SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna a nerki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 40605

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam.
Mam pytanie odnośnie kreatyny. Jakiś czas temu przyjmowałem ten popularny suplement i zauważyłem przy tym niepokojące objawy. Pod koniec cyklu zaczęły boleć mnie nerki i ból ten nasilał się w miarę upływu czasu. Kreatynę przyjmowałem w dawkach, jakie zalecał producent, a nawet nieco mniejszych. Po przerwaniu stosowania bóle po ok. 3 tygodniach całkowicie ustąpiły. Skąd te niepokojące objawy ? Czyżbym był nadwrażliwy na kreatynę ? A może jakość nie była najlepsza ? Suplement ten dał mi bardzo dobre efekty, jednak obawiam się teraz go przyjmować.
Za odpowiedzi z góry dziękuję.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Kreatyna jest jednym z najbardziej znanych i przebadanych suplementów świata, swoją popularnością dorównuje, jeżeli nie przewyższa, nawet odżywce białkowej. Jednak czym właściwie jest kreatyna i jaki jej rodzaj jest dla nas odpowiedni?

Podstawowym zadaniem kreatyny jest magazynowanie energii (ATP) w komórkach mięśniowych po to by podczas wysiłku fizycznego mogła zostać uwolniona do wykonania pracy. Podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością energii dostępną do wykorzystania. Oprócz uwalniania energii kreatyna prowadzi również do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły i wytrzymałości, zwiększenia ilość energii, jak również może pomóc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, co udowadnia coraz większa liczba badań.

Dawkowanie

Istnieją dwie metody dawkowania kreatyny, pierwsza cykliczna to tzw. ładowanie - podczas której dzienna dawka kreatyny może osiągać nawet 30g. Ten rodzaj dawkowania stosuje się w celu "nasycenia mięśni" kreatyną. Niektóre badania potwierdzają słuszność tego sposobu jednak dużo bardziej popularną formą stosowania kreatyny jest stosowanie jej wyłącznie okołotreningowo bez przerw. Większość topowych sportowców czy ekspertów poleca tą formę ponieważ nadmiar spożytej kreatyny zostaje poprostu wydalony a w dni nietreningowe nie ma potrzeby uzupełniać ATP które się nie zużywa.
Stosując kreatynę przez cały rok jedynie okołotreningowo, uśrednienie jej dawki do 5g nie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Wielu sportowców zakłada dawkowanie kreatyn 1g na 10kg masy ciała, jest to dużo bardziej indywidualny sposób. Takie dawki na pewno nam nie zaszkodzą a ich nadmiar zostanie ewentualnei wydalony z moczem.

Czy kreatyna szkodzi?

Kreatyna jest owiana masą przeróżnych bezsensownych mitów które nie mają żadnych podstaw naukowych takich jak to że powinno się ją przyjmować z węglowodanami prostymi, podczas ładowania kreatyną nie można pić kawy czy to że szkodzi na nerki czy wątrobę. Jedynym negatywnym skutkiem stosowania kreatyny może być minimalne zatrzymywanie wody przy stosowaniu monohydratu oraz dyskomfort żołądkowy przy naprawdę sporych dawkach. Jednakże z pomocą na te skutki uboczne przychodzą nam inne formy kreatyny takie jak chociażby T.C.M czyli jabłczan kreatyny.

Jedno jest pewne, suplementacja kreatyną przynosi spore efekty, nieważne jakiej formy używamy i nie powinniśmy się bać jej używać. Produkt ten zasługuje na topowe miejsce na liście suplementów wszech czasów.


Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
lepiej zeby ci odpowiedzial guru, ale jak pewnie wiesz, podczas przyjmowania kreatyny masz znacznie wieksze zapotrzebowanie na wode. Jezeli nie piles wiecej niz zazwyczaj podczas cyklu, to nerki byly znacznie bardziej obciazone...

przemq
**************
"Learn from the mistakes of others, you may not live long enough to make them all yourself."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
zrób badania! lekarzem nie jestem, ale może miałeś wcześniej chore nerki, a kreatyna je mogła dodatkowo obciążyć. w jakich ilościach brałeś i ile piłeś wody dziennie?



Zmieniony przez - acid w dniu 2002-05-05 12:54:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Obaj macie soga - po pierwsze badania nerek. podrugie 5-6 l płynów w czasie cyklu, o ile stan nerek na ten cykl pozwoli, po trzecie jeśli wszystko będzie dobrze, to musisz wiedzieć, że przyjmowanie dużych dawek kreatyny nie jest fizjologiczne i objawy przeciążenia mogą wystąpić ZAWSZE - z tym niestety trzeba się liczyć.
Pozdrawiam.

guru
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o ilość płynów, to piłem bardzo dużo, nerki też mnie nigdy nie bolały (i nie bolą). Może z jakością tej kreatyny nie było najlepiej...
Jeszcze jedno pytanko: czy może dojść do uszkodzenia nerek, jeśli nastąpi przedawkowanie kreatyny ? A jeśli tak, to w jakim stopniu ?
Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Wszystko zależy od tego o jakich dawkach mówimy i o jakim czasie trwania "kuracji".

guru
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Oczywiście, że od tego zależy. Zastanawia mnie tylko, czy stosując się do "zaleceń" producentów istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Wiadomo, że dla sprzedającego liczy się głównie zysk i efekt, który zapewni dobrą sprzedawalność; a czy przy tym również zdrowie ? Nie wiem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
to napisz jakie zalecenia były na ów produkcie, bo na każdym jest napisane inaczej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A tak, to, ze każdy producent zaleca inaczej, to fakt. Więc może liczby: 20-30 gram przez 5 dni (podzielona na porcje), a następnie po 4-6 gram przez następne 2-3 tygodnie.To jeden cykl. Tak zaleca ten "mój" producent.Moja waga - 77kg, bo to chyba też jest istotne.Pytanie j.w.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
30g to strata pieniędzy (zdrowia też)! najwięcek brałem 20g, a obecnie nie zamierzam przekroczyć 10g dziennie. wiesz ile wynosi dzienne zapotrzebowanie sportowca na kreatyne (przeciętnie)? 4-5g... z czego 1g produkuje nasza wątroba. a reszte wysikasz... nie mówiąc o szkodliwości dla nerek.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 500 Napisanych postów 9533 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18704
TAK TAK ACID reszte sie wysika w postaci kreatyniny !
a zeby mocz oczyscic to sie nerki niezle nameczyc musza !
wiec w skrocie - przyjmowanie kreatyny to duze obciazenie szczegolnie jak sie 30 gram przyjmuje !

a co do nerek nie dziw sie - one dziennie jak pamietam 180 litrow musza przefiltrowac (wiekszosc substancji wraca spowrotem do krwioobiegu np aminokwasy prawie 100%)
acid SOG



XXX Boofi XXX
Hard Core Straight Edge
1

XXX Boofi XXX
Hard Core Straight Edge
"Blood and Guts bro , thats the way it goes !!" - lifter ?

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

GURU pomóż-rozpadam sie

Następny temat

KOKS A GALARETA

WHEY premium