SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak się rozciągać żeby miało to sens?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 214410

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Ja tylko napiszę, że główna przyczyna problemów z rozciągnięciem nie tkwi w nogach czy czy biodrach ale w głowie.
To co powstrzymuje nas od szerokiego rozstawienia nóg to spięte na kamień mięśnie trzymane przez... nieżwiadomy umysł.
Jest to naturalna reakcja obronna mózgu mająca "w jego mniemaniu" chronić stawy przed uszkodzeniem.
Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty daje rozciąganie z pełnym zaangażowaniem umysłu nad ROZLUZNIENIEM i PUSZCZANIEM NAPIEC.
Każdą pozycję wykonujemy tak by dojść do momentu w którym zaczynamy czuć lekki ból i nie katujemy się dalej, a zaczynamy pracować głową i puszczać napięte mięśnie. Pozycja SAMA SIE POGLEBI pod wpływem rozluźnienia. Czas wykonywania każdego ćwiczenia powinien być jak najdłuższy - w końcu pracujemy głową.
Takie rozciąganie daje długotrwałe efekty i chroni nas od kontuzji. Poza tym jest w sporej części przyjemne - takie lekkie sado-maso:)



Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 2018-01-06 14:00:40

Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 2018-01-06 14:01:09

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Pamiętam artykuł z "Muscle & Fitness" o metodzie rozciągania kulturystów podczas narkozy, w celu uniknięcia napięć mięśni, które ograniczają elastyczność mięśni i powodują mikrourazy. To były lata 90-te i nie wiem czy się przyjęło.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 344 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2977
Polecam Pavel Tsatsouline "Rozciąganie odprężone". Na zachętę: rozciągać się bez rozgrzewki:)

Jeżeli chcesz krzywdzić,najpierw naucz się leczyć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 34 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 762
Witam prosiłbym o poradę dot. rozciągania

problem jest w tym że mam bardzo ograniczone ruchy nogami na boki ( towarzyszy "blokada" i delikatny ból) problem maleje po dłuższym rozciąganiu.

i tu moje pytanie:
Jak zmniejszyć to spięcie mięśni/ścięgien żeby poprawić ten zakres?
może macie jakiś wskazany sposób rozciągania na to ?


Z góry dzięki za odpowiedź


Zmieniony przez - andrzejb_74 w dniu 2018-04-03 19:20:08
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 344 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2977
@ andrzejb_74

j.w. książka wyjaśnia wszystko,Tsatsouline to były szkoleniowiec Speznazu, metody może szokujące dla Europejczyków z zachodu, ale po prostu skuteczne i oparte tak o praktykę jak i badania. Wydatek niewielki, można kupić w sieci.

BTW, szpagatu bocznego nie może zrobić każdy z uwagi na indywidualną budowę anatomiczną (w przeciwieństwie do przedniego). Jeżeli nigdy bocznego nie ćwiczyłeś/nie miałeś dużego naciągu można sobie zrobić więcej szkód niż pożytku (jeżeli to 74 to nie obwód w bicepsie:). Ciekawostka z Tsatsoulina:
Tsatsouline
naciąg większy niż to wymaga np. konkretny styl walki nie tylko nie podniesie poziomu umiejętności, ale może go wręcz obniżyć dodatkowo prowokując kontuzję



Zmieniony przez - kojanis w dniu 2018-04-04 17:23:49

Jeżeli chcesz krzywdzić,najpierw naucz się leczyć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Teraz takie głupie pytanie. Czy da się intensywnie rozciągać bez bólu kolejnego dnia? Znam całą teorię, dobrze się rozgrzewam, staram się nie przekraczać granicy bólu podczas rozciągania. Rozciągam się średnio 2 razy w tygodniu (porządnie w domu) i do tego takie tam rozciąganie na treningu raz w tygodniu. I tak bolą mnie ścięgna.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Po pierwsze 2x w tygodniu to może być za mało - szczególnie dla osób którym po rozciąganiu "się wraca". Ja np. mam taką konstrukcję psycho-fizyczna.
Po drugie większość efektów rozciągania pochodzi od pracy głową. Więc pytanie jak podczas swoich sesji pracujesz umysłem.

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A na jaki mięsień położyć nacisk jak jest problem z kopnięciem mawashi-geri? Rozciągnięcie w bok jest wystarczające, w przód też, ale podczas kopnięcia okrężnego nagle ściąga w okolicy pachwin i blokuje kopnięcie. Może zna ktoś konkretne ćwiczenia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
To ja może sobie sam odpowiem, bo znalazłem w starej książce o karate, że do tych kopnięć trzeba być dobrze rozciągniętym w siadzie płotkarskim.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bjj >>> pytanie(a)

Następny temat

Początki

Wiecej