SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak prawidłowo inetrpretowac wyniki krwi ???

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 32027

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 4230 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 26217
Witam, chciałbym przedstawic jak nalezy prawidłowo interpretowac wyniki krwi poniewaz wiele osób czytajac je nie umie odczytac ich własciwie. Oczywiscie wyniki te kompletnie mona zanalizowac tylko lekarz ale warto samemu orientować sie w tej dziedzinie. Wyniki sa drukowane najczesciej w jezyku angielskim z wykorzystaniem ogólnie przyjetych skrótów a zatem ponizej przedstawie wyniki badania krwi osoby zdrowej, objasnie skróty a w nawiasach podam granice normy dla osób dorosłych:

WBC - white blood cells - liczba leukocytów w 1 mikrolitrze krwi obwodowej ---> WBC 6,8 x 1000/ql = 6 800 w 1 mikrolitrze krwi (4,8-10,5 x 1000/ql)

RBC - red blood cells - liczba erytrocytów w 1 mikrolitrze krwi obwodowej ---> RBC 4,46 x 1000000/ql = 4 460 000 w 1 mikrolitrze krwi (kobieta: 4,2-5,4 x 1000000/ql ; mężczyzna: 4,5-6,1 x 1000/ql)

PLT - liczba płytek krwi w 1 mikrolitre krwi obwodowej ---> PLT 324 x 1000/ql = 324 000 w 1 mikrolitrze krwi (200-400 x 1000/ql)

HCT - hematokryt - wskażnik okreslający jaki procent pełnej krwi stanowią same erytrocyty; HCT ułatwia określenie czy krew jest nadmiernie rozrzedzona czy zagęszczona ---> HCT 36,5% = 36% objetosci pełnej krwi (kobieta: 37-47%; mężczyzna: 42-52%)

MCV - średnia objetosc erytrocytów ---> MCV 88,5 fl = 88,5 femtolitrów (kobieta: 81-95 fl; męczyzna 80-94 fl)

MCH - średnia zawartość hemoglobiny w erytrocycie ----> MCH 28 pq = pikogramów (27-31pq)

ESR - (niegdys OB) szybkość opadania erytrocytów w jednostce czasu (wzrost może oznaczac stan zapalny) ---> ESR (do 55-60 roku życia) 10 mm/h = 10 mm w ciągu godziny (kobieta: do 12 mm/h; mężczyzna: do 8 mm/h)

1 mikrolitr = 1mm(sześcienny) krwi

no to tak własnie powinnismy prawidłowo odczytywac wyniki swojej krwi ... mam nadzieje ze komus to sie przyda ...

...maturalnie pozdrawiam ;d

"Staraj się dążyć do doskonałości, rób więcej niż możesz,
kochaj przyjaciół, mów prawdę, bądź wierny oraz szanuj swojego ojca i matkę.
Te zasady pomogą Ci osiągnąć mistrzostwo, uczynią Cię silniejszym,
napełnią nadzieją i wskażą Ci drogę ku wielkości." - Joe Weider®

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21773 Napisanych postów 71322 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575911
Był stary dobry post o tej tematyce:

https://www.sfd.pl/Badania_labolatoryjne-t74653.html

Poza tym lista jest niekompletna. Jeśli Masz czas i chęci możesz uzupełnić. Co więcej - na pierwszy rzut oka sposób przedstawienia jest chyba mniej czytelny niż w linku wyżej.

No i jak zapewne wiesz normy w każdym laboratorium zazwyczaj się różnią.

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 4230 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 26217
aha no skoro był juz post o tym to skasujcie mój bo nie ma sensu powielać info myslałem ze zabłysne czyms nowym hehe ...

pzdr.

edit:

skoro temat jest do skasowania to ja mam jedno małe pytanko z innej beczki mianowicie dzis na maturce maiałm takie zadanie : Podaj przykład choroby genetycznej człowieka której objawy moga byc łagodzone dzieki zastosowaniu specjalnie dobrnej diety o ile ta choroba zostanie odpowiednio wczesnie wykryta ...

w necie w odpowiedziach jako przykład podana jest fenyloketonuria ja a to nie wpadłem ... jakie to moga byc jeszcze choroby ?? nieprzychodziło mi nic do głowy i napisałem anemia sierpowata :p nie wiem czy dobrez trafiłem ;d

edit 2:

wie ktos ?? czy nikt nie ma pojecia ;d ??

Zmieniony przez - Matrix89 w dniu 2007-05-11 21:42:31

Zmieniony przez - Matrix89 w dniu 2007-05-12 17:53:16

"Staraj się dążyć do doskonałości, rób więcej niż możesz,
kochaj przyjaciół, mów prawdę, bądź wierny oraz szanuj swojego ojca i matkę.
Te zasady pomogą Ci osiągnąć mistrzostwo, uczynią Cię silniejszym,
napełnią nadzieją i wskażą Ci drogę ku wielkości." - Joe Weider®

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Problem z łokciem

Następny temat

Chusteczki samoopalające

WHEY premium