SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FAQ: Odżywki i suple a początkujacy. by Boguc

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 39804

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 4741 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22117
Witam wszystkich!
Troszkę znudzony odpowiadaniem po 100 razy na te same banalne pytania dotyczące odżywek i suplementów postanowiłem w końcu napisać te FAQ. Obeznani w temacie nie znajdą tu nowości, ale postaram się wyjaśnić dokładnie temat początkującym by nie było aż tyle pytań np. jak brać kreatynę, jak brać białko itp. Dobra zaczynamy. Miłej lektury

1.Gainery:
a) Co to jest gainer?

Gainer jest to odżywka posiadająca w swym składzie węglowodany i białka. Węglowodany są materiałem energetycznym zużywanym przez nasz organizm do między innymi budowania masy mięśniowej. Ale żeby zbudować masę mięśniową sama energia nie wystarczy. Potrzebny jest także materiał budulcowy jakim jest białko. Gainery najczęściej w swoim składzie mają ok. 20-30% białka i 70-80% węglowodanów.

b) Do czego służy gainer?

Gainer służy do uzupełniania braków w diecie. Jeśli jej nie masz ułóż i zainwestuj najpierw w dietę a dopiero później ewentualne braki uzupełnij gainerem.

c) Jak najlepiej brać gainera?

Gainera bierze się ze względu na braki w diecie. Wg. mnie najlepszą porą na spożycie gainera będzie posiłek potreningowy. Gainer doskonale zapewni tu dopływ energii i białka. Dawkowanie jest sprawa indywidualną i zależy m. in. od wagi i szybkości przemiany materii. Jak obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i ulożysz dietę będziesz wiedział jaka dawka jest Ci potrzebna. Ponadto gainera bierz wtedy, gdy nie masz możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku np. w pracy itp.

d) Jaki gainer jest najlepszy?

Polecane na forum gainery to np.
MassXXL Treca
Gainbolic 6000 Olimpu
Gainer 1 Vitalmaxa
Gainer 2 Vitalmaxa

e) Czy stosowanie gainera ma jakieś skutki uboczne?

Jeśli będziesz dawkował z głową nic Ci się nie stanie
Po przedawkowaniu możliwa sraka. Gdy będziesz nadmiernie z niego korzystał a nie masz za dobrej przemiany materii zalejesz się tłuszczykiem.


2.Carbo:

a)Co to jest carbo?

Carbo jest to odżywka posiadająca w swoim składzie 100% węglowodanów.

b) Do czego słuzy carbo?

Carbo służy m.in. po to aby uzupełnić glikogen w mięśniach po treningu lub aby dodać energii podczas wysiłku.

c) Jak najlepiej brać carbo?

Carbo bierze się po treningu głównie w celu uzupełnienia glikogenu w mięsniach. Dawkowanie takie jak poleca producent.
Można także popijać carbo podczas wysiłku lub spożyć je 30 minut przed wysiłkiem w mniejszej dawce. Szczegółowo opisuje to producent na każdym opakowaniu.

d) Jakie carbo jest najlepsze?

Polecane na forum carbo o najlepszym przeliczniku cena/jakosć to:
Carbo olimpu (najlepsze pomarańczowe)
BX Carb biogenixa (najlepsze jabłkowe)
Smaki są kwestią gustu. Napisałem najbardziej zachwalane.

f) Czy po carbo mogą wystąpić skutki uboczne?

Po prawidłowym dawkowaniu nie wystąpią skutki uboczne.


3. Odżywki wysokobiałkowe:

a) Co to są odżywki wysokobiałkowe?

Jak sama nazwa wskazuje są to odżywki posiadające w swoim składzie ok.80% białka.
Białko jakie jest w odżywkach otrzymuje się z serwatki lub ultrafiltracji białka jaja.

b) Do czego służą odżywki wysokobiałkowe?

Do uzupełnienia diety w białko. Ponadto białko z odżywek najczęściej jest szybciej wchłanialne niż białko z jedzenia dlatego świetnie nadają się one na zaspokojenie zapotrzebowania na białka po treningu.
Ponadto odżywki wysokobiałkowe dają możliwosć zaspokojenia zapotrzebowania na białko u osób, które nie dają rady jeść już białka pod postacią zwykłego pokarmu lub ich zapotrzebowanie na białko w diecie jest tak duże (np. rzeźba, redukcja), że praktycznie nie możliwe jest zjedzenie tyle pokarmu. Odżywki wysokobiałkowe sa także alternatywą dla osób ze skazą mleczną.

c) Jak najlepiej brać białko?

