SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dziennik + pytania nowego crossfit maniaka

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8041

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 154 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2468
Na wstępie chciałbym powitać wszystkich użytkowników ;)

O mnie:
Nazywam się Mateusz, mieszkam w Poznaniu, od poniedziałku zaczynam nową pracę - nocne zmiany w jednym z hosteli ( SZAŁ EURO ), mam 187cm wzrostu i ok. 97kg wagi ;) Przez ostatni miesiąc siedziałem w domu i nic nie robiłem, moje serce kołatało - jak narazie wszystko ustało, jestem po wizycie u kardiologa i echu serca, czekam na holtera - serce mam podobno jak dzwon a to mogła być tylko chwilowa niedyspozycja :) Przez ostatnich 6 miesięcy intensywnie trenowałem boks tajski i trochę biegałem (jak była moc i nic mnie nie bolało, czasami raz w tygodniu, czasami 2-3 po ponad godzinkę). Zawsze lubiłem ruch, a to rower a to bieganie. Teraz myślałem aby skupić się na rzeźbie + pójść np. na rugby lub gimnastykę jednak natrafiłem na Crossfit (spoty w TV, chciałem takie buty do biegania ;]), zacząłem czytać artykuły o crossficie, oglądać najróżniejsze filmy z Crossfit'em w roli głównej i tak się "zajarałem" jak jeszcze nigdy w życiu czymkolwiek ;) Po 2 dniach zapoznawania się z tematem nie czekając na zbawienie ruszyłem do boju i tak po 5 dniach jestem tutaj - WITAJCIE :)

Zapewne jest tu kilka osób, które będą mi w stanie trochę pomóc, staram się ogarniać tyle ile mogę we własnym zakresie ale nie do wszystkiego potrafię sam dojść/dotrzeć, stąd moja prośba o pomoc ;)

Mój początek:

A więc w weekend zapoznawałem się, z tematem i podjąłem decyzje o zmianie nawyków żywieniowych ( cały miesiąc siedziałem w domu i starałem się stworzyć dobre warunki pod tą zmianę ) i tak od poniedziałku nie piję napoi gazowanych i kolorowych (sama woda), nie piję kawy i mocnej herbaty, odstawiłem majonezy - musztardy - ketchupy - sosy itd. itp., fastfood'y poszły w odstawkę, ograniczyłem sól w posiłkach do minimum (tylko sól morska) i to z czym mam spory problem aczkolwiek radzę sobie - SŁODYCZE :) W poniedziałek ruszyłem z treningiem...

Pierwsze treningi:
Udało mi się znaleźć osobę z Poznania, która przez facebook bardzo mi pomaga, sam trenuje crossfit od dwóch lat i służy mi pomocną dłonią, pomógł mi także dobrać 2 pierwsze treningi.

W poniedziałek ruszyłem - 15-20 minut rozgrzewki i rozciągania a zaraz po tym przeskalowana Angie, nie byłem w stanie zrobić jej w jednym ciągu dlatego zrobiłem to tak:
30 pullups - przeskalowałem ze 100 na 30 (30%)
100 pushups
100 sit-ups
100 squats

Wszystko to w pięciu seriach 6-20-20-20 czas: 24:31. O moim pierwszym WOD:
Chętnie napisałbym OMW (oh my workout) ale napisze standartowo OMG (oh my god). Ciekło ze mnie ciurkiem, podczas ostatniego obwodu, recę aż mi dygotały, starałem się robić wszystko maksymalnie technicznie, chyba przez to zajęło mi to tyle czasu!

kipping pull-ups - wiem o co chodzi technicznie, brakuję mi siły i to sporo ale będę brnął do przodu - wyszło mi nawet 3 razy pod rząd zanim ręce puściły, potem było już tylko gorzej, w ostatnim obwodzie to zabierałem się do 6 powtórzeń 3 albo 4 razy.

push-ups - maks techniki, olewałem już to, że w dwóch ostatnich obwodach robiłem pauze co 3-5 pompek, starałem się robić maksymalnie poprawnie

sit-ups - kurcze nigdy nie byłem pewny czy robię brzuszki dobrze... dzisiaj to samo, robie wdech opuszczam tors na ziemię, zatrzymuję w momencie gdy tors dotyka ziemi (już wtedy zaczynam wydech) i wracam do góry ( przy powrocie czuję, że pracuję trochę lędźwiom...) - wiem już w czym leży problem, postaram się trochę bardziej "skulić"

squats - to mi wychodziło najlepiej :) ładne ręce do przodu co przysiad i do przodu! w ostatnim obwodzie brakowało mi nawet siły w rękach żeby wyrzucać je do przodu ;)

Gdy skończyłem to oczywiście trochę się poruszałem aby wszystko się nie zastało, szczególny nacisk położyłem na ręce - gdyż czułem się jakbym miał najbardziej spompowane ręce na świecie - jak goryl po pierwszych kipping pullups w życiu.



