SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

KrEaTyNa !!!!!!!!!!!!!!!

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 7467

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 44 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 250
Kreatyna
--------------------------------------------------------------------------------

Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" jest to efekt zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły. Efekt stosowania kreatyny to natychmiastowa poprawa wydolności organizmu, dzięki której dłuższe, intensywniejsze treningi przyśpieszają budowanie mięśni oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Przy pierwszym cyklu kreatynowym możesz uzyskać od 4 do 6 kg beztłuszczowej masy mięśniowej.

Co to jest kreatyna ?

Kreatyna to jeden z najczęściej używanych suplementów stosowanych w kulturystyce. Jest substancją podobną do białek, zbudowaną z trzech aminokwasów: metioniny, argininy oraz glicyny. Niewielkie ilości kreatyny przechowywane są w komórkach mięśniowych, a jej rola sprowadza się do wytwarzania i przenoszenia adenozynotrójfosforanu (ATP) tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za produkcję energii.

Jak działa i co można osiągnąć stosując kreatynę ?

Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" - jest to efekt zwiększenia
ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły. Efekt stosowania kreatyny to natychmiastowa poprawa wydolności organizmu, dzięki której dłuższe, intensywniejsze treningi przyśpieszają budowanie mięśni oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Przy pierwszym cyklu kreatynowym możesz uzyskać od 4 do 6 kg beztłuszczowej masy mięśniowej. Można to osiągnąć tylko poprzez prawidłową suplementację kreatyny.



3. Sposób użycia:
Z fazą nasycenie:

I Faza nasycenia:
1 - 2 dzień 25 g (5 x 5 g),
3 - 4 dzień 20 g (4 x 5 g),
5 dzień 15 g (3 x 5 g).

II Faza podtrzymująca: trwa od 6 dnia do 42 dnia, codziennie 2 porcje po 5 g kreatyny.
W dni treningowe: pierwsza porcja 30 min. przed treningiem, druga bezpośrednio po treningu.
W dni nietreningowe: pierwszą dawkę rano bezpośrednio po przebudzeniu, drugą w połowie dnia.

III Faza odpoczynku: 3 - 4 tygodnie bez suplementacji kreatyny.
Jest to okres bez dawkowania kreatyny, równocześnie treningi
powinny być mniej intensywne.



Bez fazy nasycenia:
Od 1 dnia do 42 dnia, codziennie 2 porcje po 5 g kreatyny.
W dni treningowe: pierwsza porcja 30 min. przed treningiem, druga bezpośrednio po treningu.
W dni nietreningowe: pierwszą dawkę rano bezpośrednio po przebudzeniu, drugą w połowie dnia.


Porcje kreatyny przyjmować na pusty żołądek, najlepiej z dekstrozą (30 g - 40 g ok. 3 łyżki
stołowe).


Czy pożądane jest łączenie kreatyny z innymi odżywkami? Jak spowodować trwałe zmiany przy suplementacji kreatynowej?

Należy pamiętać, że kreatyna jest silnie działającym środkiem anabolicznym (pobudzającym do budowania mięśni), ale nie zawiera w sobie substancji budujących. Niezbędne jest zatem łączenie kreatyny z takimi preparatami jak białko (najlepiej serwatkowe) czy L-glutamina lub peptyd glutaminy, które są podstawowym budulcem mięśni. Bardzo dobre efekty uzyskuje się również podczas łączenia kreatyny z silnym antykatabolicznym preparatem jakim jest HMB.

W jaki sposób zwiększyć skuteczność działania kreatyny?

Można to osiągnąć przez:

-stosowanie kreatyny razem z cukrem dekstrozą, aby zwiększyć wydzielanie insuliny, która "wtłacza" kreatynę do komórek mięśniowych
-picie dużych ilości wody
-zmniejszenie spożycia tłuszczy, gdyż tłuszcz w pożywieniu utrudnia wchłanianie kreatyny
-przyjmowanie odpowiedniej dawki magnezu i lecytyny, które są podstawowym źródłem organicznego fosforu
-spożywanie kreatyny na "pusty" żołądek;
-dostarczenie do organizmu takich pierwiastków jak: chrom, cynk , wanad ponieważ ich niedobór wpływa niekorzystnie
na magazynowanie kreatyny przez komórki mięśniowe;
-prawidłowe dostarczanie antyoksydantów oraz kompleksu witamin z grupy B.




..: HISTORIA KREATYNY W SPORCIE :..


Od dawna wiadomo, że kreatyna wspomaga wyczyn sportowy. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wielu sztangistów próbowało zwiększyć zapasy kreatyny w mieśniach z pomocą "gór" mięsa, co pomagało im osiągnąć lepsze wyniki. Te praktyki prowadziły jednak często do problemów zdrowotnych, np. do podwyższonego poziomu kwasu moczowego. Z biegiem lat coraz więcej badań i testów naukowych potwierdzało skuteczne działanie kreatyny. Wyniki przeprowadzanych testów pokazały, że dzięki zastosowaniu monohydratu kreatyny osiąga się wyraźne przyrosty siły i masy mięśni, zastosowanie fosfokreatyny i ATP natomiast nie przynosi większych efektów. W roku 1992 szwedzkim naukowcom udało się udowodnić, że monohydrat kreatyny przyjmowany doustnie wchłania się bez przeszkód w jelitach. Dalszym efektem ich eksperymentów było stwierdzenie, że suplementacja monohydratu kreatyny zwiększa koncentrację kreatyny w plazmie krwi aż o 50% (!). W tym samym roku kreatyna dostała się również oficjalnie na łamy prasy, kiedy Mistrz Olimpijski z Barcelony w biegu na 100 metrów, Linford Christie, ogłosił, że dzięki przyjmowaniu monohydratu kreatyny osiągnął znaczącą poprawę wyników.


