SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Izotek - Dziennik - Działanie - Skutki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 122214

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Witam

Celem tego tematu, bedzie przedstawienie działania leku Izotek oraz
będę raz na tydzień pisał jak ten lek działa na mnie.

~~~~~~~~

Pare slow o mnie:
Tradzik mam od okolo 4 lat, jest on w postaci normalnej, takiej umiarkowanej i można żyć. :)
Stosowalem wiele masci, kremow i antybiotykow, ale nic nie pomaga, tylko
pozwala zalagodzic. W grudniu bedzie 19 lat.

Odnosnie mojego brata, on walczyl z tradzikeim okolo 8 lat, stosowal prawie wszystko (Izoteku nie stosowal), nawet jezdzil do Krakowa na specjalne zabiegi ale i tak nic mu to nie pomoglo, on aktulanie ma 25 lat i poszedl do enokrynologa, zmiezyl poziom hormonów - miał wszystko OK. Babka przepisala mu lek antyandrogenny - Androcur i bardzooo mu sie poprawilo.
To tak z innej beczki.

//
Lek z masciami bede stosował od przyszlego tygodnia najprawdopodobniej, bede wpisywal postepy walki raz na tydzien.

~~~~~~

UWAGA:
Materialy, te dostepne są tylko dla lekarzy, nie pytajcie skąd to mam :)


~~~~~~

Strefa lekarza - Materiały edukacyjne - Prowadzenie terapii lekiem izotek® isotretinoinum

Niniejsze materiały zostały opracowane na podstawie wytycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla produktu leczniczego izotek®, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej Nr C 000 (2003) 3929.

1. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania



Program Zapobiegania Ciąży



Ten produkt leczniczy jest TERATOGENNY

Izotretynoina jest przeciwwskazana u kobiet w wieku rozrodczym, chyba że spełnione są wszystkie poniższe warunki Programu Zapobiegania Ciąży:
pacjentka ma ciężki trądzik (taki jak guzkowy lub skupiony bądź trądzik obarczony ryzykiem pozostawienia trwałych blizn), oporny na leczenie standardowe z wykorzystaniem ogólnych środków przeciwbakteryjnych oraz leczenia miejscowego,
pacjentka rozumie ryzyko teratogenności,
pacjentka rozumie konieczność rygorystycznych comiesięcznych wizyt kontrolnych,
pacjentka rozumie i akceptuje potrzebę skutecznej antykoncepcji, bez jej przerywania przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, przez cały okres trwania terapii oraz 1 miesiąc po zakończeniu terapii. Należy stosować przynajmniej jedną, a najlepiej dwie uzupełniające się formy antykoncepcji, w tym metodę barierową,
nawet w przypadku braku miesiączki pacjentka musi postępować zgodnie ze wszystkimi metodami skutecznej antykoncepcji,
pacjentka powinna być w stanie stosować skuteczne środki antykoncepcji,
pacjentka jest poinformowana i rozumie potencjalne konsekwencje ciąży oraz konieczność szybkiej konsultacji, jeżeli istnieje ryzyko ciąży,
pacjentka rozumie konieczność i akceptuje wykonanie comiesięcznych testów ciążowych 2-krotnie przed rozpoczęciem przyjmowania izotretynoiny, podczas całego okresu leczenia oraz po upływie 5 tygodni po jego zakończeniu,
pacjentka potwierdziła, że rozumie ryzyko i konieczne środki ostrożności związane z zastosowaniem izotretynoiny.

Warunki te dotyczą również kobiet, które nie są obecnie aktywne seksualnie, chyba że osoba przepisująca lek uważa, że istnieją ważne powody wykazania, iż nie ma ryzyka ciąży. Lekarz przepisujący lek musi upewnić się, że:
pacjentka spełnia wyżej wymienione warunki dotyczące zapobiegania ciąży, między innymi potwierdza, że posiada odpowiedni poziom zrozumienia tej kwestii,
pacjentka potwierdziła wspomniane warunki,
pacjentka stosowała przynajmniej jedną, a najlepiej dwie skuteczne metody antykoncepcji, między innymi metodę barierową przez przynajmniej 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, oraz nadal stosuje skuteczną antykoncepcję przez okres trwania leczenia i 1 miesiąc po zaprzestaniu leczenia,
przed leczeniem, podczas jego trwania oraz 5 tygodni po zakończeniu leczenia uzyskano negatywne wyniki testu ciążowego. Daty i wyniki testów ciążowych powinny zostać udokumentowane.



Antykoncepcja

Pacjentki powinny otrzymać pełną informację w zakresie zapobiegania ciąży oraz wskazówki odnośnie porad na temat antykoncepcji, jeżeli nie stosują skutecznych metod.

Minimalnym wymogiem jest stosowanie przynajmniej jednej skutecznej metody antykoncepcji przez pacjentki o potencjalnym ryzyku ciąży. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie przez pacjentkę dwóch uzupełniających się form antykoncepcji, w tym między innymi metody barierowej. Antykoncepcję należy kontynuować przez przynajmniej 1 miesiąc po zakończeniu leczenia izotretynoiną, nawet u pacjentek z brakiem miesiączki.



Testy ciążowe

Zaleca się wykonywanie pod nadzorem lekarza testów ciążowych o czułości co najmniej 25mIU/mL w czasie pierwszych 3 dni cyklu miesięcznego, w poniższy sposób.



Przed rozpoczęciem terapii:

W celu wykluczenia prawdopodobieństwa ciąży przed rozpoczęciem antykoncepcji zaleca się pierwotne wykonanie testu ciążowego pod nadzorem lekarza oraz odnotowanie daty jego przeprowadzenia i wyniku. U pacjentek bez regularnych miesiączek czas wykonania tego testu ciążowego powinien odzwierciedlać aktywność seksualną pacjentki. Test należy wykonać w terminie około 3 tygodni po odbyciu przez pacjentkę stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Lekarz przepisujący lek powinien pouczyć pacjentkę na temat antykoncepcji oraz skierować ją do ginekologa w celu ustalenia optymalnej dla niej metody zapobiegania ciąży.

Test ciążowy pod nadzorem lekarza należy również wykonać podczas konsultacji, kiedy zostanie przepisana izotretynoina, lub w terminie 3 dni przed wizytą u lekarza przepisującego lek, a przepisanie preparatu powinno być odroczone do momentu, gdy pacjentka będzie stosowała skuteczną antykoncepcję przez przynajmniej 1 miesiąc. Test ten powinien umożliwiać sprawdzenie, czy pacjentka nie jest w ciąży w momencie rozpoczęcia leczenia izotretynoiną.



Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne powinny być ustalone co 28 dni. Testy ciążowe należy wykonywać w dniu wizyty kontrolnej i przepisania leku lub w terminie 3 dni przed wizytą u lekarza przepisującego lek.



Zakończenie leczenia

Po upływie pięciu tygodni po zakończeniu leczenia kobiety powinny zostać poddane końcowym testom ciążowym w celu wykluczenia ciąży.



Ograniczenia dotyczące przepisywania leku i jego wydania

W przypadku kobiet w wieku rozrodczym należy przepisywać izotretynoinę na okres 30 dni. Kontynuacja leczenia wymaga wydania nowej recepty. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testów ciążowych, wydanie recept oraz izotretynoiny tego samego dnia. Realizacja recepty na izotek® powinna się odbyć w ciągu maksimum 7 dni od chwili jej otrzymania.



Pacjenci

Nie ma dowodów sugerujących, że przyjmowanie izotretynoiny wpłynie na płodność lub potomstwo pacjentów. Pacjentom należy jednak przypomnieć, że nie wolno im udostępniać leku żadnym innym osobom, w szczególności kobietom.



Dodatkowe środki ostrożności

Pacjentów należy poinstruować, aby nigdy nie oddawali tego produktu leczniczego innym osobom, oraz zwrócili wszelkie niewykorzystane kapsułki do swojej apteki po zakończeniu leczenia.

Pacjenci nie powinni oddawać krwi podczas leczenia oraz przez 1 miesiąc po zakończeniu przyjmowania izotretynoiny, z powodu potencjalnego ryzyka dla płodu u ciężarnej będącej biorcą krwi.



Materiał edukacyjny

W celu wzmocnienia ostrzeżeń na temat teratogenności izotretynoiny, oraz pomocy lekarzom prowadzącym terapię w udzielaniu porad na temat antykoncepcji przed rozpoczęciem leczenia oraz konieczności wykonywania testów ciążowych, Podmiot posiadający Zezwolenie na Wprowadzenie do Obrotu dostarczył lekarzom materiał edukacyjny dla pacjentów, zawierający informacje na temat ryzyka związanego z zastosowaniem izotretynoiny oraz surowych środków zapobiegania ciąży, zgodnie z Programem Zapobiegania Ciąży. W materiał ten powinni być zaopatrywani wszyscy pacjenci - zarówno kobiety, jak i mężczyźni.



Zaburzenia psychiatryczne

U pacjentów leczonych izotretynoiną donoszono o występowaniu depresji, pogorszeniu depresji, niepokoju, tendencji do agresji, zmian nastroju, objawów psychotycznych, oraz, bardzo rzadko, myśli samobójczych, prób samobójczych i samobójstw.

