SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dzień otwarty w chiński nowy rok!

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4668

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Z galopującym entuzjazmem wchodzimy w CHIŃSKI ROK KONIA!

Z tej okazji zapraszamy na Dzień Otwarty w Akademii Yiquan - sobota 1 lutego 2014.

10:00-11:00
Otwarte zajęcia ćwiczeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia systemu yiquan. Ćwiczenia te nauczane były przez mistrza Wang Xiangzhai w latach 50. XX wieku w szpitalach i sanatoriach w Pekinie i Baoding. W końcówce nastąpi krótkie wprowadzenie do języka i pisma chińskiego na przykładzie piktogramu oznaczającego konia (jako, że rok konia rozpoczniemy).

11:10-12:10
Otwarte zajęcia wprowadzające do nauki pełnego systemu yiquan jako sztuki walki. W planie wybrane ćwiczenia zhan zhuang, shi li, fa li i tui shou.

12:20-13:00
Zajęcia dla ćwiczących u nas, otwarte także dla tych, którzy ćwiczyli u nas dawniej. Skupimy się na wykorzystaniu zasady "galopującego konia" w san shou.

Miejsce: salka Akademii Yiquan, ul. Wąwolnicka 1, Warszawa.
Pierwsze drzwi od prawej strony budynku - tam gdzie znajduje się biuro rachunkowe. Należy być kilka minut przed rozpoczęciem wybranych zajęć.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2083 Napisanych postów 2753 Wiek 57 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 33471
Dlaczego uważa się, że wschodnie sztuki walki są skuteczniejsze od zachodnich? Przecież to nieprawda.

Olek Walczy
http://pomocdlaolka.blogspot.com/ 
przekaż 1% podatku

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
To tutaj

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Pierwszy film z chińskiego nowego roku - trochę o piśmie i języku chińskim


Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Drugi film - Yiquan dla zdrowia wg przekazu Wang Yufang


Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Trzeci film - podstawowe elementy treningu pełnego systemu Yiquan


Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Czwarty film - metoda galopującego konia


Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1912
witam dacheng,piszę w trakcie oglądania filmiku nr 3, i tak zauważyłem że to co prezentujesz przypomina mi taichi którym się interesowałem (a raczej ogólnie stylami wewnętrznymi) ale nie trenowałem niestety nic z tej rodziny... możesz mi wyjaśnić na czym polega generowanie siły w Twoim systemie/systemach pokrewnych??? Z tego co wiem używana przez was "siła" to energia/pęd generowany przez ruch całej masy ciała i przekierowany do ręki (nie mam pojęcia jak to robicie z tak małym ruchem) możesz mnie poprawić/wyjaśnić laikowi na czym to polega? na koniec przyznam że interesuję się tym ponieważ wizja odrzucenia przeciwnika/sparingpartnera małym ruchem ręki jest wspaniała

Z nauk mistrza: "[...]twarz jest bardziej miękka od ściany[...]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Siła/energia może być generowana na różne sposoby. Bo różne są sytuacje w walce, i w związku z tym różne rodzaje siły potrzebne. Inną kwestią jest siła potrzebna do relatywnie statycznego przyjmowanie naporu przeciwnika, inną siła która ma ciało przeciwnika przemieszczać, a inną taka, która ma wywołać obrażenia.

Ponieważ w pytaniu mowa jest odrzucaniu przeciwnika, żeby nie komplikować wywodu, na tym się skupię.

Przy czym wielkość wygenerowanej siła, czy energii, to tylko część tego co istotne. A tą siłę w zależności od potrzeby i sytuacji można generować na rozmaite sposoby: rotację ciała, przemieszczenie ciała, pochylanie ciała, zginanie, prostowanie, opadanie, unoszenie. W większości przypadków elementy te łączą się. Odpowiednio skoordynowane złożenie równoczesnych krótkich ruchów różnych części ciała może dać efekt gwałtownego przyspieszenia na krótkim odcinku - jak eksplozja.

Poza zdolnością do generowania dużej siły, równie ważne jest jej umiejętne użycie, wyczucie kierunku działania, odpowiednia zmiana wielkości siły w trakcie działania.

Poza generowaniem siły ważne jest czucie przeciwnika, jego ruchu, jego siły, czucie położenia i zmian położenia jego centrum, i w związku z tym dostosowania rozmiaru, kierunku i sposobu działania własnej siły.

Ważna jest zdolność wyczucia zaburzeń równowagi i poczucia równowagi przeciwnika, także tworzenia i prowokowania tych zaburzeń, by je wykorzystać.

Ważna jest umiejętność wykorzystania siły przeciwnika przeciwko niemu.

To złożenie tych wszystkich elementów może ewentualnie spowodować efekt spektakularnego "lotu" przeciwnika.

