SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kregozmyk lędźwiowy a siłownia

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4643

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 76
Witam Was wszystkich!
Jest to mój pierwszy post więc postaram się opisać w pełni mój problem oraz to czego chciałbym się od Was dowiedzieć..

Chciałbym zaczerpnąć wiedzy od ludzi, którzy mają podobny przypadek jak ja.
Przechodząc do problemu - od dziecka miałem kifozę (skrzywienie kręgosłupa), które się cały czas pogłębiało.
Miałem już takie bóle, że nie mogłem się ruszać, ale jakieś tam ćwiczenia, zastrzyki ustabilizowały problem.

Po rezonansie wyszło mi:
Na poziomie L3/L4 grzbietowe uwypuklenie jądra miażdzystego na 1-2 mm.
Na poziome L4/L5 protuzja centalna i bilareralna krążka na 5 mm modelująca worek oponowy i spłycająca zachyłki korzeniowe obustronnie, kanał kręgowy od 22 mm strzałkowo.
Na poziomie L5/S1 kręgozmyk przedni o 7-8 mm (II stopnia) pseudoportuzja centralna i bilateralna krazka na 8 mm, modelujaca worek oponowy i spłycająca zachyłki korzeniowe obustronnie, kanał kręgowy od 23 mm strzałkowo.

Kanał kręgowy w odcinku L kręgosłupa bez cech stenozy.
Stawy międzywyrostkowe z zaznaczonymi zmianami przeciążeniowymi.
Otwory międzykręgowe bez cech stenozy. L5/S1 zniekształcone przez w/w.
Stożek rdzenia na poziomie L1, bez zmian ogniskowych.



W roku 2017 ważyłem 95 kg i miałem dość duży brzuch i postanowiłem się wziąć na siebie. Obecnie mam 30 lat i 183 cm wzrostu.
Wziąłem się za dietę, siłownię - dieta redukcyjna + rozpisane treningi obwodowe A+B.
Pierwsze 2-3 miechy chodziłem na siłkę pn,wt czw,pt. Treningi takie godzinne plus 20 min cardio - bieżnia.

Obecnie mam 82 kg i dość fajna już sylwetkę, jednak kręgosłup czasem bardzo dokucza.
Wzmacniam mięsnie prostowników na ławce rzymskiej, planki normalne i bokiem z napinaniem ledzwiów i trochę jest lepiej.

Na siłowni nie mogę dać z siebie wszystkiego czasem ból przeszkadza nawet na bieżni.

Chcę chodzić na siłownie bo bardzo to lubię i chcę dobrze wyglądać (nie musze być wielki).
Jeszcze jedna rzecz mnie ogranicza tzn nie mam więzadła w kolanie krzyżowego i czekam na zabieg więc obciążam przez to kregoslup bardziej.


Pytanie do Was.
Czy ktoś dałby mi jakieś rady jak przeciagnąć czas operacji kręgosłupa (bo pewnie mnie to kiedyś czeka) jak najdłużej.
Jakie ćwiczenia robić a jakich nie robić w ogóle?
Jakie cardio nie obciąża mocno kręgosłupa??
Albo też może jakieś opcje poprawy sprawności przez fizjoterapetów lub dodatkowych ćwiczeń wzmacniających.

Proszę o pomoc, chciałbym normalnie żyć:/
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
scisekk

Czy ktoś dałby mi jakieś rady jak przeciagnąć czas operacji kręgosłupa (bo pewnie mnie to kiedyś czeka) jak najdłużej.
Jakie ćwiczenia robić a jakich nie robić w ogóle?
Jakie cardio nie obciąża mocno kręgosłupa??
Albo też może jakieś opcje poprawy sprawności przez fizjoterapetów lub dodatkowych ćwiczeń wzmacniających.




To co jest absolutnie konieczne to prawidłowo prowadzona terapia i w tym celu należałoby udać się do dobrego fizjoterapeuty , sam ruch i aktywność nawet wskazana ale musi być dobra indywidualnie do Twojego aktualnego stanu klinicznego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Wiek 28 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 2023
BPL-G
scisekk

Czy ktoś dałby mi jakieś rady jak przeciagnąć czas operacji kręgosłupa (bo pewnie mnie to kiedyś czeka) jak najdłużej.
Jakie ćwiczenia robić a jakich nie robić w ogóle?
Jakie cardio nie obciąża mocno kręgosłupa??
Albo też może jakieś opcje poprawy sprawności przez fizjoterapetów lub dodatkowych ćwiczeń wzmacniających.




