SFD.pl Odżywki i suplementy

Dodaj odpowiedź

Magnez - pytanie

Wysłana -
Mam mały kłopot. Od jakiegoś czasu miewam jakieś stany depresyjne i postanowiłem pobawić się magnezem i zobaczyć, co z tego wyjdzie. Ale trafiłem na kłopot.
Wyczytałem, że jeżeli chce się leczyć depresje magnezem, to musi to być np (jeden z przykładów) cytrynian magnezu. Nie może to być żaden asparaginian, glutaminian, tlenek, wodorotlenek magnezu.

Powiedzmy, że zdecydowałem się kupić cytrynian magnezu.
Teraz, znalazłem trzy produkty, które mnie interesują, ale kompletnie nie rozumiem nic z ich opisu (a będąc dokładnym, dwóch z nich).

Pierwszy, to cytrynian magnezu firmy Myprotein.
W opisie czytam, że skład, to 100% cytrynianu magnezu, po czym jeżeli przechodzimy do dawkowania, to jest coś takiego: "1 dawka (2,6g) = 400mg czystego magnezu"
Cały opis wygląda tak: "Dawkowanie i sposób użycia:
Zaleca się spożycie dawki 2.6g cytrynianu magnezu dziennie (zawierającego 400mg czystego magnezu). Należy wymieszać z wodą lub sokiem. 1 miarka zawiera 2g cytrynianu magnezu. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki do spożycia."


Czegoś tutaj nie kapuje. Skoro skład, to tylko 100% cytrynianu magnezu, to dlaczego 2,6g to 400mg czystego magnezu? Co to jest pozostałem 2,1g na jedną miarkę?
Jeżeli chcę przyjmować do tej depresji 1g na dobę cytrynianu magnezu, to mam wypić 5,2g żeby uzyskać 800mg tego, czego potrzebuje?
Poza tym, w opisie tego produkty na Allegro, ktoś, kto wystawiał aukcje napisał, że to jest chelat. Czy ten cytrynian od Myprotein to rzeczywiście chelat, bo w opisie nic już o tym nie ma. Czy cytrynian może być też jednocześnie chelatem?

Ten sam problem mam z tym magnezem od NowFoods.
"Dawkowanie: 1 łyżeczka dziennie (3,7 grama cytrynianu = 630 mg magnezu"

Też nie wiem o co chodzi.

Na razie zamówiłem sobie cytrynian magnezu Swansona 225mg w tabletce i zamierzam brać 225 x 4 dziennie. Ale nie wiem, czy lepsze to, czy pchać się w te w proszku?

Z góry dzięki.
Wysłana -
Magnez jako pierwiastek chemiczny wchodzący w skład pożywienia ma niezmiernie istotne znaczenie dla naszego organizmu. Odpowiada on bowiem za szereg ważnych funkcji w nim pełnionych. Zaliczyć możemy wśród nich np.:

- wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego,
- praca serca,
- aktywacja wielu enzymów,
- udział w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów,
- hamowanie odkładania cholesterolu w naczyniach krwionośnych,
- praca układu odpornościowego.

Wśród najlepszych źródeł magnezu zaliczamy:

- wodę wysokozmineralizowaną,
- kaszę gryczaną,
- orzechy/migdały/pestki,
- kakao.

Magnez w suplementach spotkać można w postaci różnych związków, np. popularny i dobry jakościowo cytrynian magnezu: https://www.sfd.pl/sklep/SFD_Mag_B6_Forte-opis35834.html#wartosci. Warto zwracać uwagę na to, ile w takim związku jest magnezu a ile kwasu cytrynowego. Istotna będzie ilość jonów magnezu. Tak abyśmy, nie musieli łykać 10 kapsułek i płacić za to sporej sumy pieniędzy.

Warto jest dostarczyć z kolacją około 400-500 mg jonów magnezu. Poprawi to jakości snu, regeneracje, samopoczucie i libido.Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Chodzi pewnie o jony Mg. Cytrynian magnezu to nie tylko magnez -> C6H6MgO7 - ale też cytrynian. Analogicznie jest z każdym preparatem mineralnym czy to organicznym czy nie. Np w cytrynianie potasu samego potasu jest 30%. Tu będzie pewnie 10-15% Mg w 1 cząsteczce.

PS
Uważaj na efekt przeczyszczający Mg. Ja przy 1g cytrynianu leciałem do kibelka. Po zamianie na taką samą dawkę chelatu problem zniknął.

PS2
http://www.igya.pl/srodki-lecznicze/suplementacja/536-zdrowotne-wlasnosci-chlorku-magnezu-delbet.html

Zmieniony przez - Mahler w dniu 2012-12-31 07:12:27
Wysłana -
Teraz, to już nic nie wiem. Chciałem cytrynian magnezu, bo jest nietoksyczny. Jak to się ma w przypadku chelatu? Przy 1g jest tak samo bezpieczny, jak cytrynian?