Szczególną opieką należy objąć pacjentów z dodatnim wywiadem w kierunku depresji, a wszyscy pacjenci powinni być monitorowani w kierunku występowania objawów depresji oraz kierowani w razie konieczności na odpowiednie leczenie. Przerwanie podawania izotretynoiny może jednak być niewystarczające do łagodzenia objawów, zatem konieczna może być dalsza ocena psychiatryczna lub psychologiczna.



Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Ostre zaostrzenie trądziku czasami obserwowane jest w początkowym okresie leczenia, ale ustępuje w miarę kontynuacji terapii, zwykle w ciągu 7 - 10 dni, i nie wymaga dostosowania dawki.

Należy unikać ekspozycji na intensywne światło słoneczne lub promienie ultrafioletowe. W razie konieczności należy stosować produkty ochronne z filtrem przeciwsłonecznym, przynajmniej numer 15.

W czasie leczenia izotretynoiną oraz do 5-6 miesięcy po jego zakończeniu należy unikać głębokiej dermabrazji ze względu na ryzyko przerostowego bliznowacenia o nietypowym umiejscowieniu. W trakcie leczenia oraz przynajmniej przez okres 6 miesięcy po jego zakończeniu należy unikać depilacji z użyciem wosku ze względu na możliwość powstawania bliznowaceń naskórka.

Należy unikać jednoczesnego podawania izotretynoiny z miejscowymi środkami keratolitycznymi lub przeciwtrądzikowymi preparatami złuszczającymi, ponieważ może to nasilić miejscowe podrażnienie skóry.

Pacjentów należy poinformować i poinstruować o stosowaniu maści nawilżających oraz balsamów ochronnych do ust od momentu rozpoczęcia leczenia, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż izotretynoina wywoła suchość skóry i ust.



Zaburzenia ze strony oczu

Suchość oczu, zmętnienie rogówki, obniżenie ostrości wzroku w nocy i zapalenie rogówki zwykle ustępuje po zaprzestaniu leczenia. W przypadku wystąpienia suchości oczu pomocne może być zastosowanie maści nawilżających lub preparatów sztucznych łez. Może wystąpić nietolerancja soczewek kontaktowych, która może wymagać noszenia okularów podczas trwania leczenia.

Istnieją również doniesienia na temat pogorszenia widzenia w ciemności, które u niektórych pacjentów może pojawić się nagle. Pacjentów, u których pojawią się trudności z widzeniem, należy skierować do specjalisty. Może wystąpić konieczność odstawienia izotretynoiny.



Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe oraz zaburzenia tkanki łącznej

Donoszono o bólach mięśni, bólach stawów oraz podwyższonych wartościach CPK (fosfokinaza kreatyniny) u pacjentów otrzymujących izotretynoinę, w szczególności u tych podejmujących energiczne ćwiczenia fizyczne. Po kilku latach podawania bardzo wysokich dawek leku w leczeniu zaburzeń keratynizacji występowały zmiany kostne, między innymi przedwczesne zarastanie chrząstek nasadowych, nadmierne kostnienie oraz zwapnienie ścięgien i więzadeł. Poziomy dawek, czas trwania leczenia oraz całkowita skumulowana podana dawka leku zdecydowanie przekraczały zalecenia w leczeniu trądziku.



Łagodne nadciśnienie śródczaszkowe

Istnieją doniesienia o przypadkach łagodnego podwyższenia ciśnienia śródczaszkowego, przy czym w niektórych przypadkach jednocześnie podawane były tetracykliny. Objawy łagodnego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego to między innymi bóle głowy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia oraz obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. U pacjentów, u których wystąpią takie objawy, należy natychmiast zaprzestać podawania izotretynoiny.



Zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych

Należy sprawdzić poziom enzymów wątrobowych przed rozpoczęciem leczenia oraz 1 miesiąc po rozpoczęciu podawania leku, a następnie co 3 miesiące, chyba że istnieją kliniczne wskazania do ich częstszego monitorowania. Donoszono o przemijającym i odwracalnym podwyższeniu poziomów aminotransferaz wątrobowych. W wielu przypadkach zmiany te znajdowały się w zakresie normy, a podczas leczenia dochodziło do powrotu do ich wartości wyjściowych. W przypadku utrzymującego się istotnego klinicznie wzrostu poziomów aminotransferaz należy jednak rozważyć zaprzestanie leczenia lub zmniejszenie dawki podawanego leku.



Niewydolność nerek

Niewydolność nerek ani upośledzenie ich funkcji nie wpływa na farmakokinetykę izotretynoiny. Izotretynoinę można zatem podawać pacjentom z upośledzoną funkcją nerek. Zaleca się jednak, aby pacjenci rozpoczynali leczenie od dawki niskiej, a jej zwiększenie dochodziło do maksymalnej tolerowanej dawki.



Metabolizm lipidów

Przed rozpoczęciem leczenia należy skontrolować poziom lipidów w surowicy (na czczo), następnie 1 miesiąc po rozpoczęciu leczenia, a później co 3 miesiące, chyba że istnieją kliniczne wskazania do ich częstszego monitorowania. Podwyższone poziomy lipidów w surowicy zwykle powracają do normy po zmniejszeniu dawki leku lub zakończeniu leczenia. Efekt ten można również osiągnąć poprzez wprowadzenie ograniczeń dietetycznych.

Izotretynoina była związana ze zwiększeniem poziomów trójglicerydów w surowicy. Należy przerwać jej podawanie, jeżeli nie można kontrolować hipetrójglicerydemii na dopuszczalnym poziomie lub jeżeli wystąpią objawy zapalenia trzustki. Poziomy przekraczające wartości 800 mg/dL lub 9 mmol/L są czasami związane z ostrym zapaleniem trzustki, które może prowadzić do zgonu.



Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Izotretynoina związana była z występowaniem choroby zapalnej jelit (między innymi odcinkowego zapalenia jelita) u pacjentów bez wcześniejszego dodatniego wywiadu w kierunku zaburzeń jelitowych. U pacjentów, u których dochodzi do ciężkiej (krwotocznej) biegunki, należy natychmiast zaprzestać przyjmowania izotretynoiny.



Pacjenci wysokiego ryzyka

U pacjentów z cukrzycą, otyłością, alkoholików lub z zaburzeniami metabolizmu lipidów poddawanych leczeniu izotretynoiną, konieczne mogą być częstsze kontrole poziomów lipidów i/lub glukozy w surowicy. Donoszono o podwyższonych poziomach glukozy na czczo i dochodziło do rozpoznania nowych przypadków cukrzycy w trakcie leczenia izotretynoiną.



Interakcje z innymi lekami i inne formy interakcji

Pacjenci nie powinni przyjmować jednocześnie witaminy A z uwagi na ryzyko wystąpienia hiperwitaminozy A.

Donoszono o rzadkich przypadkach łagodnego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego (objawy pseudoguza mózgu), z których część dotyczyła pacjentów przyjmujących jednocześnie tetracykliny. Należy zatem unikać jednoczesnego podawania izotretynoiny i tetracyklin.



2. Ciąża oraz laktacja

Ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do leczenia izotretynoiną. W przypadku zajścia w ciążę mimo tych ostrzeżeń podczas leczenia izotretynoiną lub w następnych miesiącach, istnieje ogromne ryzyko bardzo ciężkich i poważnych wad wrodzonych płodu.

Wady wrodzone płodu związane z ekspozycją na izotretynoinę to między innymi nieprawidłowości ośrodkowego układu nerwowego (wodogłowie, nieprawidłowości móżdżku, małogłowie), dysmorfia twarzy, rozszczep podniebienia, nieprawidłowości ucha zewnętrznego (brak ucha zewnętrznego, niewielkie lub brak kanałów słuchowych zewnętrznych), nieprawidłowości dotyczące oczu (małoocze), nieprawidłowości sercowo-naczyniowe (tetralogia Fallota, przełożenie dużych naczyń, wady przegrodowe), nieprawidłowości grasicy oraz przytarczyc. Istnieje również większa częstość występowania poronień samoistnych.

W przypadku zajścia w ciążę kobiety leczonej izotretynoiną należy przerwać podawanie leku, a pacjentkę skierować do specjalisty lub doświadczonego lekarza na konsultację.

Laktacja:

Izotretynoina jest wysoce lipofilna, zatem bardzo prawdopodobne jest jej przechodzenie do mleka. Z powodu potencjalnych działań niepożądanych u matki i poddanego ekspozycji dziecka, przyjmowanie izotretynoiny u matek karmiących jest przeciwwskazane.



3. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych

Podczas leczenia izotretynoiną występowała pewna liczba przypadków pogorszenia widzenia w nocy, które nawet w rzadkich przypadkach utrzymywało się po zakończeniu terapii. Ponieważ początek objawów u niektórych pacjentów był nagły, należy o tym poinformować i ostrzec pacjentów.



4. Działania niepożądane

Najpowszechniej zgłaszane działania niepożądane podczas stosowania izotretynoiny to między innymi suchość błon śluzowych, np. ust, zapalenie czerwieni warg, śluzówki nosa, krwawienie z nosa, oraz suchość oczu, zapalenie spojówek, suchość skóry. Niektóre z tych działań niepożądanych są zależne od dawki. Działania niepożądane są generalnie odwracalne po zmianie dawki lub zaprzestaniu leczenia, choć niektóre z nich mogą się utrzymywać po jego zakończeniu.