..: KREATYNA JEST PRODUKTEM UBOCZNYM PROCESÓW ENERGETYCZNYCH :..


Kreatyna (C4H9O2N3), zwana również kwasem metylowo-iminomocznikowo-octowym, jest produktem ubocznym procesów energetycznych przemiany materii i tworzy się w wątrobie a trzech aminokwasów - glicyny, argininy i metioniny. Dzięki tej syntezie własnej organizmu, człowiek może wytworzyć maksymalnie 1 gram kreatyny dziennie.


..: ZAPOTRZEBOWANIE I POCHODZENIE W NATURZE :..


Przeciętne zapotrzebowanie na kreatynę wynosi około 2 gramy dziennie. Połowę z tego organizm może zsyntezować samodzielnie, reszta musi zostać doprowadzona wraz z pożywieniem. Kreatyna (z greckiego krea = mięso) występuje niemal wyłącznie w artykułach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, głównie w mięsie. W roślinach natomiast występuje tylko w ilościach śladowych. Zróżnicowana dieta dostarcza zazwyczaj około 1 grama kreatyny dziennie. Wegetarianie mają zwykle ograniczone zapasy kreatyny, co stawia ich w trudnej sytuacji szczególnie w sportach szybkościowo-siłowych.


..: NADMIAR KREATYNY JEST WYDALANY :..


Nadmiar kreatyny jest wydalony przez nerki, w większej części w formie nie zmienionej, po części w postaci produktu rozkładu - kreatyniny. Z tego powodu nie występują działania uboczne, wywołane ewentualnym przedawkowaniem, choć z drugiej strony zbyt wysokie dawki nie przenoszą większych efektów.


..: KREATYNA POPRAWIA ZAOPATRZENIE W ENERGIĘ PODCZAS WYSIŁKU :..

Ludzki organizm rozporządza dwoma "magazynami" natychmiast dostępnej energii: adezynotrójfosforan (ATP) i fofokreatyna (CP). Kreatyna występuje w mięśnaiach w większej części w postaci fosfokreatyny. Do skurczu mięśni, a więc właściwej pracy mięśni, organizm może wykorzystywać jedynie ATP. ATP jest przy tym rozkładany do ADP (adezynodwufosforan) i fosforanu (P): ATP -> ADP + P +energia. Zapasy ATP są jednak bardzo małe i wyczerpują się już po około 1-2 sekundach. Zapasy fosfokreatyny są mniej więcej 5 razy większe. Są wykorzystywane do ponownego uzyskiwania ATP, potrzebnego mięśniom. Fosfokreatyna przekazuje przy tym swoją grupę fosforową ADP tworząc ATP w reakcji: ADP + CP -> ATP + C. ATP i fosfokreatyna wystarczają razem na około 5-10 sekund intensywnej pracy mięśni. Póżniej mięsień skazany jest na inne źródła energii, np. węglowodany i tłuszcze. Regeneracja ATP, uzyskiwana dzięki fosfokreatynie, przynosi dalszą korzyść w postaci rozkładu kwasów, które powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni. Duże zasoby fosfokreatyny przeciwdziałają przedwczesnemu zmęczeniu, zwłaszcza przy dużych obciążeniach. DOSTĘPNOŚĆ FOSFOKREATYNY JEST WAŻNYM CZYNNIKIEM WPŁYWAJĄCYM NA WYDOLNOŚĆ ORGANIZMU PRZY OBCIĄŻENIACH KRÓTKIEGO CZASU.

..: ZAPASY KREATYNY W MIĘŚNIACH MOGĄ ZOSTAĆ ZWIĘKSZONE :..

Przeciętna zawartość kreatyny w komórkach mięśniowych wynosi, przy stosowaniu zróżnicowanej diety, około 300 mg / 100 g tkanki mięśniowej. Koncentracja ta może zostać zwiększona przez trening szybkościowy, najłatwiej jednak poprzez zwiększone spożycie, np. w formie suplementu żywności. Górna granica ilości kreatyny, która może zostać zmagazynowana w mięśniach, wynosi około 400-500 mg / 100 g tkanki mięśniowej.


..: POJEMNOŚĆ MAGAZYNOWA MUSKULATURY ZMNIEJSZA SIĘ PO OKOŁO 4-6 TYGODNIACH :..

Mięsień jest zdolny do utrzymywania zwiększonej koncentracji kreatyny tylko w ograniczonym czasie. Po 4-6 tygodniach, "pojemność magazynowa" komórki maleje i zawartość kreatyny zmniejsza się, nawet przy zwiększonym spożyciu. Dlatego każda "kuracja kreatynowa" powinna być przerywana trwającą co najmniej 3 tygodnie przerwą. Ponowne "naładowanie" przynosi później znowu efekt. W perspektywie czasu, przyjmowanie kreatyny przynosi lepsze rezultaty, gdy jest cykliczne.