Jest to temat dość rozległy, więc jako artykuł skierowany jest do początkujących nie będę się rozwodził nad tezami i hipotezami na ten temat.
Białko bierzemy w zależności od braków w diecie. WG. mnie najlepszą pora będzie tu posiłek potreningowy. Dlaczego? Napisałem w punkcie poprzednim. Szczegółowo jak brać opisuje producent na każdym białku.

d) Jakie białko jest najlepsze?

Mamy tutaj całą gamę bardzo dobrych odzywek białkowych.
Najlepsze na forum pod względem cena/jakość jest SYSTEM PROTEIN 80 Olimpu. Dużo osób pod tym względem zachwala także Ostrovie ale zdania na jej temat są podzielone także wybór należy do Ciebie.

e) Czy po odżywce wysokobiałkowej mogą wystąpić jakieś skutki uboczne?

Przy prawidłowym dawkowaniu skutki uboczne nie wystąpią.


4. Kreatyna:


a) Co to jest kreatyna?

Posłużę się cytatem z forum: "Kreatyna to jeden z najczęściej używanych suplementów stosowanych w kulturystyce. Niewielkie ilości kreatyny przechowywane są w komórkach mięśniowych, a jej rola sprowadza się do wytwarzania i przenoszenia adenozynotrójfosforanu (ATP) tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za produkcję energii."

b) Do czego służy kreatyna?

Kreatyna pomaga budować masę mięśniową. Pomaga oznacza, że nie zbuduje jej bez odpowiedniego treningu i diety!
Kreatyna może służyć także jako antykatabolik w dietach redukcyjnych.


c) Jakie są rodzaje kreatyny?

Wyróżniamy 4 główne rodzaje kreatyny: monohydrat, jabłczan, cytrynian i pirogronian. Najczęściej używane to monohydrat i jabłczan.

d) Jak najlepiej brać kreatynę?

Wyróżnia się kilka sposobów brania. Opiszę tutaj te dla monohydratu:
-Cyklicznie przez 6 tygodni:
Dzień treningowy: 5g rano na czczo i 5g po treningu
Dzień nietreningowy: Tylko 5g rano na czczo lub 5g rano na czczo i 5g w porze treningu.


-Cyklicznie przez 6 tygodni:
Dzień treningowy 5g rano na czczo i 5g przed treningiem
Dzień nietreningowy: tylko 5g rano na czczo lub 5g rano na czczo i 5g w porze treningu

-Ciągle:
Przez kilka miesięcy w dawce 0,03g/kg masy ciała

Najczęściej bierze się kreatynę cyklicznie sposobem pierwszym lub drugim i ja również tak polecam.

e) Jaką kreatynę wziąć na pierwszy cykl?

Zdecydowanie monohydrat.

f) Czy stosowanie kreatyny ma jakieś skutki uboczne?

Badania na ten temat są różne. Ja uważam ze prawidłowa suplementacja kreatyną nie ma skutków ubocznych;. W przypadku monohydratu należy pić dużo wody ponieważ mogą nas zacząć boleć nerki (polecam ok. 4-5 litrów wody dziennie).

g) Kiedy zacząć brać kreatynę?

Wtedy gdy poczujesz, że twoje możliwości treningu na czysto nie dają Ci już odpowiednich wyników. Branie kreatyny wraz z rozpoczęciem ćwiczeń jest głupotą. Jeszcze zdążysz wziąć.

h) Ile pójdzie mi w łapie po kreatynie?

To kwestia indywidualna. Zależy m.in. od genetyki, diety, treningu, rodzaju kreatyny i kolejnosci cyklu (który z kolei to cykl - pierwszy jest najlepszy).

i) Co zrobić by po kreatynie nie było spadków?

Po pierwsze zrobic sobie po cyklu regenerację (w postaci albo tygodniowej przerwy od siłowni albo dwóch tygodni ćwiczeń na małych cieżarach) oraz trzymać dietę.

j)Czy jak skończe brać kreatynę to będzie mi później szło na sucho?

