SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Fedor Emalianenko - wywiad

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9140

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 815 Wiek 48 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8488
Wywiad, którego Fedor udzielił Moskiewskiemu Radiu Sport, dnia 12.01.2007

Źródło: http://www.fedor.bel.ru/index_eng.shtml?id=138

Oryginał wywiadu: http://rapidshare.com/files/11231064/fedor_na_radio.mp3.html

-------------------------------

Fedor: Witam, dobry wieczór

RI: Dobry wieczór, Fedor, masz wielką tradycję. Jak ta sławna postać filmowa, która w każdy dzień 31 grudnia chodziła do sauny ze swoimi kolegami (odwołanie do Sowieckiego filmu "Ironia Fortuny" czy jakoś tak), ty też masz tradycję: po raz trzeci w nocy 31 grudnia, wchodzisz na tatami sławnej Saitama Arena w Tokio by bronić Twojego tytułu mistrza świata w walkach bez reguł na przeciwko najlepszych atletów Pride. To już się wydarzyło. Wygrałeś. Opowiedz nam o tym.
Fedor: Zmierzyłem się ze sławnym fighterem Markiem Huntem, czempionem K-1 i wygrałem w 9-tej minucie walki przez poddanie.
RI: Czyli praktycznie zakończyło się to w ciągu jednej rundy ?
Fedor: Tak, to była tylko jedna runda. Mogłem wygrać znacznie wcześniej, w 2-giej minucie, ale nie wyszło, podszedłem do niego z ostrożnością (w sensie, uważałem by nie zrobić mu krzywdy) ...
RI: Co przez to rozumiesz ? "podszedłem do niego z ostrożnością"???
Fedor: (śmiech) Nie, to nie jest tak, że się nad nim zlitowałem...
RI: Czy to się kiedyś zdarza w walkach bez reguł ?
Fedor: Czasem się zdarza, kiedy Twój oponent zmaga się z bólem, można po prostu zakończyć walkę poddaniem przez zerwanie stawów, ale ja byłem po prostu ostrożny, myślałem, że on odklepie, jednak w tym czasie on nie odklepał i uciekł.
RI: Więc, kiedy myślałeś o jego zdrowiu, on uciekał od poddania ?
Fedor: Tak, ale za drugim razem już nie patyczkowałem się.
RI: (śmiech) Choć jesteś bardzo nonszalancki w tym temacie, ogólnie walki bez reguł nie są sportem dla słabych i delikatnych. Są dla tych, którzy są przygotowani zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ta walka była dla Ciebie trudna, dlatego, że 11 grudnia w czasie treningu złamałeś sobie palca u nogi. Taka kontuzja nie leczy się szybko, nawet u człowieka tak dużego i silnego jak ty. Czy przeszkadzało ci to w czasie walki mistrzowskiej, a jeśli tak, jak sobie z tym poradziłeś ?
Fedor: Nie, kontuzja nie przeszkadzała mi. Jedyna rzecz, która mi przeszkadzała, to to, że na trzy tygodnie przed walką, miałem kontuzję i nie mogłem stać na tej nodze, nie mogłem biegać, sparować, mocować się, i jedyne co mi zostało, to stać na przeciwko worka treningowego i uderzać w niego bez ustanku.
RI: Więc, tylko uderzenia ?
Fedor: Tak, tylko uderzenia. Powinienem ciężej trenować, ale w sumie byłem bardzo dobrze przygotowany. To nie było 100%, ale blisko tego. Kontuzja, co oczywiste, miała wpływ na przygotowania, ale nie czułem jej w czasie walki. Tak na prawdę nie użyłem tego palca w czasie walki, więc nie został znowu uszkodzony, więc nie przeszkadzało mi to.
RI: Czy trzymałeś tę kontuzję w tajemnicy ? Na przykład bokserzy zawodowi nie ujawniają swoich kontuzji, nie mówią o nich by ich przeciwnik nie użył tego przeciw nim. Ty chyba też nie ujawniasz swoich kontuzji, tak ?
Fedor: Nie, najczęściej nie trzymam ich w tajemnicy. Jeśli zdecydowałem się walczyć, więc miałem to na uwadze. Wielu fighterów publicznie oświadcza po walce: "Widzicie, byłem kontuzjowany, więc ..."