..: KREATYNA ZWIĘKSZA SIŁĘ I PRZYŚPIESZA PRZYROST MASY MIĘŚNI :..

Bezpośrednio uzależnione od zaopatrzenia w kreatynę są w szczególności wysiłki szybkościowo-siłowe, związane ze skurczami komórek mięśniowych maksymalnie krótkiego czasu. Wiele testów potwierdza, że suplementacja kreatyny przynosi największe korzyści sportowcom, uprawiającym dyscypliny siłowe i szybkościowo-siłowe (sprinterom, miotaczom sztangistom, kulturystom itd.). Przyrosty siły osiągane dzięki przyjmowaniu kreatyny wynoszą przeciętnie około 10%. Doniesienia sportowców o 20-30 procentowej poprawie wyników również nie należą do rzadkości. W kulturystyce ceni się kreatynę ze względu na jej działanie zwiększające masę mięśni. Ponieważ kreatyna wiąże się z wodą, komórki mięśniowe "powiększają siłę". Muskulatura robi wrażenie "pełniejszej", ale nie gładszej, ponieważ woda gromadzi się w istocie w komórkach mięśniowych a nie pod skórą. Zwiększone napięcie wewnątrz komórkowe stanowi sygnał anaboliczny dla komórki mięśniowej, co bezpośrednio pobudza przyrost masy mięśni, do którego przyczyniają się również większa siła i zwiększona intensywność treningu.

..: DZIAŁANIE KREATYNY W SPORTACH WYTRZYMAŁOŚCIOWYCH :..

Podczas większości przeprowadzanych testów nie stwierdzono korzystnych wyników stosowania kreatyny dla jednostajnych wysiłków wytrzymałościowych (np. biegi długodystansowe). Czasami donoszono nawet o skutkach niekorzystnych, np. o stwierdzeniu mięśni po dłuższym wysiłku. Opinie są jednak sprzeczne: w określonych sytuacjach podczas biegu (przyśpieszenie, finisz), kreatyna może wywierać korzystny wpływ na osiągane wyniki. Opóźnienie przekwaszenia mięśni przeciw działa przedwczesnemu zmęczeniu. Dyscypliny wytrzymałościowe z fazami zwiększonej intensywności wysiłku, np. koszykówka, piłka nożna, triathlon mogą wiele zyskać dzięki suplementacji kreatyny.

..: MONOHYDRAT KREATYNY NADAJE SIĘ IDEALNIE DO ZWIĘKSZENIA ZAWARTOŚCI KREATYNY W MIĘŚNIACH :..


Jeszcze przed niewielu laty, sztangiści, "pożerali góry mięsa", w celu zwiększenia zawartości kreatyny w mięśniach. Aby jednak dostarczyć wraz z pożywieniem tylko 5 gramów kreatyny trzeba spożyć 1,1 g wołowiny (surowej). Jest to dzisiaj nie do pomyślenia choćby ze względu na problematykę BSE. Ze względów zdrowotnych nie jest zalecane również spożycie dużych ilości tłuszczu, cholesterolu i puryn. Zdecydowanie bardziej godne zalecenia jest spożycie kreatyny w postaci monohydratu. Monohydrat kreatyny to krystaliczny proszek, który jest związkiem kreatyny z wodą. Monohydrat kreatyny to krystaliczny proszek, który jest związkiem kreatyny z wodą. Monohydrat kreatyny, w nie naruszonej formie, wchłaniany jest w jelicie. W komórce mięśniowej, poprzez przyłączenie fosforu, tworzy się fosfokreatyna. Fosfor występuje w nadmiarze w komórkach mięśniowych i nie stanowi w związku z tym czynnika ograniczającego. Spożycie właściwych form aktywnych (fosfokreatyna i ATP) są natomiast bezużyteczne, ponieważ ich cząsteczki są zbyt duże i nie są wchłaniane w stanie nienaruszonym.

..: SUPLEMENTY ŻYWNOŚCI ZAWIERAJĄ KREATYNĘ UZYSKIWANĄ SYNTETYCZNIE :..


Kreatyna zawarta w suplementach żywności nie pochodzi od zwierząt. Uzyskuje się ją syntetycznie, na bazie wapna i węgla. Osoby stosujące preparaty kreatynowe nie muszą się więc obawiać ewentualnego zagrożenia BSE.


..: JAK ZWIĘKSZYĆ DZIAŁANIE KREATYNY O 300% :..


Suplementacja kreatyny daje przeciętnie około 10-procentowy przyrost siły. Nie tylko 10%, ale aż 30% więcej siły i o wiele większe przyrosty masy mięśni możesz osiągnąć, jeżeli dodatkowo:
1. zoptymalizujesz "system transportowy" kreatyny w swoim organiźmie i
2. Zwiększysz działanie kreatyny poprzez zwiększenie objętości komórek.

..: 1. OPTYMALIZACJA "SYSTEMU TRANSPORTOWEGO" KREATYNY W ORGANIŹMIE :..


