SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie hantle kupić?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 32506

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
No właśnie. Jakie hantle kupić i na co zwrócić uwage przy zakupie?
Mam swoją małą, ciasną ale własną siłownie :P i juz mnie zaczęły wkurzać moje sztangielki :[. Obciążenie już nie pasuje, są niewygodne no i przede wszystkim się rozpadają (zaznaczam że to hantle własnej roboty xD), do czasu dawały radę ale muszę kupić coś normalnego bo lipa poprostu i mam dosyć walki przy zmienianiu obciążenia.

Co proponujecie? Jaki gryf najlepszy, co ze średnicą, jaki kształt (nie za ciężkie, do przedramion)? Może pomożecie mi znaleźć coś dobrego na Allegro? Chciałbym też kupić sobie takie z kulką na jednym końcu :P do np kręcenia nadgarstkami, ale nigdzie tego nie widziałem...
1

The only easy day... was yesterday!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Osoby trenujące siłowo czy to profesjonalnie czy amatorsko na pewnym etapie ćwiczeń decydują się na prywatny sprzęt treningowy. Mając na uwadze wybór odpowiednich dla siebie hantli czy sztangi, często stajemy przed problemem. Jaki rodzaj talerzy wybrać? Bitumiczne czy żeliwne?
Odpowiedź niestety jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników - warto jednak wiedzieć czym różnią się oba rodzaje talerzy.

Do plusów talerzy żeliwnych możemy zaliczyć m.in.
- wielkość, talerze wykonane z żeliwa są dużo mniejsze w porównaniu do innych materiałów ze względu na wagę żeliwa
- są dużo bardziej poręczne i praktyczne ze względu na wielkość
- są niesamowicie trwałe i posłużą nam latami - żeliwo się poprostu nie niszczy

Minusy żeliwnego obciążenia:
- są dużo bardziej niebezpieczne, w szczególności bez jakiejkolwiek wartswy amortyzacji niż inne rodzaje obciążenia, mogą przykładowo uszkodzić podłogę jeżeli spadną nam z wysokości
- obciązniki ze względu na ciężar oraz budowę są nie wygodne do przenoszenia oraz zakładania na sztangę, wyjątek stanowi typ obciążenia "kierownica"
- są dużo droższe od talerzy bitumicznych

Plusy obciążenia bitumicznego:
- pierwszym plusem obciążenia bitumicznego jest jego cena, niektórzy nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki, a bitumiczne obciążenie jest właściwie na każdą kieszeń
- kolejnym plusem jest większa amortyzacja przy spadku z wysokości, jednakże jest to uzależnione od wykonania talerzy

Największym minusem obciążenia bitumicznego jest jego kruchość, jak sama nazwa wskazuje są wykonane z masy bitumicznej która z czasem np. w wyniku uderzeń talerza o ziemię może się kruszyć. To samo tyczy się plastiku z którego zazwyczaj wykonane są talerze, jeżeli talerz nam pęknie jest zazwyczaj do wyrzucenia.
Kolejnym minusem obciążenia bitumicznego jest jego wielkość. Obciążenie rzędu 5 czy max. 10 kg nada się dla początkujących i nie zajmie wiele miejsca. Jednak biorąc pod uwagę talerze o większej wadze, należy liczyć się na dużo większe gabaryty w porównaniu do obciążeń żeliwnych.

Obciążenie chromowane jest dużo ładniejsze i robi większy efekt wizualny, jednak wypada najdrożej w zestawieniu wszystkich trzech. Zaś innymi cechami jest porównywalne z obciążeniem żeliwnym.

Sztanga

Kolejną kwestią zaraz po obciążeniu jest sztanga.

Do elementów składowych sztangi należą:
- gryf - stalowy drążek służący do utrzymywania ciężaru. Gryf może być prosty, łamany lub cechować się innym kształtem aby ułatwić chwyt w zależności do przeznaczenia.
- obciążniki - stalowe, żeliwne, bitumiczne itp. "talerze" przeznaczone do regulacji ciężaru. Kolejność zakładania talerzy powinna odpowiadać ich masie.
- zaciski - konieczna forma zabezpieczenia talerzy przed ześlizgnięciem się z gryfu

Waga poszczególnych elementów często różni się od siebie w zależności od producenta, przeznaczenia oraz wykorzystanych materiałów.

