SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

INTERPRETACJA - badania lab, usg, rtg, inne Q/A

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 664127

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3185 Napisanych postów 15808 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 146709
T-FIGHTER
blue_hope Powiedz mi a jest możliwość że mam niedoczynność spowodowaną autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy obraz USG na to wskazuje (slaba echogeniczność, zwłóknienia) a przy badaniu przeciwciał nic nie wyszło... ba ft3 i ft4 w normie, tylko TSH wysoko (8) USG tarczycy skopane + objaw brudnych kolan no i objawy typowe dla niedoczynności?


Ale przy niedoczynności przeciwciała (jeśli mówisz o antytpo i antytg są w normie), przy nadczynności są zazwyczaj podwyższone. Bo wtedy mówi się najczęściej o zapaleniu tarczycy, typu Hashimoto.

Natomiast pamiętaj, że istnieje coś takiego jak - subkliniczna niedoczynność tarczycy, dlatego warto szukać innych przyczyn. Sama tarczyca może dobrze działać, a niedoczynność pojawia się np. w przypadku mocnych stresów, nadmiaru aktywności, nieodpowiedniej diety, kiepskiego lipidogramu, niskiego poziomu witaminy D.

Szukania jest sporo - ale warto.
Sama mam subliniczną niedoczynnośc, endo nie ogarnęła skąd się wzięła, ale jak zaczęłam się 4 lata temu uczyć o tarczycy i wszystkich hormonach doszłam do wniosku, że mała ilosć o3 w diecie, niska witamina D - to już sporo...

Bierzesz leki? Byłeś u endo? Co na to lekarz?


Zmieniony przez - blue_hope w dniu 2018-04-19 14:38:27
1

W kuchni hamuje Cię Twoja własna wyobraźnia...
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Agnieszka_w_kuchni__czyli_coś_z_niczego_;_-t1096225.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 718 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 34043
Tak, byłem u endo na podstawie samego podwyższonego TSH, podwyższonej Prolaktyny i obniżonego testosteronu + obraz USG który wykazał że tarczyca już coś przeszła (słaba echogeniczność, niejednorodna, zwłóknienia) + objaw "brudnych kolan" stwierdziła "niedoczynność w wyniku zapalenia autoimmunologicznego tarczycy" co lepsze jak dzień później zrobiłem cały panel to ft3 i ft4 w normie + antytpo i anty tg w normie, zostały mi zapisane euthyrox 100 dziennie + wit D. Fakt faktem czuje sie lepiej na tych lekach kiedyś byłem mega senny ale skoro ft3 i ft4 mam w normie to pytanie czy to tarczyca? Ona w ogóle nie chciała widziec ft3 i ft4 powiedziała ze sama mi zleci co mam robić (nie wiem czy to nie czułe badanie bo nie pierwszy raz słysze ze lekarze zlewaja sie na ft3 i ft4). Czy mogę spr czy nie szkodzę sobie tymi lekami? Czy diagnoza była dobra? Czy jakby to nie była niedoczynność to przy braniu 100 euthyroxu poczułbym się źle?

"Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne,
Bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę,
Serce hartowne, mężne, serce dumne, silne."
Leopold Staff - Kowal

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Szacuny 21773 Napisanych postów 71324 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575917
Po to jest rozszerzona diagnostyka żeby sprawdzać, Twój lekarz widać na oko to zrobił. Zazwyczaj zleca się tylko tsh, jeśli wychodzi niepokojąco zleca się 3/4 i kolejne, czasami wszystko od razu. Nie będę tutaj tłumaczył lekarza w końcu to on ma dyplom i doświadczenie, albo trafił albo nie. Oczywiście możesz zaszkodzić jeśli bierzesz lek który nie jest potrzebne. Jeśli masz obawy skonsultuj się z innym lekarzem, tak bedzie najrozsądniej dla Ciebie i Twojego zdrowia.
1