Poprzez optymalizację systemu transportowego można zwiększyć zawrtość kreatyny w komórkach nawet do 500 mg / 100 g mięśni! Po pobraniu monohydratu kreatyny dochodzi w krótkim czasie do zwiększenia koncentracji kreatyny we krwi. Ten wzrost utrzymuje się jednak tylko przez jedną do półtorej godziny, później procesy rozkładu i wydalania przebiegające w organiźmie prowadzą do obniżenia poziomu kreatyny. Organizm ma więc tylko ograniczony czas do dyspozycji, na przetransportowanie kreatyny z krwi do komórek mięśniowych. Jeżeli się to nie uda, ponieważ system transportowy pracuje zbyt wolno lub nie dość efektywnie, naładowanie mięśni kreatyną nie jest pełne i działanie kreatyny osiągniesz tylko w przypadku, jeżeli Twój system transportowy funkcjonuje optymalnie.


..: CO ROZUMIE SIĘ POD POJĘCIEM "SYSTEMU TRANSPORTOWEGO" KREATYNY? :..


Wiadomo, że wchłanianie cukru z krwi (glukozy) do komórek mięśniowych uzależnione jest od insuliny, hormonu trzustki. Niedobór insuliny może powodować podwyższony poziom cukru we krwi i prowadzić do cukrzycy. Ale insulina może daleko więcej: transportuje nie tylko cukier do komórek, ale poprawia również wchłanianie aminokwasów, trójglicerydów (tłuszczów) i kreatyny. Dlatego insulina zyskała miano hormonu anabolicznego. Testy naukowe wykazały, że insulina dosłownie "wtłacza" kreatynę do komórek mięśniowych. Insulina umożliwia tym samym szybsze i pełniejsze "naładowanie" mięśni kreatyną. Uwaga! Insulina pobudza również odkładanie się tkanki tłuszczowej i sportowcy mający skłonność do tycia, powinni się wystrzegać nadmiernego wydzielania tego hormonu! W gruncie rzeczy, są dwa sposoby na uzyskanie silniejszego działania insuliny: - poprzez zwiększone wydzielanie insuliny, - poprzez zwiększenie efektywności insuliny.


..: SPOSOBY NA ZWIĘKSZENIE WYDZIELENIA INSULINY :..


Organizm może zostać w prosty sposób pobudzony do wydzielania większej ilości insuliny, poprzez podanie cukru gronowego (glikozy). Cukier gronowy bardzo szybko powoduje wzrost poziomu cukru we krwi i przez to zwiększone wydzielanie insuliny, tzn. więcej kreatyny może zostać w krótkim czasie wchłonięte przez komórki mięśniowe. Obecnie prowadzi się badania mające na celu ustalić, jaka ilość jest optymalna. Większość zaleceń oscyluje w granicach 30-50 gramów (na porcję kreatyny).


..: SPOŻYCIE CUKRU GRONOWEGO MA RÓWNIEŻ WADY :..


Z jednej strony, cukier gronowy wpływa zazwyczaj na ograniczenie zdolności do wysiłku. Poprzez duże wydzielanie insuliny, poziom cukru we krwi gwałtownie spada, co prowadzi do osłabienia. Nie na darmo zaleca się spożywanie węglowodanów złożonych, ponieważ te wchłaniane są stopniowo i powodują tylko niewielkie wydzielanie insuliny. Z drugiej strony, cukier gronowy uchodzi za "złodzieja" witamin grupy B. Jeśli go używasz musisz więc zadbać o zwiększone spożycie tych witamin (np. stosując suplement multiwitaminowy). Musisz również wziąć pod uwagę dodatkowe kalorie. Podczas fazy nasycenia może się łatwo zdarzyć, że przy 6 porcjach dziennych, tylko z cukru gronowego uzyskasz dodatkowe 1000 kcal!

.: STOSOWANIE PREPARATÓW KREATYNOWYCH, ZAWIERAJĄCYCH CUKIER GRONOWY NIE JEST ZALECANE :..


Dawkuj cukier gronowy indywidualnie, zawsze zgodnie z Twoim własnym zapotrzebowaniem. Zazwyczaj 2-3 łyżki stołowe na jednostkę kreatyny są całkowicie wystarczające, jednak u osób z przyśpieszoną przemianą materii może to być 5-6 łyżek. Odradzamy stosowanie preparatów kreatynowych, zawierających w sobie cukier gronowy, ponieważ nie dają możliwości indywidualnego dawkowania. Cukier gronowy jest tani i często tylko z tego powodu dodaje się go do preparatów kreatynowych. Na rynku dostępne są produkty znanych firm, które zawierają tylko 10-15% kreatyny, resztą jest zwykły cukier gronowy! Kupuj tylko czyste suplementy kreatynowe bez dodatku cukru kreatynowego! Czysty monohydrat kreatyny ma zawsze neutralny smak. Słodki lub inny określony smak świadczy zawsze o zawartości cukru gronowego! Nie ma również sensu spożywanie produktów wysokobiałkowych czy nawet batonów wzbogaconych o kreatynę, ponieważ tutaj optymalne dawkowanie staje się po prostu niemożliwe! Zawarty w nich tłuszcz utrudnia ponadto wchłanianie kreatyny do komórek mięśniowych.


..: NIEDOBÓR CYNKU MOŻE WPŁYNĄĆ NIEKORZYSTNIE NA MAGAZYNOWANIE KREATYNY :..