W proszku ciężko znaleźć chelat. Są jakieś suple w kapsułkach, ale po 100mg, a to się nie opłaca. Ten link, co podałeś, to Ty go brałeś? Tam jest chlorek. Poza tym nie wiadomo co to jest i skąd. Wątpliwie to wygląda.
Wysłana -
zdjęcie poglądowe, wczytaj się w samą treść - pewnie to koledze chodziło
Wysłana -
Najwyraźniej nie zrozumiałeś o co pytałem. W tym tekście nie znajduje odpowiedzi na żadne z moich pytań.
Wysłana -
ależ zrozumiałem .. i odpisałem ,że koledze prawdopodobnie chodziło o wartość merytoryczną ,w której fakt nie ma tego co chciałeś (w to już nie wnikam )
Wysłana -
magnez nigdy nie występuje w formie zjonizowanej, niezależnie czy kupisz węgla, cytrynian czy glicynian czy asparaginian magnezu, zawsze jony tego pierwiastek stanowić będą tylko pewien % całego związku. Poza tym cytrynian magnezu często powoduje problemy jelitowe.
Wysłana -
SaV1
Najwyraźniej nie zrozumiałeś o co pytałem. W tym tekście nie znajduje odpowiedzi na żadne z moich pytań.


Link podałem po to by zwrócić uwagę na inną formę Mg i inne jego zastosowania - dlatego w PS2 jako wątek poboczny

Pytałeś o zawartość Mg w preparatach magnezowych (cytrynian). Odpowiedziałem Ci ile znajduje się magnezu w cytrynianie magnezu, więc odpowiedziałem na twoje pytanie.
Wysłana -
Mahler
SaV1
Najwyraźniej nie zrozumiałeś o co pytałem. W tym tekście nie znajduje odpowiedzi na żadne z moich pytań.


Link podałem po to by zwrócić uwagę na inną formę Mg i inne jego zastosowania - dlatego w PS2 jako wątek poboczny

Pytałeś o zawartość Mg w preparatach magnezowych (cytrynian). Odpowiedziałem Ci ile znajduje się magnezu w cytrynianie magnezu, więc odpowiedziałem na twoje pytanie.


Ja wiem, dzięki za to, ale wiem, jakie zastosowania ma magnez ;) Ta forma jaką jest chlorek, raz - jest trudno dostępna, a dwa - jak już jest, to ja bym tego do ust nie wziął. Są to produkty bez żadnych nazw, certyfikatów itp, że naprawdę miałbym opory, żeby to zażywać.

Pisałeś też, że brałeś cytrynian, ale zmieniałeś na chelat w dawkach po 1g. Ale jaki chelat brałeś, jakiej firmy? Ja szukam i nie ma nigdzie w postaci proszku.


faftaq
Poza tym cytrynian magnezu często powoduje problemy jelitowe.


Ja znowu czytałem gdzieś, że w innych formach powoduje problemy jelitowe, a cytrynian nie. Już kompletnie nie wiem o co chodzi. Myślałem, że to będzie prosty wybór, a tu takie schody :/


Napiszcie mi jeszcze, jak ktoś może, jaka jest różnica między cytrynianem, a chelatem? Głownie chodzi mi oto, żeby ten magnez był jak najmniej toksyczny. Cytrynian jest o tyle dobry, że praktycznie nie ma skutków ubocznych. Przy chelacie nie wiem jak jest, bo ciężko coś znaleźć.
Poza tym, czy cytrynian może być też chelatem? To odnośnie tej aukcji na Allegro tego magnezu, gdzie jest napisane coś takiego: Magnez cytrynian (chelat) superprzyswajalny Później w opisie już nic i tym nie ma... Dlatego nie wiem, czy ktoś wprowadza w błąd. Chodzi o magnez firmy Myprotein. (Nie chcę linkować, bo nie wiem czy można)
Wysłana -
temat jest prosty, jak juz ci koledzy odpowiedzieli w cytrynianie magnezu masz kolo 16 - 18% jonów magnezu dlatego w dawce 2600.mg bedzie kolo 400mg "czystego " magnezu. cytrynian jest faktycznie bardzo dobrze przyswajana formą mg. aby nie było zadnych sensacji wystarczy podawac cytrynian mg wraz z cukrami prostymi w dawkach nie przekraczajacych 1g cytrynianu (czyli w Twoim przypadku podajesz np 2 x dziennie po 1 g) . sam stosuje magnez na noc jako regenerator i srodek powodujacy dobry głęboki sen. 500 do 800.mg cytrynianu magnezu)
mc
Wysłana -
Cytrynian nie jest chelatem ale też jest formą organiczną, która jest dobrze przyswajalna. Z chelatem Mg jest ten problem że magnez jest przyswajalny w jelitach. Co z tego, że do żołądka trafia chelat magnezu, który i tak jest rozkładany przez soki żołądkowe na dwa związki, z których się składa - chelator i magnez. Do krwioobiegu trafia chelator i wyłapuje znajdujące się już w krwioobiegu pierwiastki takie jak miedź, żelazo, chrom... Ale jak pisałem: po cytrynianie miałem problemy żołądkowe a po chelacie nie.
Brałem ten cytrynian: http://www.sfd.pl/sklep/Hi-Tec_Nutrition_Magnesium_Citrate_DH-opis27665.html 
Teraz biorę chelat z Oli http://www.sfd.pl/sklep/Olimp_Chela-Mag_B6_forte-opis25888.html 
Strona 1 z 3
Dodaj odpowiedź