SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mięśnie czworogłowe - jak wrócić do formy po rekonstrukcji ACL

temat działu:

Zdrowie i Uroda

Ilość wyświetleń tematu: 38887

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 11 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Jestem po rekonstrukcji ACL, minęło juz pół roku od tego zabiegu. Wykonywałem sporo ćwiczeń na mięśnie czworgłowe które w pewnym stopniu mi zanikły. Początkowo było to tylko napinanie mięśni, póżniej wznoszenie nóg w górę a teraz wykonuje prostowanie nóg z obciążeniami. Mięśnie odrosły i widać je gdy je napne np podczas wykonywania ćwiczeń. Natomiast podczas chodzenia mięśnie te nie są napięte tak jak w drugiej nodze, a także jest mała różnica np podczas siedzenia udo jest miękknie (porównując do 2 nogi)

Co mam zrobić by podczas chodzenia mięśnie były napięte ? Jakie ćwiczenia byłby by najlepsze?
Chciałem zacząć biegać ale niewiem czy ze względu na brak napiętych mieśni podczas chodzenia nie bedzie mi to sprawiać kłopotów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75964 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754464
Niestety urazy i kontuzje to problemy, które spotykają każdego z nas. Przytrafiają się w różnych sytuacjach. Najgroźniejsze dla późniejszego funkcjonowania i trenowania są problemy ze stawami kolanowymi, np. zerwania więzadła krzyżowego. Do urazu tego typu dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy kolano w wyniku ruchu skrętnego wykręca się do wewnątrz lub na zewnątrz. Ma to miejsce najczęściej w wyniku uprawianiu sportów, takich jak: sporty walki, narciarstwo, koszykówka, siatkówka, czy piłka nożna. Możliwe jest jednak również w wyniku wypadku, czy niefortunnego postawienia stopy.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest dość skomplikowanym zabiegiem, który polega na odtworzeniu więzadła przeszczepem ścięgna mięśnia półścięgnistego, smukłego lub odcinka więzadła rzepki. Zabieg odbywa się poprzez wykonanie artroskopii. Z reguły po takim zabiegu można wrócić do pełnej sprawności. Wymaga to jednak sporo pracy i czasu. Najczęściej około 6 miesięcy ciężkiej rekonwalescencji i rehabilitacji. W tym celu podstawą będą wizyty o dobrego fizjoterapeuty. W wyniku zabiegów manualnych doprowadzi on naszą nogę do szybszego powrotu do zdrowia. Poza tym pokaże ćwiczenia wzmacniające, które warto wykonywać, aby wzmocnić mięsień czworogłowy. W wyniku konsultacji z fizjoterapeutą i ortopedą warto ustalić możliwość powrotu do treningów siłowych z obciążeniem oraz treningów na niestabilnej nawierzchni. To właśnie oni są w stanie stwierdzić, kiedy i co możemy zacząć wykonywać. Nie warto ryzykować na własną rękę, a doradzanie przez internet, nie wiedząc nic o Twoim kolanie, jest ryzykowne.

Warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji, która pomoże w dojściu do sprawności. Bez wątpienia jest to:

1. Kompleks na stawy Allnutrition Flex All Complete: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Flex_All_Complete-opis33950.html
2. SFD witamina D3: https://sklep.sfd.pl/SFD_D3_ _K2-opis35835.html



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Przede wszystkim powinieneś być pod opieką fizojoterapeuty, wtedy nie musiałbyś zadawać takich pytań na forum. We łbie mi się nie mieści, jak można ćwiczyć po rekonstrukcji bez fizjoterapeuty, ale najwidoczniej mam za mały.
Nie wiem co to znaczy "za miekki", "nie napina sie". Poproś kogoś, aby centymetrem krawieckim zmierzył obwód obu ud w leżeniu bądź siedzeniu powiedzmy 5 cm nad rzepkami i porównaj wyniki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 376 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7450
Kradam ja też po rekonstrukcji sam się rehabilituje. To chyba dość popularne zjawisko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Też dochodzę do tego wniosku. Podobnie jak jazda po pijanemu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 500 Napisanych postów 9533 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18704
to pytanie czesto sie przewija ...

XXX Boofi XXX
Hard Core Straight Edge
"Blood and Guts bro , thats the way it goes !!" - lifter ?