Do produkcji insuliny w trzustce potrzebny jest cynk. ten pierwiastek śladowy można uznać za anaboliczny. Przy niedoborze pogarsza się wchłanianie składników odżywczych do komórek, również magazynowanie kreatyny nie jest optymalne. Zadbaj o wystarczające spożycie cynku, aby zapewnić wystarczającą produkcję insuliny.


..: SPOSOBY NA ZWIĘKSZENIE EFEKTYWNOŚCI INSULINY :..


Kolejnym sposobem na poprawę wchłaniania kreatyny do komórek mięśniowych jest zwiększenie efektywności insuliny. Ponieważ w tym przypadku nie zwiększa się jej wydzielanie, nie ma niebezpieczenstwa nadmiernego tworzenia się tkanki tłuszczowej. Przeciwnie: tworzenie się tkanki tłuszczowej jest ograniczone, ponieważ insulina działa efektywniej i wystarczają jej mniejsze ilości. Większą efektywność można osiągnąć dzięki optymalizacji spożycia chromu i zwiększone zaopatrzenie w siarczan wanadu. Przyrost siły i masy mięśni są dzięki temu jeszcze większe. a) chrom jest kofaktorem dla działania insuliny Chrom jest głównym elementem tzw. czynnika tolerancji glukozy (GTF), kofaktora działania insuliny. Ten aktywizuje system transportu insuliny, tak że kreatyna i inne składniki odżywcze mogą być lepiej i szybciej odtransportowane do komórek. Niedobór chromu utrudnia wchłanianie kreatyny do komórek mięśniowych! Obecnie dyskutuje się nawet, czy niedobór chromu nie jest odpowiedzialny za zachorowania na cukrzycę typ 2 i nasilającą się wraz z wiekiem nietolerancję glukozy. Zaopatrzenie organizmu w chrom często nie jest wystarczające. Zapotrzebowanie na chrom wynosi około 50-200 mcg dziennie, średnie spożycie wynosi natomiast tylko 40-70 mcg! U sportowców, którzy mają zwiększone zapotrzebowanie, często występuje niedobór chromu. Zadbaj o wystarczające spożycie chromu, w celu optymalizacji magazynowania kreatyny! Suplementy żywności zawierają chrom w łatwo dostępnej, organicznie związanej formie, pikolinianu chromu. b) wanad ma posiadać działanie podobne do insuliny Wanad ma działać podobnie do insuliny względnie wzmacniać jej działanie. O mechanizmach odpowiedzialnych za to działanie wiadomo jednak niewiele. Przypuszcza się, że wanad stymuluje receptory insulinowe w mięśniach. Wanad jest dostępny w postaci siarczanu wanadu. Stosuj kreatynę w połączeniu z siarczanem wanadu, aby jeszcze bardziej poprawić transport kreatyny do komórek mięśniowych. Przypuszcza się, że następujące substancje również poprawiają działanie insuliny względnie mają podobne do niej działanie: molibden: substancja podobna do insuliny (porównywalna z wanadem); niacyna: podobnie do chromu jest elementem czynnika tolerancji glukozy; tauryna: ma podobnie jak chrom, poprawiać działanie insuliny, poza tym zwiększa uwodnienie komórek (patrz niżej); witamina E: niedobór witaminy E ma wpływać niekorzystnie na wchłanianie kreatyny do komórek mięśniowych; witamina A: naukowcy odkryli niedawno, że witamina A pomaga w wykorzystaniu glukozy. W ten sposób wydaje się zajmować podobną pozycję do chromu i wanadu. Witaminy antyoksydacyjne A i E, jak również selen chronią insulinę i receptory inulinowe przed agresywnymi wolnymi rodnikami.


..: 2. POTĘGOWANIE DZIAŁANIA KREATYNY POPRZEZ DALSZE ZWIĘKSZANIE OBJĘTOŚCI KOMÓREK :..


Wiadomo o tayrynie i L-glutaminie, że podobnie do kreatyny, zwiększają objętość komórek względnie poprawiają ich uwodnienie. Dzięki temu zyskujesz:
- silniejszy efekt napompowania,
- zwiększone napięcie wewnątrzkomórkowe będące sygnałem anabolicznym, który pobudza do przyrostu masy mięśni,
- pełniejsze komórki, posiadają bardziej elastyczne składniki,
- dzięki temu większa sprężystość i więcej siły.
L-glutamina pobudza ponadto bezpośrednio przyrost masy mięśni. Obie substancje wspomagają poza tymregenerację po treningu. Jest to ważne również dlatego, że kreatyna pozwala na zwiększenie intensywności treningu, co zwiększa obciążenie organizmu.
HCA (kwas hydroksykwas cytrynowy) i magnez zwiększają zapasy glikogenu w mięśniach. Glikogen wiąże w komórkach wodę, co także wiąże się ze zwiększoną objętością i napięciem wewnątrzkomórkowym. Glikogen dostarcza również energii dla wysiłków siłowych i wytrzymałościowych.


..: KOFEINA WPŁYWA NIEKORZYSTNIE NA DZIAŁANIE KREATYNY :..


