SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Górskie wędrówki, a przyparcie boczne rzepki i chondromalacja IV stopnia

temat działu:

Zdrowie i Uroda

Ilość wyświetleń tematu: 3040

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 43
Witajcie!
Jestem na forum nowa. Jest już tak źle, że musiałam zasilić Wasze szeregi z nadzieją na pomoc osób bardziej doświadczonych. Ale od początku. Męczę się z bólem kolan od kilkunastu lat. Każdy lekarz mówił, że moje bóle to przeciążenie (trenowałam pływanie, później biegałam dla przyjemności,
a następnie były wycieczki górskie). Parę razy byłam na rehabilitacji - efekt krótkotrwały. W zeszłym roku pojechałam w góry, kolejny już raz. Zawsze bolały mnie tam kolana, ale w stopniu umiarkowanym. Faktycznie myślałam, że to przeciążenie. Jednak w tamtym roku, czasu było mało, planów dużo, a ja nieświadoma tego co mam w kolanach. Któregoś kolejnego dnia wędrówek górskich gdy szłam pod górę było ciężko, ale bolały mnie mięśnie, nie kolana. Na szczyt weszłam spokojnie i w dobrej formie. Problem zaczął się po 100 metrach schodzenia. Bolało mnie tak bardzo, że nie byłam w stanie iść. Schodziłam na jedną nogę, podpierałam się kijami z drewna, zjeżdżałam na tyłku, a z oczu płynęły mi łzy, bo ból był nie do zniesienia. Zejście zamiast 3h zajęło mi prawie 6. Kolejnego dnia nie mogłam chodzić. Żeby zejść z łóżka musiałam rękoma przenosić nogę na podłogę. Z dnia na dzień było coraz lepiej. Po powrocie zajęłam się na poważnie za kolana bo w tym roku chce w góry wrócić. Lekarz w końcu poważnie mnie potraktował. Zrobiłam rezonans. Wynik? Boczne przyparcie rzepki, chondromalacja IV stopnia, wolny fragment kostny, zapalenie szpiku. Jestem po zastrzykach z kwasu hialuronowego w kolano-miałam je robione kilka dni temu, od roku jem Animal Flex na zmianę z Collagen +, od roku jeżdże cztery razy w tygodniu na rowerze. Mój ortopeda twierdzi, że z takimi wynikami góry to będzie katorga. Uważa, że jedyne rozwiązanie to operacja bo muszę ten proces zatrzymać, a zastrzyki nawet jeśli będę robiła co roku to nie zrobią tego tak skutecznie. Wyjazd w Tatry za miesiąc. Miała to być przyjemność, a ja bardzo się boję, że nie zejdę że szczytów sama...

Czy jest tutaj ktoś kto z przyparciem poradził sobie w górach? Nie chce narazie robić operacji. Chcę spróbować leczenia bezoperacyjnego. Ingerencja chirurgiczna to ostateczność. Jednak obawiam się, że bez operacji, moje marzenia nigdy nie będą zrealizowane....

Pomożecie? Macie jakieś doświadczenia z tym związane?

Pozdrawiam :)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 78 Napisanych postów 429 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3301
IV stopień chondro to dziura do kości. Wiele zależy od tego gdzie jest, jeśli na powierzchni obciążanej to słabo i raczej konieczna będzie operacja.
Wole ciało może blokować kolano, a także przyczyniać się do pogłębienia chondro i z tego powodu również może być konieczny zabieg.
Nieleczone przyparcie boczne to prawdopodobnie przyczyna tych zniszczeń. To jedno można leczyć fizjoterapią. Czasem się udaje, czasem nie. Mówimy to o wielomiesiecznej pracy z dobrym fizjoterapeutą, a jakichś dwutygodniowych naświetlaniach. Jak się nie uda, to zabieg.

Co do dyskusji odnośnie leczenia tego suplementami, to proponuję się nie ośmieszać.

Takie nieleczone kolano z czasem może kwalifikować do endoprotezy. "Fajna" operacja, proponuję poczytać. Ortopedzi sporo na nich zarabiają.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Musisz znaleźć dobrego terapeutę co CI odpowiednio poprowadzi , tutaj nic zdalnie się nie pomoże. Skąd jesteś może będę mógł Ci polecić kogoś sprawdzonego ?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 43
Czyli sugerujesz, że operacja może być zbędna? Też tak myślałam, miałam nadzieję, że rehabilitacja pomoże nastawić rzepki na odpowiedni tor, a zastrzyki z kwasu je nasmarują. Ortopeda twierdzi, że jedynie operacja mi pomoże, dlatego tu przyszłam. Mieszkam w Kwidzynie (pomorskie) . Mam tu kilka centrów rehabilitacyjnych (również na Luxmed), jednak nie wiem czy są na takim poziomie jak we większych miastach...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
KochamGóry
Czyli sugerujesz, że operacja może być zbędna? Też tak myślałam, miałam nadzieję, że rehabilitacja pomoże nastawić rzepki na odpowiedni tor, a zastrzyki z kwasu je nasmarują.


nie mogę tego stwierdzić zdalnie bez przebadania pacjenta ale nie można tego wykluczyć po tym co piszesz
u Ciebie w mieście niestety nie mam kogo polecić w pobliżu najbliżej Olsztyn / Gdańsk / Toruń / Bydgoszcz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 78
By zmniejszyć bóle spowodowane chondromalacją polecam witaminę C w dużych dawkach + msm. Mnie pomaga.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 43
donisiowe
By zmniejszyć bóle spowodowane chondromalacją polecam witaminę C w dużych dawkach + msm. Mnie pomaga.


A jakie masz na myśli dawki? Jadłam wcześniej Animal Flex, ale do kilku puszkach nie mogłam już patrzeć na te ilość tabletek. Teraz jem to: https://sklep.K**.pl/K**-premium-collagen-plus-400-g-kolagen-msmwit-d3-wit-c-boswellia-serrata--p-5079.html

Czyli 1000mg witaminy C i 1500mg MSM. Póki co nic mnie nie boli, ale ostatnio nie obciążałam mocno kolan. Po zastrzykach z kwasu nawet trzeszczenie i przeskakiwanie rzepki zostało :/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 78
Wit C zwykle 4/5g a msm to różnie, 2-5g dziennie. Rozpuszczam w wodzie i wypijam 3 razy dziennie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 78
A co do tej rzepki to sprawdź vmo exercise + mobilizacje :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 43
donisiowe
Wit C zwykle 4/5g a msm to różnie, 2-5g dziennie. Rozpuszczam w wodzie i wypijam 3 razy dziennie



To w porównaniu ze mną masakrycznie duże ilości! W jakimś gotowym preparacie to spożywasz czy osobno kupujesz?

Oglądałam na YT jak zrobić mobilizacje rzepki, to że często potrzebna druga osoba to nie problem, zastanawiam się tylko, czy taki laik jak np. ja może zrobić to dobrze, nie robiąc sobie krzywdy :D Próbowałeś to sam wykonywać?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 78
Jestem kobietą :) a krzywdy raczej sobie nie zrobisz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 43
Ojej, przepraszam :). Wypróbuje, chociaż sama się trochę boję tam grzebać, żeby jeżeli bardziej sobie wszystkiego nie popsuć (chociaż wątpię czy jest w ogóle taka możliwość :()
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bol w nadbrzuszu

Następny temat

trener personalny-fizjoterapeuta (Wrocław, Poznań, Opole

WHEY premium