Zakażenia i inwazje pasożytnicze:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Zakażenia bakteriami gram dodatnimi (błon śluzowych i skóry)

Zaburzenia krwi i układu limfatycznego:

Bardzo częste (1/10)
Niedokrwistość, podwyższenie OB, trombocytopenia, trombocytoza

Częste (1/100-1/10)
Neutropenia

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Limfadenopatia

Zaburzenia układu immunologicznego:

Rzadkie
(1/10.000-1/1000)
Alergiczne reakcje skóry, reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość

Zaburzenia metabolizmu i stanu odżywienia:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Cukrzyca, nadmierne wydalanie kwasu moczowego z moczem

Zaburzenia psychiatryczne:

Rzadkie
(1/10.000-1/1.000)
Depresja, pogorszenie depresji, tendencje do agresji, niepokój, zmiany nastroju

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Nieprawidłowe zachowanie, zaburzenia psychotyczne, myśli samobójcze, próby samobójcze, samobójstwa

Zaburzenia układu nerwowego:

Częste (1/100-1/10)
Bóle głowy

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Łagodne podwyższenie ciśnienia śródczaszkowego, drgawki, zawroty głowy

Zaburzenia oczu:

Bardzo częste (1/10)
Zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek, suchość oczu, podrażnienie oczu

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Niewyraźne widzenie, zaćma, ślepota na barwy (upośledzenie widzenia barw), nietolerancja soczewek kontaktowych, zmętnienie rogówki, pogorszenie widzenia w nocy, zapalenie rogówki, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego (jako objaw złośliwego nadciśnienia śródczaszkowego), światłowstręt

Zaburzenia ucha i błędnika:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Upośledzenie słuchu

Zaburzenia naczyniowe:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Zapalenie naczyń (np. ziarniniak Wegenera, alergiczne zapalenie naczyń)

Zaburzenia oddechowe, tchawicy oraz śródpiersia:

Częste (1/100-1/10)
Krwawienie z nosa, suchość nosa, zapalenie noso-gardła

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Skurcz oskrzeli (w szczególności u pacjentów z astmą), chrypka

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Zapalenie okrężnicy, zapalenie krętnicy, suchość gardła, krwawienie żołądkowo-jelitowe, krwotoczna biegunka oraz zapalna choroba jelit, nudności, zapalenie trzustki

Zaburzenia wątrobowo-żółciowe:

Bardzo częste (1/10)
Wzrost transaminaz

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Zapalenie wątroby

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Bardzo częste (1/10)
Zapalenie czerwieni warg, zapalenie skóry, suchość skóry, miejscowe złuszczanie, świąd, wysypka rumieniowa, zwiększona podatność skóry na urazy mechaniczne.

Rzadkie
(1/10.000-1/1.000)
Łysienie

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Trądzik piorunujący, zaostrzenie trądziku (trądzik zaogniony), rumień (twarzy), osutka, zaburzenia włosów, hirsutyzm, dystrofia paznokci, reakcje światłouczulające, ziarniniak ropotwórczy, przebarwienie skóry, zwiększone pocenie się

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe oraz tkanki łącznej:

Bardzo częste (1/10)
Bóle stawów, bóle mięśni, bóle pleców (w szczególności u młodych pacjentów - młodzieży)

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Zapalenie stawów, wapnica (zwapnienie ścięgien i więzadeł), przedwczesne kostnienie nasad kości, wyrośla kostne, (hiperostoza), zmniejszona gęstość kości, zapalenie ścięgien

Zaburzenia nerek oraz dróg moczowych:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Kłębuszkowe zapalenie nerek

Zaburzenia ogólne oraz w miejscu podania:

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Ziarninowanie tkanki (zwiększone tworzenie ziarniny), złe samopoczucie

Badania laboratoryjne:

Bardzo częste (1/10)
Podwyższone poziomy trójglicerydów w surowicy, obniżenie poziomu cholesterolu HDL

Częste (1/100-1/10)
Podwyższenie poziomu cholesterolu, krwiomocz, białkomocz

Bardzo rzadkie
(1/10.000)
Podwyższony poziom CPK w surowicy




5. Przedawkowanie

Izotretynoina jest pochodną witaminy A. Chociaż ostra toksyczność izotretynoiny jest niska, po przypadkowym przedawkowaniu mogą wystąpić objawy hiperwitaminozy A. Ostra toksyczność witaminy A objawia się między innymi ciężkimi bólami głowy, nudnościami lub wymiotami, zawrotami głowy, drażliwością oraz świądem. Objawy przypadkowego lub umyślnego przedawkowania prawdopodobnie byłyby podobne. Należy oczekiwać, że objawy te będą odwracalne i ustąpią bez konieczności ich leczenia.



Skrócona informacja o leku:

Izotek®: doustna izotretynoina 20 mg w postaci kapsułek żelatynowych.

Wskazania: ciężkie postacie trądziku pospolitego, szczególnie trądzik ropowiczy, guzkowo-torbielowaty, skupiony i bliznowcowy.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na izotretynoinę lub pozostałe składniki preparatu, niewydolność wątroby, ciąża i okres karmienia piersią, hiperwitaminoza A, hipertrójglicerydemia, przyjmowanie tetracyklin.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Pacjentka nie może być w ciąży; konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji od czwartego tygodnia przed planowanym rozpoczęciem kuracji, w trakcie jej trwania oraz przynajmniej przez cztery tygodnie od chwili zakończenia. Testy wątrobowe oraz oznaczanie poziomu lipidów we krwi powinny być wykonywane u wszystkich pacjentów przed rozpoczęciem leczenia, po pierwszym miesiącu kuracji, a następnie co trzy miesiące aż do zakończenia terapii. Przyjmowanie izotretynoiny może powodować obniżenie nastroju pacjenta lub nasilić depresję. Pacjenci przyjmujący izotretynoinę nie powinni stosować innych preparatów zawierających witaminę A. Podczas przyjmowania izotretynoiny może dojść do pogorszenia widzenia nocą i spadku tolerancji szkieł kontaktowych. W trakcie kuracji izotretynoiną nie jest wskazane leczenie trądziku antybiotykami, preparatami o działaniu złuszczającym, stosowanie naświetlań, długie przebywanie na słońcu. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie przyjmowania doustnej izotretynoiny.

Dawkowanie i sposób stosowania: Lek podaje się podczas posiłku w 1-2 dawkach dziennie. Leczenie rozpoczyna się od podawania przez 4 tygodnie dawki 0,5 mg/kg m.c./dobę, a następnie dostosowuje się ją indywidualnie.

Działania niepożądane: Większość działań niepożądanych jest zależna od wielkości dawki. Najczęściej występują objawy hiperwitaminozy A: suchość skóry (zwłaszcza warg) połączona z łuszczeniem, rumieniem i świądem, suchość błon śluzowych (m.in. nosa i gardła), suchość spojówek i ich stan zapalny. Rzadziej występujące objawy niepożądane to: bóle mięśni i stawów, obniżenie nastroju lub depresja, hiperlipidemia, hipertrójglicerydemia, zaburzenia widzenia, odwracalne przerzedzenie owłosienia.

Opakowania: kapsułki 20 mg - 30 sztuk. Podmiot odpowiedzialny: BLAU FARMA®, ul. Jutrzenki 94, 02-230 Warszawa. Wytwórca: Pharmathen S.A., 15351 Pallini, Ateny, Grecja. Pozwolenie Nr: 12349, 12350. Przed przepisaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką leku.

// PROSZĘ NIC !! Nie pisac az nie skoncze !!
3
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 103
.
.

ODKUPIĘ IZOTEK



Kończy mi się opakowanie i odwołano mi wizytę u mojego dermatologa a wizyta prywatna w moim mieście kosztuje 150zł... Pilnie potrzebuję odkupić Izotek lub jakiś zamiennik, na czas do kolejnej wizyty u mojego lekarza...

Czy ktoś z was ma może Izotek lub zamiennik, którego z jakiegoś powodu już nie będzie przyjmować? Pilnie odkupię

Proszę o kontakt na priv
.
.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Oświadczenie pacjentki leczonej preparatem izotek®


Ja, niżej podpisana (czytelne imię i nazwisko pacjentki)



……………………………………………………………………………………………………



Data urodzenia: …………………………………………………………………………………



Adres: ……………………………………………………………………………………………



Oświadczam, że zostałam dokładnie poinformowana przez lekarza prowadzącego terapię



Dr……………………………………………………………………………………………………….

o możliwości wystąpienia następujących efektów niepożądanych w trakcie leczenia preparatem izotek® oraz do jednego miesiąca po zakończeniu kuracji:



1. Rozpoczynając leczenie preparatem izotek® pacjentka nie może być w ciąży.

2. W przypadku jeśli pacjentka będzie w ciąży, zajdzie w ciążę w trakcie leczenia preparatem izotek® lub w ciągu jednego miesiąca po zakończeniu terapii, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego uszkodzeniu płodu.

3. Z wyżej wymienionego powodu pacjentkom nie wolno zajść w ciążę w trakcie leczenia preparatem izotek® lub w ciągu jednego miesiąca po jego zakończeniu.

4. Zostałam poinformowana przez lekarza o zagrożeniu powstającym w przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia i do 1 miesiąca po zakończeniu leczenia preparatem izotek® .

5. Zostałam ostrzeżona o możliwości nieskuteczności antykoncepcji.

6. Rozumiem przekazane mi informacje.

7. Jestem zdolna do stosowania skutecznej metody antykoncepcji ściśle według zaleceń lekarza prowadzącego.

8. Zobowiązuję się stosować skuteczne postępowanie zapobiegające ciąży nieprzerwanie przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia oraz przez 1 miesiąc po zakończeniu terapii.

