SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie są konsekwencje? (Skręcona kostka)

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 93956

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 243 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10519
Wczoraj skręciłem sobie kostkę. Nie mam zamiaru jej usztywniać. Dlaczego? O tym napisz po szkole, teraz mi się spieszy. Proszę jednak, żebyście sie wypowiedzieli na temat nieusztywnienia (mam na mysli szynę gipsową) skręconej kostki. Kostka boli okrutnie. Poruszam się w stabilizatorze. Mimo to strasznie boli. Kostka jest cala opuchnięta i sina. Jeżeli dowiem się stąd, że jednak trzeba wsadzić ja w szyne, to od razu wybiorę się do szpitala. Proszę o wypowiadanie się w tym temacie, jest to dla mnie bardzo istotne.
Pozdrawiam
4

Homo sum, humani nihil a me alienum esse puto...

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4061 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347349
Witaj


Skręcenie kostki to bardzo częsty uraz i może wykluczyć z uprawiania sportu na kilka tygodni. W tym przypadku powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by ocenił stopień uszkodzenia i zalecił konkretną drogę leczenia.


Nie w każdym wypadku skręcenie stawu skokowego wymaga pomocy ortopedy. Zależy to od stopnia urazu.


-Przy I stopniu możemy sami sobie poradzić. Leczenie sprowadza się do przykładania zimnych kompresów, odpoczynku, ograniczenia do minimum chodzenia, usztywnienia kostki opaską elastyczną lub bandażem.

-Przy stopniu II lepiej wybrać się do ortopedy. Leczenie polega na stosowaniu preparatów w żelu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (np. Fastum, Voltaren, Ketonal, Dip Rilif), przeciwobrzękowym (Aescin, Reparil Gel N, Altacet) oraz noszeniu stabilizatora z usztywnieniami bocznymi. Unieruchamia on staw skokowy (uniemożliwia wyginanie się stopy na boki).

-Przy stopniu III albo stosuje się przez 2-3 tygodnie opatrunek gipsowy, a przez kolejne 3 tygodnie stabilizator (nosi się go przez całą dobę), albo też ortopeda zaleca od razu założenie stabilizatora.


Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza, by ocenił stopień urazu. W innym wypadku kostka nie będzie miała czasu się naprawić a Twój stań będzie sie pogarszał uniemożliwiając przy tym normalne funkcjonowanie i powodując ból.

Pozdrawiam



„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 186 Napisanych postów 4965 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40441
przede wszystkim to sie nie chodzi na skreconej nodze bo narobisz sobie jeszcze gorzej. Ja mialam niedawno skrecona i miałam wsadzona w szyne. Czytałam troche na ten temat i zdania własnie byly podzielone, choc nie widzialam zeby jakis lekarz sie opowiadał za niewsadzaniem w szynę(oczywiscie mogło mi umknąc ). Ja Ci powiem tyle ze nie wyobrazam sobie zeby mi mieli tego nie usztywnic. Boli jak zaraza,kazdy minimalny ruch to sie idzie (za przeproszeniem) poszczac, a jak wsadzili mi w szyne tego samego dnia to troche odpoczełam od tego bólu. Nie kazano mi tez chodzic i dobrze, bo skoro mialam naderwana torebke i wiezadla to pewnie przez chodzenie ponadrywałabym sobie bardziej! Efekt tego jest taki ze dokładnie po miesiacu chodze juz normalnie, na dobra sprawe moglabym biegac juz chyba,moge poskakac. Fakto ze przy nierównym chodzeniu zwlaszcza teraz jak napadalo sniegu, bylo slisko, nierówno, czulam dyskomfort i troche mnie ta noga bolala,czasem pobolewa i ponoc jeszcze troche poboli. Nie jest to jednak wielki ból uniemozliwiajacy chodzenie!
Ale to oczywiscie moja opinia, ja sobie nie wyobrazam z perspektywy czasu ze mieliby mi tego nie usztywnic a chodzic i tak z bólu bym nie mogla wtedy
1

"Ten tylko jest wolny,
kto na wysokość wstępuje bez uciech,
a schodzi z niej bez żalu..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 500 Napisanych postów 9533 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18704
chodzi o to ze ma być usztywnione , żeby się nie ruszało
jak do tego dojdziesz - twoja sprawa
jesli nei chcesz gipsu to bandaż elastyczny i jakiś stabilzator
jesli bedzie miało za duzo luzu to moze to skutkować późniejszą tendencją do zwichnięć i skręceń
3

XXX Boofi XXX
Hard Core Straight Edge
"Blood and Guts bro , thats the way it goes !!" - lifter ?

