SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Garść pytań początkującego

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3401

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

Mężczyzna

Wiek

17

Waga

62

Wzrost

175

Cel treningowy

masa i rzeźba

Staż treningowy na siłowni

2 miesiące

Uprawiane inne sporty

bieganie

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

hantle, drążek, sztanga, ławka pozioma, stojaki do sztangi

Dieta

opisana w temacie

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

lekka skolioza kręgosłupa

Zażywane suplementy

brak

Ostatnio przerabiany plan

TrenerOK - pierwsze 3 miesiące treningu

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

robię na razie delikatnie nie robiłem na maksymalny ciężar
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 171
Na początek witam, jako że jest to mój pierwszy post. Czytam forum od jakiegoś czasu i staram się czerpać jak najwięcej, jednakże na kilka pytań nadal nie mam jasnej odpowiedzi (tak, użyłem wyszukiwarki :P)

Na początek:
Wiek: 17
Waga: 62
Wzrost: 175
Cel do osiągnięcia: masa i rzeźba (to możliwe naraz?)
Staż: malutko, około 2 miesięcy siłowo, kiedyś trenowałem tylko brzuch
Aktywność fizyczna: dotychczas treningi 3 razy w tygodniu około 60-70 minut, bieganie 3 razy w tygodniu 45-60minut, trening brzucha 3 razy w tygodniu, 3 lekcje WF-u po 45 minut w tygodniu (teraz wakacje to się nie liczy), czasami wyjście na rower/rolki/piłkę nożną
Sprzęt: drążek, ławka pozioma regulowana, stojaki, sztanga, hantle

A oto pytania:
1) Nie do końca wiem czy powinienem robić teraz masę czy zredukować troszkę tłuszczu na brzuchu (tak mi się wydaje, że to tłuszcz :P), mogę wstawić zdjęcia. Dotychczas nie stosowałem żadnej specjalnej diety, starałem się jeść ok. 2500kcal dziennie, ale samych zdrowych rzeczy, jednakże nie zawsze była taka sposobność (druga zmiana w szkole).
2) Ćwiczę teraz według planu TreneraOK (Jan Łuka i jeszcze ktoś), jestem w trakcie 7 tygodnia. Widzę w sumie poprawę sylwetki i siły, ale zainteresowałem się również kalisteniką. Czy da się to jakoś połączyć, że poniedziałek i piątek siłownia domowa a środa kalistenika czy jakiś inny sposób? Jeśli tak, to prosiłbym o rozpiskę, która da mi jak największe efekty.
3) Jeśli potrzebuję nabrać masy, to powinienem nadal biegać 3 razy w tygodniu, czy to się jakoś wyklucza?
4) Czy możliwe jest jednoczesne nabieranie masy i tracenie tkanki tłuszczowej? Czytałem o tym trochę, ale nie było jednoznacznej odpowiedzi. Uwzględnijcie to, że jestem początkujący i jeszcze jestem w trakcie dorastania.
5) Jeśli odpowiedź na 4 to nie i tłuszczyku jest naprawdę niewiele to lepiej spalić go do końca, a potem masować, czy masować już teraz a potem redukować wszystko?
6) Czy potrzebuję w tym wieku jakiejś ścisłej diety, czy wystarczy, że będę w miarę możliwości jadł tyle kalorii ile potrzeba (z dobrymi proporcjami B/W/T)?
7) Jak to jest z tymi posiłkami przed i potreningowymi? Przed powinien mieć dobrze przyswajalne białko (jak z węglowodanami, tłuszczami etc.?) i to tyle? Czy posiłkiem potreningowym może być banan + miód + wafle ryżowe czy lepiej kupić gainera? W jakim czasie po treningu powinno się zjeść taki posiłek?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, wiem że pytań jest dużo, ale naprawdę chcę się wziąć za siebie i wiem, że tu mogę otrzymać pomoc. Jeśli będzie potrzeba to mogę wstawić zdjęcia/wymiary ciała.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 98 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3721
Te wakacje sobie odpuść, a na następne baw się w kraty i inne tego typu fajne sprawy z ciałem. Nie masz z czego redukować, chyba że chcesz, żeby została sama skóra i kości. Ja przy Twoim wzroście ważę 76 kg i mam zamiar redukować dopiero przy 85-90 kg, żeby w ogóle coś zostało ze mnie :) Ja bym Ci radził powoli masować się już teraz, żebyś zdążył przed następnymi wakacjami z redukcją. No ale to moja opinia, zrobisz co będziesz chciał :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9261
Ad1
Robić masę.Przy wadze 62kg i wzroście 172 cm nie masz z czego redukować.
Ad2
Da się to połączyć ,ale nie widząc rozpiski planu jakim trenujesz ciężko jest odpowiedzieć.
Ad3
W jakim celu biegasz ? Oczywiście możesz to robić ,ale automatycznie (jeśli chcesz masować) musisz uwzględnić utracone kalorie w bilansie kalorycznym ,aby nadal mieć nadwyżkę.
Ad4
Teoretycznie jest to możliwe tylko na początku przygody ze sportami siłowymi (mówił o tym nasz jedyny PRO Robert Piotrkowicz). Prawdopodobnie jest to spowodowane zaszokowaniem organizmu takim wymagającym wysiłkiem.
Ad5
Najpierw masuj z głową.To znaczy bez śmieciowego żarcia, cukrów prostych itp.Liczy się skład ciała a nie same wpadające kg.
Ad6
Nie potrzebujesz ścisłej diety.Wystarczy ,że będziesz się zdrowo i regularnie odżywiał.
Ad7
W każdym posiłku powinieneś mieś białko,tłuszcz i węgle (tłuszcz jedynie trzeba wykluczyć z posiłku potreningowego). Posiłek który podałeś nie zawiera praktycznie białka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9261
Ad8
Gainery to dziadostwo.Zawierają praktycznie same węglowodany do tego nie najlepszej jakości. Węglowodany to najłatwiejszy składnik do dostarczenia w diecie.Bezpośrednio po treningu możesz przyjąć jakieś węglowodany proste np zjeść banana a następnie po 40minutach - 1h zjeść posiłek potreningowy.