9. Przed rozpoczęciem leczenia muszę 2-krotnie przeprowadzić test ciążowy pod kontrolą lekarza: pierwszy raz przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji i ponownie, po 4 tygodniach, bezpośrednio przed rozpoczęciem przyjmowania leku izotek® .

10. Wiem, że zaleca się comiesięczne wykonywanie testów ciążowych.

11. W przypadku ponownego rozpoczęcia leczenia zobowiązuję się nieprzerwanie stosować te same skuteczne metody zapobiegania ciąży przez okres 1 miesiąca przed leczeniem, podczas leczenia i 1 miesiąc po jego zakończeniu oraz prowadzić kontrolę za pomocą testu ciążowego.

12. Rozumiem konieczność zachowania środków ostrożności i potwierdzam ich zrozumienie oraz gotowość przestrzegania skutecznych metod zapobiegania ciąży.

13. Potwierdzam, że otrzymałam dokładne informacje na temat leczenia preparatem izotek®, potencjalnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych oraz zobowiązuję się do ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza.



Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883 z późn. zm.) niezbędnych do procesu prowadzenia leczenia preparatem izotek® .





------------------------ -------------------------------

Miejscowość, data Czytelny podpis pacjentki*

Niniejszym oświadczam, iż jestem przedstawicielem ustawowym wyżej wskazanej małoletniej pacjentki, zapoznałem się z powyższą informacją i wyrażam zgodę na rozpoczęcie przez pacjentkę kuracji preparatem izotek®.*



------------------------ ---------------------------------------

Miejscowość, data Czytelny podpis przedstawiciela ustawowego pacjentki**

* dotyczy zarówno pacjentek pełno- jak i niepełnoletnich; ** dotyczy wyłącznie pacjentek niepełnoletnich

~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~

Oświadczenie pacjenta leczonego preparatem izotek®


Ja, niżej podpisany (czytelne imię i nazwisko pacjenta)



…………………………………………………………………………………………………………



Data urodzenia: ……………………………………………………………………………………….



Adres: ………………………………………………………………………………………………….





Oświadczam, że zostałem dokładnie poinformowany przez lekarza prowadzącego terapię





Dr…………………………………………………………………………………………………….







o możliwości wystąpienia efektów niepożądanych w trakcie leczenia preparatem izotek® .



Rozumiem konieczność ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego oraz zobowiązuję się do przestrzegania wszystkich środków ostrożności.



Jestem świadomy tego, że:



1. Podczas przyjmowania leku izotek® oraz w okresie 1 miesiąca od zakończenia leczenia nie mogę być dawcą krwi, aby nie narażać ciężarnych kobiet, które mogłyby otrzymać tę krew, na ryzyko powstania wad rozwojowych u ich nienarodzonych dzieci. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może skutkować konsekwencjami karnymi i odpowiedzialnością cywilną.



2. Nie wolno mi udostępniać leku izotek® innym osobom, nawet jeśli mają takie same objawy chorobowe.



3. Po zakończeniu leczenia jestem zobowiązany zwrócić niewykorzystane kapsułki do apteki, w celu ich utylizacji.





Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883 z późn. zm.) niezbędnych do procesu prowadzenia leczenia preparatem izotek® .





---------------------------- --------------------------------------------

Miejscowość, data Czytelny podpis pacjenta*



Niniejszym oświadczam, iż jestem przedstawicielem ustawowym wyżej wskazanego małoletniego pacjenta, zapoznałem się z powyższą informacją i wyrażam zgodę na rozpoczęcie przez pacjenta kuracji preparatem izotek®.







---------------------------- ----------------------------------------------

Miejscowość, data Czytelny podpis przedstawiciela ustawowego pacjenta**



* dotyczy zarówno pacjentów pełno- jak i niepełnoletnich

** dotyczy wyłącznie pacjentów niepełnoletnich
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389




Ulotka dla pacjenta:
http://www.blaufarma.pl/download/izotek_ulotka.pdf

Strefa niskich cen:
http://www.blau-farma.com.pl/index.php?w=-1

U mnie na śląsku:
Izotek 10mg: 109 zł
Izotek 20mg: 132 zł

~~~~~~~~

Co warto wiedzieć o trądziku


Trądzik jest częstą chorobą - występuje u ponad 80% młodzieży wraz z rozpoczęciem dojrzewania. Choroba zaczyna się pojedynczymi zaskórnikami, które tworzą się z powodu wzmożonego wytwarzania wydzieliny przez gruczoły łojowe oraz zatkania ujść tych gruczołów przez masy zrogowaciałych komórek. Żyjące na powierzchni skóry bakterie Propionibacterium acne mogą doskonale rozmnażać się we wnętrzu zaskórników, a rozkładając nagromadzony tam łój, produkują kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za rozwój reakcji zapalnej. W ten sposób z zaskórnika powstaje grudka lub krosta, a w cięższych przypadkach dochodzi do rozwoju guzków.
Przyczyną trądziku nie jest brak higieny. Niemniej jednak dzięki odpowiedniej higienie i pielęgnacji można zredukować liczbę bakterii na skórze, usuwając jednocześnie nadmiar łoju.
Jakkolwiek nie ma wystarczających dowodów na to, że artykuły żywnościowe mogą powodować trądzik, u niektórych osób możliwe jest nasilenie objawów po produktach spożywczych, takich jak frytki czy czekolada.
Mimo, że w mechanizmie powstawania trądziku znaczącą rolę odgrywają bakterie, nie jest on chorobą zakaźną.
Napięcie emocjonalne i zmęczenie mogą nasilać trądzik.

~~~~

Co to jest izotek® i w jakim celu się go stosuje

izotek® jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, w których nie uzyskano oprawy po innych preparatach przeciwtrądzikowych, w tym antybiotykach doustnych.

izotek® zawiera aktywny składnik - izotretynoinę. Jest to pochodna witaminy A, lek z grupy retinoidów. Izotretynoina jest uważana za najskuteczniejszy środek do leczenia ciężkiego trądziku, ponieważ działa na wszystkie mechanizmy biorące udział w powstawaniu choroby:
powoduje zanik gruczołów łojowych (ogranicza produkcję łoju)
zmniejsza rogowacenie w ujściach gruczołów (odblokowuje je)
redukuje liczbę bakterii Propionibacterium acne
działa przeciwzapalnie

Leczenie izotretynoiną musi być prowadzone przez lekarza specjalizującego się w leczeniu ciężkich postaci trądziku, który w pełni rozumie ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dzieci. izotek® nie jest stosowany w leczeniu trądziku przed pokwitaniem lub u dzieci poniżej 12 roku życia.

Zmieniony przez - LoKiToX w dniu 2007-03-06 23:27:30
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Zanim zastosuje się lek izotek®


Nie należy stosować leku izotek®:
w ciąży lub przy podejrzeniu ciąży
w okresie karmienia piersią
w chorobach wątroby
przy bardzo wysokim stężeniu lipidów we krwi (cholesterol, trójglicerydy)
przy bardzo wysokim stężeniu witaminy A w organizmie (hiperwitaminoza)
przy nadwrażliwości (alergii) na izotretynoinę lub jakikolwiek inny składnik leku izotek®
przy jednoczesnym przyjmowaniu leków z grupy tetracyklin (rodzaj antybiotyku)

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku izotek®.

~~~~

Ważne


izotek® jest lekiem teratogennym. Oznacza to, że może uszkodzić płód. Niemowlęta, których matki w czasie ciąży przyjmowały izotretynoinę, mogą mieć ciężkie wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, serca i dużych naczyń krwionośnych, niedorozwój grasicy i przytarczyc. Istnieje również zwiększone ryzyko poronienia. Nie można przyjmować leku izotek® w czasie ciąży lub przy możliwości zajścia w ciążę w czasie leczenia oraz w okresie jednego miesiąca po odstawieniu leku.



Kobiety w okresie rozrodczym mogą przyjmować izotek® jedynie w przypadku:
ciężkiej postaci trądziku, który nie poprawia się po zastosowaniu innych rodzajów terapii przeciwtrądzikowej, w tym doustnych antybiotyków
kiedy lekarz wyjaśni teratogenne ryzyko leku izotek®, a pacjentka zrozumie, że nie może w trakcie leczenia zajść w ciążę i musi wiedzieć, jak zapobiegać ciąży
kiedy lekarz omówi z pacjentką stosowanie skutecznej metody antykoncepcji (kontroli urodzeń), poinformuje pacjentkę o dostępnych metodach zapobiegania ciąży oraz przekaże ulotkę wyjaśniającą różne metody antykoncepcji (patrz: Program Zapobiegania Ciąży)
gdy pacjentka wyrazi zgodę na stosowanie co najmniej jednej, a najlepiej dwóch skutecznych metod antykoncepcji, w tym jednej mechanicznej (prezerwatywa lub krążek dopochwowy) przez jeden miesiąc przed leczeniem, w trakcie leczenia oraz w okresie jednego miesiąca po odstawieniu leku
gdy pacjentka przed rozpoczęciem leczenia wykona 2-krotnie test ciążowy (wynik musi być negatywny) oraz zrozumie i zaakceptuje konieczność powtarzania testów każdego miesiąca w czasie trwania terapii oraz 5 tygodni po jej zakończeniu

Należy stosować antykoncepcję nawet, jeśli pacjentka nie miesiączkuje, albo nie jest aktywna seksualnie, dopóki lekarz nie zdecyduje inaczej. Pacjentka nie może zajść w ciążę w żadnym okresie terapii oraz przez jeden miesiąc po odstawieniu leku. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie terapii należy natychmiast przerwać podawanie leku i skontaktować się z lekarzem. Lekarz może wysłać pacjentkę do specjalisty na konsultację. Dla kobiet w wieku rozrodczym należy przepisywać lek tylko na 30 dni kuracji. Kontynuacja leczenia wymaga ponownego przepisania leku. Recepta na izotek® powinna zostać realizowana nie później niż 7 dni od daty jej wystawienia.