RI: Prawdopodobnie, tłumaczą tym swoje przegrane.
Fedor: Tak myślę, wyjawiłem swoją kontuzję, ale postanowiłem walczyć.
RI: Mamy pytanie od słuchacza. Witaj Witalij.
Witalij: Witaj Irina, Witaj Fedor. Nazywam sie Witalij Krasni-Beli. Dzięki za zorganizowanie spotkania. Fedor, jesteś wspaniałym fighterem.
Fedor: Dziękuję, dziękuję bardzo.
Witalij: Podziwiam cię z całego serca.
Fedor: Dziękuję.
Witalij: Chciałbym zadać 4 pytania. Jaki jest Twój wzrost i waga w czasie walki - to było pierwsze, jak długo jeszcze planujesz walczyć, a trzecie pytanie: jak duży procent twojego treningu stanowi trening kondycyjny w porównaniu to trenigu techniki, czwarte pytanie , to czy kiedykolwiek doświadczyłeś zwątpienia w siebie w ringu, bo tworzysz wrażenie bardzo pewnej siebie maszyny ringowej, takiej Rosyjskiej niezniszczalnej maszyny co nie daje żadnych szans zagranicznym przeciwnikom. Dziękuję.
Fedor: Dziękuję bardzo. Mam 182 cm wzrostu i w tej chwili ważę 103 kg. Wcześniej byłem trochę cięższy, ważyłem 106 kg, ale teraz walczę mając 103.
RI: jak długo planujesz walczyć ?
Fedor: To będzie zależało od mojego zdrowia, planuję walczyć tak długo jak to będzie możliwe.
RI: Prawdopodobnie teraz powinniśmi odpukać w niemalowane drewno i może splunąć przez lewe ramię, pewnie mogą być kontuzje i przeciwnicy, którzy ich nie będą mieli. Jakie są proporcje trenigu kondycyjnego i technicznego w twoim treningu ?
Fedor: To zależy od fazy trenigu. Jeśli jestem między walkami, to nie rozdzielam treningu na kondycyjny i techniczny. Stale pracuję nad oboma, po prostu zwiększam i zmniejszam obciążenia trenigowe. Zawsze ćwiczę z partnerami, więc zawsze muszę grapplować, stawiać czoła fizycznej sile moich przeciwników i również używać techniki.
RI: Nikolay Valuev (mistrz świata wagi ciężkiej w boksie), a raczej jego team strasznie się skarży, że ciężko jest znaleźć sparring-partnerów dla niego. Powiedzieli, że po kilku ciężkich nokautach i nokdaunach, bokserzy po prostu wyczołgują się z ringu mówiąc: "Nigdy więcej". Czy masz problemy ze znalezieniem sparring-partnerów ?
Fedor: Właściwie, zostałem mistrzem świata trenując z dwoma zawodnikami wagi półśredniej (welterweight), którzy byli kandydatami na Mistrzów Sportu w Judo (najniższa ranga profesjonalnego zawodnika w Rosji). Następna ranga, to Mistrz Sportów, a następne, to: Międzynarodowy Mistrz Sportów i Honorowy Mistrz Sportów. Myślę, że to znacznie bardziej zależy od Twojego intelektu, czy jesteś w stanie przechytrzyć swojego przeciwnika i od twojego przygotowania. Oczywiście treningi sparingowe grają ważną rolę. Na przykład, nie mógłbym przygotować się do walki z Mirko Crocopem z tymi dwoma facetami, ale przygotowałem się z nimi do walki z Andonio Rodrigo Nogueirą i zdobyłem pas po raz pierwszy.
RI: To było w roku 2003, zgadza się ?
Fedor: Tak, przygotowałem się z nimi do walk z Semmym Shiltem i Heathem Herringiem. Później, gdy musiałem przygotować się do walki z Mirko Crocopem, wybrałem się do Holandii, specjalnie po to by zbudować technikę kickbokserską i trenowałem Muay Thai.
RI: Więc, pomimo tego, że jesteś mistrzem świata, to musisz się ciągle uczyć ?
Fedor: Tak, muszę się polepszać przez cały czas. Im bardziej jest się wszechstronnym fighterem, tym ciężej jest twojemu przeciwnikowi przewidzieć twoje akcje.
RI: Jeśli chodzi o pewność siebie i zwątpienie w swoje możliwości, czy kiedykolwiek myślisz : "nie dam rady", "jestem słabszy" ? Czy to zawsze jest pełna para do przodu i nie ma odwrotu ?
