SFD.pl Kuchnia SFD

Dodaj odpowiedź

Falafel - czy ktoś z was robił? - kilka porad

Wysłana -
Siema, przymierzam się do zrobienia się falafela tylko wiecie takiego oryginalnego, a nie to co dają jako fast food. Jak ostatnio jadłem to był to falafel smażony. bez żadnych tłustych sosów z dużą ilością hummusu, w którym można było maczać falafela i dużą ilością warzyw (5 rodzajów surówek, z każdej po trochu), dodatkowo była pita do przegryzania.
Tu kilka pytań
1. Czy falafel jest zdrowy?
2. Czy da się jakoś inaczej przyrządzić, żeby dalej był smaczny, bo wiem, że to niezdrowo, ale smakuje mi ten smażony w głębokim tłuszczu. Myślałem o patelni i smażyć na jakimś dobry tłuszczu lub ewentualnie piekarnik, ale nie wiem czy wtedy będzie smaczny.
3. Jaki dodatek do falafela jako źródła węgli, bo tam przegryzałem pitą, może jakieś ziemniaki pieczone z piekarnika czy coś takiego?
4. Najważniejsze pytanie - czy ciecierzyce do zrobienia falafela ciężko znaleźć, bo taki hummus to często w biedrze widziałem, więc łatwo go załatwić, ale nie wiem jak z ciecierzycą do zrobienia falafela?
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
.
Wysłana -
Ciecierzyca jest dość ciężkostrawna jednak posiada spore ilości białka (niestety dużo mniejsze niż węgli, w 100G jest około 20G B i 60G W) A poza tym zawiera całkiem sporo witamin i błonnika. Pytanie tylko ile z nich w procesie smażenia zostaje wytraconych ;)
Wysłana -
Ciecierzyca musi być sucha - ziarna - nie z puszki. Praktycznie wszędzie jest. Przepis znajdziesz na blogu jadłonomia. Robiłam, wychodzi. Smażyłam na patelni, nie na głębokim tłuszczu, osączałam na ręczniku papierowym Aczkolwiek moje niewielkie doświadczenie z kuchnią wegetariańską wskazuje na to, że tam raczej tłuszczu się nie da uniknąć Hummus też raczej lepiej zrobić samemu, niż kupować gotowce.
Strona 1 z 1
Dodaj odpowiedź