Pacjenci płci męskiej

izotek® nie wpływa na płodność pacjentów płci męskiej, nie obserwowano także wpływu na embrion (zarodek). W związku z tym nie ma przeciwwskazań do stosowania leku u mężczyzn. Należy pamiętać o tym, że nie wolno przekazywać leku innym osobom, zwłaszcza kobietom.

~~~~~~~~

Jak stosować lek izotek®


Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku izotek®. Zawsze należy przyjmować lek izotek® ściśle według wskazań lekarza prowadzącego. Należy wyjaśnić z nim wszelkie ewentualne niejasności. Najczęściej terapię lekiem izotek® rozpoczyna się dawką 0,5 mg na kilogram masy ciała dziennie (0,5 mg/kg/dobę). Po kilku tygodniach lekarz może zmienić dawkę. Zależy to od tego, jak pacjent toleruje leczenie i jakie są efekty terapii. U większości pacjentów dawka waha się między 0,5 a 1,0 mg/kg/dobę.
Jeśli pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku jest zbyt słabe lub zbyt silne, należy o tym poinformować lekarza. Jeśli pacjent nie toleruje zaleconej dawki, lekarz może kontynuować leczenie przy niższych dawkach, co powoduje konieczność wydłużenia terapii i zwiększa ryzyko nawrotów. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Poszczególne osoby mogą reagować w odmienny sposób na podawanie leku.
Kapsułki należy przyjmować z jedzeniem jeden lub dwa razy dziennie. Należy połykać kapsułki w całości. Sporadycznie może dojść do pogorszenia objawów trądziku podczas pierwszych tygodni terapii. W ciągu dalszego leczenia objawy te powinny złagodnieć.
Kuracja trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. Objawy trądziku mogą łagodnieć jeszcze przez okres 8 tygodni po skończeniu kuracji. Nie należy zatem rozpoczynać dalszego leczenia, zanim nie minie co najmniej 8 tygodni. Lekarz powinien wtedy przepisać inny lek, albo zakończyć leczenie.
Po zakończonej kuracji wszystkie niewykorzystane kapsułki należy zwrócić do apteki. Można je zatrzymać tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz prowadzący.
Należy pamiętać, że lek przepisany został jednej konkretnej osobie. Nigdy nie należy dawać leku innym osobom. Może być on dla nich szkodliwy, nawet jeśli mają podobne objawy jak osoba, której został przepisany.

Dzieci
Leku izotek® nie stosuje się w leczeniu trądziku przed okresem pokwitania ani u dzieci poniżej 12 roku życia.

Karmienie piersią
Nie należy przyjmować leku izotek® podczas karmienia piersią, ponieważ izotretynoina przenika do mleka matki i może być groźna dla dziecka.

Kierowanie pojazdami i obsługa urządzeń mechanicznych
W czasie terapii może dojść do pogorszenia widzenia nocą. Takie zaburzenia widzenia mogą pojawić się nagle. W rzadkich przypadkach utrzymują się one po przerwaniu terapii. Należy zatem zachować ostrożność podczas kierowania pojazdami i obsługi urządzeń mechanicznych.

Ważne informacje dotyczące niektórych składników leku izotek®
Kapsułki izotek® zawierają olej sojowy. Nie należy przyjmować leku i izotek® w przypadku uczulenia na orzeszki ziemne lub soję.

Przyjmowanie innych leków
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent obecnie przyjmuje lub niedawno przyjmował inne leki, także produkty ziołowe, nawet wydawane bez recepty. Nie należy przyjmować preparatów witaminy A lub tetracyklin (rodzaj antybiotyku) podczas terapii.

Zmniejszenie wydolności nerek
W przypadku ciężkich chorób nerek, kuracja powinna się rozpocząć od mniejszej dawki, tzn. 10 mg/dobę, potem dawka może być zwiększana do najwyższej tolerowanej dawki leku.

W przypadku zażycia większej dawki leku izotek® niż zalecana
Jeśli pacjent przyjął zbyt wiele kapsułek leku lub gdy inna osoba przypadkowo zażyła ten lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem.
Izotretynoina jest pochodną kwasową witaminy A. Objawy zatrucia lekiem izotek® wyglądają podobnie jak w zatruciu witaminą A. Do objawów zatrucia należą między innymi: przewlekły ból głowy, nudności lub wymioty, zawroty głowy, drażliwość i świąd. Objawy przypadkowego lub umyślnego zażycia leku izotek® są podobne. Objawy ustępują po przerwaniu leczenia.

W przypadku pominięcia dawki leku izotek®
W przypadku pominięcia jednej dawki leku, należy przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli jednak zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć dawkę opuszczoną i kontynuować kurację. Nie należy przyjmować podwójnej dawki.



Tab. 1 Czas trwania terapii w zależności od wysokości dawki dobowej leku



Dawka dzienna

(mg/kg)


Czas trwania terapii

(wymagana całkowita dawka 120-150 mg/kg)



4 mies.

(120 dni)
5 mies.

(150 dni)
6 mies.

(180 dni)
7 mies.

(210 dni)
8 mies.

(240 dni)
20 mies.

(300 dni)

0,4
48
60
72
84
96
120

0,5
60
75
90
105
120
150

0,6
72
90
108
126
144
150

0,7
84
105
126
147
168


0,8
96
120
144
168



0,9
108
135
162




1
120
150





Jak przechowywać lek izotek®


izotek® należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30oC. Nie należy stosować leku izotek® po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Trądzik

Wstajesz rano, patrzysz w lustro i znów ogarnia cię złość. Rozszerzone pory, błyszcząca cera, szpecące zaskórniki i ropne krostki...Odkąd zacząłeś się szprycować twoją twarz i plecy pokryły małe, ogniste wulkany. Próbujesz usprawiedliwiać swój los, obwiniać geny, proces dojrzewania, burze hormonów, ale jednocześnie domyślasz się, że prawda może być zupełnie inna. I rzeczywiście, nie mylisz się. Nieprzemyślane kuracje sterydowe wywołały u ciebie specyficzną odmianę trądziku określaną jako body building acne.


Trądzik już od dziesięcioleci zaliczany jest do najczęstszych chorób skóry. Według aktualnych sondaży, zmaga się z nim 95% chłopców i 80% dziewcząt w okresie dojrzewania. Co gorsza, problem ten zazwyczaj nie kończy się wraz z uzyskaniem pełnoletności. Prawie połowa kobiet między 25 a 44 rokiem życia męczy się z niedoskonałościami swojej cery, podobnie jak wielu mężczyzn. Ale dlaczego natura potrafi być tak okrutna, i to w najważniejszym dla nas momencie, kiedy najbardziej chcemy się podobać, zawierać przyjaźnie, flirtować, szukać pracy...?

Aby cera była piękna i gładka

Nasza skóra pozostaje tak długo młoda, świeża i jędrna, dopóki jest odpowiednio chroniona, nawilżana i natłuszczana. Eliksirem młodości jest dla niej specjalna wydzielina łojowa produkowana przez maleńkie zbiorniczki znajdujące się głęboko w skórze, tzw. gruczoły łojowe. Substancja ta zapewnia powłoce skórnej utrzymanie odpowiedniej elastyczności, zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody a także utrzymuje jej gładkość i jędrność. Gruczoły łojowe łączą się z powierzchnią skóry specjalnymi kanałami, za pomocą których transportują łój na zewnątrz. Jeżeli substancja natłuszczająca produkowana jest w ilościach odpowiadających wymaganiom skóry, wówczas nasza cera staje się gładka, napięta o naturalnym i zdrowym kolorze. Gdy jednak gruczoły pracują zbyt nadgorliwe, wówczas nadmierna ilość łoju zalewa naszą skórę oleista warstwą, czyniąc ją świecącą, tłustą o nieświeżym wyglądzie. Również zbyt mała ilość produkowanej substancji łojowej może odbijać się niekorzystnie na wyglądzie skóry, powodując jej przesuszenie i przyspieszone starzenie.

Gdy zaczynamy dojrzewać?

Praca gruczołów łojowych podlega ścisłej kontroli układu hormonalnego. Ponieważ wraz z wiekiem, zarówno ilość jak i aktywność hormonów zmienia się, maleńkie zbiorniczki w skórze nie zawsze pracują prawidłowo i stosownie do jej wymagań. U noworodków, gruczoły łojowe są niezwykle aktywne, dzięki czemu delikatna skóra dziecka jest skutecznie chroniona przed nieprzyjaznymi czynnikami. U starszych dzieci, wydzielanie łoju zmniejsza się, jednak ilość substancji natłuszczającej jest wystarczająca, aby utrzymać skórę w nienagannej kondycji. Ale chwilowa stagnacja gruczołów łojowych w wieku dziecięcym to tylko przysłowiowa "cisza przed burzą". Wraz z początkiem procesu dojrzewania płciowego, kiedy następuje gwałtowne przestrojenie hormonalne, maleńkie zbiorniczki produkujące łój są dosłownie rozsadzane nadmiarem tłustej substancji, która wydostając się na zewnątrz zaczyna pokrywać skórę oleistą powłoką, uprzykrzając dotkliwie życie wielu nastolatkom.

