SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dopalacze przedtreningowe: co warto zjesć przed treningiem... - eNd

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7019

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Zwycięska praca forumowicza eNd'a:


Dzień z życia kulturysty amatora:


Wstajesz wcześnie rano, aby ugotować szamę na cały dzień, pakujesz ją w pojemniki i wybierasz się do pracy. Tam niestety jak zawsze - nic dobrego. Multum roboty i ciągle marudzący kierownik. Wuchta problemów odbiera Ci resztki pozytywnej energii, którą jeszcze niedawno posiadałeś. W perspektywie tylko jedna krótka przerwa, którą musisz przeznaczyć na zjedzenie posiłku. Po wielu godzinach wyczerpującej pracy wracasz do domu i jedyna myśl jaka przychodzi Ci do głowy to ciepłe i wygodne łózko. No ale jak to? Znowu mam się poddać i odpuścić trening? Tak postępując nigdy nie osiągnie zamierzonych celów. Jak mam zmotywować się do walki z ciężarami, skoro sama myśl podejścia do gryfu mnie przytłacza?

To trudna i demotywująca sytuacja. Trzeba umieć trafnie zadecydować, czy nasz organizm jest w stanie przyjąć dodatkowy, niemały wysiłek. Jeśli jednak zdecydujemy się zawalczyć, co możemy zrobić aby wspomóc nasz umysł i ciało? Sprawić aby chciało nam się trenować i robić to we względnie komfortowych warunkach?
Istnieją "dobra natury", które mogą nam w tym pomóc, jedne z nich to suplementy przed treningowe, popularnie zwane "dopalaczami".

Istnieje kilka typów tych wspomagaczy, które to postaram się po krótce scharakteryzować, oraz podać przykładowe związki zaliczające się do owych.

1. Stymulanty (związki mające pobudzający wpływ na układ nerwowy człowieka)
przykłady:

-kofeina
-guarana (która jest źródłem kofeiny)
-tauryna
-tyrozyna
-winopocetyna
-ALC
-johimbina
-geranamina
-ginseng (popularnie zwany żeń-szeniem)

Tutaj grzechem byłoby nie wspomnieć o chyba najskuteczniejszym dostępnym stymulancie, (i nie tylko) mianowicie efedrynie. Niestety obecna sytuacja prawna pozwala zaliczyć ten związek jako doping, co w pewien sposób wykracza poza kompetencje tej pracy.

2. No boostery (substancje wpływające na tlenek azotu w organizmie)
przykłady:

-arginina
-cytrulina
-ornityna
-przeciwutleniacze
-glicerol (stosunkowo świeży wynalazek)

3. Substancje przedłużające zdolności wysiłkowe
przykłady:


- norwalina
- beta alanina
- arginina
- cytrulina

4. Regeneratory (substancje polepszające regenerację)
przykłady:

- bcaa
- leucyna

Oraz szereg innych związków, o których nie koniecznie warto wspominać.

Odejdźmy na chwilę od suplementów diety, no właśnie - diety. Każdy kto już trochę ćwiczy, wie jak dużą rolę w życiu kulturysty odgrywa odżywianie. Podobnież w kwestii energii i siły potrzebnej naszemu organizmowi przy wyczerpującym treningu, jedzenie będzie miało niemałe znaczenie. Ciężko spodziewać się zaskakującego powera na treningu, jeśli na śniadanie zjedliśmy kanapkę z szynką, w pracy wypiliśmy "gorący kubek" a po powrocie do domu uraczyliśmy nasz brzuch zupką jarzynową. Przy takim odżywianiu ciężko mówić o energii do życia, a co dopiero do ciężkiego wysiłku fizycznego jakim jest trening na siłowni. Aczkolwiek załóżmy, że mamy do czynienia z delikwentem, któremu wszelakie zasady żywieniowe nie są obce, a energii z pożywienia przez cały dzień dostarcza organizmowi w odpowiednich ilościach.

