SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Koszulka "termoaktywna" .... chłodząca?

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 810

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Szukam i szukam, a tu ciągle w tym temacie znajduję w kółko powtarzaną, wyuczoną przez wszystkich sentencję, ale wydaje mi się, że nikt nie rozumie "esencji" jej znaczenia.
To może mi tutaj ktoś wytłumaczy szczegóły...
Mówią, że koszulka termoaktywna chłodzi bo..."zabiera pot na zewnątrz" (?) i skóra jest sucha.

Ale, jak uczy biologia i fizyka to organizm chłodzi się wydzielając pot i ten pot jest mu POTRZEBNY do chłodzenia siebie (konkretnie to w skrócie chodzi o to, że woda parując pobiera ciepło z otoczenia, w tym przypadku z naszej skóry i przez to skórę w tych miejscach chłodzi).

A tutaj widzę zwrot "zabiera pot ze skóry i skóra jest sucha"...czyli wychodzi na to, że właśnie odbiera tę możliwość chłodzenia skóry przez parowanie?
Coś tu brzmi ZUPEŁNIE ŹLE.

Chyba, że to przez nieprecyzyjność tych zwrotów i niedopowiedzenie, że wtedy ten pot pozostaje na koszulce, zaczyna parować i..."odbiera ciepło" z koszulki i ona jest wtedy chłodniejsza i dopiero ta koszulka chłodzi skórę?

Tylko wtedy po co to wszystko skoro tak samo (na tej samej zasadzie) działa chłodzenie bez koszulki?
Bo co, bo dla odczuć estetycznych lepiej jest czuć pot na koszulce niż na skórze?

Czy może chodzi o to, że po prostu każde inne ubranie gromadzi pot w sobie...ale to dla chłodzenia chyba powinno być nawet lepiej (wg teorii chłodzenia przez parowanie)? Nawet sami nasączamy czasem ubranie wodą i zakładamy na siebie dla ochłody (tzn. pamiętam takie 'patenty' z dzieciństwa .

Podsumowując. Pytanie brzmi:
W JAKI SPOSÓB, TERMOAKTYWNE KOSZULKI "CHŁODZĄCE" CHŁODZĄ? (i chodzi o odpowiedź mniej lakoniczną niż "bo odprowadzają pot na zewnątrz").
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17701 Napisanych postów 132148 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460637
dla mnie lepsze są termowaktywne, są lekkie i zwiwne bo odprowadzją pot, a bawełniana jak namoknie to jest ciężka i jeszcze gorzej się człowiek w niej czuje, ograniczona ruchliwość.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Szacuny 14675 Napisanych postów 53178 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400639
W sumie nie wiem jak działają, ale chłodzący UA działa. Inne na mnie nie robiły wrażenia pod względem działania

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17701 Napisanych postów 132148 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460637
jak zwykła bawełna nasiaknie to Ty się pocisz i nie odporwadza tego potu na zwenątrz i grzejesz sie bardziej bo ciało nie oddycha

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Szybkie pytanie

Następny temat

Gdanie przez komórkę

WHEY premium