Atak androgenów

Pomimo że proces inicjacji trądziku jest ściśle powiązany ze zmianami w układzie wydzielania wewnętrznego, to jednak nie można powiedzieć, że uciążliwe zmiany skórne są schorzeniem hormonalnym. Bardzo często u osób dotkniętych trądzikiem nie stwierdza się żadnych zaburzeń w gospodarce hormonalnej, a niepokojące odczyny zapalne są jedynie wynikiem pewnej nadwrażliwości skóry na działanie męskich hormonów - androgenów.

W okresie dojrzewania płciowego, we krwi następuje wzrost poziomu wolnego testosteronu. Reakcja ta pociąga za sobą zwiększenie aktywności enzymu 5-alfa reduktazy, który powoduje przemianę testosteronu w jego silniejszą postać: dihydroksytestosteron (DHT). Hormon ten aż 10 krotnie silniej oddziałuje na tkanki docelowe niż testosteron. Jego działanie jest szczególnie widoczne w gruczole krokowym, mózgu, tkance tłuszczowej a także w skórze, gdzie silnie stymuluje pracę gruczołów łojowych. To właśnie podwyższona aktywność enzymu 5-alfa reduktazy i wzrost poziomu DHT przyczynia się do powstawania uciążliwych zmian skórnych.

Trądzik kulturystyczny

To bez wątpienia niekwestionowany lider na liście najpopularniejszych schorzeń posterydowych. Jeżeli większość młodzieży boryka się z trądzikiem na skutek naturalnego wzrostu poziomu androgenów we krwi, to trudno sobie wyobrazić, aby uciążliwe zmiany skórne ominęły dziewiętnastolatka który serwuje sobie astronomiczne dawki testosteronu lub jego pochodnych. W przypadku nadwrażliwości skóry na androgeny, co zdarza się praktycznie u każdego nastolatka oraz wielu osób po 20 roku życia, leki sterydowe mogą wywołać w obrębie gruczołów łojowych prawdziwy wstrząs i doprowadzić do rozwoju niezwykle ciężkiego w objawach i leczeniu tzw. trądziku toksycznego. Przy nadmiernym wzroście testosteronu we krwi, w organizmie nasila się proces produkcji DHT, który w sposób niezwykle agresywny pobudza skórne gruczoły do produkcji łoju. Jeżeli przewody odprowadzające nadmiar wydzieliny są odpowiednio szerokie, całość oleistej substancji wydostaje się na zewnątrz, przyczyniając się jedynie do powstania łojotoku - stanu, gdzie skóra staje tłusta i lśniąca. Jednak w przypadku "podrażnienia sterydowego" nie ma mowy, by wąziutkie kanaliki były wstanie odtransportować astronomiczną ilość łoju na powierzchnię. W efekcie wzrastającej niewydolności systemu kanalikowego, pod powierzchnią skóry tworzy się chaos i przesilenie, co zapoczątkowuje całą lawinę dodatkowych nieszczęść i kłopotów.

Problemy z transportem

Silnie pobudzone gruczoły łojowe wytwarzają tak ogromną ilość tłustej emulsji, że przewody odprowadzające nie nadążają z jej transportem na powierzchnie skóry. W efekcie, łój zaczyna wypychać gruczoły oraz zalegać w cienkich kanalikach wyprowadzających. Silnie zagęszczona substancja oleista sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych ( Propionibacterium acnes ), które produkują specjalne enzymy rozkładające łój skórny do wolnych kwasów tłuszczowych powodujących silny stan zapalny. Na podrażnionej i objętej zapaleniem skórze łojotokowej rozwijają się bakterie tlenowe, grzyby drożdżopodobne oraz roztocza.

Na ścianach wąziutkich kanalików wyprowadzających zaczynają się tworzyć drobne skaleczenia i ranki, które organizm próbuje naprawiać czopując je specjalnymi płytkami rogowymi. Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej takich "opatrunków", które z jednej strony leczą, ale z drugiej systematycznie zawężają światło przepływu łoju prowadząc w efekcie do całkowitego zatkania przewodów odprowadzających. Rogowe zapory zbudowane są z keratyny, która w zetknięciu z powietrzem utlenia się, przyjmując czarny kolor. Na skórze powstają wówczas widoczne gołym okiem charakterystyczne ciemne punkciki, które potocznie nazywamy wągrami.

Zaczopowane ujścia przewodów gruczołów łojowych są znakomitym miejscem dla rozwoju rozmaitych drobnoustrojów, które mieszając się z martwymi komórkami naskórka wywołują silny odczyn zapalny. Wraz z narastającym niedotlenieniem, nadmiernie rozmnożone i stłoczone bakterie próbują brutalnie przebić się przez skórę. Najpierw powstaje czerwone, dość bolesne uwypuklenie, które następnie zamieniane jest w czynny " wulkan" tryskający żółtawą wydzieliną ropy.

Najczęstszym miejscem występowania ognisk trądzikowych jest twarz, chociaż uciążliwe objawy mogą pojawiać się również na karku, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramion. Przyjmowanie leków sterydowych, szczególnie u osób podatnych na zmiany skórne może zakończyć się bardzo ciężką i uciążliwą postacią trądziku, którego leczenie może trwać nawet kilkanaście lat. Ci, którzy zauważyli u siebie niepokojące wypryski w okresie stosowania dopingu, powinny natychmiast przerwać "kurację", gdyż jej kontynuacja może przysporzyć skórze niezwykle poważnych kłopotów.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Każde, nawet najmniejsze objawy skórne nie powinny być lekceważone. Zaniedbywany i niewłaściwie leczony trądzik może poważnie uprzykrzać życie, rodzić dodatkowe kompleksy i w przyszłości pozostawiać po sobie trwałe, szpecące blizny. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie kroki pielegnacyjno-lecznicze, tym skóra będzie łatwiej zmagać się z uciążliwymi zmianami chorobowymi. Nigdy nie należy podejmować prób leczenia trądziku "na własną rękę", gdyż najczęściej są to działania nie tylko nieskuteczne, ale także mogące powodować wiele niepotrzebnych komplikacji. W momencie systematycznego pojawiania się uciążliwych wyprysków skórnych, swój los powinniśmy powierzyć doświadczonemu dermatologowi, który odpowiednio ukierunkuje naszą terapię. Obecnie, medycyna dysponuje rozmaitymi środkami i metodami, pozwalającymi likwidować i łagodzić zarówno przyczyny jak i objawy choroby.

Pod okiem lekarza

U osób borykających się z cięższymi objawami trądziku, gdzie ropne zmiany chorobowe widoczne są nie tylko na twarzy, ale również plecach, barkach czy klatce piersiowej stosuje się leczenie ogólne. Najczęściej terapię rozpoczyna się od zastosowania odpowiednich antybiotyków, które skutecznie zwalczają bakterie odpowiedzialne za stany zapalne skóry. Najczęściej zapisywanym lekiem jest tetracyklina. Antybiotyk ten hamuje rozwój drobnoustrojów mających istotne znaczenie w powstawaniu trądziku oraz redukuje zawartość kwasów tłuszczowych powodujących stany zapalne. Leki z grupy tetracyklin, w celu pełnej skuteczności należy przyjmować kilka razy dziennie, co dla wielu osób może okazać się niewygodne. Jeżeli taki sposób dawkowania wydaje się kłopotliwy, warto poprosić lekarza o przepisanie innego preparatu z grupy tetracyklin, np. doxycykliny lub minocykliny, który przyjmuje się tylko raz dziennie.

Skuteczność antybiotykoterapii zależy przede wszystkim od rygorystycznego przestrzegania zaleceń lekarskich. Leki z grupy tetracyklin należy przyjmować przez okres co najmniej 6 miesięcy. Po upływie pół roku można już zauważyć pierwsze zadowalające efekty. Przerwanie leczenia, nieregularne przyjmowanie antybiotyku, lub nie przestrzeganie jego dawek, może prowadzić nie tylko do nawrotów choroby, ale także komplikować i utrudniać dalszy proces leczenia. Podczas przyjmowania leków z grupy tetracyklin należy pamiętać o kilku zasadach:
w okresie antybiotykoterapii należy unikać kontaktów ze światłem słonecznym , dlatego kurację najlepiej przeprowadzać w okresie późnej jesieni lub zimy
tetracykliny zaburzają działanie środków antykoncepcyjnych
między przyjmowaniem leku a spożyciem mleka i produktów mlecznych powinna być przynajmniej dwugodzinna przerwa. Tetracykliny mogą wchodzić w reakcje z wapniem z wytwarzaniem soli wapniowych. Wówczas zmniejsza się wchłanianie leku i nie wykazuje on działania terapeutycznego

Skutecznym antybiotykiem w leczeniu zmian trądzikowych jest również Erytromycyna, jednak organizm dość szybko uodparnia się na ten lek, więc rzadko stosowany jest on w pierwszym etapie leczenia.