Wczoraj tj. wtorek - miałem dosyć dotkliwe zakwasy na rękach, klatce, brzuchu i udach ale zdecydowałem, że dzisiaj zrobie WOD o nazwie Brenton. Tutaj nie musiałem nic skalować ale i tak miałem problemy, patrząc surowym okiem na trening:

Bear crowl zrobiłem wg. tych filmików:






Wydaję mi się, że robiłem to w miarę możliwości poprawnie - motoryka była zachowana, również ładnie dokręcałem nogę. Gdyż natknąłem się na filmik na którym bear crowl robiono na prostych nogach




Standing broad jump - trochę się pogubiłem już na początku, uciekła mi wizją jak ten gość z filmiku to robił ale za 4-5 jumpem kojarzyłem mniej więcej o co chodzi, lekko kucamy, ręce za siebie jak na narciarza i hop przed siebie z rękoma do przodu. Niestety moje koordynacja i wytrzymałość nie pozwoliły mi jeszcze zrobić 2ch jump'ów pod rząd.

Burpees - po skończonym WOD i przeanalizowaniu całości stwierdzam, że poszło mi to najsłabiej. Byłem tak zajechany, że nie potrafiłem dobrze zgrać - ręce w dół, wyrzut nóg w tył, pad na ziemie i reverse. Najczęściej dotykałem klatką piersiową ziemi, lecz ręce pozostawały w dziwnej pozycji, przez co przy reverse odczuwałem pracę odcinka lędźwiowego :/

To tyle szczegółów jeśli chodzi o moje pierwsze treningi :)

Co dalej?
Dzisiaj trzeci dzień mojego ośmiodniowego cyklu treningowego i tutaj pojawia się pierwsze pytanie, pod jaką grupę ja się kwalifikuje? :)



Poniżej krótki opis każdej z grup:
[quote=Blog, który znalazłem na tym forum]Pierwsza grupa to osoby, które zaniedbały się do tego stopnia, że ponad stan ich dobrobytu wynosi minimum 20kg . To osoby, które po wykonaniu Tabaty, nie będą mogły chodzić przez kolejne 4 dni.

Druga grupa to osoby początkujące, których stan wiedzy jest na tyle bogaty, że warzą o 10kg za mało niż powinny, a przypadkowe podmuchy wiatru mogą przenosić je do innego województwa.

Trzecia grupa to osoby uprawiające sport przynajmniej przez rok, z dobrymi efektami. Mówiąc wprost, albo przysiadasz ze 100kg albo martwociągujesz 100kg. Na klatę wyciskaj ile chce, g**** nas to obchodzi.

Czwarta grupa to osoby, które ćwiczą powyżej 3 lat i pewnie same były by wstanie ułożyć trening cross fit po głębszym zastanowieniu się i analizie tego co na nich do tej pory działało.
Jestem święcie przekonany, że 90% czytelników to osoby z ostatniej grupy .


Moja osoba nie pasuję do żadnej z tej grup, przynajmniej wg. mnie :) Nie jestem zaniedbanym tłuścioszkiem, nie mam 10 kg niedowagi, nigdy nie robiłem martwego ciągu ani nie przysiadałem z obciążeniem a już na pewno nie ćwiczę 3 lat i nie jestem w stanie sam ułożyć ani diety ani treningu ( tzn. mam taki zamiar przy Waszej pomocy i informacji z tego forum ).
To pytanie jest o tyle istotne, że nie wiem czy dzisiaj mam dzień treningowy czy nietreningowy - mało tego jeżeli mam treningowy to muszę wybrać jakiś trening i zapoznać się z techniczną stroną ćwiczeń. Dodam tylko, że jestem dwa razy bardziej skwaszony niż po pierwszym dniu, wczoraj niby było skakanie i chodzenie na czworaka ale dzisiaj miałem takie zakwasy na brzuchu , że aby wstać z łóżka musiałem przeturlać się na bok :D