Fedor: (śmiech) Przy pieśniach marszowych.
RI: Tak, uderzenia w bębny i tym podobne ...
Fedor: Nie, nie ma zwątpienia, ale każdy atleta przeżywa zdenerwowanie przed zawodami. O tym jak dobrze atleta sobie poradzi z walką, zależy od niego i jego zespołu. To zależy od tego jak bardzo oni są w stanie mu pomóc. Staram się unikać myślenia o walkach i żyć normalnym życiem. Kiedy wychodzę do walki, jest już na prawdę za późno by o czymkolwiek myśleć.
RI: Mamy pytanie od Sergieja. Witaj, Sergiej.
Sergiej: Witam.
Fedor: Witaj, Sergiej.
Sergiej: Witaj, Fedor. Tak się cieszę, że mogę z tobą porozmawiać. Studiuję Combat Sambo pod Valeriym Valentinovichem Vlasovem (Sergiej opowiada o swoim klubie, jego powiązaniach i jego relacji do Federacji Sambo). Ludzie właśnie proszą mnie przez ICQ, żebym zaprosił cię do naszego ośrodka treningowego, byś zrobił seminarium. Więc zapraszamy cię. Mam również pytanie do ciebie: Kiedy znów zamierzasz współzawodniczyć w Combat Sambo, w jakich zawodach, itd. Kiedy będziesz walczył z Mirko ? Kiedy będziesz walczył w UFC ? Dlaczego Aleksandrowi nie wiedzie się ostatnio najlepiej ?
Fedor: Hm. Potrzebuję twojego adresu...
Sergiej: Mogę go dać. Może wyświetlacz telefonu go pokaże ?
Fedor: Tak, oczywiście. Problem w tym, że niestety mam katastrofalnie mało czasu. Ciągle muszę jeździć na te ... Nawet kiedy nie walczę muszę jeździć albo by towarzyszyć ekipie, albo jako gość honorowy kiedykolwiek oni walczą, albo po prostu ludzie mnie zapraszają za granicą i w Rosji. Wiesz, jeśli będę miał czas, to zorganizujemy spotkanie i przyjadę się z wami spotkać.
RI: Następne pytanie dotyczy przyczyny porażek Aleksandra.
Fedor: Jeszcze chwilka - następna moja walka odbędzie się prawdopodobnie w lutym w Mistrzostwach Rosji (Fedor mówi o rosyjskich mistrzostwach w Combat Sambo), ale jeszcze musimy to ostatecznie zatwierdzić. Najprawdopodobniej będę walczył w wadze -100 kg, bo Aleksander będzie walczył w wadze ciężkiej. Jeśli chodzi o treningi Aleksandra, cóż, nie ćwiczyliśmy razem od dawna, bo on stał się, no nie wiem, "Gwiazdorem". W skrócie: zdecydował, że będzie to robił na własną rękę, my postanowiliśmy go puścić i zobaczyć co z tego wyjdzie. Przegrał dwie z ostatnich trzech walk. Jeśli chodzi o Mirko, to on właśnie przeszedł do UFC. Wygrał Grand Prix i natychmiast przeszedł do UFC. Jeszcze nie wiem czy będę walczył w UFC, to zależy od mojego menadżera. Mój kontrakt z Pride kończy się, a decyzja o tym gdzie będę walczył zależy od zarobków, więc to zależy od menadżera. Pride chce nas zatrzymać, i ...
RI: Oczywiście
Fedor: ... i mamy już kilka wstępnych uzgodnień.
RI: Pride, to jedna z najbardziej prestiżowych organizacji w MMA.
Fedor: Teraz, Pride jest najbardziej prestiżową organizacją na świecie w MMA i na prawdę nic nie może się jej równać. UFC jest na drugim miejscu, ale jest wyraźnie z tyłu. Mam na myśli zawodników, ilość publiczności i rozmiary aren, które wypełnia.
RI: Mamy w studiu Fedora Emalianenko w naszym sdutio, Mistrza świaata najbardziej prestiżowej, jak to precyzyjnie wyjaśnił (śmiech), organizacji MMA na świecie.
Fedor: (śmiech) To nie tylko ja ... oceny, internet ...
RI: Oczywiście, żartuję. Najbardziej prestiżowa roganizacja w walkach bez zasad lub MMA, Pride. Następny słuchacz, to Margarita. Witaj.
Fedor: Witaj, Margarita.
Margarita: Witaj, witaj Fedor.
Fedor: Witaj.
Margarita: Sziedzimy tutaj z Michaelem Zayatsem! ...
Fedor zaczyna się śmiać
Margarita: ... i słuchamy ciebie. Powiedział, że jedziesz do Seulu, jeśli się nie mylę.
Fedor: Tak

