SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Logistyka Postanowień Noworocznych

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1787

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


Tak sie dziwnie składa iż w okolicy Świąt i Nowego Roku ludziska podejmują różne zobowiązania, postanowienia, rezolucje. Z reguły jednak dziwnym trafem niewiele z tych postanowień poszczycić sie potem może statusem uwieńczenia znaną maksymą iż "sSłowo stało się ciałem".

Postanowienia noworoczne przekształcają sie w wielkanocne, te z kolei w takie "na lato", a te jakby zataczają koło i wracają na pozycję "na nowy rok". Przerwaniu tego kręgu niemożności poświęcony jest niniejszy artykulik.

Powyższy obrazek jest kwintesencją części mojej pracy zawodowej - zarządzania projektami. Cóż, projekty są duże i małe, im więcej jednak z nimi pracuję tym lepiej dostrzegam iż dosłownie w każdej dziedzinie życia można wykorzystać wiedzę na temat zarządzania projektami.

W schemacie z którego skorzystamy (są ich zapewne setki jak nie tysiące) posłużymy się prostą zasadą Pięciu D (i nie, nie chodzi tu o rozmiar miseczki):

- Definicja
- Decyzja
- Dizajn
- Dostawa
- Dyskusja

Spróbujmy zastosować powyzszy model do zagadnień fitnessowych.

Definicja

Dobra definicja to podstawa sukcesu. Definicja celów oczywiście. "Chcę schudnąć" to definicja gówniana. Dlaczego ? Bo po pierwsze brak informacji o tym w jakich jednostkach wyznaczony jest cel, jak i kiedy będę mierzyć swój postęp, ile czasu zająć ma dojście do celu, dlaczego chcę osiagnąć cel taki a nie inny, czy jest on krótko czy długo terminowy, jakie przyniesie mi on korzyści oraz co zrobię gdy go osiagnę (element nagrody). Ponadto, surowo zakazane jest użycie słów "chcę", "spróbuję", "będę usiłować" - używamy pewników, np. "schudnę"

Dobra definicja to :
"W przeciągu następnych 8 tygodni zmniejszę % tkanki tłuszczowej o 4% przy jednoczesnym zachowaniu maksimum siły i masy mięśniowej"

Decyzja

Tu pracujemy nad detalami. Rozważamy wszelkie pułapki na naszej drodze. Ile dni możemy w tygodniu ćwiczyć, ile czasu dziennie ? Jakim sprzętem dysponujemy ? Jakie mamy wskazania/przeciwskazania treningowe/żywieniowe ? Jak nasz plan ma sie do życia osobistego/towarzyskiego/zawodowego ? Uświadamiamy sobie co i w jakim zakresie będziemy musieli poświęcić dla osiągnięcia naszego celu i DECYDUJEMY czy jesteśmy na to gotowi, czy stać nas na takie ryzyko. Nie bierzemy się za nic jeśli nie jesteśmy przekonani że wszystko dobrze przemyśleliśmy. Jeśli natomiast rozważywszy wszystkie za i przeciw jesteśmy gotowi rzucić się na głęboką wodę, przechodzimy dalej.

Dizajn czyli po polskiemu Projekt

Dopiero tu rozważać zaczynamy co tak naprawdę, konkretnie mamy robić.

- co i jak ćwiczyć
- co i jak jeść
- jak zadbać o regenerację
- jakie suplementy brać, itd. itd.

Dopasowujemy każdy z elementów puzzla do celów opracowanych w etapie pierwszym i decyzji podjętych w etapie drugim.

Dopiero gdy wszystkie elementy układanki tworzą spójną całość, gdy wszystko jest zaplanowane, zapisane i zapięte na ostatni guzik zabieramy się za ...

Dostawę

... czyli realizację planu który stworzyliśmy w etapie trzecim. Realizować musimy go konsekwentnie w czym niewątpliwie pomocne okażą sie decyzje podjęte w trakcie etapu drugiego. Trzymamy się planu i monitorujemy postępy wedle wcześniej ustalonych metod. Gdy dobiegamy do mety i nasz projekt się kończy, pora na ...

Dyskusję

... czyli przeanalizowanie i zdanie sobie sprawy z :

- tego co osiągneliśmy
- tego co poszło dobrze a co źle
- jakie przeszkody nieprzewidziane w fazie projektu napotkaliśmy
- czy i jak poradzilismy sobie z nimi
- czego nauczyliśmy się realizując ten projekt
- jakie on zrodził pytania/braki/kwestie do uzupełnienia
- nie zapominamy również o nagrodzie jaką sobie zaplanowaliśmy za szczęśliwe i pomyślne ukończenie projektu

A gdy już osiądzie kurz po ostatniej fazie naszego projektu, pora brać się za następny projekt, niekoniecznie od nowego roku, najlepiej od zaraz ...



PS. Zainteresowanych podobną tematyką odsyłam tutaj : https://www.sfd.pl/temat191779 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 2581 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19239
Innymi słowy:

Wstępne rozpoznanie i zdefiniowanie sytuacji (w odniesieniu do celów końcowych)
I
I
V

Właściwa analiza i rozpoznanie warunków (sterowalnych & niesterowalnych)

I
I
V

Określenie alternatywnych sposobów osiągnięcia celów końcowych
(planów)

I
I
V

Ocena wszystkich wariantów

I
I
V

Wybór najoptymalniejszego wariantu planu

I
I
V

operacjonalizacja planu, który wybraliśmy (czyli dokładnie określamy co i jak robimy)

I
I
V

i hura -- WDROŻENIE

hy..
proste jak konstukcja cepa
szkoda że w teorii zwykle..

Right into the danger zone.. :>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
brakuje paru elementów ale generalnie tak

język jedynie mało zrozumiały dla szerszej publiczności

otóż wbrew pozorom prostsze, łatwiejsze i mniej stresujące to niż chaotyczne miotanie się bez ładu i składu zakończone fiaskiem

zresztą, jak ktoś wyciąga wnioski z Dyskusji to każdy następny projekt idzie łatwiej (nie oznacza to jednak że wymaga mniej pracy)

PS. nic na HURRA ...

Zmieniony przez - Tyka w dniu 2005-12-13 16:54:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 2581 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19239
he..
tak czy owak,
chwilowo jest to bardzo bliski sercu temat
jako, że egzamin z NOiZ zbliża się wielkimi krokami..
i dziękowac Bogu, że obejmować tylko teorie będzie

Right into the danger zone.. :>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 103 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2871
łomatko, David zbabiał! i chłopczyków głaszcze gdzie nie powinien...

A postanowień postanowiłam w tym roku nie mieć! Mocne postanowienie poprawy było dwa dni temu i to daje większą szansę na przetrwanie postanowienia do kwietnia niż postanowienie postanowione na sylwestra, o!

www.kasiamrozek.megacenter.pl

czemu wszystko co mnie interesuje jest trudniejsze od tego, co mnie nie interesuje...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta-Pomocy

Następny temat

białko slonecznika

WHEY premium