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3185 Napisanych postów 15808 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 146709
Pytanie zasadnicze, jak przygotowałeś się do badania, bo to ma wielkie znaczenie - wyspany byłeś? Bez aktywności w przeddzień badania?
Ogólnie nie podważa się tutaj decyzji lekarza, natomiast sam fakt podwyższenia TSH i obrazu tarczycy (czyli np. zwłóknienia) zazwyczaj wprowadza się leki (oczywiście ja mam zdanie takie, że jedno badanie TSH nie powinno być elementem do wrzucenia komuś euthyroxu/letroxu) moja endo praktykuje takie coś, że wpadam z TSH (jesli jest podwyższone) zaleca wykonać za miesiąc ponownie (TSH jest mega czułe i zależne od wielu czynników, nie wykonuje się go za często, bo wyniki mogą być bardzo mylne), jeśli ponowny wynik TSH jest wysoki - wprowadza lek.
To, że ft3 i ft4 są w "normie", nie znaczy, ze ich konwersja jest odpowiednia.
Ja też wzbraniałam się od hormonów, ale jak ma się ogarnietego lekarza - to warto po prostu zaufać i samemu też ew. korygowac swoją dietę, aktywność, poziom stresu bo tarczyca jest czuła, dlatego nawet minimalne zmiany wpływają na nią.
1

W kuchni hamuje Cię Twoja własna wyobraźnia...
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Agnieszka_w_kuchni__czyli_coś_z_niczego_;_-t1096225.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Szacuny 21773 Napisanych postów 71324 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575917
Znam przykład dziewczyny, która poszła do pani endo na podst tsh dostała leki brała pare lat, czuła się coraz gorzej w końcu trafiła do szpitala bo traciła przytomność. Tam się dowiedziała, że miała zdrową tarczycę ale teraz już tarczycy praktycznie nie ma.

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 718 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 34043
Jak teraz lecę na 100 euthyrox to jeżeli mam zdrową tarczycę to TSH może mi wyjść mega niskie? Np pokazać nadczynność? Zrobię po weekendzie TSH i zobaczymy jak to wyjdzie.

A co do higieny badań to spałem 7 h ale dzień wcześniej robiłem 20 min cardio, lekarka powiedziała że nawet jak bym miał mocniejszy wysiłek to nie powinenem mieć 8 TSH (norma do 4) prolki wywalonej 2x ponad norme i teścia poniżej normy miałem chyba 170 (norma od 250 chyba), i co jak co na tych lekach czuje się dobrze, bo wcześniej to byłem mega senny non stop skopany humor itp


Zmieniony przez - T-FIGHTER w dniu 2018-04-20 15:50:22

"Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne,
Bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę,
Serce hartowne, mężne, serce dumne, silne."
Leopold Staff - Kowal

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Szacuny 21773 Napisanych postów 71324 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575917
Wiesz, najważniejsze co mówią badania, co mówi lekarz i jak Ty się czujesz. Mieszanie tego z netem to zazwyczaj średni pomysł. Skoro już wpadłeś w trybiki med to trzymaj się tego kierunku. Regularna diagnostyka & ocena samopoczucia i konsultuj na bieżąco z lek prowadzacym oraz kimś z boku żeby było inne spojrzenie na sprawe.
1

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 207 Napisanych postów 9413 Wiek 42 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 622991
Co myśleć o takim cholesterolu?


...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Że jest słabo. Dlaczego robiłeś badania? Jak samopoczucie, dieta, jakieś dolegliwości?

//słabo to może nie, ale warto poszukać przyczyny dość niskiego hdl'a


Zmieniony przez - WnMPapa w dniu 2018-04-22 12:21:31
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 207 Napisanych postów 9413 Wiek 42 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 622991
Badania profilaktyczne przy szukaniu przyczyny nadciśnienia (prawdopodobnie na tle nerwowym). Samopoczucie raczej ok. Mam aktualnie zapalenie wirusowe. Dieta chyba ok. Coś zmienić?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co na wągry?

Następny temat

prosze o pomoc/ kontuzja reki?

WHEY premium