(Margerita chce trenować w teamie Fedora, jest dość egzaltowana, trochę farmazonów, nic ciekawego...)

...
RI: "MacClout" wysłał do nas pytanie: czy przygotowujesz się inaczej do walk z fighterami, którzy mają różne przygotowanie do MMA ? Czy jest to dla ciebie jakaś różnica ? Również: czy zawsze szkoda ci pokonanych przeciwników ?
Fedor: (po chwili...) Nie powiedziałbym, że obecnie trenuję inaczej, bo myślę, że jestem w takim punkcie kariery, że jestem gotów na każdego fightera. Po prostu dostosowuję mój trenig by skupiać się bardziej na tej czy innej technice. Jestem na poziomie mistrzowskim w technikach grapplingowych na ziemi, myślę, że moje rzuty są dobre, moje umiejętności w uderzaniu rękami i nogami generalnie są porównywalne do najlepszych fighterów K-1. Byłem na wielu obozach treningowych w Holandii, więc jestem gotów na fighterów wszystkich sztuk walki.

RI: Zanim odpowiesz na drugie pytanie, pozwól mi przeczytać ten SMS, bo jest bardzo entuzjastyczny. "Fedor jest prawdziwym gościem. Widziałem jego walkę z Chorwackim policjantem". Kiedy to było ?

Fedor: To było w sierpniu 2005, albo we wrześniu. Mieliśmy walczyć po raz drugi na gali noworocznej, ale on odmówił i przeszedł do UFC.

RI: Czy szkoda ci pokonanych przeciwników ?
Fedor: Właściwie nie, czuję adrenalinę, szczęście, wiele emocji, ale nie jest mi przykro.

RI: Witaj Peter.
Peter: Witaj Irina, Witaj Fedor.
Fedor: Witaj.

Peter: Fedor, wielkie dzięki za wspaniałe zwydięstwo ku chwale Rosyjskich mięści i siły. Życzę wszystkiego najlepszego.
Fedor: Dziękuję, bardzo dziękuję.
Peter: Mam do ciebie dwa pytania: Pierwsze, co robisz w wolnym czasie i jakie są twoje ulubione sporty. Drugie, jestem pewien, że wiele wielkich korporacji zwraca się do Ciebie z ofertam sponsorskimi. Moje pytanie brzmi, czy zyskujesz finansowo więcej z samych wygranych, czy z umów sponsorskich ?. Na koniec, do którego Rosyjskiego bohatera jesteś bardziej podobny: Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, czy Alyosha Popovich ?
(na koniec złożył życzenia noworoczne).

Fedor: Mój wolny czas, hm...
RI: Nie istnieje ?
Fedor: Tak, praktycznie nie istnieje, ale jeśli jestem w ośrodku treningowym, lubię czytać w czasie odpoczynku.
RI: Sporty ?
Fedor: Właściwie, to lubię grać w piłkę nożną, ale gram bardzo rzadko, bo kiedy przygotowuję się do walk, unikam aktywności, które mogłyby spowodować kontuzje. Piłka nożna jest bardzo ryzykowna dla mnie, mogę złamać palec u nogi, właściwie, to złamałem palec grając w piłkę.
RI: A, to tak to się stało ?
Fedor: (śmiech) Nie, nie tym razem, to było bardzo dawno temu. Lubię grać w szachy, bardzo dużo. Gram w szachy z kolegami prawie codziennie.
RI: Porozmawiamy o reklamach. Dostajesz takie oferty ?
Fedor: Tak, grałem w reklamach kilka razy, zostałem też sfilmowany do gry komputerowej, a moje zdjęcie zostało użyte w kilku reklamach, ale w tym momencie wygrywanie walk jest największą częścią mojego przychodu. Można powiedzieć, że moja motywacja do walk jest niemniejsza niż wcześniej.
RI: Mówiło się, że sławna Rosyjska gwiazda pop, Valeria, chciała cię sfilmować do swojego teledysku. Jean Claude van Damme także chciał żebyś wziął udział w którymś jego filmie. Czy coś z tego wydarzyło się, albo ma się wydarzyć ?
Fedor: Nie, aktualnie, nie mogę po prostu przerwać mojego reżimu treningowego i mój terminarz jest całkowicie zapełniony. Myślę, że teraz powinienem robić to co umiem robić najlepiej i to czego ode mnie oczekują inni.
RI: Więc nie masz czasu dla Valerii i Van Damme ?
Fedor: (wzdycha) Tak.
RI: Są na liście oczekujących.
Fedor: No tak. (oboje się śmieją)
RI: Nieźle. Ostatnie pytanie Petera jest bardzo interesujące. Do kogo jesteś bardziej podobny : Ilya Muromets, Alyosha Popovich czy Dobrynya Nikitich ?
Fedor: Na prawdę nie myślę o sobie w kategoriach porównywania do mitycznych bohaterów. Bardzo szanuję ten temat. Oni są naszymi bohaterami, kocham ich oczywiście i kocham nasze kreskówki. Widziałem je chyba z tysiąc razy(śmiech), ale nie porównuję się do żadnego z nich.