Naukowcy odkryli, że kofeina może całkowicie zniweczyć działanie kreatyny na przyrost siły. Nawet jeżeli spożycie kofeiny miało miejsce 20 godzin przed treningiem, nie stwierdzono wpływu kreatyny na przyrost siły mięśni. Jakkolwiek nie wiadomo dokładnie, dlaczego kofeina hamuje działanie kreatyny, podczas stosowania kuracji kreatynowej należy ograniczyć spożycie kawy i innych napojów zawierających kofeinę i guaranę.


..: SUPLEMENTY KREATYNOW SĄ BEZPIECZNE :..


Zwiększone spożycie kreatyny nie wywiera niekorzystnego wpływu na zdrowie i nie ma skutków ubocznych. Poza mile widzianym przyrostem masy mięśni "skutki uboczne" nie występują nawet przy dawkach 20-30 gramów dziennie. Nadmiar kreatyny wydalany jest wraz z moczem, tak że żadne niepożądane działanie nie są możliwe. Tylko podawanie zbyt wysokich pojedynczych dawek, przede wszystkim w fazie nasycenia, może wywołać biegunkę. Te dolegliwości zanikają po ograniczeniu jednorazowej dawki do 3-5 g lub zmniejszeniu dawki dziennej.

..: KREATYNA NIE JEST ŚRODKIEM DOPINGUJĄCYM :..


Kreatyna jest zwykłym składnikiem naszego pożywienia. Nie zalicza się do substancji zakazanych w sensie międzynarodowych przepisów antydopingowych. Ani MKOl ani żadna inna międzynarodowa organizacja sportowa nie zakazała nigdy stosowania kreatyny, ani też nie miała takiego zamiaru.

..: KREATYNA JEST ŚRODKIEM SPOŻYWCZYM, A NIE LEKIEM :..


Kreatyna wywiera oczywiście - jak każdy środek spożywczy - wpływ na funkcje życiowe. Jest to silny wpływ. Wielu prawników , farmakologów itd. usiłuje dlatego zaliczyć kreatynę do leków. Ale w końcu, kreatyna jest suplementem żywności, zastępującym góry mięsa, w celu uzyskania większej energii krótkiego czasu. Jako dostarczyciel energii, kreatyna służy celom odżywczym i dlatego jest jednoznacznie suplementem żywności, a nie lekiem.


..: JAK BRAĆ KREATYNE :..

Przyjmowanie kreatyny łącznie z węglowodanami zwiększa u ludzi gromadzenie kreatyny w mięśniach i wzrost ten jest zależny od insuliny. Jednym z najbardziej popularnych drinków jest kreatyna zmieszana z sokiem owocowym i glukozą. Glukoze możesz kupić w każdej aptece i niektórych sklepach spożywczych. Ale mieszanie kreatyny z węglowodanami ma jeden minus - obecność węglowodanów i pewnych kwasów tłuszczowych w organiźmie kulturysty może przeciwdziałać uwalnianiu hormonu wzrostu, jakie ma miejsce po wysiłku fizycznym. Jest na to sposób. W celu uniknięcia ujemnego wpływu na uwalnianie hormonu wzrostu, należy połknąć 1-2 gramów kreatyny i 20g glukozy w wodzie na pół godziny przed treningiem. Ćwiczenia pobudzają transport kreatyny do mięśni, co pozwala na szybkie uzupełnienie kreatyny zużywanej podczas treningu. Natomiast w jedną do dwóch godzin po treningu powinno się przyjąć następne 1-2 g kreatyny i 20g glukozy z sokiem owocowym. Teraz organizm wykorzysta węglowodany pochodzące z potreningowego posiłku do przetransportowania kreatyny do mięśni. Podczas dni beztreningowych powinno się połykać 2-3g kreatyny i 30g glukozy z sokiem owocowym raz dziennie. Ostatecznie ma się więcej korzyści ze stosowania cyklicznego kreatyny niż ciągłego. Podobnie do nadmiernego wysycenia, jakie ma miejsce w niepotrzebnej fazie ładowania, zapasy kreatyny w końcu się napełnią. Każda dodatkowa ilość kreatyny zostanie spisana na straty, a w ekstremalnych przypadkach może upośledzić czynność nerek. Należy stosować cykle kreatynowe przez 6 tygodni, potem 2-3 tygodnie przerwy. Przerwa ta pozwala na zmniejszenie się zapasów, dzięki czemu można znów wykorzystać przyrost mięśni jednoczesny z podawaniem kreatyny. Kreatyna może być bardzo skutecznym środkiem ergogenicznym, szczególnie przyjmowana w małych dawkach, cyklicznie, bez fazy ładowania. Oszczędzisz trochę kasy i zdziwisz się, jak to teraz lepiej działa.

