SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jouko Ahola - mity i FAKTY

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6694

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4054 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 10579


Ponieważ ktoś lansuje w tym dziale nieprawdziwe dane o takim zawodniku jakim jest Jouko Ahola, czuję się w obowiązku pewne opinię zweryfikować.

Na zdjęciu z pewnością rozpoznajecie jednego z lepszych strongmanow - Jouko Aholę. Wykonuje martwy ciąg. Pod publikę, jak widać. Pozwoliłem sobie zdementować na zdjęciu kilka pochopnie rzuconych w tym dziale uwag.

Mit - Ahola wykonuje ciągi bez pomocy gadżetów trójbojowych.
Prawda 1 - jak widac na zdjęciu Ahola ubrany hest w kostium, najprawdopodobniej matarathona.
Prawda 2 - ćwiczenie wykonuje nie w normalnych butach a w trójbojowych baletkach przeznaczonych do martwego ciągu.

Mit - ma silny uścisk, więc nie ma potrzeby posługiwać się gadżetami.
Prawda - uzywa pasków do wzmacniania uchwytu, tak jak ciężarowcy i trójboiści na duzym ciężarze.

Mit - Ahola robi rekordy w martwym ciągu.
Prawda - na zawodach czy pokazach wykonywany bój to martwy ciąg częściowy, gdzie gryf jest na znacznej wysokości.

Aby wykonać obliczenia na zdjęciu posłużyłem się wiedzą z zakresu matematyki 5-6 klasy szkoły podstawowej. Więc nikt o podobnym lub wyższym od tego wykształceniu nie powinien mieć problemów z interpretacja moich opisów na zdjęciu.

A może ktoś pokusi się o wylicznie ile faktycznie moze mu pomóc tak wysokie zabranie sztamgi z pomost?

NIE WIERZCIE W BZDURY KTÓRE NIEKTÓRZY WYPISUJĄ!

WERYFIKACJĄ DOKONAŃ ZAWODNIKA MOGĄ BYĆ TYLKO UZNANE ZAWODY SPORTOWE ZE ŚCIŚLE OKRESLONYMI REGUŁAMI TECHNICZNYMI.

Jeśli macie podobne zdjęcia obrazujące technikę i ułatwienia stosowane w strongmenach, proszę, zamieśćcie je tutaj wraz ze swoja opinią.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 5958 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27546
Dzieki Parker, bardzo to ladne i obrazowe
dziekuje tez za komentarz na maila.
Postaram sie to jakos rozwinac:
akurat tego nie pamietalam ale Parker mi przypomnial ze talerz trójbojowy ma 45 cm srednicy; sztanga jest wiec 21,1 cm nad pomostem - wierze tu Parkerowi na slowo :)
Droga jaka musi pokonac sztanga u roznych zawodnikow jest oczywiscie rozna, ale zaden z zawodnikow nie startuje z prawie prostymi nogami - tak jak ten Ahola na zdjeciu wklejonym przez SPA w poprzednim temacie.
Tu gryf jest ok. 50 cm nad pomostem.
To jedna rzecz, teraz druga:
Faktycznie wykonuje on ten pokaz na gryfie trojbojowym - twardym (gryf nie wygina sie za bardzo od wplywem ciezaru)ale mimo wszystko kiedy zaczyna prace w gore i odrywa sie od ziemi wewnetrzna czesc ciezaru to zewnetrzna nadal spoczywa na ziemi - ulatwiajac boj. W miare unoszenia coraz mniejszy ciezar opiera sie na ziemi az w koncu caly jest w powierzu, ale dopiero gdy wewnetrzna czesc ciezaru jest na wyskokosci ok 7 cm nad ziemia.
Czyli pełny ciężar ma w rękach dopiero wtedy gdy gryf jest nad pomostem na wysokosci 51,2 cm + 7,3 cm = 58,9 cm!
To jest cos w rodzaju robienia martwego ciagu z podstawek - a przy takim treningu na sztange naklada sie wiecej niz swoj max. (tak samo jak przy trenowaniu dociskania w lawce.
No i te paski...
Ulatwiaja, co by nie mowic to ulatwiaja.
Szymkowiak nie jest moim ulubionym trojbojowym zawodnikiem ale w szczytowej formie to absolutny fenomen w ciagach. Do niego nalezy rekodr Polski, chyba 345 kg z kat. 90 kg (dobrze mowie Parker?? - bo on startowal tez w 82,5 a sam wytknales mi blad ze jego rekord zyciowy to 350 kg zrobiony na lidze niemieckiej).
Oczywiscie jest to rekord zrobiony na zawodach, ciagniety z ziemi, bez paskow itp.
Poza tym zgodzilismy sie wszyscy wczesniej ze Szymkowiak "prawie wzial" 390 kg - byly watpliwoci dotyczace nadwagi, paskow i doprostowania tulowia - czyli akurat kwestii, ktore przy takim pokazie nie mialyby znaczenia. Acha, tez ciagnal z podlogi - czyli sztanga na wysokosci 21 cm.
Powiedzmy ze Szymkowiak daje taki pokaz; sztange ma 30 cm wyzej, moze uzyc paskow, ciezar ma tak ulozony ze stopniowo unosi go z ziemi, i nie musi sie tak dokonca doprostowywac (bo nei ma sedziow).... Acha - i najwazniejsze.... nie ma po pokazie badan dopingowych...
Ile wzialby wtedy Szymkowiak??
Mam byc wrozka??
Na pewno wiecej niz to 380...
A pewnie i wiecej niz 400.
Parker niech zgaduje - on zna lepiej tego zawodnika i jego mozliwosci.
PArker zwrocil tez moja uwage na innego zawodnika, Karola Kopienke, juniora jeszcze, ktorego zyciowka wynosi 340 kg (Parker popraw mnie jak sie o pare kilo pomylilam), tez z kat. 90.
Chlopak przy swoim wzroscie spokojnie moze dobudowac wage do 100 kg.
Ile wezmie wtedy - przy takich zalozeniach jak powyzej???