Antybiotykoterapię najczęściej łączy się z lekami o działaniu złuszczającym. Powszechnie stosowanym preparatem w tej grupie jest maść Benzacne zawierająca nadtlenek benzolilu. Substancja ta poza działaniem złuszczającym posiada także właściwości bakteriobójcze. Uwalniany z nadtlenku benzoilu tlen, hamuje rozwój bakterii obecnych w zamkniętych i otwartych zaskórnikach. Maść Benzacne można kupić w aptece bez recepty. Stosować należy ją dwa razy dziennie. Po dokładnym umyciu twarzy należy nałożyć punktowo na zmienione miejsca chorobowe niewielka ilość kremu, unikając jednak okolicy ust i oczu. Przez pierwszy tydzień należy stosować maść o stężeniu 5% a następnie preparat 10%, obserwując jednak czy nie dochodzi do nadmiernego złuszczenia i zaczerwienienia skóry. Maść Benzacne można stosować bez konsultacji lekarskiej. Jest to preparat o wiele skuteczniejszy niż wszelkie środki przeciwtrądzikowe z napisem "krem leczniczy". W aptekach można kupić również wiele kosmetyków wykazujących działanie przeciwtrądzikowe, jak: Clerasil, Oxy, Clean and Clear czy Retin A. W wielu przypadkach właściwa pielęgnacja skóry połączona z użyciem odpowiednich kosmetyków wspomagających leczenie zmian chorobowych, przynosi zadowalające rezultaty i nie wymaga wizyty u dermatologa. W przypadku jednak, kiedy nasze kosmetyczne zabiegi nie przynoszą rezultatów, powinniśmy w miarę szybko odwiedzić gabinet lekarski. Oprócz wspomnianych wczesniej antybiotyków istnieje jeszcze wiele innych leków, które skutecznie likwidują i łagodzą uciążliwe zmiany chorobowe. Uważa się, ze co 4 osoba dotkniętą trądzikiem wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej. Głównym celem leczenia jest zapobieganie tworzeniu się blizn, dlatego odpowiednie kroki należy podjąć już we wczesnym okresie choroby kiedy pojawiają się pierwsze zaskórniki i grudki.

W przypadku, kiedy zmiany trądzikowe powstały bądź się nasiliły w okresie stosowania leków sterydowych, o fakcie tym należy bezzwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego terapię. Jest to bardzo istotne dla ustalenia i wyboru odpowiednich metod leczenia.

Czy ćwiczenia siłowe nasilają trądzik?

Przyglądając się młodym osobom uprawiającym kulturystykę, nie sposób nie zauważyć, iż większość z nich zmaga się z dość poważnymi problemami trądzikowymi. Wielu entuzjastów ćwiczeń siłowych swój los zawdzięcza nierozwadze i niewiedzy. Sięganie po omnadren, testosteron czy metanabol w obliczu zwiększonej wrażliwości organizmu na androgeny, musi dla ogólnej kondycji skóry zakończyć się fatalnie. Ale zmiany chorobowe nie odstraszają większości koksiarzy. Za cenę "wielkiej posterydowej masy" wielu z nich jest w stanie pokryć skórę swojej twarzy czy pleców bolesnymi owrzodzeniami, byle tylko wskazówka łazienkowej wagi drgnęła kilka kresek w prawo. Tak zdesperowanym ludziom pozostaje jedynie życzyć rozumu, bowiem podejmowanie jakichkolwiek działań leczniczo-pielegnacyjnych w takich przypadkach absolutnie mija się z celem.

Ale sterydy to nie jedyna rzecz jaka nasila rozwój zmian trądzikowych u osób uprawiających kulturystykę. Bardzo często, wiele młodych ludzi nigdy nie próbowało dopingowej drogi na skróty, a mimo to na ich skórze wyraźnie nasiliły się zmiany chorobowe w okresie uprawiania ćwiczeń. Czyżby istniała jaka zależność miedzy aktywnością fizyczną a powstawaniem trądziku? Niestety tak, i problem ten szczególnie dotyczy ćwiczeń siłowych. W okresie intensywnego wysiłku fizycznego w naszym organizmie wzmagana się aktywność układu hormonalnego, co pociąga za sobą wzrost wydzielania testosteronu. Jak już wiemy, wysoki poziom tego hormonu we krwi sprzyja inicjacji i nasilaniu zmian trądzikowych. Jednocześnie, dochodzi do zwiększonego wydzielania potu i łoju, co jeszcze bardziej potęguje zmiany chorobowe. Czy w takim razie, osoby ze skłonnością do trądziku powinny zrezygnować z uprawiania ćwiczeń siłowych? W większości przypadków nie ma takiej konieczności, pod warunkiem jednak, że po zakończeniu wysiłku jak i w czasie całego dnia, skórę poddaje się odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Mycie twarzy

Podstawowym i najważniejszym zabiegiem pozwalającym utrzymać skórę w czystości jest mycie twarzy. Do oczyszczania cery nie należy używać zwykłych mydeł, ale specjalnych preparatów myjących. Skóra ze skłonnościami do wyprysków jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Zwykłe środki myjące zawierają w swoim składzie substancje zapachowe i nie zawsze charakteryzują się odpowiednim pH, w konsekwencji czego mogą nasilać objawy chorobowe. Najlepiej w tym celu używać specjalnych żeli do cery trądzikowej, lub w przypadku skóry nad wyraz wrażliwej, preparatów myjących w postaci emulsji. Środki te charakteryzują się nie tylko odpowiednim odczynem pH (miedzy 5,5 a 6,5), ale także zawierają substancje czynne o działaniu złuszczającym i dezynfekującym. Dzięki specjalnym właściwościom, preparaty te bardzo gruntownie oczyszczają skórę twarzy i jednocześnie działają łagodząco. Skutecznym i sprawdzonym środkiem do pielęgnacji cery trądzikowej jest np. żel do mycia twarzy Nutrogena Deep Clean, który nie tylko gruntownie zmywa wszelkie zanieczyszczenia, ale także, dzięki specjalnym składnikom usuwa martwy naskórek czyniąc cerę bardziej gładką i miękką.

Dbając o swoje ciało należy pamiętać, iż na zmiany trądzikowe podatna jest nie tylko skóra twarzy, ale także okolice pleców, barków czy klatki piersiowej. Z tego tytułu, po zakończonym treningu powinniśmy jak najszybciej wziąść prysznic i dokładnie wyszorować całe ciało przy pomocy żelu o odpowiednim odczynie pH. Serię takich kosmetyków produkuje miedzy innymi firma Johnson&Johnson.

W trosce o wygląd naszej skóry, nie powinniśmy jednak stosować zbyt częstych zabiegów myjących, gdyż zbytnia nadgorliwość w tej kwestii może przynieść skutki odwrotne. Kilkukrotne zmywanie twarzy w ciągu dnia może wywołać odruchy obronne skóry oraz spowodować nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Dlatego też, twarz powinniśmy myć nie częściej niż 2-3 razy dziennie (nie licząc oczywiście zmywania twarzy po zakończonym wysiłku fizycznym), natomiast wszelkie nadwyżki substancji łojowej należy usuwać w ciągu dnia za pomocą specjalnych bibułek matujących (firmy je produkujące to: Clean&Clear oraz Dermika) , które można nabyć praktycznie we wszystkich sklepach drogeryjnych.

Bardzo istotna jest również umiejętność mycia twarzy. Skórę najpierw powinniśmy zwilżyć ciepłą wodą a następnie opuszkami palców nanieść niewielką ilość żelu i delikatnie masować od dołu ku górze. Spłukując twarz pamiętajmy, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż może powodować podrażnienia i prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry. Osoby, które po umyciu mają uczucie spieczenia i ściągania twarzy, powinny zamiast zwykłej wody z kranu używać wody przegotowanej lub mineralnej. Po zabiegu myjącym, można jeszcze gruntowniej oczyścić cerę, przecierając skórę twarzy bawełnianym wacikiem nasączonym specjalnym tonikiem do cery trądzikowej. Płyn tonizujący nie powinien zawierać w swoim składzie alkoholu, gdyż roztwory spirytusowe są niezwykle agresywne dla skóry trądzikowej powodując jej nadmierne podrażnienie i przesuszenie. Z tego też tytułu osoby ze skłonnościami do trądziku nie powinny stosować płynów oraz wód kolońskich po goleniu, ale specjalne balsamy bezalkoholowe dla cery wrażliwej, np. reklamowany ostatnio balsam Nivea Sensitive. Wszelkie podrażnienia skórne powstałe w wyniku golenia można delikatnie posmarować kremem - Metronidazolem.

Stosowanie kosmetyków

Do niedawna, osobom ze skłonnościami do występowania trądziku odradzano używania wszelkich kremów czy kosmetyków maskujących skórne wypryski. Obecnie wiadomo, że cera nawet silnie łojotokowa wymaga właściwego odżywiania, dlatego stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych również i w tych przypadkach wydaje się wskazane. Oczywiście, pewne nieprzemyślane posunięcia, jak podbieranie kremów mamie i nakładanie sobie ich na twarz oczywiście nie wnosi nic dobrego, a wręcz przeciwnie, może nawet zaostrzyć objawy chorobowe. Musimy pamiętać, że skóra łojotokowa wymaga stosowania ściśle określonych preparatów. Używanie np. zbyt tłustych kremów może dodatkowo zatykać pory i utrudniać odprowadzanie gromadzącego się łoju. Cera ze skłonnościami do trądziku nie wymaga natłuszczania, lecz odpowiedniego nawilżania, szczególnie gdy po umyciu twarzy, pojawia się uczucie silnego ściągania skóry. Obecnie rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroka gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Firmy zajmujące się produkcją takich preparatów to miedzy innymi:
ERIS - seria "poniżej 20" - przeznaczona dla osób w okresie dojrzewania
ERIS - seria "Pharmaceris N" - przeznaczona dla osób po 20 roku życia. Seria ta jednocześnie zapobiega pękaniu naczynek
DERMIKA - seria "T" oraz seria "Anti-Sebum" - bardzo dobre kosmetyki, ale niestety dość drogie
AA - seria "Young" - przeznaczona szczególnie do skóry bardzo wrażliwej
ZIAJA - seria "TinTin" - jedne z najtańszych i całkiem dobrych preparatów na rynku

W celach pielęgnacyjno-odżywczych warto stosować także specjalne maseczki, na które nie koniecznie musimy wydawać pieniądze. Specjalne papki jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie przy użyciu prostych artykułów spożywczych, np.