To co jest absolutnie konieczne to prawidłowo prowadzona terapia i w tym celu należałoby udać się do dobrego fizjoterapeuty , sam ruch i aktywność nawet wskazana ale musi być dobra indywidualnie do Twojego aktualnego stanu klinicznego
Aby dbac o kregoslup najlepszy jest wysilek gdzie pracuje cale cialo, a plywanie jest najlepsza rzecza aby o niego dbac.



Zmieniony przez - BPL-G w dniu 2017-07-24 19:54:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Aby dbac o kregoslup najlepszy jest wysilek gdzie pracuje cale cialo, a plywanie jest najlepsza rzecza aby o niego dbac.


niestety ale nie jest to prawda


Zmieniony przez - BPL-G w dniu 2017-07-24 19:55:36
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 76
Niestety ale nawet cwiczac dobrze technicznie miesnie poprzeczne brzucha, prostowniki, ktore utrzymuja kregoslup
Nadal odczuwam bole;/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Ćwiczenia mięśni nie wyeliminują źródła problemu i nie przywrócą prawidłowych właściwości tkanki więc nie może dziwić że samo ich robienie nie powoduje poprawy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Wiek 28 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 2023
BPL-G
Aby dbac o kregoslup najlepszy jest wysilek gdzie pracuje cale cialo, a plywanie jest najlepsza rzecza aby o niego dbac.


niestety ale nie jest to prawda



Zmieniony przez - BPL-G w dniu 2017-07-24 19:55:36


Plywanie to dyscyplina olimpijska, ktora byla uprawiana nawet w starozytnosci, wiec jest dyscyplina najstarsza na swiecie. Woda to naturalne srodowisko ludzkie, wiec ludzie, ktorzy od dawnych czasow cwiczyli plywanie robili to tez po to, aby rozwijac swoje cialo i co za tym idzie utrzymywali swoj kregoslup w ruchu.
Sam mam problemy z kregoslupem i mimo mlodego wieku zaczalem odczuwac silny bol, ale postanowilem zaczac uczyc sie plywania i jednoczesnie moje cialo zaczelo pracowac i rowniez moj kregoslup zaczal pracowac. Po pewnym czasie stalo sie i moj bol stal sie jakis mniejszy niz rok temu, wiec zaczalem sie zastanawiac czy to samo przeszlo czy jak ? Magia ? Przeciez w moim kregoslupie nastapily nieodwracalne zmiany mimo mlodego wieku. Nie, bo przypomnialem ze od dopiero kilku miesiecy zaczalem dbac o swoje cialo poprzez nauke plywania i moj organizm zaczal pracowac. Bol kregoslupa bede odczuwal juz do konca zycia i pewnie z roku na rok co raz wiekszy, ale mam tez nadzieje ze bede rozwijal swoje cialo poprzez aktywnosc fizyczna jaka jest plywanie.
Uwazam, ze jest to dyscyplina jedna z najtrudniejszych na swiecie i trzeba byc bardzo uwaznym uprawiajac ja i pokornym, poniewaz. moge wymienic szereg dolegliwosci, ktorych mozna sie nabawic bedac w wodzie, a w szczegolnosci na basenach. Teraz to mam 2 miesiace przerwy, ale za kilka tygodni wracam do treningow i znow bede pracowal nad swoim kregoslupem i trzeba pamietac, ze wszystko oczywiscie w granicach rozsadku.
Pisze to wszystko, aby pokazac, ze w moim przypadku plywanie zaczelo pozytywnie wplywac na odcinek ledzwiowy i mam nadzieje, ze bede mogl dalej trenowac z odpowiednim umiarem. Podobno jestes fizjoterapeuta i nie wiem jaka dyscypline Ty trenujesz i czy kiedykolwiek miales problemy z kregoslupem, bo jesli nic nigdy nie bolalo to inaczej sie podchodzi do sprawy. Nie karze autorowi wchodzic do wody jesli nie chce tylko mowie, ze warto na swoim przykladzie. Jesli masz inne zdanie na temat kregoslupa i jak o niego dbac to chetnie poslucham.
...
Napisał(a)
Usunięty przez BPL-G za pkt 1 regulaminu
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Tomas18_29

Plywanie to dyscyplina olimpijska, ktora byla uprawiana nawet w starozytnosci, wiec jest dyscyplina najstarsza na swiecie.