Źródło: Raport Specjalny Hi Tec





Jak działa kreatyna

Kreatyna jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Powstaje z ważnych aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Kreatyna ułatwia produkcję energii (ATP) na poziomie komórkowym; ATP pozwala na szybkie i eksplozywne ruchy mięśni. Większość kreatyny występuje w mięśniach szkieletowych, mniejsze ilości znajdują się w mózgu, sercu i jądrach.
Kreatyna i fosforan kreatyny odgrywają główną rolę w procesie regeneracji ATP. Skurcz mięśni zależy od poziomu ATP jako źródła energii. Jednakże w każdej chwili w mięśniach znajduje się ilość ATP wystarczająca na 8 do 10 sekund pracy. Zatem przy dłuższym wysiłku musi zachodzić regeneracja ATP. Dlatego tak korzystne jest podawanie kreatyny. Im większa jest resynteza ATP, tym mniej mięśnie zależne są od glikolizy, a zatem powstanie mniej kwasu mlekowego. Mniej kwasu mlekowego równa się mniejszemu zmęczeniu, wydłużonemu treningowi i lepszemu przyrostowi mięśni.
Podawanie kreatyny ma potencjalne działanie ergogeniczne poprzez wzrost stężenia kreatyny i fosfokreatyny w mięśniach. To z kolei prowadzi do przyspieszenia tempa resyntezy ATP, opóźnia pojawienie się zmęczenia i ułatwia regenerację podczas powtarzania serii ćwiczeń przy intensywnym treningu. Podawanie kreatyny wpływa korzystnie na przyrost beztłuszczowej masy ciała, obciążenie treningowe i wydolność biegową podczas intensywnego treningu oporowo-sprawnościowego. Kreatyna znacząco zwiększa zdolność do utrzymywania specyficznego poziomu przerywanego treningu o wysokiej intensywności.

Zalecenia producentów

Niektórzy producenci suplementów zalecają dwufazowy sposób przyjmowania kreatyny. Czyli duże dawki (20 gramów dziennie podzielone na porcje) przez pięć pierwszych dni, by szybko napełnić mięśnie, a następnie zmniejszyć dawkę do poziomu, jaki wystarcza do utrzymania wypełnienia mięśni. Jest to nieporozumienie. Jeśli nadal bierzesz duże dawki kreatyny po pełnym nasyceniu nią twoich mięśni nadmiar kreatyny dosłownie jest spłukiwany w toalecie (rysunek 2). Kreatyna przyjmowana w nadmiarze może niepotrzebnie obciążać nerki i wątrobę.
Kreatyna działa w dwóch różnych mechanizmach. Po pierwsze kreatyna zwiększa objętość komórki, zatem mięśnie podczas fazy ładowania wypełniają się płynem; może to wywołać błędne wrażenie rzeczywistego długotrwałego przyrostu mięśni. Po drugie, kreatyna regeneruje ATP (trójfosforan adenozyny, główne źródło energii w organiźmie) na poziomie komórki mięśniowej i to właśnie prowadzi do długotrwałego przyrostu mięśni.
Niektórzy producenci suplementów, którzy zalecają fazę ładowania dużymi dawkami wykorzystują te krótkotrwałe zauważalne rezultaty, by skłonić użytkownika do stosowania dawek podtrzymujących. Rośnie wówczas sprzedaż i szybkość zużywania kreatyny. Jednakże rezultaty takiego stosowania mogą pojawić się kosztem rzeczywistego, długotrwałego przyrostu mięśni, o jaki przecież naprawdę chodzi.
Zatem jasne jest, że przyjmowanie mniejszych dawek kreatyny wydłuży czas gromadzenia i szczytowego wchłaniania suplementu. Wniosek z tego, że lepiej jest przyjmować kreatynę stale w małych dawkach.





Porównanie wychwytu kreatyny podczas i bez fazy ładowania. Stosując fazę ładowania skuteczność kreatyny osiąga szczyt po 6 dniach, a następnie spada wskutek ujemnej regulacji w obrębie receptorów. Bez fazy ładowania wychwyt kreatyny osiąga szczyt 15 dnia i utrzymuje się na optymalnym poziomie (100% gromadzenia kreatyny w mięśniach [MCr] przez 56 dni). Długoterminowe działanie kreatyny ma miejsce podczas faz, w których MCr rośnie lub utrzymuje się na stałym poziomie.



Wydalanie kreatyny z moczem [UCr] wzrasta bardzo podczas fazy ładowania. Gdy zmniejszy się dawkę, wydalanie kreatyny maleje przez kilka dni, a następnie znowu rośnie, gdyż receptory kreatynowe uległy wysyceniu i większe ilości kreatyny idą na straty. Przeciwnie, gdy kreatyna jest przyjmowana w umiarkowanych dawkach bez fazy ładowania, wydalanie kreatyny z moczem jest stosunkowo nieznaczne i na stałym poziomie.



Jak brać kreatynę ?

