SFD.pl Odżywianie i Odchudzanie

Dodaj odpowiedź

Liczyć kalorie czy makro?

Wysłana -
Cześć.

Na początku myślałem, że jeśli chcę schudnąć to muszę utrzymywać ujemny bilans kaloryczny i tyle, potem dowiedziałem się o makroskładnikach i o tym, że to węglowodany odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, a tłuszcze nie. Nie wiem jak to jest z białkiem, czytałem, że może zostać wykorzystane jako energia, tyle, że to nieefektywny proces, ale czy można od niego tyć? To białko będzie spalane kiedy jest go nadmiar w organizmie, czy kiedy brakuje energii? Węglowodany odkładają się w tłuszcz kiedy jest ich za dużo, czy kiedy został przekroczony ogólny bilans kaloryczny ze wszystkich makroskładników?

Np. Potrzebuję 2300 kcal, aby utrzymywać wagę, zjadłem 2400 kcal białek i tłuszczy i 5 kcal węglowodanów. W tłuszcz zamieni się tylko 5 kcal, czy 105?

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Niestety padłes ofiarą mitów. Twoj post jest pełen sprzecznosci. Jak mozna liczyc makro nie licząc kalorii ? :) jedno wynika z drugiego, podstawa dietetyki przeliczanie itd. Nieprawdą okrutną jest ze tyje się od węglowodanów a od tłuszczu nie. Tyje się od nadmiaru kalorii. A ostatniego zdania to wogole nie rozumiem :D "Np. Potrzebuję 2300 kcal, aby utrzymywać wagę, zjadłem 2400 kcal białek i tłuszczy i 5 kcal węglowodanów. W tłuszcz zamieni się tylko 5 kcal, czy 105?" rozjasnij
Wysłana -
Jak wyżej. Jedno bez drugiego nie działa
Wysłana -
Niektórzy mają "fazę" na zapełnienie tylko odpowiedniej puli białka w diecie...inni zapełniają i białka i węgle okołotreningowo...ale jak wyżej chłopacy napisali - jedno bez drugiego nie działa, zatem i makro, ale i kalorie dzienne/ tygodniowe są istotne :)
Wysłana -
Chodziło mi o to, że w przypadku gdyby w tłuszcz odkładały się tylko węgle to pomimo przekroczenia kaloryczności o 105 kcal, odłożyło by się tylko te 5 kcal z węgli. Mam nadzieję, że jasne?

No nawet w galileo na TV4 widziałem odcinek o low carb, czy jakoś tak, gdzie mówili, że dieta pozbawiona węglowodanów nie skutkuje przyrostem tkanki tłuszczowej.


Zmieniony przez - venix94 w dniu 2018-07-05 08:49:57
Wysłana -
Eh no i to wlasnie media robią ze społeczenstwem. Teraz kogo nie spytam, gruby czy chudy ...obojetne każdy mowi ze aby chudnac trzeba zredukowac węgle.... bzdura.Rzetelne badania naukowe dowiodły że dieta low carb miała wyższośc nad dietą high carb tylko dlatego że W DIETACH LOW CARB BYŁO ISTOTNIE WIECEJ BIAŁKA , ktore poprawia termogeneze poposilkową (w uprocszczeniu spalanie tluszczu) ,poprawia kontrole łaknienia i przedluza uczucie sytości. W ekperymentach gdzie bialka była taka sama ilosc, a jedynie diety rozniły sie diametralnie iloscia weglowodanow , dieta high carb SKUTKOWAŁA WIEKSZA UTRATĄ TKANKI TLUSZCZOWEJ. Low carb to utrata głownie wody i LBM (suchej masy). Znasz angielski to poszukaj na pubmed badanie Kevina Halla o ludziach zamykanych w komorach metabolicznych-wiec metodyka badania na bardzo wysokim poziomie


Zmieniony przez - TomaszAZ w dniu 2018-07-05 09:17:36
Wysłana -
Czyli tak czysto teoretycznie to nie spożywając węgli w ogóle i tak przytyjemy od nadwyżki kalorii? Mógłbyś się jeszcze wypowiedzieć o produktach typu Light np. jogurt, czy odtłuszczony twaróg. Lepiej do surówki dodać łyżeczkę śmietany 18% czy jogurt light, który ma więcej węgli?
Wysłana -
Dokładnie tak - nadwyżka kalorii. Na tym bazują diety ketogeniczne. Gdy nie ma węgli organizm pozyskuje też cukry w procesie glukoneogenezy z niecukrowych substratów (tłuszcze,bialka,ciała ketonowe) Co do pytania o produkty light to ja tutaj się nie patyczkuje z takimi kosmetycznymi zmianami. Smietany 18% raczej nie daje ludziom. Zazwyczaj zwykly jogurt naturalny. Nie light. Ale nie jest to regula,jak bardzo tniesz kalorie,to wybierz jogurt light. Jak robisz masę to łyżka śmietany 18% Cie nie zabije
Wysłana -
Ciekawe jest to jak skrajnie sprzeczne informacje można pozyskać z netu. Z tego co czytałem, byłem przekonany o tym, że tłuszcz nie odkłada się w tłuszcz, bo nie ma takiej mocy :). Nie byłem tylko pewny, czy węgle się odkładają po przekroczeniu kaloryczności innymi makrosami, ale jak się okazuje tylko bilans kaloryczny się liczy. Właściwie mi to na rękę, bo nie gustuję w mięsnych i tłustych potrawach, głównie jadam węgle. To chyba wszystko, dziękuję za szybką pomoc.
Wysłana -
oczywiscie ze sprzeczne. Wypowiadać w temacie dietetyki chce się każdy. rzecz w tym ze nie każdy potrafi
Wysłana -
Teraz to kazdy chce zaistnieć , nowe teorie wymyślają i bzdury wypisują . Najlepiej wiedzę czerpać z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł
Strona 1 z 2
Dodaj odpowiedź