Reasumujac:
nie twierdze ze Ahola jest slaby, wprost przeciwnie - cholernie silny facet....
Ale zaden fenomen.

NIE ZADZIERAC ZE "ZNAWCA" W SZATNI BO WAS WSZYSTKICH POROZBIERAM W TEMPIE EXPRESOWYM......

-------------------------
Twarda, syntetyczna, leniwa i d****na Efka
-------------------------

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Oboje macie po Sogaczu!

A swoja droga to ja nie bawiąc sie w żdana Matematyke biorąc sztange z jakiegos podwyzszenia od razu czuje ze jest łatwiej niz Ciągnąc ja z ziemi! To chyba oczywiste.
Jak ktoś to podwarza to ten tego ...troche to dziwne!
Po to ktoś w kulturystyce wymyślił ruchy niepełne np. w martwym ciągu aby móc bardziej obciązyć mięsnie podnoszac wiekszy ciezar niz dalibysmy rade w czytym powtorzeniu z ziemi.
Jak to jest robione ? Normalnie gryf kładzie sie na podpórkach i jest on wyzej niz opierałyby sie kołami cieżarów o ziemie. Dzieki temu ruch jest niepełny ale mozwemy dźwignąć wiecej.

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
A wogule to nie wiem czemu jeszcze nie macie statusu doradcy w tym dziale! ???

to chyba jakies niedopatrzenie

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 5958 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27546
no wlasnie Kain
tak w ogole to dzien dobry
udowadniamy chlopakowi cos co powinno byc oczywiste :)

PS
moze dlatego ze sie odchudzam i nie chce byc "grubasem"
hihihi
a tak naprawde
to ja jestem maly pikus przy wiedzy Parkera

NIE ZADZIERAC ZE "ZNAWCA" W SZATNI BO WAS WSZYSTKICH POROZBIERAM W TEMPIE EXPRESOWYM......

Zmieniony przez - verona w dniu 2003-01-11 10:59:07

-------------------------
Twarda, syntetyczna, leniwa i d****na Efka
-------------------------

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
hihi a no Dzień dobry ..Vereonko

Sorki za błedy w moim wyzszym poscie ale wrocilem z podworka i palce mam skostniale

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 5958 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27546
az sie boje wyjsci....
a kolo 14 ide na trening....

i szczerze mowiac to nie wiem o co sie spieramy z kolega SPA
zaczelo sie od tego kto jest najsilniejszym czlowiekiem na ziemi
ale nikt nie pokusil sie o ustanowienie jakis kryteriow
jaka to ma byc sila??
statyczna
, dynamiczna, wzgledna, bezwzgledna??
tylko w zaleznosci od upodoban przekrzykiwalismy sie ze albo Pudzianowski, (bo wygral MS Strongmen) albo ktos jeszcze inny z trojboju
a tak na serio to sie chyba nie da powiedziec kto jest najsilnieszy.