Przyjmowanie kreatyny łącznie z węglowodanami zwiększa u ludzi gromadzenie kreatyny w mięśniach i wzrost ten jest zależny od insuliny. Jednym z najbardziej popularnych drinków jest kreatyna zmieszana z sokiem owocowym. Ale mieszanie kreatyny z węglowodanami ma jeden minus - obecność węglowodanów i pewnych kwasów tłuszczowych w organiźmie kulturysty może przeciwdziałać uwalnianiu hormonu wzrostu, jakie ma miejsce po wysiłku fizycznym. Jest na to sposób. W celu uniknięcia ujemnego wpływu na uwalnianie hormonu wzrostu, należy połknąć 1-2 gramów kreatyny w wodzie na pół godziny przed treningiem. Ćwiczenia pobudzają transport kreatyny do mięśni, co pozwala na szybkie uzupełnienie kreatyny zużywanej podczas treningu. Natomiast w jedną do dwóch godzin po treningu powinno się przyjąć następne 1-2 g z sokiem owocowym. Teraz organizm wykorzysta węglowodany pochodzące z potreningowego posiłku do przetransportowania kreatyny do mięśni. Podczas dni beztreningowych powinno się połykać 2-3g kreatyny z sokiem owocowym raz dziennie.
Ostatecznie ma się więcej korzyści ze stosowania cyklicznego kreatyny niż ciągłego. Podobnie do nadmiernego wysycenia, jakie ma miejsce w niepotrzebnej fazie ładowania, zapasy kreatyny w końcu się napełnią. Każda dodatkowa ilość kreatyny zostanie spisana na straty, a w ekstremalnych przypadkach może upośledzić czynność nerek. Sam osobiście spotkałem się z przypadkiem że kumpel narzekał na bóle nerek które objawiały się do tego stopnia że nie mógł w ogóle ćwiczyć. Okazało się że bierze 3 razy za duże dawki. Poradziłem mu żeby odstawił na razie w ogóle kreatynę aż bóle ustąpią. Obecnie stosuje prawidłowe dawki i jest zadowolony z rezultatów jakie uzyskuję dzięki kreatynie.
Należy stosować cykle kreatynowe przez 6 tygodni, potem 2-3 tygodnie przerwy. Przerwa ta pozwala na zmniejszenie się zapasów, dzięki czemu można znów wykorzystać przyrost mięśni jednoczesny z podawaniem kreatyny.
Kreatyna może być bardzo skutecznym środkiem ergogenicznym, szczególnie przyjmowana w małych dawkach, cyklicznie, bez fazy ładowania. Oszczędzisz trochę kasy i zdziwisz się, jak to teraz lepiej działa.

(His Infernal Majesty)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 54 Napisanych postów 1361 Wiek 46 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 31130
Od tego tygodnia zaczynam 3 razy dziennie.
Ćwiczylem 2 razy tyg. na silowni FBW zdecydowania za ciężko bo nie było efektów, gdy zamknęli siłownie i zacząłem w domu, mniej ćwiczeń i mniejsze obciążenie to mięso zaczęło rosnąć a ja nie jestem zajechany.
Zrobiłem mini cut od 2 tyg jestem na dodatnim i zaczynam ćwiczyć 3 razy w tyg.
Więc dawkuję codziennie krete+bete.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 6395 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 87320
Było wielokrotnie..
Pozatym podawaj żródła kolego..
pzdr.

Smerfujący Moderator

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4119 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16106
eeeeee to czasem nie jest post który juz kiedys byl na forum ??

http://www.sfd.pl/temat268831/

Post dla osób z kręgozmykiem, wymiencie swoje
doświadczenia ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 44 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 250
Nie na 100 % jeszcze nie był wydaje ci się może był podobny ale na pewno nie ten

(His Infernal Majesty)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 287 Wiek 45 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6756
Ej, ten poj.ebaniec dał to też w dopingu

-->Motto<-- :)http://www.youtube.com/watch?v=gxvNGy5jUeA&feature=player_embedded 






"Poprostu czwicząc rozrywam te miesnie i one musza rosnąc, nic innego im nie pozostaje ;]"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11389 Napisanych postów 72661 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 958285
tak to jest jak sie nie czyta tego co było wczesniej, byl m.in. dobry post damixxx'a na temat kreatyny , tego typu posty tez byly (sam tego nie napisales, tylko pokopiowales) Wiec wg mnie kolejny do kasacji...poczekamy na mietkiego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 74 Napisanych postów 16119 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 160511
podaj źródło
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 54 Napisanych postów 1361 Wiek 46 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 31130
Proponuję usunąć ten wątek, bo wprowadza w błąd, np. kofeina, dziś już wiadomo że nie szkodzi na wchłanianie kreatyny, a nawet niektóre kreatyny są podawane z kofeiną...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12022 Napisanych postów 160367 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234165
temat ma 12 lat, bysmy musieli przeglada cale archiwum odkad powstalo forum i usuwac tematy ktore mijaja sie z prawda, co byloby szkodliwe chocby dla pozycjonownaia serwisu, wiec nie wchodzi to w gre.

nie sa to artykuly, tylko wpisy userów, co powiazane jest z idea forum.

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Swoją drogą piękne wspominki...
Damixxx, szorstki miętki i ziper, który wysłał mi kiedyś pre z mrm driven z liścikiem miłosnym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 54 Napisanych postów 1361 Wiek 46 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 31130
Mam dylemat.
Ponad rok brałem monohydrat, teraz jak robiłem mini cut 4 tyg. to odstawiłem krete i bete.
W polowie czerca bedę miał 6 tyg przerwy, czy taka przerwa wystarczy ?
Gdybym zaczął brać w połowie czerca to do końca lipca mam 6 tyg, i od sierpnia mam urlop i 2 tyg przerwy w treningach.
Chciałbym dobrze wykorzystać ten czas i kreatynę aby na urlopie wyglądać jako tako :)
Więc czy to dobry plan 6 tyg przery i teraz 6 tyg brać, i czy brać potem nadal mimo że 2 tyg przerwy w treningach ?
Wiem że można brać kretę cały rok, brałem i nie odczuwałem jej działania.



Zmieniony przez - OTTO w dniu 2020-06-09 06:37:49
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Suple na sile 150-200 zl

Następny temat

KreatyNa

WHEY premium