Zmieniony przez - delly w dniu 2007-01-16 18:51:40

Memento mori

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 149 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1458
sog bedzie za wywiad :)

nie wierze ,ze ktos jest w tej chwili w stanie pokonac Fedora.
jedynie barnett moglby sprawic wiele kloppotow.
Shogun musi jeszcze doswiadczenia zdobyc, a wtedy moze startowac do fiedzi :)

Luta-livre Wroclaw.

www.luta-livre.prv.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2359 Napisanych postów 30605 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270689
świetna robota.

PS: Na miejscu Fiodora chyba bym opieprzył tą babke jakby mi któryś raz powiedziała ze walcze w "walkach bez reguł"...

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 355 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4031
fajny wywiad, chcialbym zobaczyc Fedora w nastepnej walce z Werdumem;]

grappling jest moim berlem, parter moja korona

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 49 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 783
Tak, tez o tym pisałem, czekam na walkę Fedora z Werdumem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 154 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 918
Świetny wywiad naprawdę, dzięki Delly, wielkie. Widać klasę człowieka.

Dziennikarka jak słodziła .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 384 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 19207
Ciekawy wywiad, Fedor jak zwykle mówi rozsądnie ale z nie robieniem krzywdy Huntowi przesadził

Upór w dążeniu do celu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 154 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 918
Ta, trochę chyba przegiął.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marian.B. ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 510 Napisanych postów 8840 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54407
Dzięki za wywiad Delly!
Fedor się robi coraz bardziej zarozumiały - z wywiadu na wywiad
Mam nadzieję, ze ktoś mu zafunduje w końcu ciężkie K..
Szkoda, że to nie był Hunt

Sogów nie odbijam, jak podobała Ci się moja wypowiedź, to wejdź na www.pajacyk.pl !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 390 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6590
Fedor powiedział, że miał walczyć z CC... ale ten odmówił(tak jest w tekście).Zastanawia mnie czy to prawda, tego sie raczej nie dowiemy. Z resztą już raz Fedor pojechał CC, że po każdej przegranej walce w PRIDE dostawał tzw. "kelnerów".

Nie ma "nie mogę", jest tylko "nie chce mi się".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1753 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 20302
"Jaki sport lubisz ?? Szachy, gram codziennie z kolegami %)"

Trening czyni rzemieslnika, MISTRZEM to sie trzeba urodzic
http://s5.bitefight.pl/c.php?uid=82912 <-- Taka ciekawostka
Tutaj sa moje fotki do oceny:
http://www.sfd.pl/temat233849

http://www.sfd.pl/temat286418/  WEJDZ ZOSTAW WPIS OD SIEBIE

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 369 Wiek 43 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5911
No ciekawa sprawa z Mirasem jest...ciekawe czy faktycznie odmówił....ciężko mi w to uwierzyć...ale zawsze był łasy na pieniądze...dostał lepsze...to olał sprawe.....w USA to dopiero będzie miał promocje
A co do zarozumiałości Fedora to bez przesady.......Wszystkie Sylvie i bałwany z UFC, Vand i inni zawsze rzucają ciężkie i często puste słowa i mało się kto czepia....Fedor zawsze się wypowiadał z szacunkiem......jeżeli troche kozaczy -no to co z tego....ON MOŻE.... zasłużył sobie to raz...a dwa....kto go niby uciszy ???? Tim Sylvia/???

Kto mówi że tego się nie da zrobić ?!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Magomedov nokautuje Kaoklaia

Następny temat

Europejskie Top Ten Styczeń 2007

WHEY premium