SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Metoda Treningu Całościowego-masa dla zwykłych ludzi

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5752

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 539 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4487
METODA TRENINGU CAŁOŚCIOWEGO

Wśród kulturystów lat 40-tych, 50-tych, 60-tych, a w Polsce - nawet 70-tych, regułą było poddawanie ćwiczeniom wszystkich grup mięśniowych na każdym z trzech treningów w tygodniu - trening całościowy.
Zazwyczaj były to poniedziałki, środy i piątki. Patrząc na ten system treningów z perspektywy dnia dzisiejszego, wyraźnie widać, że obecni kulturyści na treningi poświęcają o wiele więcej czasu.

Jest już niemal regułą przeprowadzanie treningów 5, a nawet 6 razy w tygodniu i to - wbrew pozorom - nie tylko przez kulturystów przygotowujących się do występów. Mimo podanego wyżej układu treningów i sposobu ich realizowania, takie gwiazdy światowej kulturystyki tamtych lat, jak Steve Reeves, John Grimak, Larry Scott czy Serge Nubret osiągali - jak podpowiada nam historia kulturystyki - nadzwyczaj dobre rezultaty. John Grimak, już w latach 40-tych, trenując według metody treningu całościowego, osiągnął masę mięśniową, jakiej dziś może mu pozazdrościć wielu ćwiczących. Również i polscy kulturyści, stosując trening całościowy, osiągali doskonałe rezultaty. Mieczysław Krydzyński, w najlepszym swoim okresie, w bicepsie miał 50 cm, zaś w klatce piersiowej - 130cm. Należy koniecznie dodać, że w tamtych czasach kulturyści nie mieli do swojej dyspozycji takiego „arsenału" odżywek i suplementów, jak to jest dziś, nie wspominając o wszelkiej maści wzmacniaczach, czyli „koksie".
Zazwyczaj trenowało się na przysłowiowym schabowym, kilku jajkach na boczku, kanapkach z szynką itp.. Również z wiedzą z zakresu prawidłowego odżywiania się i regeneracji nie było najlepiej. Mając powyższe na uwadze, wydaje się, że metodę treningu całościowego wielcy tego sportu zbyt pochopnie pozostawili maluczkim, czyli kulturystom początkującym i trenującym rekreacyjnie. Sądzimy, że najwyższa pora przywrócić jej kulturystyczne obywatelstwo.
Trening całościowy to stara dobra metoda, według której w okresie „rekrutanckim" trenujemy 2, a później 3 razy w tygodniu, wykonując na każdym treningu - jak zostało powiedziane wyżej - ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe. Pozostałe dni tygodnia są przeznaczone na odpoczynek i regenerację mięśni.

Zgodnie z założeniami treningu całościowego każdą grupę mięśniową - poza okresem wprowadzającym - trenujemy 3 razy w tygodniu. Jest to częstotliwość duża. Jeżeli przy tej częstotliwości mięśnie mają się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, to konieczne jest rozważne stopniowanie intensywności treningów. Można to robić przez zwiększanie ciężarów, liczby wykonywanych serii, przechodzenie do coraz trudniejszych metod i technik treningowych itd..
Na odpowiednim poziomie wytrenowania jest wskazane okresowe przeplatanie treningów wysokointensywnych, ze średnio-, a nawet niskointensywnymi. Wzajemne ich relacje pozostają w sferze uwarunkowań indywidualnych. Należy wyczuwać reakcje organizmu na bodźce i od nich uzależnić intensywność treningów. Można powiedzieć: coś z treningu intuicyjnego.

Niestety aktualnie zbyt wielu kulturystów, w tym również ze stosunkowo niewielkim stażem treningowym za wcześnie przestawia swój system treningowy na „nowoczesność". Tzn. na treningi 4, 5, a nawet 6 razy w tygodniu. Przyrostowi masy mięśniowej, który jest przecież podstawą kulturystyki, zazwyczaj nie wychodzi to na dobre. A jak zostało powiedziane w części wstępnej tego artykułu, jeszcze nie tak dawno, trenując metodą treningu całościowego, tak wielu kulturystów odnosiło tak wielkie sukcesy, bo trening całościowy takie warunki im zapewniał.
Sądzę zatem, że warto z tej metody skorzystać i dopiero gdy przestanie przynosić efekty zmienić ją na bardziej „nowoczesną".

Co prawda aktualni mistrzowie fundują swoim mięśniom intensywny trening 5 a nawet 6 razy w tygodniu, jednak, co należy zaznaczyć, oni są do tego doskonale przygotowani oraz robią tak wyłącznie w okresie przygotowania do zawodów.

Kulturystyka i fitness" nr 3(40) czerwiec-lipiec 2002




Nie wiem czy dobry dział tematyczny wybralem ale artykul traktuje nie tylko o historii kulturystyki ale i o czasach współczesnych.