Klasyczny gryf męski waży 20 kg i ma 2,2 m długości zaś damski 15 kg i 2,1 m długości.
Na większości siłowni zazwyczaj używa się gryfów olimpijskich o wadze 20 kg.
Dodatkowo zaciski ważą około 5 kg (para) co daje nam 25 kg razem ze sztangą.

Mniejsze gryfy mogą mieć bardzo różną wagę np. 5 kg, 7 kg, 9 kg czy 11 kg - waga bardzo często oznaczana jest na trzonie gryfu.

Dobierając gryf, obciążenie i zaciski warto mieć na uwadze to że różnią się one od siebie kształtem i rozmiarem. Z tego powodu powinniśmy wybrać wszystkie elementy tak by pasowały do siebie.



Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 549 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9833
idz do sklepu i popros o zwykle hantle ze sporym obciazeniem...takie sa najlepsze-i juz

Zmieniony przez - DewoNN w dniu 2008-01-07 16:47:45
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 199 Wiek 30 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 928
a ile masz kaski na te hantle?????? to cos wymyslimy
2

glodne dzieci nie mysla o silowni wejdz i pomoz http://www.pajacyk.pl/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
Hehe.. najlepiej wydać jak najmniej, ale dobrze :) No do 80zl chyba się cos kupi
2

The only easy day... was yesterday!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 199 Wiek 30 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 928
no wiec tak a ile masz lat?????
1

glodne dzieci nie mysla o silowni wejdz i pomoz http://www.pajacyk.pl/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
hantel to hantel jedne z zaciskami jak kiedys kupowalem pare lat temu to 15zl / szt.

na co zwrocic uwage ? jedynie na zaciski moze - takie typu śrubowego są ok, bo takie zakręcane na imbus czy cos moga sie "przekręcic"
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2801
15zl?

Na Allegro 10-cio kilowe chodzą po 60...
1

The only easy day... was yesterday!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 83 Wiek 30 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1321
f***masterowi zapewne chodziło o to: http://www.allegro.pl/item289689746_gryf_prosty_35_5cm_gwintowany_zaciski_br01].html
Do tego trzeba sobie jeszcze dokupić obciążenia

Tutaj masz zastaw hantli 6kg:
http://www.allegro.pl/item289800594_hantle_2x6_kg_z_zaciskami_srubowymi_najtaniej_.html

A tu zestaw 10kg:
http://www.allegro.pl/item292866284_super_hantle_2x10kg_thorn_najtaniej.html

POZDRO!!
1

Co Cię nie zabije to Cię wzmocni !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
dokladnie, ja same gryfiki + zaciski kupowalem
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 34 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 916
Ja dałem 70zł...i mam na jednym hantlu obciążenie 15kg+gryf 2,5kg
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 128 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8002
Witam. Podczepie się do tematu, bo nie będe zaśmiecał forum, a mam podobne pytanie. Jestem początkujący i dopiero zaczynam ćwiczyć. Postanowiłem kupić hantle i wacham się pomiędzy tymi dwoma zestawami:
1. http://www.allegro.pl/item316958518_30kg_super_sztangielki_2x_15kg_hantle_cena_szok_.html

2. http://www.allegro.pl/item314104973_40kg_sztangielki_2x_20kg_hantle_zaciski_cena_szok.html

Uważam że 1 zestaw będzie wystarczający, ponieważ jak mówiłem dopiero zaczynam i chyba hantle aż 20 kg nie będą mi potrzebne, no i obcążenie jest większość 2,5 kg a nie 5 kg jak w 2 zestawie, to bardziej przyda mi się do sztangi, bo większe obciążenia na sztangę posiadam. Czy dobrze myślę? Może ktoś coś poradzi?

Dum pugnas, victor es.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Oceńcie plan / można połączyć?

Następny temat

15 lat i lekki ból w kręgosłupie ;/

Wiecej