Odżywianie:
Jak już wcześniej wspomniałem dążę do zmiany nawyków żywieniowych i tak dla przykładu w poniedziałek jadłem bułki żytnie z twarogiem i ogórkiem, następnie jogurt naturalny z odrobina wegety, pomidorem i rzodkiewką, następnie ryż i pierś z kurczaka, zakończyłem ostatnim posiłkiem po treningu banan i 30 minut później jajecznica na mleku + ok. 50 gram twarogu.
We wtorek - bułki żytnie z serkiem wiejskim i ogórkiem + banan, następnie ryż na mleku + filet z rybki ( nawet nie wiem z jakiej, akurat to miałem w zamrażarce :/ ) + pomidor, zakończyłem jajecznicą na mleku z pomidorem i szynką z indyka + serek wiejski.
Dzisiaj zacząłem 2 bułkami ciemnymi ( nie wiem jakimi, oczywiście nie było etykiety w markecie), bułki były z płatkami owsianymi + twarożek i ogórek, następny posiłek to jogurt naturalny z pomidorem i odrobiną wegety, na obiad mam kaszę z jogurtem naturanym i koncentratem pomidorowym (nawet mi smakuje i (130g) tuńczyka rozdrobnionego w wodzie.

Jestem totalnie zielony w dietetyce tak samo jak i w treningach crossfit. Narazie staram się odrzucić wszystkie śmieci z mojego jadłospisu, lecz po wypłacie chciałbym mieć już określoną dietę ;)
Mam na oku temat z tego forum - Dieta Paleo - zbiór artykułów i opracowań - w wolnej chwili cały przestudiuję ale czy informacje zawarte tam wystarczą mi aby ułożyć sobie dietę? Może jakoś mnie nakierujecie w dobrą stronę? :) Czytałem też gdzieś coś o diecie typu Zone, tutaj nie mogę znaleźć dobrego opracowania. Wiem, że diety crossfit różnią się od diet osób chodzących na siłownie czy też kulturystów.

Osobiście mam problem ze zrobieniem normalnych dań, ale jak wklepuję w wyszukiwarkę ryż to połowa tematów jest o tym czy ryż jest zdrowy albo jaki ryż jest najzdrowszy, w google znowu większość przepisów jest na oleju więc odpada... Ciężko mi ogarnąć normalny posiłek, a muszę się tego nauczyć liczę na małą pomoc ;)

Suplementy diety
W tym temacie jestem tak samo zielony jak we wszystkich powyżej :) wiem, wyczytałem już trochę informacji, czy są one prawdzie?
-stacki przedtreningowe, pobudzacze nie są wskazane przy tego rodzaju treningu
-inwestowanie w odżywki na samym początku treningów mija się z celem, siła i wytrzymałość idzie na początku ładnie a co zrobię jak zacznę z odżywkami po pół roku będę chciał bić swoje czasy?
-pijąc carbo szybko się nie wyżyłuję

To tylko kilka z opinii jakie znalazłem, nie jestem pewny ich wiarygodności więc pytam. Kolejna sprawa, skoro nie zaczynać z odżywkami to co może mi pomóc w adaptowaniu organizmu do tego typu wysiłku?

Kolega który mi pomaga polecił mi coś takiego, co wy na to?
-wit. b12
-żelazo
-kwas foliowy
-dobry magnez z wit. b6 (taki który się dobrze i szybko wchłania)
-mono koncentrat z żeń szenia firmy aboka
-ewentualnie dobra odżywka białkowa i jakieś bcaa na regenerację

Jestem ciekaw jakie jest Wasze zdanie w tym temacie, wydaję mi się że to co mi tutaj zaproponował jest sensowne tylko np. nie wiem jak i gdzie wpleść tą odżywke białkową i bcaa i jakich firm - może coś doradzicie/wytłumaczycie? W piątek będę miał trochę gotówki zamówię magnezje na drążek i może odrazu zrobię te małe zakupy tych witamin i supli?

Spalacz - jak to się ma do crossfit'u i diety? Warto w to zainwestować? Ktoś może mi rozwinąć ten temat?

Na tą chwilę to wszystkie moje pytania i wątpliwości w temacie ;)
Liczę na pomoc doświadczonych kolegów/koleżanek którzy mają czas i chęci chociaż trochę mi pomóc.

Pozdrawiam tych, których ogrom treści nie odrzucił i dotrwali do końca ;)

Dziękuje!



Zmieniony przez - smougie w dniu 2012-05-09 12:17:55

Zmieniony przez - smougie w dniu 2012-05-09 12:23:49
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1030 Wiek 29 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 16757
Bez przesady, nie ma co porównywać robienia brzuszków przez pewien czas do rowerka w tempie aerobowym, co nie zmienia faktu, że A6W to lipa. Co z tego, że czujesz mięśnie brzucha? Tak jak i inne potrzebują regeneracji i rosną właśnie pewien czas po tym jak już przestaniesz je czuć, czyli zregenerują się do stanu wyjściowego. Dopiero potem budowane są nowe włókna.

