SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Masa czy redukcja - jaki cel wybrać? Poradnik dla początkujących

temat działu:

Junior SFD - pierwsze kroki na siłowni i w sporcie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2191

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 920 Napisanych postów 55283 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336126
Autor: Faftag Tadeusz Sowinski

Na forach internetowych dość często pojawiają się pytania o to od jakiego priorytetu należy rozpoczynać pracę nad sylwetką. Takie dylematy najczęściej trapią osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały i nigdy nie próbowały się odżywiać zdrowo i adekwatnie do obranych celów. Z jednej strony wątła muskulatura, a z drugiej odstający brzuch wydają się mocno komplikować sprawę i utrudniają podjęcie męskiej decyzji. Warto wiec się zastanowić jakimi kryteriami powinny się kierować osoby początkujące, chcąc wyznaczyć kierunek swoich działań i obrać do niego optymalną strategię?

Problemy z wyznaczaniem celu

Nie ulega wątpliwości, że bardzo często żywieniowo-treningowe strategie ukierunkowane typowo na rozbudowę muskulatury wprowadzane są przez jednostki, które większe korzyści odniosłyby z dobrze przeprowadzonej redukcji. Podobnie też plany „na rzeźbę” realizowane są przez osoby, które najpierw powinny zwiększać masę mięśniową. Konsekwencje tego są takie, że sylwetka rozwija się inaczej niż zakładały wstępne plany…


Kto powinien redukować tkankę tłuszczową a kto – budować masę?

Za redukcję tkanki tłuszczowej powinny zabierać się osoby z wyraźną nadwagą lub otyłe. To nie ulega wątpliwości. Jak zdiagnozować nadwagę i otyłość? Istnieje coś takiego jak wskaźnik masy ciała, czyli BMI. Chociaż parametr ten ma wiele ograniczeń, to w przypadku osób które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia sprawdza się dość dobrze. W celu obliczenia BMI można użyć prostej, darmowej aplikacji takiej jak ta:

http://potreningu.pl/kalkulatory/bmi

Jeśli po wpisaniu wartości odpowiednich dla masy ciała i wzrostu widzimy, że wynik, który się pojawił wskazuje na nadwagę lub otyłość, to jest to wskazanie do redukcji tkanki tłuszczowej. Jeżeli wartość wskazuje na niedowagę – to jak najbardziej uzasadnione jest podejmowanie działań ukierunkowanych na rozbudowę muskulatury, a gdy jest prawidłowa – tak naprawdę obie opcje są możliwe do wcielenia w życie, choć wtedy warto głębiej się zastanowić nad dalszą strategią, o czym więcej dopowiem za chwilę. Wcześniej jednak chciałbym przypomnieć, że BMI nie ma zastosowania w przypadku sportowców i jednostek trenujących od dłuższego czasu, zwłaszcza – preferujących treningi z obciążeniem. Podkreślam jeszcze raz, że niniejszy artykuł przeznaczony jest dla osób początkujących, czyli albo rozpoczynających treningi, albo trenujących nie dłużej niż kilka miesięcy i taka też jest grupa docelowa odbiorców powyższego zalecenia.

BMI to nie wszystko

Pomiar BMI powinien zostać dodatkowo uzupełniony pomiarem poziomu tkanki tłuszczowej, gdyż to właśnie ona odpowiedzialna jest za zaburzenie kompozycji sylwetki. Niekiedy zdarza się bowiem tak, że pomimo lekkiej nadwagi poziom tkanki tłuszczowej mieści się w wartościach referencyjnych – dotyczyć to może osób pracujących fizycznie. Analogicznie też nierzadko bywa tak, że pomimo prawidłowego BMI poziom zatłuszczenia jest na tyle wysoki, iż priorytetem winna być redukcja tkanki tłuszczowej. W celu dokonania stosowanych pomiarów pomocna może okazać się prosta aplikacja:

http://potreningu.pl/kalkulatory/tluszcz

Jeśli otrzymana wartość w przypadku mężczyzn jest wyższa niż 18 - 20%, a w przypadku kobiet przekracza 25 - 28% to jest to wskazanie do redukcji tkanki tłuszczowej, chyba że – uwaga – wcześniej obliczone BMI wskazuje na niedowagę, bo i tak może się zdarzyć. W takich sytuacja potrzebne są rozwiązania odmienne, ale o tym więcej dopowiem w dalszych częściach artykułu.

Chudy, ale z brzuszkiem, czyli problem zwany „skinny fat”

Osoby prowadzące raczej statyczny tryb życia, stroniące od regularnej aktywności fizycznej, często mają dość złożony problem sylwetkowy, który polega na tym, że pomimo prawidłowej masy ciała występuje podwyższony poziom tkanki tłuszczowej i zarazem zbyt niski poziom tkanki mięśniowej. Zjawisko to może przybierać na sile w przypadku jednostek eksperymentujących z rozmaitymi dietami odchudzającymi nieuzupełnionymi programami treningowymi. Wtedy może dojść do sytuacji, w której występują jednocześnie niedowaga i nadmiar tkanki tłuszczowej. W takich sytuacjach oczywiście nie należy się dalej odchudzać, zwłaszcza przy zastosowaniu ekstremalnie niskokalorycznych diet, bo problem będzie się pogłębiał. Priorytetem winno być zwiększenie ilości tkanki mięśniowej, a celem dodatkowym zmniejszenie zatłuszczenia sylwetki. W tym momencie pojawia się pytanie – czy to w ogóle możliwe?

cd na:http://potreningu.pl/artykuly/2592/masa-czy-redukcja----jaki-cel-wybrac-poradnik-dla-poczatkujacych 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
peepeek ŁAMATOR
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 17188 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 47910
do podwieszonych, jest gdzię odsyłać na to samo pytanie codziennie, powtarzane kilka razy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Bardzo dobry art, przydatny w tym dziale
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 246 Napisanych postów 27200 Wiek 27 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 78909
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rutkow Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7513 Napisanych postów 49521 Wiek 44 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 385511
na pewno sie tutaj przyda
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan treningowy

Następny temat

Brak efektów ,pomocy !

WHEY premium