Tak! Kreatyna to nie koks. Spokojnie po cyklu, na sucho dalej będą postepy.

j) Czy coś może polepszyć działanie kreatyny?

TAK! Np. branie carbo lub glukozy (dextrozy) do porcji kreatyny zwiększa wydzielanie insuliny, która pomaga przy wchłanianiu kreatyny.
Ponadto korzystnie wpływa aminokwas jakim jest tauryna.

k)Skończyłem brać kreatynę , kiedy mogę wziąść 2 raz?

Przerwa pomiędzy cyklami powinna wynosic conajmniej 6 tygodni.



5. Stacki kreatynowe:
a) Co to są stacki kreatynowe?

Stacki kreatynowe to mieszanki różnych rodzajów kreatyny oraz środków antykatabolicznych i pompujących w jednym produkcie.

b) Do czego służą stacki kreatynowe?

Do tego samego co kreatyna jednak działają mocniej.

c) Jak najlepiej brać stacki kreatynowe?

To już zależy od stacka. Każdego bierze się inaczej. Wszystko okresla producent na opakowaniu.

d) Jakie stacki kreatynowe są najlepsze?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie ponieważ na jednego działa lepiej co innego a na drugiego co innego. Polecane na forum stacki to np. Xpand, Horse Power, Cell pump, Nitrobolon 2, Clout.

e) Kiedy zaczać brać stacki?

Polecam najpierw zrobić cykl na monohydracie kreatyny, później na jakimś jabłczanie i dopiero wziąć się za stacki. Niektórzy uważają natomiast, ze jeżeli masz pieniądze kupuj najlepszego stacka na jakiego cię stać.

f) Czy stosowanie stacków ma jakieś skutki uboczne?

To też zależy od stacka i zastosowanych w nim komponentów. Np. obecność beta-alaniny może wywołać swędzenie skóry. Jak nie pijasz kawy, kofeina może wywołać bóle głowy. Dawkuj zgodnie z zaleceniami producenta a wszystko będzie ok.

6.ZMA:

a) Co to jest ZMA?

Zma jest to mieszanina 3 zwiazków: magnezu, cynku oraz witaminy B6 która m.in. ułatwia wchłanianie magnezu.

b) Do czego służy ZMA?

Głównie do tego aby mieć lepsze samopoczucie oraz aby nie chciało nam się spać w ciagu dnia. Ponadto w małym stopniu wpływa korzystnie na wytwarzanie testosteronu.

c) Co to jest ZMA apteczne?

Zma apteczne jest to ZMA złożone z leków takich jak: Filomag B6 (magnez z witaminą B6) oraz Zincas forte (cynk).

d) Jak najlepiej brac Zma?

Zma bierze się przed snem w ilości takiej jak podaje producent.
ZMA apteczne natomiast bierze się przed snem w ilości 4 tabletek Filomagu B6 oraz 1 tabletki Zincas forte.

e) Czy stosowanie ZMA ma jakieś skutki uboczne?

Stosowanie ZMA w prawidłowych ilościach ma same pozytywne skutki.



7. INNE PYTANIA?

a)Co to jest bulk?

Bulk jest to odżywka węglowodanowno - białkowa posiadająca w swoim składzie ok. 50% białka i 50% węglowodanów.

b) Z czym lepiej rozcieńczać gainery i odzywki wysokobiałkowe (z mlekiem czy z wodą)?

To kwestia gustu. Po treningu polecam jednack rozcieńczac z wodą, ze względu na obecnosć tłuszczu w mleku co spowalnia wchłanianie białek.

c) Gdzie kupować odżywki i suplementy?

Najlepiej kupowac w renomowanych i sprawdzonych sklepach internetowych (np. SFD). Nie polecam kupować na allegro.

d)Czy białko z Allegro za 9,90zł/kg jest dobre?

NIE! Możesz je spuscić w kiblu jeśli takowe kupiłeś!

f) Czy jeśli biore odżywki to potrzebna mi dieta?

TAK! Dieta to podstawa a odżywki to tylko jej uzupełnienie.



SKRÓTY STOSOWANE NA FORUM:

HP - Horse Power(stack kreatynowy firmy Ultimate Nutrition)
XP- Xpand (stack kreatynowy firmy Dymatize)
CP - Cell pump (stack kreatynowy oparty na jabłczanie firmy Biogenix)
Mono - monohydrat kreatyny
KA- kre-alkalyn (buforowana kreatyna)



W FAQ nie jest napisane co to jest ........?