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 46
Jestem po rekonstrukcji 4 tydzien i nie mam jeszcze rechabilitacji, dopieo mam 45 stopni zgiecia i cwicze tylko napinanie miesnia i tu pojawia sie pytanie czy moge jeszcze jakos wzmacniac moje miesnie nie narazajac ACL na przeciazenia chce odzyskac w nich katrole.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2
U nas w Polsce nie ma obowiazku rehabilitacji pod okiem profesjonalisty chcesz to chodzisz nie chcesz - twoja sprawa... lekarze maja to gdzies jak sam nie zadbasz to nikt za nas tego nie zrobi dla odmiany w Anglii jesli przed zabiegiem pacjent nie podpisze ze zobowiazuje sie po zabiegu chodzic na rehabilitacje to nie przystepuja do zabiegu...Nie chca brac odowiedzialnosci za to ze cos moze byc nie tak - jest to równiez z korzysca dla pacjentów...
Ja osoboscie jestem niecałe 2 tyg po zabiegu ACL zanim zabieg sie odbyl Mój lekarz nawet nie wspomniał o jakich kolwiek cwiczeniach PRZED dopiero teraz z forum dowiaduje sie o tym... o tym ze miałam robione ACL tez dowiedziałam sie dopiero po zabiegu bo przed lekarz tylko mi powiedział "Artroskopia" i tyle było jego przygotowania mnie do operacji.. w tej chwili tez nie chodze na rehabilitacje bo nawet nie miałam jak sobie tego zalatwic bo tak naprawde lekarz mi powiedział ze nie est potrzebna ale mam nadzieje ze juz w nastepnym tygodniu uda mi sie dotrzec gdzie trzeba narazie cwicze sama i widze postepy ale boje sie o wyprost... Lekarz kazał zrec tabletki i prostowac..nie wazne ze mu powiedzialam ze wytrzymuje bez chemii "prosze brac i nie marudzic"
tak to juz u nas jest...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
Jezeli chodzi o pierwszy temat to musisz popracowac nad Propriocepcja czyli czuciem stawowym wtedy twoje miesnie czworoglowy i dwuglowy w operowanej koczynie beda znowu odpowiednio napisan sie i rozluzniac
Jak to cwiczyc np stoisz na operowanej nodze ktos ci rzuca mala pileczke a ty lapiesz. W nodze poprawia sie czucie bo musisz utrzymac rownowage, inne cwiczenie to stoisz na nierownym podlozu np jakis materac, poduszka, i takze lapiesz pilke, nastepnie z zamknietymi oczami stoisz. To wszystko poprawia propriocepcje. Cwiczenia wyprobowane przeze mnie w gabinecie z pacjentami

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52
PANIE PIOTRZE MAM PYTANIE , JESTEM PO PARU SESJACH REHABILITACJI, A MIAŁAM USUNIETA TORBIEL, OBKURCZONE WIAZADŁA,( MIAŁAM POPEKANA CHRZASTKE I COS Z ŁEKOTKA) REHABILITACJA PRZEBIEGŁA NAWET POMYSLNIE ALE MAM PROBLEM Z MIESNIEM ,,4,, UDA,STRASZNIE POMAŁU WRACA DO NORMY, CWICZYŁAM NA PIŁKACH, Z TASMAMI , NA JEZYKU,ROZCIAGANIA I NAPINANIA ORAZ WYPROSTY,BEDE WDZIECZNA ZA PODPOWIEC JESZCZE JAKIS CWICZEN,DZIEKI ZA ODPOWIEDZ ,POZDRAWIAM KYU....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
Osobiscie robie poza wymienionymi przez Ciebie cwiczeniami, zabiegi elektrostymulacji prądami najczęściej prądy KOTZ-a czyli inaczej mowiac "rosyjska stymulacja" sa to niebolesne zabiegi w ktorych mięsień czworoglowy stymuluje sie do skurczu pradem wysokiej czestotliwosci. Skurcze sa silniejsze niz np podczas cwiczen na silowni bo zaangarzowane jest 100% wlokien miesniowych a dla porównania na silowni okolo 30-40%. Zabiegi codziennie lub co drugi dzien po 12 minut. Bardzo skuteczne uzupelnienie cwiczen. Mięsnien szybko przybiera ma sile i na masie

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

klękosiad- gdzie kupić w częstochowie ?.

Następny temat

trądzik różowaty objawy leczenie

WHEY premium