SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mięśnie głębokie a problemy z kregosłupem

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2007

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 122 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3384
Witajcie, mam pytanie odnośnie treningu mięśni głębokich.
Mam wytarte 2 dyski w odcinku lędzwiowym oraz lekką hiperlordozę. Odczuwam ból przy ćwiczeniach jak wiosło/lub wyciskanie w staniu (zamieniłem już wszystkie ćwiczenia na takie co nie obciążają w ten sposób tego odcinka kręgosłupa).
Teraz pytanie, znacie/polecacie jakieś ćwiczenia na rozciągnięcie prostowników i na wzmocnienie mięśni głębokich które nie sponiewierają mi kręgosłupa?
Nie zaszkodzą a w moim przypadku tylko by pomogły.
Coś w stylu hip trust + coś dodatkowo?
Pozdrawiam ;]
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6453 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776824

Nie bez przyczyny się mówi, że problemy z kręgosłupem są plagą dzisiejszego świata. Podobnie jak problem z otyłością.
Jednak zdrowy kręgosłup to przede wszystkim zdrowe ciało, które zdolne jest do wszechstronnego ruchu. Dzięki zdrowemu kręgosłupowi możemy trenować na siłowni, grać w sporty zespołowe, pływać, skakać, a co najważniejsze po prostu funkcjonować.

Dlaczego dziś tak powszechne są problemy z kręgosłupem? Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił się profil naszej aktywności fizycznej. W pracy siedzimy, odpoczywając siedzimy, śpiąc leżymy przez co większość naszego czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej lub leżącej. Gdzie jeszcze nasi dziadkowie i ojcowie zdecydowanie więcej pracowali fizycznie. Nie spędzali tyle czasu siedząc w pracy czy przed telewizorem mieli więcej ruchu.
I co ważne to nie był ruch w postaci spacerów tylko fizycznej pracy w różnych płaszczyznach, ruchach. Była to praca w polu, w gospodarstwie, rąbania drewna, kopania.

Wszechstronny ruch, który sprawiał, że ciało było sprawniejsze.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie nadrobimy 7 dni w tygodniu w pozycjach kiepskich dla kręgosłupa treningiem 3 razy w tygodniu po godzinie, najczęściej jeszcze źle zaplanowanym.

Właśnie tak istotne jest trenowanie mięśni głębokich (posturalnych) również na treningu. To mięśnie, których nie widać na pierwszy rzut oka z języka angielskiego core.
Można wśród nich wymienić np wielodzielny, mięsień poprzeczny brzucha, przepona, mięśnie dna miednicy mięsień skośny brzucha.

Ich podstawowe funkcje to:
-stabilizowanie sylwetki (w tym także kręgosłupa)
-utrzymanie pionowej postawy ciała
-chronią narządy wewnętrzne
- uczestniczą w każdym ruchu ciała

Dlatego tak istotne jest trenowanie ich w sposób świadomy, aby uchronić się przed bólem kręgosłupa.

Polecamy również: Ból w dole pleców, przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędzwiowym




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2020-05-04 18:35:08

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6453 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776824
Ale miałeś jakąś postawioną diagnozę i zalecone ćwiczenia przez fizjoterapeutę lub lekarza ? Bo ćwiczeń się w ciemno nie dobiera.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 122 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3384
Diagnoza aby od ortopedy, praktyczny brak dwóch dysków w odcinku lędzwiowym (hiperlordoza lekka, widoczna ale nie zdiagnozowana, przez długi czas waga ~ 120kg + siedząca praca i wtedy się to nasiliło). U fizjo nie byłem (i nie pójde w najbliższych miesiącach, lecze sie na innym podłożu a to mnie sporo kosztuje)
Chodzi mi o delikatne ćwiczenia jeżeli takowe istnieją.


Zmieniony przez - madiano w dniu 2017-12-14 19:58:32
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17680 Napisanych postów 132075 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460293
każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, przez internet nikt raczej Ci nie pomoże

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11967 Napisanych postów 160232 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1233681
problem w tym, ze nie ma czegos takiego jak brak dyskow, co z nimi sie stalo?
bo w pojeciu rehabiitacji wytarcie dyskow nie istnieje,
rozumiem, ze zostaly one zmiazdzone, a jadro dysku zostalo wypchniete i drazni nerwy?
bylo robione obrazowanie jakies?

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6453 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776824
Teraz nawet z pozoru bezpieczne ćwiczenia w Twoim wypadku mogą przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Choć jakieś podstawowe ćwiczenia jak plank nie powinny sprawiać problemu, no chyba, że pojawi się jakiś ból.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4061 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347349
Jak Tomq, nie ma czegoś takiego jak wytarcie dysków. Napisz dokładną diagnozę.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 122 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3384
Sytuacja wyglądała tak że byłem u niego po L4 głownie, przy okazji kazał mi zrobic zdjęcie odcinka lędzwiowego i na tej podstawie stwierdził "brak dwóch dysków, za 10-15 lat kwalifikowane do operacji", nie miałem robionego obrazowania. Odkąd zaprzestałem robienie MC/Siadów ponad poł roku temu jest spoko, wtedy robienie jedzenia sprawiało ból w kręgosłupie że musiałem siadać. Teraz jest ok, boli lekko jedynie przy ćwiczeniach wykonywanych na stojąco, które ograniczyłem do minimum (fakt, bęben ciągnie w dół również ale pracuje nad tym
Lekarz nie był wysokich lotów, taki ortopeda dla dziadków i od L4 w mojej miejscowości.
Spróbuję zrobić tą "deskę" i zobaczę jak to będzie wyglądało, może mnie trochę przeciążyć póki nie zejdę do ~95 kg chociaż.



Zmieniony przez - madiano w dniu 2017-12-15 21:53:19
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 10 Wiek 39 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 2395
pierwszy krok to od lekarza rodzinnego skierowanie do neurologa lub neurochirurga,z rtg kręgosłupa do niego idziesz i prosisz o rezonans odcinka który boli. Rezonans dopiero ujawni co się faktycznie dzieje i neurochirurg (warto szukać dobrego) pokieruje co dalej (mi osobiście kazał nauczyć się żyć z bólem a operacje traktować jako ostateczność gdy już będzie naprawdę ciężko) Warto również poszukać dobrego trenera personalnego który nie będzie bał się Ci pomóc (ja osobiście miałem szczęście i trafiłem na takiego który moje problemy bierze pod uwagę i jest progres w jakości życia a uwierz że też nie mam ciekawie z odcinkiem lędzwiowym...) w ciemno tak jak ktoś już napisał możesz sobie więcej szkody narobić niż pożytku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4061 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347349
Gdybyś nie miał dysków to bys nie mógł normalnie funkcjonowac. Zmień lekarza lepiej.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11967 Napisanych postów 160232 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1233681
jw brak dyskow zazwyczaj bedzie powodowal maksymalnie ograniczona ruchomosc lub zablokownaie kregow, ktore zazwyczaj jest wykonane jako zabieg chirurgiczny
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening barków - problem z barkiem

Wiecej