Zmieniony przez - rafalm. w dniu 2013-07-01 10:38:12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 171
1) Przy 175, nie 172 :P
2) Plan wygląda tak:
1 miesiąc: http://www.sendspace.pl/file/305f189b289fd0a4f635a7d/plan-wprowadzajacy-aaa
2 miesiąc (skończyłem drugi tydzień): http://www.sendspace.pl/file/365fc9a8ae9bbce8ee7781c

Ćwiczyłem tak:
Wtorek-Czwartek-Sobota trening siłowy z powyższych linków.
Poniedziałek-Środa-Piątek bieganie + brzuszki (brzuszki nieregularnie)

3) Biegam, żeby utrzymać kondycję, zdrowie i dlatego, że po prostu to lubię :P Takie bieganie 8-9 kilometrów w czasie 45-60minut to ile kalorii mniej więcej?

4) Czy opłaca się na początku takie coś robić, żeby zyskać i masę i stracić trochę tłuszczu?

Reszta odpowiedzi jak najbardziej jasna i klarowna dla mnie, także bardzo dziękuję, mam jeszcze jedno:
5) Co da lepsze efekty na początku: kalistenika czy siłownia? Chodzi mi o masę i siłę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9261
2) Plan jest słaby. Masz tu coś do poczytania : https://www.sfd.pl/[Art]_Pierwszy_rok_treningów-t906985.html
Daj organizmowi odpocząć, nie rób żadnych ćwiczeń w dni nietreningowe.Biegać oczywiście możesz ,ale brzuszki wywal ponieważ i tak ci nic nie dają a osłabiasz stabilizator twojego ciała jakim jest brzuch.
3) http://potreningu.pl/kalkulatory/spalanie
4) To się dzieje bez względu na to czy chcesz czy nie.Tak po prostu jest. Każdy inaczej reaguje na dane bodźce. Nie ma na to reguły.
5)Odpowiednia dieta ;) Nie da się tego stwierdzić. Patrz odpowiedź 4.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 171
Okej, wielkie dzięki za odpowiedzi, wiele spraw mi wyjaśniłeś. Pozostaje tylko sprawa tego planu. Na pewno plan jest słaby, jest kupiony od TreneraOK, w który wkład miał podobno nawet Jan Łuka. I jak by się dało połączyć kalistenikę z planem, który wysłałeś?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9261
Nie wiem po co kupować plan skoro wszystko jest dostępne za darmo na forum. Weź jakieś FBW z tematu który ci podałem. W tamtych planach też znajdują się ćwiczenia z masą własnego ciała (podciąganie na drążku,pompki na poręczach itp). Nie kombinuj na początku bo szybko ci się znudzi ten sport.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 171
Dostałem od kolegi plan i myślałem, że dobry, skoro teoretycznie od takich znawców :P Mam ostatnie pytanie odnośnie biegania. Jak powinny wyglądać biegi na masę? Wyczytałem, że 20-30 minut po treningu siłowym albo rano, tylko że trzeba przed tym coś wziąć (jakieś białko mam na myśli albo coś w ten deseń)? I jakie tempo w takim biegu? Skoro taki krótki to jakieś duże?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9261
Nie ma czegoś takiego jak biegi na masę. Tempo jak i czas dostosuj sobie tak jak chcesz. Ja bym najpierw położył nacisk na trening siłowy a dopiero po pewnym czasie dodał jakiś wysiłek aerobowy. Trenujesz dopiero 2 miesiące a już narzucasz sobie ostry reżim treningowy. Wszystko na spokojnie. Budowanie sylwetki trochę trwa. Nie potrzebujesz żadnych suplementów na ten moment. Nie ma idealnej pory na bieganie jest raczej subiektywne odczucie kto kiedy woli.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 171
Ale ja czuję moc i chcę zrobić tyle, ile mogę, chcę się styrać :P

Na tę chwilę sylwetka wygląda tak jak na zdjęciach.







...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 171
I jeszcze pytanie. Mówisz, że nie potrzebuję żadnych suplementów, a co zrobić, gdy sobie chcę upichcić coś z działu Kuchnia SFD, a tam wszystko praktycznie ma odżywkę białkową? Czym ją zastąpić?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Witam, jestem nowy i potrzebuje paru rad

Następny temat

Pytanie dotyczace grup miesniowych i jak je polaczyc, proste pytanie

WHEY premium