SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kółko i krzyżyk czyli o trzymaniu diety

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7037

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
...P...W...S...C..P...S..N ;

1..x...x...x...0...x...x...x ;

2..x...x...x...x...x...x...x ;

3..x...-...x...x...x...x...x ;

4..x...x...x...x...x...x...0 ;

5..x...x...x...x...x...x...x ;

6..x...x...0...x...x...x...x ;

Co to ma być - zapytacie ? Ano to jest bardzo prosty acz skuteczny zapis całotygodniowej diety, a ściślej mówiąc zgodności planu z rzeczywistością

Badania, testy, teoria i praktyka pokazują iż nawet najlepszy plan nie działa gdy się do niego nie stosujemy

Co więcej, w takiej sytuacji nie wiemy, czy plan w ogóle jest dobry bo przecież gdy w części nie stosowaliśmy się do niego nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy brak efektów jest wynikiem odstępstw czy też mankamentów planu samego w sobie.

Badania, testy, teoria i praktyka pokazują iż aby móc osiągać wyniki (a przy ich braku być zdolnym powiedzieć dlaczego ich brak) planu żywieniowego należy przestrzegać w 90%. Dziewięćdziesiąt procent niewiele może wam mówić, przedstawmy więc to na realnym przykładzie.

Załóżmy że ułożyliśmy sobie super-hiper plan dietetyczny na cały tydzień, układając na każdy dzień po 6 posiłków.

Aby ocenić czy ten plan jest w ogóle coś wart czy nie musimy konsekwentnie przez dwa tygodnie realizować go w conajmniej 90%.

W praktyce oznacza to że w każdym tygodniu z (6 posiłków dziennie razy 7 dni w tygodniu = 42) z planem musi być conajmniej zgodnych 38 posiłków, a niezgodne z nim mogą być tylko cztery !

Zamieszczona na początku postu "tabelka" pokazuje bardzo prosty sposób notowania zgodności posiłków z założeniami diety, dodatkowo też zwalnia nas od ciągłego notowania tego samego. Posiłek układamy raz - przed rozpoczęciem diety i przypisujemy go do danego dnia i godziny.

Jeśli potem w danym dniu o danej godzinie zjemy dokładnie taki posiłek jaki zaplanowaliśmy, zamiast znowu wypisywać gdzieś jego skład, po prostu w tabelce stawiamy znak X co oznacza że zjedliśmy posiłek zgodnie z założeniami diety.

Jeśli zjedliśmy coś innego niż zaplanowane, lub jeśli nie zjedliśmy w ogóle nic, w tabelce wstawiamy odpowiednio znaki 0 albo -

Na koniec tygodnia obliczamy ile mamy X'sów a ile pozostałych znaków. Liczbę X'sów dzielimy przez całkowitą liczbę posiłków i mnożymy przez 100 - w przypadku z tabelki powyżej będzie to (38/42) * 100 = 90% co oznacza że osiągnęliśmy zgodność żywienia z planem wystarczającą aby wysnuwać jakiekolwiek wnioski

Jeśli otrzymamy wynik niższy niż 90% szkoda czasu na rozważania czy dieta jest dobra czy nie gdyż po prostu jej nie przestrzegaliśmy!. W takiej sytuacji zamiast zamieniać składniki diety, pytać o kaloryczności, zwiększać lub zmniejszać udział tłuszczy, nabywać suplementy i robic dziesiątki innych nieracjonalnych nerwowych posunięć powinnismy w pierwszej kolejności postarać sie aby w trakcie następnych 2 tygodni uzyskać zdecydowanie lepszy wynik w "Kółko i krzyżyk", najlepiej przekraczający 90%.

Na koniec pozwolę sobie jeszcze dodać iż połączenie "Kółka i Krzyżyka" z "10-cioma Przykazaniami Żywieniowymi" opisanymi tutaj : https://www.sfd.pl/temat209117/ przynosi zadziwiająco dobre efekty i może stanowić punkt wyjścia dla kazdej osoby rozpoczynającej swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Wystarczy jedynie za pomocą "Kółka i Krzyżyka" sprawdzać czy kazdy ze zjadanych posiłków nie łamie żadnego z 10 Przykazań

Zmieniony przez - Tyka w dniu 2006-01-03 14:43:57
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 453


moja pierwsza wypowiedz na sfd nie mogla byc innej tresci jak stwierdzenie ze tyka to przetyp :] juz wiele naprawde bardzo wiele przeczytalam atrykulow na tym forum i naprawde sa bardzo ok. ja mam narazie ogromny spadek formy i psychiczny dolek i z tego wlasnie "duchowego" powodu ciezko mi wrucic do mojej ukochanej formy :[ ale mam juz plan na 3 miesiace. musi sie udac!! pozdrawiam wszystkich :*

.:: planuj swoja pracę, pracuj nad swoim planem ::.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
... hmmmmm ... ponad 100 osób przeczytało ... ani słowa komentarza ...

... albo takie głupie albo tak genialne że zaniemówili ...

mhm hrhr hrhr mhm
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
a coz tu komentowac?
ale jak odnosi sie do tego zasada burgerkinga 80/20? :PPP

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
ponad 100 osob zajrzalo, ale ile przeczytalo - to juz nie wiesz hrhr..

Zmieniony przez - Sachem w dniu 2006-01-05 12:36:16

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
komentowac, nie komentować, ale choć pospamować, zaznaczyć obecność, oznaczyć moczem terytorium ... hrhr

co do 80/20 to ja się teraz trzymam zasady 90/10 co w efekcie prowadzi dio niespotykanych excesów w ramach tych 10% hehehehe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
no a sprobuj moze sie trzymac 100/00 moze byc jeszcze bardziej interesujaco hrhr

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
moglbym spokojnie zbliżyć sie do 100 % szczerze mówiąc (zostawiając jeden ale za to masakryczny cheat meal w tygodniu) - tylko po co ? skoro 90 daje efekty to na cholerę mi 100 ? poza tym, nie można się dać zwariować
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
na takiej samej zasadzie - skoro 80% bedzie dawalo efekty to po co 90%

imo 80% (jezeli juz operujemy taka nomenklatura) to takie minimum do otrzymywania efektow...
wiadomo ze to zalezy od nastawienia kazdego...

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
tak jak pisałem powyżej - powyżej 10 % odstępstw daje tak duże odchylenie standardowe że nie wiadomo czy brak efektów to wina diety czy czego innego - no ale oczywiście nie każdy się musi w swych wyborach kierować statystyką
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Tylko co to jest 100%? Dieta według Tyki, Qazara, kogokolwiek? Takie rozważania IMO byłyby na miejscu, gdyby każdy na starcie wiedział, jakie jest jego dzienne zapotrzebowanie, że dla niego najlepsze będzie X węgli, Y tłuszczów i Z posiłków. Jak układamy sobie dietę, to taką której będziemy się trzymać i z produktów, które prawie z przyjemnością zjemy.

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
totez napisalem ze to indywidualna sprawa...

poza tym - to troche szeroki temat

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

moja dieta na mase .. prosze o podpowiedzi

Następny temat

DIETA - PROSZE O RADE

WHEY premium