Maseczka drożdżowa - 1 łyżkę zwykłych drożdży spożywczych rozkruszamy i mieszamy z 2 łyżkami letniego mleka. Następnie kleistą papkę nakładamy na twarz i czekamy aż zastygnie. Potem dokładnie zmywamy twarz ciepłą wodą
Maseczka owsiana - 2 łyżki płatków owsianych mieszamy z 4 łyżkami rozgrzanego mleka i następnie nakładamy na twarz. Kompres należy zmyć po upływie ok. 20 min.

Jak maskować niedoskonałości cery?

Największy pech związany z trądzikiem polega na tym, że przytrafia się on w najlepszym okresie życia, kiedy zaczynamy chodzić się na pierwsze randki, załatwiać sprawy wymagające pewności siebie, marzyć o zawodowych sukcesach. Umawiając się na spotkanie z nową dziewczyną, jesteśmy pewni, że nasz wygląd będzie poddawany surowej ocenie. I jak tu się czuć swobodnie, nie wykazywać zdenerwowania i skrępowania kiedy wypryski i przebarwienia skórne przesłaniają wszystkie inne atuty wyglądu. Nic dziwnego , iż wiele młodych chłopaków mających problem z samoakceptacją próbuje podnosić atrybuty swojej atrakcyjności poprzez uciekanie w patologiczną kulturystykę. Posiadanie ogromnej masy pozwala poczuć przewagę wobec dyskotekowych przystojniaków. Są przekonani, iż posiadając wynaturzone kształty, ogoloną głowę oraz tępy i agresywny wzrok, są wstanie zwrócić na siebie uwagę i zyskać akceptacje płci przeciwnej. I czasami rzeczywiście im to wychodzi. Niekiedy, znajdując wokół się podchmielone i równie zakompleksione nastolatki, są w stanie całkiem nieźle podkręcić poczucie własnej wartości.

Ale niestety, nie wszyscy zamierzają w taki sposób łagodzić dyskomfort związany ze swoim wyglądem. Osoby pragnące poczuć się pewniej, mogą liczyć na wsparcie przemysłu kosmetycznego, który oferuje wiele preparatów maskujących szpecące wypryski. To nie prawda, ze specjalne fluidy poprawiające wygląd cery trądzikowej przeznaczone są jedynie dla dziewczyn. Stosowanie kolorowych, maskujących podkładów przez mężczyzn nie należy traktować jako kroku ku zniewieścieniu, ale jako coś, co pomaga poczuć się pewniej i jednocześnie skutecznie wspomaga leczenie. Podkłady te nie zawierają tłuszczu, wzbogacane są substancjami antybakteryjnymi, regulują pracę gruczołów łojowych oraz absorbują nadmiar tłuszczu, nadając skórze matowy i świeży wygląd. Tak więc nowoczesne fluidy do cery trądzikowej to nie tylko kosmetyki upiększające, ale w pewien sposób skuteczne preparaty lecznicze. Antybakteryjne podkłady oferuje między innymi: firma SORAYA, ERIS, RIMMEL

W celu miejscowego maskowania wyprysków warto z kolei stosować specjalnie opracowane korektory antybakteryjne, które również wykazują pewne właściwości lecznicze. Produkowany przez firmę SORAYA sztyft, zawiera tlenek cynku oraz triclosan - związek działający ściągajaco i wysuszajaco. Równie godny polecenia jest korektor antybakteryjny firmy VIPERA składający się z dwóch kolorów - część zielona leczy stany zapalne skóry, natomiast beżowa tuszuje przebarwienia.

Wizyta u kosmetyczki

Poprawę wyglądu skóry można także uzyskać dzięki odpowiednim zabiegom stosowanym z gabinetach kosmetycznych. Współczesna kosmetologia ma do zaoferowania szeroki wachlarz usług, dzięki którym następuje wyraźne złagodzenie stanów zapalnych, zmniejszenie wykwitów skórnych oraz reakcji powodujących nadmierne przetłuszczanie się cery. Po serii prawidłowo przeprowadzonych zabiegów, można uzyskać wyraźną poprawę wyglądu skóry, polepszyć jej ukrwienie i stan odżywienia. Najlepiej korzystać z takich gabinetów, które na odzień współpracują z lekarzem dermatologiem, gdyż w niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.

Prawda i mity o trądziku

Trądzik jest typową chorobą skóry, której objawy mogą nasilać się pod wpływem różnorodnych czynników. Chociaż na przestrzeni dziesięcioleci wytypowano ich bardzo wiele, to jednak przypuszczalna szkodliwość większości z nich nie uzyskała potwierdzenia w badaniach naukowych.

Poniżej przedstawiono niektóre prawdziwe oraz fałszywe poglądy na temat przyczyn i przebiegu trądziku:
Trądzikiem można się zakazić od innej osoby - FAŁSZ - bakterie jakie biorą udział w powstawaniu trądziku obecne są na skórze każdego człowieka. Tylko w pewnych sytuacjach mogą się one stać groźne, ale tylko w stosunku do gospodarza.
Trądzik może wynikać z brudu - FAŁSZ - prawidłowe bądź nieprawidłowe mycie skóry nie ma nic wspólnego z powstawaniem trądziku. Jedynie źle przeprowadzane zabiegi myjące mogą nasilać już powstałe zmiany trądzikowe. Poglądy takie mogą niesłusznie krzywdzić większość osób
Stres pogarsza trądzik - PRAWDA - nadmierna aktywność współczulnego układu nerwowego może zaostrzać objawy choroby
Trądzik może mieć podłoże genetyczne - PRAWDA - predyspozycje do rozwoju tej choroby mogą być przekazywane w genach
Opalanie oraz korzystanie z solarium pomaga leczyć trądzik - PRAWDA - Promienie UV wpływają korzystnie na zmiany trądzikowe. Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania niektórych leków bądź maści, korzystanie z kąpieli słonecznych może doprowadzić do poparzeń skóry. Dlatego zanim zdecydujemy się na opalanie skonsultujmy to z lekarzem prowadzącym.
Zbyt częste uprawianie seksu i masturbacja pogarszają przebieg trądziku - FAŁSZ - trądzik nie ma nic wspólnego z aktywnością seksualną
Alkohol nasila trądzik - PRAWDA - u większości osób alkohol powoduje zaostrzenie objawów chorobowych
Trądzik mija z wiekiem - PRAWDA - u 70% pacjentów, trądzik po kilku latach mija samoistnie, ale przebieg tej choroby można znacznie skrócić odpowiednim leczeniem
Czekolada, słodycze oraz tłuste jedzenie mogą zaostrzać zmiany skórne - FAŁSZ - nie ma na to jednoznacznych dowodów
Wyciskanie wykwitów skórnych grozi rozprzestrzenianiem się trądziku - PRAWDA - wyciskanie krostek, grudek czy ropnych wykwitów może powodować rozsiewanie bakterii po całej twarzy. Jednoczesnie zabiegi takie mogą prowadzić do powstawania trwałych blizn.

Dariusz Szukała
Promotor zdrowia, specjalista ds. żywienia


Żródła i linki:
www.blau-farma.com.pl
www.google.pl
www.luskiewnik.gower.pl/PRYSZCZE2002.htm
http://free4web.pl/3/?70147

i moje doświadczenia :P

/ To tyle, mam nadzieje, ze komus sie przyda :)

Po tygodniu stosowania Izoteku napisze co i jak :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1491 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 22094
Kawal dobrej roboty, soga dalem juz wczesniej Wiec tylko duchowy tym razem.

Ciężar jest Bogiem, trening - nałogiem, życie - zabawą, siła - PODSTAWĄ!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
Wrzuć jeszcze jakieś fotki by można było ujrzeć efekt, wizualnie..
Na pewno będę śledził.. ;)

Niech moc będzie z Tobą.. ;]

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 3633 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15525
ciekawe informacje
sog zaraz wskoczy
tylko zeby Ci nie usuneli tego tematu, bo o izoteku jest juz dosc rozlegly post , rowniez o tradziku

i m p o s s i b l e
i s
n o t h i n g

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561
Hmm....a ćwiczenia bez koksowania naprawdę mają aż taki wpływ na trądzik?

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 187 Napisanych postów 4965 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40441
"ci" nie usuną byle by tu spamu nie bylo
1

"Ten tylko jest wolny,
kto na wysokość wstępuje bez uciech,
a schodzi z niej bez żalu..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7040 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 85817
Co do solarki to bym polemizowal
1

NOX

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pokarm przeze mnie przelatuje, zatrucie czy nadczynnosc tarczycy?

Następny temat

Tabletki z cynkiem

WHEY premium