Jeśli w FAQ nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie postepuj tak:
Najedź myszką na napis FORUM na górze strony. Po rozwinięciu listy kliknij na wyszukiwarka. Wpisz żadaną frazę i kliknij SZUKAJ




Mam nadzieję, ze ten artykuł da odpowiedzi poczatkującym na ich pytania a także być może zaprowadzi trochę porząku na forum!

Boguc


Zmieniony przez - boguc w dniu 2007-01-28 13:22:10
1

Specjalista w dziale "Odżywki i suplementy"
9 kg czystej masy mięśniowej w 2 tygodnie - allegrowicze nie wierzcie w takie bzdury

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1930 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 30461
Nie patrząc na daty przeczytałem całe FAQ i aż się przeraziłem

Jeszcze wycinki starej szkoły np że cykl ok 6 tyg albo o transporterach eh;)

Nie siłą lecz odwagą zdobywaj!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 191 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1141
Najlepsze gainery to chyba cenowo ustaliłeś
A białko to nie może być np. pszeniczne lub sojowe?
Zapomniałeś o estrze etylowym i buforowanej kreatynie.
SOG za dobrą robotę.

Ziggy X rządzi i nie ma ch... we wsi :]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 4741 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22117
Napisałem 4 głowne rodzaje kreatyny. W sumie to mogłem dopisać o estrze i KA.
Dzięki - odbijam

Zmieniony przez - boguc w dniu 2007-01-28 13:27:17

Specjalista w dziale "Odżywki i suplementy"
9 kg czystej masy mięśniowej w 2 tygodnie - allegrowicze nie wierzcie w takie bzdury

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1097 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 19454
Dobra robota sogfa dam :)
POZDRO
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 140 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8302
SOG za robote. A jesli chodzi o branie kreatyny z carbo/glukoza to było już to poruszane na forum, że nie jest to prawda, ze polepsza to wchlanianie krety. Więcej info poszukaj sam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
". A jesli chodzi o branie kreatyny z carbo/glukoza to było już to poruszane na forum, że nie jest to prawda, ze polepsza to wchlanianie krety."
a co ty krecisz?

lepsze efekty daje laczenie carbo z serwatką w stosunku 7-3 , ew. 8-2 , ale żeby samo carbo nie poprawiało przyswajalnosci :D? Pierwsze słysze...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 140 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8302
SOG za robote. A jesli chodzi o branie kreatyny z carbo/glukoza to było już to poruszane na forum, że nie jest to prawda, ze polepsza to wchlanianie krety. Więcej info poszukaj sam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 4741 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22117
Szukałem i sie doszukałem już dawno. Quazar o tym pisał m.in ale wg. mnie i tak powinno sie brac carbo bezpośrednio po treningu więc jak bierzesz kreatynę to weźmiesz ją z carbem. Po 2 lepiej brac niz niebrac bo to nie jest jeszcze do końca zbadane

Specjalista w dziale "Odżywki i suplementy"
9 kg czystej masy mięśniowej w 2 tygodnie - allegrowicze nie wierzcie w takie bzdury

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 448 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 19119
boguc - SOG

DUDEK poszukaj troche a znajdziesz informacje i wyjasnienie dlaczego carbo i glukoza nie sa transporterami kreatyny(jest kilka powodow dlaczego tak jest) Ja pisalem o tym pare razy, ale jak nie wierzysz szaremu uzytkownikowi to poszukaj a znajdziesz potwierdzenie mych slow w postach innych bardziej znanych(np. zielonych ) forumowiczów
Pozdro

Zmieniony przez - Mikeusz w dniu 2007-01-28 14:04:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
znaczy się transporterami nie są napewno, to wiem :D.

A co odnośnie gorszego wchłaniania kretki podczas brania go z carbo to msuze poszukac i nie wiem czy znajde .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 140 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8302
DUDEK... a czy ja gdzies napisalem, że gdy bierze się krete z carbo to sie gorzej wchłania? No powiedz mi.Po prostu nie ma to znaczenia czy bierzemy "z" czy "bez" i tak wchlanianie bedzie takie samo.
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Co po Kreatynie?

Następny temat

czy to jest dobre?

Wiecej