Zapasy też i ? Co to ma do tematu?


Tomas18_29
Woda to naturalne srodowisko ludzkie, wiec ludzie, ktorzy od dawnych czasow cwiczyli plywanie robili to tez po to, aby rozwijac swoje cialo i co za tym idzie utrzymywali swoj kregoslup w ruchu.



Naturalne ok, ludzkie ? mamy skrzela ? Swoją drogą ludzie w starożytnych czasach pływali bo było to konieczne do przedostania się np. na drugą stronę czy z łowami a nie żeby rozwijać swoje ciało i w podobnym celu do przetrwania biegali czy skakali ale podobnie jw co do ma do tematu ?

Tomas18_29

Sam mam problemy z kregoslupem i mimo mlodego wieku zaczalem odczuwac silny bol, ale postanowilem zaczac uczyc sie plywania i jednoczesnie moje cialo zaczelo pracowac i rowniez moj kregoslup zaczal pracowac. Po pewnym czasie stalo sie i moj bol stal sie jakis mniejszy niz rok temu, wiec zaczalem sie zastanawiac czy to samo przeszlo czy jak ? Magia ? Przeciez w moim kregoslupie nastapily nieodwracalne zmiany mimo mlodego wieku. Nie, bo przypomnialem ze od dopiero kilku miesiecy zaczalem dbac o swoje cialo poprzez nauke plywania i moj organizm zaczal pracowac. Bol kregoslupa bede odczuwal juz do konca zycia i pewnie z roku na rok co raz wiekszy, ale mam tez nadzieje ze bede rozwijal swoje cialo poprzez aktywnosc fizyczna jaka jest plywanie.
.


Magia ? A może kompensacja ? Nieodwracalne zmiany o czym mowa ? Zresztą dalej masz problem niewyleczony z tego co piszesz


Tomas18_29

Uwazam, ze jest to dyscyplina jedna z najtrudniejszych na swiecie i trzeba byc bardzo uwaznym uprawiajac ja i pokornym


i co w związku z tym , znowu jak to się ma do tematu ?



Tomas18_29

Pisze to wszystko, aby pokazac, ze w moim przypadku plywanie zaczelo pozytywnie wplywac na odcinek ledzwiowy i mam nadzieje, ze bede mogl dalej trenowac z odpowiednim umiarem. Podobno jestes fizjoterapeuta i nie wiem jaka dyscypline Ty trenujesz i czy kiedykolwiek miales problemy z kregoslupem, bo jesli nic nigdy nie bolalo to inaczej sie podchodzi do sprawy. Nie karze autorowi wchodzic do wody jesli nie chce tylko mowie, ze warto na swoim przykladzie. Jesli masz inne zdanie na temat kregoslupa i jak o niego dbac to chetnie poslucham.


to że aktywność ruchowa ma wpływ na narząd ruchu jest oczywiste, może ona być dobra jak i zła (np. w przypadku kręgozmyku pływanie żabką szczególnie tzw. 'turystyczną' może znacznie pogorszyć temat stąd między moje ustosunkowanie się do Twojej wypowiedzi na temat pływania.
podobno ? naprawdę choćby na tym portalu powszechnie jest dostępny mój scan dyplomu
Niestety również bolało (jako ponad 90% społeczeństwa) ale masz racje inaczej podchodzę do sprawy bo nie ze względy na własny empiryzm a głownie biomechnikę , anatomię oraz fizjologie.
Warto na Twoim przykładzie ? Autor ma ten sam problem co Ty ?
Jak dbać ? Jak jest problem specjalista on będzie wiedział jak dbać , jak jest ok i mówimy pod względem profilaktyki to aktywność ruchowa (może i być pływanie ale musi być dostosowana do konkretnego przypadku) + np. rozciąganie czy rollowanie ale to podobnie jak ze wspomnianą aktywnością i wszystkimi innymi działaniami musi być dostosowane indywidualnie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przewlekłe bóle obojczyka

Wiecej