SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jednoczesne gubienie tłuszczu i zyskiwanie mięśnia - jak to pogodzić?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 101370

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 35 Napisanych postów 931 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 14292
Wprowadzenie

Ludzie często pytają oto jak jednocześnie gubić tłuszcz i budować mięsień. Odpowiedź brzmi zazwyczaj: „Jeżeli nie jesteś początkującym lub nie wracasz po przerwie jest to niemożliwe". Jednak jest to możliwe w pewnych okolicznościach. Ludzie zaczynający swoją przygodę z kulturystyką bez problemu mogą jednocześnie zgubić kilka kilogramów tłuszczu łapiąc przy tym sporo masy mięśniowej i siły. Dla większości początkujących stracenie 2-5 kilogramów tłuszczu przy jednoczesnym zyskaniu 1-2kilogramów mięśnia jest czymś zupełnie normalnym. Dzieje się tak, ponieważ obciążenie, któremu są poddawane nigdy wcześniej nie trenowane mięśnie zaskakuje organizm i nie czerpie on energii z aminokwasów, a z zapasów tłuszczowych. Podobnie ma się sytuacja u ludzi powracających z długiej przerwy. Pamięć mięśniowa ma to do siebie, że pozwala szybko powrócić do starego umięśnienia przy braku/słabej diecie.
Należy nadmienić, że przy stosowaniu środków farmakologicznych można jednocześnie palić tłuszcz i budować mięsień. Można to osiągnąć między innymi dzięki testosteronowi. Jednak najczęściej stosowany jest Clenbuterol uważany za magiczny środek do jednoczesnego spadku tłuszczu i budowy masy mięśniowej, przestaje on jednak działać po dwóch tygodniach ciągłego stosowania. Trzecim środkiem jest hormon wzrostu. Jednak rozważmy naturalne sposoby rozwiązania tego problemu.
Fundamentalnym problemem jest to, że nasz organizm nie radzi sobie dobrze z robieniem dwóch rzeczy w tym samym czasie. Zwłaszcza gdy te dwie rzeczy wchodzą ze sobą w konflikt lub mają inne, fundamentalne wymagania. Przykładowo trening siłowy i wytrzymałościowy upośledza końcowy efekt. Dlaczego? Trening siłowy daje sygnał mięśniom, aby stały się większe i silniejsze, co wymaga większych ilości energii, glukozy jako paliwa. Trening wytrzymałościowy daje sygnał, aby mięsnie były bardziej efektywne (co w rezultacie oznacza zmniejszenie mięśni) i zużywały mniej energii. Końcowy rezultat jest taki, że organizm nie może osiągnąć optymalnych rezultatów robiąc te dwie rzeczy naraz. Jak się to ma do tracenia tłuszczu i zdobywania mięśnia?
W skrócie, te dwa procesy mają inne wymagania. Tzn. wzrost masy mięśniowej i utrata tkanki tłuszczowej wymaga innych warunków hormonalnych i żywieniowych
Aby zdobyć masę mięśniową musimy mieć dodatni bilans kaloryczny i najlepiej dietę wysokowęglowodanową. Powoduje to pojawienie się insuliny, spadek kortyzolu, podwyższenie się leptyny, wolnego testosteronu, oraz innych hormonów co prowadzi do szybszej syntezy białek, wszystko to owocuje na efekt anaboliczny masy mięśniowej, niestety również tkanki tłuszczowej. Dieta na ujemnym bilansie kalorycznym ma skutek odwrotny.
Przyczyna zdobycia masy mięśniowej jest ta sama co przyczyna zdobycia tkanki tłuszczowej. Analogiczne, wymagania na stratę tkanki tłuszczowej są te same co na stratę mięśnia. Tworzenie nowej tkanki (mięśniowej lub tłuszczowej) wymaga energii i ta energia nie może się pojawić nie wiadomo skąd. Tworzenie nowej tkanki mięśniowej jest szczególnie kosztowne, w porównaniu do tworzenia tkanki tłuszczowej. Możemy tylko marzyć, że kalorie na utworzenie tkanki mięśniowej zostaną wzięte z zapasowego tłuszczu, rzadko się tak dzieje.
Zazwyczaj nigdy bez odpowiednich środków takich jak clenbuterol.

Dlaczego tak się dzieje?

Za wszystko są odpowiedzialne nasze geny. Człowiek, aby przetrwać w przeszłości musiał posiadać zdolność do gromadzenia tłuszczu - więcej tłuszczu oznaczało dłuższe przetrwanie podczas mroźnych zim. W skrócie mówiąc nasz organizm myśli wciąż, że jesteśmy jaskiniowcami - geny nie zdążyły się zaadoptować do dzisiejszych czasów, gdzie pełno jest słodyczy, batonów i wszelkich wysokokalorycznych artykułów spożywczych. Może nam się wydawać, że mięśnie takiemu jaskiniowcowi były jak najbardziej potrzebne - aby miał siłę zabić np. tygrysa. Jednak tak nie jest. Organizm człowieka był stworzony tak, aby zdobywał pożywienie używając inteligencji i sprytu, a nie mięśni. Mięśnie pobierają dużo energii oraz ich utrzymanie również kosztuje sporo energii, dlatego były nie opłacalne. Dla jaskiniowca najważniejsza była szybkość i spryt, aby wiedział jak zastawić pułapkę na zwierzynę.

Więc jakie rozwiązanie?