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 10 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 109
Witam.Jakies 1, 5 roku temu skoczylam sobie z peronu na tory( zeby bylo szybciej..:P) i skrecilam staw skokowy.Posiedzialam troszke u kumpeli,wrocilam do swojego miasta juz prosto na pogotowie(gdzie czekalam 4 godziny) z noga nie mieszczaca sie juz w adidasie.Widzialam, ze noga zmiania kolorki i ksztalty, dlatego tez nie zgodzilam sie na gips, ktory zaproponowal mi lekarz ( w ogole zabawna historia, bo jak ogladal moja noge rzekl-"chyba lepiej bylo zlamac"-powiedzialam, ze na przyszlosc zapamietam...).Troszke logiki..Nie moze byc usiciniety potezny obrzek.Okazalo sie przy kontroli drugiego dnia u innego lekarza, ze mialam racje.Powstaly paskudne krwiaki, zatory itd. Gdybym dala to w gips mogloby dojsc do martwicy itp.Mialam wysoka goraczke.Dodam, ze skrecenie bylo fatalne, bo poszly rowniez wiezadla, co nie zawsze ma miejsce przy skreceniu.Jednak wracajac do usztywniania...oczywiscie nie nalezy chodzic na tej nodze( co czasem jest wrecz niemozliwe),lezec kladac ja wyzej ciala.Po prostu dac jej odpoczac.Konieczna jest wizyta u lekarza i ciagla ontrola.Mialam kilka blokad ze starydow, bralam leki itd i mysle, ze bez tego mogloby byc paskudnie. Do dzis nie moge nosic butow na obcasie , a przy niektorych pozycjach noga choc niby wyleczona daje znac o sobie.Uwazam, ze trzeba sie jak najbardziej stosowac do wskazan lekarskich jednak MOIM zdaniem-nie ucisk.Po czasie, kiedy obrzek zejdzie owszem, najlepiej kupic sobie w aptece specjalna ppaske na staw skokowy-cena w miare-mozna przezyc.Kazdy przypadek jest jednak indywidualny wiec zanim posluch sie kogos, warto jednak udac sie do "speca", a pozniej do drugiego aby miec pewnosc co slusznosci stosowanej terapii.Pozniej mozna poczytac o przezyciach ludziskow;).Pozdrawiam i zycze szybkiego powrotu do zdrowia.

EVE

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 10 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 109
Sorry za literowki i zjadanie literek.Prosze bardzo jak to skrecenie nogi zle wplywa na ogolny stan zdrowia zsychicznm wlacznie;)
3

EVE

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 118 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1223
Siemka!
Ja też dosyć niedawno miałam skręconą nogę. Na obozie Taekwon-do źle stanęłam podczas treningu :/ Zabrali mnie do pielęgniarki ośrodka, która czymś mi to nasmarowała i przyłożyła lód. Jakąś godzinę później byłam w szpitalu, gdzie dowiedziałam się, że mam skręconą nogę i rozerwaną torebke stawową... Usztywnili mi gipsem i stwierdzili, że 10 dni w gipsie muszę pochodzić. Znaczy się, najpierw kazali mi leżeć jak najdłużej z nogą wysoko w górze, oczywiście nie wytrzymałam długo tak leżąc :P i przy pomocy koleżanki doczłapałam się do pielęgniarki i odebrałam swoje "super" krzywe kule. Po powrocie do domu.... i minięciu tych 10 dni poszłam do pobliskiego szpitala, zdjęli mi gips i stwierdzili, że jeszcze muszę w nim pochodzić :/ No i w sumie wyszło, że chodziłam w gipsie 17 moze 18 dni :( Ale teraz spokojnie chodze już na treningi, biegam, skacze i wszystko normalnie jest ;) Tylko po zdjęciu gispu chodziłam jeszcze przez tydzień o jednej kuli i z opaską uciskową na staw skokowy... Co nie znaczy, że po zdjęciu gipsu noga nie bolała, wręcz przeciwnie chyba ból był porównywalny do tego kiedy ją skręciłam :P

Ale dla mnie dzięki gipsowi mogłam szybko wrócić na treningi ;)

Pozdrawiam...

(i przepraszam za ewentualne błędy ;) )
2

ZAWSZE MOŻNA PRZEZWYCIĘŻYĆ SAMEGO SIEBIE....

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 243 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10519
Witam ponownie. Dzieki wszystkim za odpowiedzi! Sytuacja wyglada nastepujaco. Przez te 5 dni mialem noge caly czas w stabilizatorze. Do szkoly chodzilem. Opuchlizna jest coraz mniejsza. Dookola kostki jest kilka krwiakow - normalka przy torebce... Noga w stabilizatorze nie boli, nawet podczas chodzenia (wiadomo, chodze raczej powoli). Chodzenia bez stabilizatora sobie nie wyobrazam. Na noc noge smaruje Voltarenem (jakie zele, masci polecacie?), spie oczywiscie w stabilizatorze. 3 razy dziennie lykam glukozamine Olimp'a (pomoze?) Jako, ze nadchodzi weekend zastanawiam sie nad wlozeniem dzisiaj nogi w szyne gipsowa. Jak sadzicie, pomoze to cos? Zdjalbym w niedziele wieczorem, tak zeby w poniedzialek do szkoly pojsc. Co o tym sadzicie?
3

Homo sum, humani nihil a me alienum esse puto...

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 7
Cześć
Ostatnio skręciłem kostkę teraz miałem już szynę przez 3 tygodnie teraz przez kolejne 3 mam mieć usztywniacz na kostkę i chodzić o kulach.Jestem piłkarzem i koszykarzem i mam pytanie czy po skręceniu kostki mogę robić to co wcześniej ( szybko biegać , wysoko skakać , szybko wchodzić w zakręty czyli takjagby lekko krzywić kostki ) i nic mi się nie stanie ? Nie będzie żadnych tendencji do krzywienia kostki i odnowienia urazu ?
2
...
Napisał(a)
Usunięty przez anubis84 za pkt 7 regulaminu
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 23 Wiek 33 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 54
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 142 Napisanych postów 2284 Wiek 35 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 24765
Myślę, że autor tego tematu, przez te 8 lat, wyleczył już swoją kostkę...
3
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Strzelające stawy

Następny temat

recepta na NEOMYCINUM czy NEOMYCINUIM do skory w sprayu

Wiecej