Ale w autentycznej walce takie spektakularne efekty mogą się wprawdzie pojawić, zwłaszcza przy przeciwniku o niskim poziomie umiejętności, natomiast częściej efektem będą raczej milisekundowe zaburzenia równowagi i percepcji równowagi przeciwnika, które wykorzystać można by łatwiej, skuteczniej zadawać uderzenia. Z kolei efekt uderzenia można ewentualnie wykorzystać, by przeciwnika odrzucić i obalić. Tak naprawdę to głównie akcje uderzające, niezależnie czy trafią w ciało, głowę, czy gardę/blok przeciwnika, wykorzystywane są do zaburzania równowagi ułatwiającego dalsze akcje.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1912
dzięki za konkretną odpowiedź, leci sogacz
przy okazji słyszałem taką tezę że wszystkie SW mają podobny cel treningu: opanowanie tych umiejętności generowania siły, zaburzania równowagi i akcji przeciwnika itp ale style zewnętrzne (oraz zachodnie) i wewnętrzne obrały inną drogę do tego celu.
I teraz moje pytanie: czy możliwe jest wg Ciebie aby np bokser nabył podobne umiejętności (oczywiście w sferze uderzeń) co adept stylu wewnętrznego? albo podobnie zapaśnik? pozbawienie równowagi to w sumie podstawa wszelkich obaleń i rzutów... mam przeczucie że się z tym pomysłem zgodzisz ale w tedy pojawia się pytanie dlaczego mimo wszystko nie widać na ringach bokserskich ciosów które mogły by przeciwnika wręcz odrzucić???

Z nauk mistrza: "[...]twarz jest bardziej miękka od ściany[...]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
andrzej13207

I teraz moje pytanie: czy możliwe jest wg Ciebie aby np bokser nabył podobne umiejętności (oczywiście w sferze uderzeń) co adept stylu wewnętrznego? albo podobnie zapaśnik? pozbawienie równowagi to w sumie podstawa wszelkich obaleń i rzutów... mam przeczucie że się z tym pomysłem zgodzisz ale w tedy pojawia się pytanie dlaczego mimo wszystko nie widać na ringach bokserskich ciosów które mogły by przeciwnika wręcz odrzucić???


Bokserowi większość umiejętności rozwijanych w tak zwanych stylach wewnętrznych, dotyczących generowania siły i manipulowania siłą, jest niepotrzebna. W boksie, o ile chodzi o siłę, ważna jest siła destrukcyjnego uderzenia, i mechanika uderzeń bokserskich pod tym względem jest na wysokim poziomie.

W stylach wewnętrznych i wielu chińskich stylach nie zaliczanych do wewnętrznych nie chodzi o samo mocne uderzanie. W wielu szkołach taijiquan i baguazhang nacisk jest głównie na rzuty, podczas wykonywania których wplatane są uderzenia. W xingyiquan natomiast charakterystyczne jest coś pośredniego pomiędzy uderzeniem, a pchnięciem.

W boksie nie o to chodzi po prostu.

Zapasy oczywiście opierają się na pozbawianiu równowagi. Ale to, o co chodzi w większości chińskich styli, to specyficzne połączenie wpływania na równowagę, rzucania i uderzania. Nie połączenie uderzania z grapplingiem na zasadzie przeskakiwania od jednego do drugiego, a realizowanie jednego i drugiego równocześnie. Dopiero gdy coś takiego się ćwiczy i wykonuje, staje się zrozumiałe o co w tych stylach właściwie chodzi, jak to działa.

Jeśli chodzi o pytanie "dlaczego nie widać na ringach bokserskich ciosów, które mogłyby przeciwnika odrzucić", to:

1. W sumie całkiem często widuje się jak uderzenie w głowę oszołomionego i tracącego równowagę boksera właśnie go odrzuca.

2. Ale celem uderzeń bokserskich nie jest odrzucenie. Im bardziej przeciwnik zostaje odrzucony, tym gorsze to jest uderzenie. Zamiast destrukcyjnego uderzenia robi się pchnięcie. W wielu realiach walki takie odrzucenie jest bardzo przydatne, przy naszych regułach współzawodnictwa również, ale akurat w boksie nie ma większego sensu. Uderzenie destrukcyjne nie powinno odrzucać, im dalej uderzenie odrzuca, tym w mniejszym stopniu jest destrukcyjnym uderzeniem, a w większym po prostu pchnięciem.

Zmieniony przez - dacheng w dniu 2014-02-06 00:58:27

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1912
oczywiście rozumiem że bokserowi na ringu "pchnięcia" są potrzebne w znikomym stopniu, pewnie źle się wyraziłem: zastanawiało mnie czy bokser mógł by wykorzystać(nauczyć się na treningach boksu) taki sposób generowania (dość dużej, skoro można odrzucić przeciwnika) ilości energii małym ruchem ciała i wykorzystać ją do uderzenia? wszak pomiędzy uderzeniem a pchnięciem często różnica jest nieduża (dla pewności poszperałem w necie dla upewnienia się: oba rodzaje akcji to transfer energii z tym że uderzenie jest skupione w jednym punkcie a pchnięcie oddziałuje na całą masę ciała - dość ciekawy temat jak dla mnie szczególnie z fizyko/mechanicznego i doświadczalnego punktu widzenia) wiem że pęd ciała jest wykorzystywany przez bokserów przy tzw trigger step-ie ale mi chodzi właśnie o taki mały ledwo zauważalny ruch ciała... (sorki za takie mętne wypowiedzi) ponadto z Twojego artykułu wiem że karatecy kyokushin w Japonii trenują równolegle yiquan (przepraszam jeśli pomyliłem nazwę stylu) więc coś z tego muszą wynosić

Z nauk mistrza: "[...]twarz jest bardziej miękka od ściany[...]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

UFC on FOX 10: Henderson vs Thomson wyniki i relacja.

Następny temat

Niebieski pas a2

WHEY premium