Realnym rozwiązaniem jest stosowanie diet cyklicznych. Przykładowo 2-3tygodnie diety masowej i 2-3 tygodnie diety redukcyjnej może być dobrym rozwiązaniem. Można wtedy ująć, że potencjalnie będziemy gubić tłuszcz(lub przynajmniej go nie nabierać) przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej. Oczywiście, jeżeli masz 6-7%bf to jest to opcja nierealna bez dopingu. Dobrym rozwiązaniem jest dieta low-carbo, optymalna dla endomorfików. Powoduje ona, stosunkowy niski przyrost tłuszczu, ale również nieduży przyrost masy mięśniowej.
Możemy również zastosować deficyt -200kalorii poniżej zapotrzebowania i będziemy bardzo powoli chudnąć ale również bardzo powoli nabierać masę - badania potwierdziły taką możliwość. Jest to jednak bardzo mało efektywne. Wybór należy do Ciebie.


Artykuł pisany na podstawie "Ultimate Diet 2.0" oraz "Gaining Muscle, Losing Fat" Lyle McDonalda.

Zmieniony przez - chudzio w dniu 2005-11-18 18:20:52
3

"Life is full of compromises."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Aa ja mam inne pytanko.
Z powyższym przeczytaniem artykułu.

1. Czy opłaca się stosować diete redukcyjną, spalacze tłuszczu oraz do tego silne aeroby.
I dodatkowo chodzić na siłownie żeby "ubić klatke piersiową" która wygląda jak wygląda. Bo rozumiem że ubijanie klatki (czyli dosłowne zmenijszenie cyca i ubicie go w twardy miesień ) to zyskiwanie mięśnia.

Wiec sie troszke potraciłem.

2. No są dostępne na rynku także gainery na ktorym wyraźnie pisze, żeby posżywać po treningu i służą one do przyrostu masy bez nabierania tkanki tłuszczowej.
CO powiecie też na to w takim bądź razie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 689 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9896
zaciekawiło mnie robienie masy przez 2-3 tygodnie, a później redukcji przez 2-3 tygodnie. czy ktoś taką metodę sprawdzał? jakie efekty? I czy przez te 2-3 tygodnie robienia masy nie stracimy przez nastepne 2-3 tygodnie redukcji?
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
ja w coś takiego mniejwięcej się bawie

art. świetny SOG

Zmieniony przez - Rothen w dniu 2005-11-18 21:01:18
1

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 396 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6335
Rothen, no ale właśnie, nie za dużo po cyklu masowym schodzi ci mięska? Bo ja mam zamiar po obecnym (drugim w sumie) cyklu masowym zrobić jeden cyklonik na rzeźbę/redukcję, ale boję się, że wszystko co wywalczyłem(i mam nadzieję, jeszcze wywalczyć) pójdzie w ch... las ;P
1

meserszmit

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
no właśnie troche leci mięsa...ale ja jestem endo więc nie mam problemu z masą....nie wiem ile już trwa twój cykl masowy...szkoda tracić mięśnia daj sobie spokój z redukcja co ona ci da ??? spalisz wszystko co ciężko wypracowałeś dietą i siłownią...zostaniesz w grudniu z fajną rzeźbą której i tak długo nie utrzymasz...i będzie styczeń i wszystko na nowo...
1

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 396 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6335
Nie chce być gruby... A i troszkę rzeźby by się przydało.
1

meserszmit

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
ile ważysz na ile wzrostu ?? bo coś mi się wydaje ze z tą grubością przesadzasz...jeśli czujesz się za gruby to zrób jak mówisz cykl redukcyjny i trzymaj taki poziom tłusazczu i mięśnia w jakim wyglądasz twoim zdaniem najlepiej i będzie okej :)

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 396 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6335
178 cm w dowodzie (chociaż jak się mierzyłem na komisji wojskowej to wyszło 180 cm) i obecnie 82 kg(już mi 2 kg poszło na cyklu, który rozpocząłem 2 tygodnie temu, ale to też niestety tłuszcz).

meserszmit

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 144 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 907
No właśnie mam podobny problem. Oto moje pytania:
1. Czy jeśli trenuje masę mięśniową to czy spali mi sie przy okazji chociaż troszke tłuszczu??
2. A skoro muwicie żeby nie rzeźbić, to czy to fajnie wygląda jeśli trenuje się ciągle masę?? (np. jak strongman?? oni przecież nie są wyrzeźbieni)
3. To prawda? Jeśli się po kilki miesiącach (np. pół roku) treningu na masę będe rzeźbić to czy mi się to wszystko zmarnuje??
4. Są jakieś odżywki które nieźle doładują masę a jednocześnie wspomagają spalać tłuszcz??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 234 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2278
ciekawy art.
czyli jesli jestem poczatkujacy i cwicze co 2 dzien na mase, moge w dni nietreningowe jezdzic 1h na rowerze stacjonarnym?
bardzo chcialbym sie pozbyc kilku centymetrow z brzucha i ud.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
chudzi jak idzie tłumaczenie ?

duzo jeszcze ci zostąło

co do tego kombinowania raz tak raz tak to moim zdaniem ma to sens gdy osięgnięmy sylwetke która ns zadowala i wtedy robimy tkaie cykle by zachowac ją mniej więcej na równym poziomie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Masa

Następny temat

Białko - alergia, co moge, a czego nie?

WHEY premium