.
W tych zaburzeniach nerwicowych chory odczuwa liczne fizyczne dolegliwosci, które nie znajduja potwierdzenia w badaniach dodatkowych (EKG, USG, RTG, tomografia).
Objawy te moga obejmowac:
- klucia i kolatania serca,
- napady dusznosci,
- zlewne poty,
- dlawienie w przelyku,
- pobolewania i wzdecia brzucha,
- utrzymujace sie biegunki,
- zawroty i bóle glowy.
Chory zwykle nie jest swiadomy podloza psychicznego swoich dolegliwosci i szuka pomocy u kardiologów, gastrologów, neurologów - niestety bezskutecznie. Wywoluje to u pacjenta niepokój i napiecie psychiczne, przygnebienie, klopoty z zasypianiem. Prawdziwa przyczyna jego stanu zdrowia lezy w psychice, która wplywa na prace narzadów wewnetrznych. Dawniej zaburzenia somatyzacyjne byly nazywane „nerwica serca", „nerwica zoladka" itp.

Zaburzenia nerwicowe to najczesciej wystepujaca grupa schorzen o podlozu psychicznym. Szacuje sie, ze na zaburzenia lekowe cierpi co piaty Polak - czyli blisko 8 milionów osób! Wiekszosc przypadków nerwic pozostaje niewykrytych badz niewlasciwie leczonych, wiele osób, którym mozna pomóc nie trafia do psychiatry ani psychoterapeuty.



Leczenie:
Nerwica serca to choroba ludzi wrażliwych...
ODPOCZYNEK, RELAKS, SPORT, MUZYKA, JOGA, PRZYJACIELE, WSZELKIE TECHNIKI RELAKSACYJNE.
STARAJ SIE NIE MYSLEC O SERCU
NIE JESTEŚ SAM/A - JEST NAS KILKA MILIONÓW
UNIKAJ UŻYWEK
UNIKAJ SYTUACJI STRESOWYCH
Wszelkie ziołowe leki uspokajające są tylko dodatkiem (herbaty, nalewki, tabletki)
ziółka przydatne w nerwicy serca:
koszyczek rumianku
korzeń waleriany
kwiatostan głogu
korzeń arcydzięgla
liść melisy
kwiat lawendy
Mi osobiście bardzo pomaga doppel herz i relana, krople walerianowe, validol.

pozdrawiam. akster
3

Jest 2014. Nadal trenuję.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 3
miałem podobne objawy, nie byłem lekarza ale czytałem o tym sporo i nasuwało mi się, że to nerwica serca własnie: http://www.nerwice.choroby.biz/Nerwica serca jednak sam nie wiedzialem czy to wynik jakiś problemów, czy ponieką sam nie robie sobie problemu i rzecz biorąc wszystko jest ze mną OK, no ale zacząłem brac magnez, zminiłem dietę na lżejszą, dużo omega 3 i tak dalej i po 2 miesiącach odczułem znaczącą poprawę, potem trochę ćwiczeń, więcej świeżego powietrza (akurat mieszkam w fajnym rejonie) i porpawa znacząca, więc sam nie wiem jak mam na ot patrzeć, póki co jest na szczęscie dobrze :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 691 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16318
tez tak mialem, mimo ze mam 18 lat pewnego dnia bolalo mnie nie na srodku lecz po lewo zaczalem bac sie o serce sprawdzac jego prace, puls, wszystko bylo dorbze lecz i tak sie balem pewnego dnia poszedlem na badania gdy pani robila mi echo mialem ponad 100 puls z nerwow okazalo sie i tak ze wszystko jest dobrze, wiec lepiej isc na te badania i miec spokoj.
4

"Ja mam styl nie
Do tego j***e Ci opinie..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 88 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1772
a koks mozna brac jak sie ma nerwice?
8
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Miło się czytało. Bardzo dobry art.

Pozdrawiam.
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9
moje problemy rowniez sa zwiazane z nerwica.. chcialm sie dowiedziec czy doppel herz i relane, krople walerianowe, validol stosujesz wszystko razem i w jakich dawkach?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 173 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6006
musze sie przyznać, że łączyłem, ale to bez sensu. relana forte pomagała mi najbardziej. ale teraz na rynku jest dużo podobnych leków [kalms itd]. dawki takie jak w ulotce.

najważniejsze zeby poukładać sobie wszystko w głowie i wrzucić na luz;)
ja sobie z tym poradziłem. mam tylko kołatanie i to bardzo sporadycznie.
jeśli chcesz o tym pogadać to proponuje gg:) pozdro.
1

Jest 2014. Nadal trenuję.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Akster na kołotania serca dobre są soki pomidorowe, mają dużo potasu, który wpływa korzystnie na serce i ogólnie uspokaja.
Pozdrawiam.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 123 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 417
Uczeni potwierdzili, że to tylko i wyłącznie sprawa psychiki, że niektórzy odczuwają ból w okolicach serca i panicznie się tego boją, zachowują w sposób niekontrolowany. Polecam na to dobrą książkę, spotkanie z przyjacielem/dziewczyną i po prostu wyluzowanie. A na kołatanie rzeczywiście dobre są soki pomidorowe i banany.
3

Nikt nie obiecywal, ze po drugiej stronie bedzie na Nas czekal Pan...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9
moj email [email protected], wyslij mi tam swoj nr gg..
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2
...juz prawie rok minął od wypowiedzi akstera
jednak ja trafiłam na te wypowiedź dopiero teraz

...jestem ci bardzo wdzieczna za przytoczenie tego wywiadu
sieć jest pełna roztrzęsionych ludzi... ich wypowiedzia a raczej przerażone wołania nie wnoszą komletnie nic a tylko podgrzewaja ich własne stany (lepiej nie wrzucać w google nerwica, serce etc.)

TEN WYWIAD TO ZUPEŁNIE CO INNEGO
wiecej takich postów a wierzę, że
osoby dotkniete nerwica (np. serca) zdołaja same sobie pomóc.
bowiem podstawowy warunek zdrowienia to własne nastawienie
...trzeba dojśc do stadium, w którym podejmujemy walke o siebie
i miec w sobie wole poradzenia sobie (wtedy i lekarz moze nam pomóc)

JEST JEDNO ALE:
żeby sobie poradzić - mysle, że trzeba z czegoś w zyciu "zrezygnowac", cos odpuścić...
dopiero wtedy powstaje w naszym zyciu przestrzeń do zmian.

kazdy dotkniety nerwicą musi sam zdecydowac
z czego w swoim zyciu rezygnuje, aby w ten sposób stworzyć
włąsną "psychiczną przestrzeń" do zmian...

...to bardzo trudny "rachunek duszy"
':)


mówiąc kolokwialnie:
NIE DA RADY MIEĆ WSZYSTKIEGO
od pewnego momentu MOZNA MIEĆ TYLKO COŚ ZA COŚ...

i mozna jeszcze dodać, ze dalej zdrowienie
bedzie trwało długo - wymaga cierpliwości w znoszeniu chwilowych niepowodzeń... no ale to sportowcy na ogół potrafia ':)

pozdrawiam (dosłownie)
karO
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 173 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6006
Hej karO Ciesze się, że do czegoś się przydałem. Bardzo fajnie piszesz o przestrzeni do zmian, o pracy nad sobą. Chciałbym jeszcze dorzucic coś co powtarzają psycholodzy: trzeba zacząć lepiej o sobie myśleć. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego.
2

Jest 2014. Nadal trenuję.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

kriotreapia

Następny temat

łupież

Wiecej