NIE ZADZIERAC ZE "ZNAWCA" W SZATNI BO WAS WSZYSTKICH POROZBIERAM W TEMPIE EXPRESOWYM......

-------------------------
Twarda, syntetyczna, leniwa i d****na Efka
-------------------------

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Hmmm na 100% nie da rady określic kto jest najsilniejszy.
Bo co z tego ze ktos cisnie 300 kg na ławie jak 70 kg Polak )nie pamietam nazwiska) tego nie zrobi ale za to podciagnie sie w ciagu minuty na drazku chyba z 60 razy


Jednak suma sumarum bez podziału na sile dynamiczna statyczna itp....najsilniejszego człowiak szukałbym jednak wsród strongów.
Czemu ? Otóż ich konkurencje sa mixem w ktorej wykorzystuje sie sie statyczna i dynamike.
Raz cisna normalnie stoja dany ciezar na bary a zaraz potem rzucaja jakimś cięzkim "belkiem".
Moje zdanie takie ze obstawialbym strongów. Sa po prostu bardzo uniwersalni w uzywaniu swojej siły!

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "

Zmieniony przez - KAIN w dniu 2003-01-11 11:11:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 5958 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27546
niby tak Kain
ale jak obladam zawody Stronow czasami to sa tam ich zyciowki z bojow trojbojowych
i generalnie czolowka tych wielkich chlopow cisnie cos okolo 220 kg
kolega w kat 90 kg byl 7 na mistrzostwach swiata w WL po wycisnieciu 235 czy 237,5 kg - nie pameitam....
Albo taki Olech - kat 67,5 kg - przysiad 330 kg
Pokaz mi jakiegos byka Strongmana, ktory mu dorowna.
A z kolei wez jakiegos ciezarowca i kaz mu przerzucac na przyklad wegiel lopata.... Wysiadzie po pol godziny, a takcy "ludzie widma" machaja ta lopata caly dzien....

NIE ZADZIERAC ZE "ZNAWCA" W SZATNI BO WAS WSZYSTKICH POROZBIERAM W TEMPIE EXPRESOWYM......

Zmieniony przez - verona w dniu 2003-01-11 11:15:46

-------------------------
Twarda, syntetyczna, leniwa i d****na Efka
-------------------------

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Dlatego na poczatku napisalem ze nie da sie jednoznacznie okreslic "STRONGEST MAN OF THE WORLD"

Ps. Z ta łopata cos mi przypomniałas. Jako ze mam silownie w domu to pewnego razu wpadł do mnie typowy "żul" przyniósł mi tam jakieś domowej roboty hantle i chciał abym mu dał na "tani trunek"
Widział jak coś tam sobie cisne i chciał spróbować....efekt był wiadomy polozył sie na łąwie i zaraz musiałem go ratować
Ale tęz mi powiedział że moja siła w wiekszości "zostaje na tej siłowni" bo jakbym z nim poszedł kopac rowy to po pół dnia miałbym dosyć a on tak robi codziennie!


Dlatego przestałem sie ograniczac do siłowni która daje siłe fizyczna ale taka troche "Sztuczna". Oprocz tego gram w kosza i czasem robie sparingi z kolegami (zwłaszcza latem).
Jesli ćwiczymy tylko dla siebie a nie pod jakiekolwiek zawody to człowiek nie powinien sie ograniczac do jednego rodzaju aktywnosci fizycznej jesli ma mozliwosci "zabawy" w jakis inny sport na dokłądke.

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 5958 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27546
no wlasnie
tego z lopata to sobie nie wymyslilam tylko kolega ciezarowiec mi opowiadal - ze po kilku minutach byl wykonczony...
zupelnie inny rodzaj sily :)
wiesz - tez sie zastanawialam nad ta sztucznoscia silowni...
i mysle nad obraniem "dalszej drogi"
pociagaly mnie zawsze sporty walki - ale tylko w tym znaczeniu ze lubilam na nie patrzec; moze cos pokombinuje w tym kierunku :)

NIE ZADZIERAC ZE "ZNAWCA" W SZATNI BO WAS WSZYSTKICH POROZBIERAM W TEMPIE EXPRESOWYM......

-------------------------
Twarda, syntetyczna, leniwa i d****na Efka
-------------------------

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jan Cuber

Następny temat

"gruba" Verona

WHEY premium