Polecam też artykuł Szafraniego https://www.sfd.pl/temat62866/ .
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 1862 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 9562
wtedy Polacy nie mogli zrozumieć, że Czesi (wtedy Czechsłowacy) robili lepsze efekty mniej trenując

Pij wodę - woda daje siłę - napędza parowozy!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 539 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4487
Widze, ze tez czytasz KiF?
Ja juz nie odkad jestem na HST bo brak tam tematow z tym zwiazanych.
A to napisalem bo wczesniej bylem zwolennikiem takiego treningu.
A od calosciowego do HST krotka droga:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 1862 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 9562
Kiedyś czytałem, a teraz znowu. Ostatnio zamówiłem sobie zestaw egzemplarzy archiwalnych
O HST znalazłem artykuł na niemieckiej stronie...

Teraz robię tradycyjną progresję, jeśli można tak powiedzieć, a pod koniec września zaczynam mój pierwszy hst. Jak pierwszy będzie OK, to SD i następny (a może dwa cykle) jeszcze zdąrzę do wiosny, a potem rzeźbienie.

----------------------------------------
Staram się zmniejszać ilość ćwiczeń na treningu.
Wczoraj widziałem gościa, który trzaskał chyba ze 6 ćwiczeń na klatkę !!!
Kiedyś też tak robiłem, potrafiłem machnąc w sumie 25-27 serii na klatkę po 12 powt. i nawet efekty były, ale człowiek się uczy
Pozdrawiam

Zmieniony przez - CHICKEN w dniu 2005-08-09 09:07:27

Pij wodę - woda daje siłę - napędza parowozy!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 539 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4487
W HST nie ma to totalnie sensu.
Wogole nie ma to sensu jak ktos nie jest kulturysta startujacym w zawodach.
Sprawdz. Polecam mala liczbe cwiczen. Trening wtedy to przyjemnosc i rosnie sie jak na drozdzach.
A co do ilosci serii to ktos kiedys powiedzial mi:

pierwsza seria daje 100%
druga 50%
trzecia 25%
czwarta ....

cos w tym musi byc:)

Dzisiejsze plany sa nazbyt rozbudowane.

Rowniez pozdrawiam

Zmieniony przez - kilob w dniu 2005-08-09 09:14:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 1862 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 9562
dlatego mam zamiar spróbować hst, a już teraz staram się ograniczać ilość ćwiczeń
bardzo lubię trening holistyczny - też daje dobre efekty

Pij wodę - woda daje siłę - napędza parowozy!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 7997 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 70855
ja robie wlasnie taki trening całosciowy teraz i mi bardzo sie podoba aczkolwiek o efektach bede mogl poweidziec za jakis czas dopiero

Kudowa Zdrój noclegi hotele http://www.kudowazdroj.net 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 1862 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 9562
--

Zmieniony przez - CHICKEN w dniu 2005-08-10 08:35:54

Pij wodę - woda daje siłę - napędza parowozy!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 278 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1043
ja zaczelem niedawno mase i musze przyznac iz treningi 3 razy w tyg. to dla mnie osobiscie za malo, chodzi mi o to ze po prostu czuje sie jakbym malo cwiczyl bo co to jest 3 razy w tyg. diete mam, cwiczenia tez mam i cwicze jak narazie te 3 razy na tydzien ale czy nie za malo, jakbym zwiekszyl treningi do 4 razy co wy na to? jakie by byly efekty? co by mi to dalo?wogole jak wracam z silowni wszystko na mnie sie gotuje to wtedy czuje ze jest ok ale jak pomysle ze nastepnego dnia juz nic nie bede czul np. na tricu to sie z lekka wpieniam a jak przypomne sobie ze trening trica mam az za tydzien to naprawde jestem zaniepokojony...mysle ze kazdy mial takie obawy na poczatku, mam takze je i ja i prosze mi uswiadomic czy robie dobrze czy zle...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 1862 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 9562
sugerowałbym zwiększyć intensywność treningu ponieważ bardzo wiele od tego zależy, a Ty piszesz, że wracasz do domu nabuzowany

intensywność możesz zwiększyć przez skrócenie przerw między seriami
ja raczej zawsze ledwo wychodzę z siłowni, nawet jak mam takie dzień, że czuję się silniejszy to coś tam dopompuję - byle sie nie przetrenować

jednak jak robiłem obwodowy (podobny) to czasem robiłem tylko jeden obwód i wystarczało, a można robić nawet 4 obwody

osobiście preferowałem obwodówkę, jaką miałem zimą trenując (kiedyś) kolarstwo 30sek cwiczysz na pełnych obrotach, 1 min przerwy z przesiadką na inne stanowisko i itd

Pij wodę - woda daje siłę - napędza parowozy!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 7997 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 70855
Crowas przeciez tam cwiczysz cale ciało 3 razy w tygodniu czyli tez trica

Kudowa Zdrój noclegi hotele http://www.kudowazdroj.net 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dlaczego tak??

Następny temat

pas neoprenowy

WHEY premium