DZIENNIK TRENINGOWY:

http://www.sfd.pl/BLOG_KONKURSOWY:_Zabawa_w_stylu_Crossfit_by_Badr-t870693-s12.html


PRACA KONKURSOWA - crossfit dla początkujących:

http://www.sfd.pl/Rozpiska_treningowa_Crossfit__Badr-t865730.html

STRONY INTERNETOWE za małą kasę z adresem xxxx.pl.tl kontakt na PW@

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51764 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349824
całości nie mam czasu teraz ogarniać, spojrzałem jedynie na żarcie, co prawda nie podajesz dokładnie, ale na chłopa prawie 100kg, to powinien być 1-2 posiłki nie jedzenie na cały dzień.

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 154 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2468
Podejrzewałem, że robię coś źle - chcę dobrze ale nie mam odpowiedniej wiedzy. tylko nie do końca rozumiem Twoje zdanie ;)

Koniu151
to powinien być 1-2 posiłki nie jedzenie na cały dzień


Skumulować to wszystko co opisałem w 1-2 posiłki na cały dzień?
Czy jem za dużo? Będę wdzięczny jeżeli rozwiniesz swoją myśl tak samo jak będę wdzięczny za przeczytanie całego tematu w wolnej chwili, zapewne wniesiesz coś istnotnego ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51764 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349824
nie, jesz za mało, to co jesz w ciągu całego dnia, to tylko minimalna część, której potrzebujesz, jeżeli liczysz na stały długotrwały progres, nie efekty przez 2-3 tyg, a potem zastój.

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 154 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2468
Hmm... rozumiem, oczywiście liczę na progress! Jesteś mnie w stanie jakoś nakierować na to jak to sensownie rozplanować? Nie jestem leniwy, nic z tych rzeczy tylko nie wiem jak szukać odpowiednich dla crossfit'u informacji dot. diet - byłbym wdzięczny!

Zmieniony przez - smougie w dniu 2012-05-09 13:10:20
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24256 Napisanych postów 25206 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020234
A jak treningi, wg czego będziesz robił, sam programujesz czy ktoś Ci programuje treningi?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 203 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 27012
Siemka.
Będę śledził Twoje zmagania.
Fajny ten crossfit - ja na razie mam za sobą Angie (rozłożony na 10 serii :P ) w poniedziałek i bieganie we wtorek, myślałem żeby dziś zrobić Barbara albo Annie i jutro też pobiegać. Myślę że dwa WODy w tygodniu powinny wystarczyć.

Zmieniony przez - alone321 w dniu 2012-05-09 13:42:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 154 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2468
Treningi raczej oficjalne - jestem zielony w tych sprawach więc na pewno nie będę układać swoich ;)

Mam o tyle dobrze, że chłopak/Pan który trenuje u mnie w mieści doradza mi i instruuje, właśnie dostałem od niego garść informacji dotyczących tego jakie produkty spożywać, zaraz zabiorę się za czytanie ;x

Idąc dalej, myślałem aby wybrać z 5-6 treningów i powtarzać je przez najbliższe 21 dni, następnie zmienić je lub dodać inne ale nie wiem co na to mój mentor, póki co to tylko on mi pomaga ;) Zapytałem go co on sądzi na ten temat, zapytałem o to czy opłaca się wrzucić w treningi godzinne bieganie i czy nie było by dobrze na początku pracować tylko ciężarem swojego ciała ;)

Jestem oczywiście otwarty na wszelkie propozycję, porady i wskazówki także piszcie śmiało - chętnie przyjmę każdą pomoc :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24256 Napisanych postów 25206 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020234
Ja bym proponował od robienia treningów jakie pojawiają się na crossfit.com i skalowaniu ich pod siebie oraz poznaniu wszystkich dziewczynek :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 154 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2468
Tak też zrobię ;)

@edit

Jaki trening polecili byście na dziś? :) Moje ręce, klatka, uda i brzuch są jeszcze mocno skwaszone :D oczywiście od niczego się nie migam!!! :) Chętnie podejmę się każdego treningu z tym, że może coś konkretnego na 3ci trening?

Pozdrawiam ;)

Zmieniony przez - smougie w dniu 2012-05-10 10:39:01
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24256 Napisanych postów 25206 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020234
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dziennik pitbull61 - PALEO PAUO :-P

Następny temat

Mój hardcorowy trening %

Wiecej