Wróćmy więc do tematu przewodniego tej pracy, czyli dopalaczy przed treningowych. Jako że temat mówi o własnym mixie, dlatego postanowiłem stworzyć trzy warianty takich mixtór. W zależności od wymagań i zasobności portfela, myślę że każdy wybierze coś dla siebie.

1.pakiet podstawowy:
-arginina (3g - 8g)
-kofeina (100mg - 500mg)
-tauryna (2-6g)

2.pakiet średni:
-arginina (3g - 6g)
-cytrulina (2g - 4g)
-tauryna (2-6g)
-kofeina (100mg - 500mg)
-bcaa (co najmniej 1g na 10kg masy ciała)

3.pakiet rozbudowany:
-arginina (3g - 6g)
-kofeina (100mg - 500mg)
-cytrulina (2g - 4g)
-tyrozyna (1g - 3g)
-bcaa (conajmniej 1g na 10kg masy ciała)
-winopocetyna (5mg - 10mg)
-beta alanina (1,5g - 3g)
-ALC (500mg - 1000mg)
-geranamina (15mg - 40mg)
-witamina b6 (15mg - 30mg)
-rzeń-szeń ( 500mg-900mg standaryzowanego extraktu)

Dawki

Przy każdej z substancji podałem orientacyjne ilości które rekomenduje na porcję, jednak jest to kwestia na tyle indywidualna, że należy traktować to raczej jako luźną sugestie, aniżeli dawkowanie.

Gdzie znajdziemy owe związki?

Jako że składniki na pierwsze dwa warianty mojego mixu przed treningowego można bezproblemowo znaleźć jako osobne suplementy, takoż z wersją rozbudowaną może być problem. Preparaty w których możemy szukać tych związków, to spalacze, termogeniki, czy gotowe bostery/staki przed treningowe.

Efedryna

Oczywiście jest bardzo miłym dodatkiem do każdego z w/w wariantów, jeśli jednak nie do końca wiemy, czym ona jest, w jaki sposób działa na nasz organizm, lub mamy problemy ze zdrowiem (układ naczyniowy, nadciśnienie, serce) lepiej sobie odpuścić. Równie ostrożnie trzeba podejść do innych substancji przytoczonych w powyższym zestawieniu, takich jak johimbina czy winopocetyna, gdyż są to środki ściśle z aptecznej półki.

Kreatyna

Celowo pomijam w zestawieniu kreatynę, gdyż nie ma ona doraźnego działania, oraz jej pozytywny wpływ na trening (podczas cyklu) jest powszechnie znany i przez większość czytelników empirycznie sprawdzony.

Epilog


Na pewno dopalacze przed treningowe mają wiele zalet, stymulują nas do działania, często poprawiają nasze samopoczucie. Skupienie, "pompa mięśniowa, lepsza wytrzymałość to kolejne pozytywy, na które możemy liczyć. Jednak trzeba uważać, aby nie przekroczyć cienkiej granicy uzależnienia, szybko bowiem może okazać się, że nie będziemy w stanie wykonać udanego treningu bez nich, co już jest swoistym problemem. Warto również dodać, że z czasem, wrażliwość organizmu na dopalacze słabnie, co często wymusza zwiększenie dawek. Dlatego od czasu do czasu dobrze jest, zrobić sobie całkowitą przerwę od tego typu preparatów, oczyszczając nasze receptory i dając organizmowi odpocząć od wymuszonych "wysokich obrotów".



Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-10-30 13:00:34
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
peepeek ŁAMATOR
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 17188 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 47910
Enda czytałem już, fajna :)

gratki end
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
super praca
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 316 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12650
Bardzo dobra praca na pewno się przyda :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1806 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 5490
no i pięknie end!!;) bardzo fajnie przygotowany i opracowany materiał, będą korzystać niejedni zapewne:D

żeby rosnąć to trza umić;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Podoba mi się, ładnie, czysto, przejrzyście i wyraźnie, ale tego nie "zniese":
"rzeń-szeń ( 500mg-900mg..."


Wiem, czepiam się

Zmieniony przez - Rafał_B w dniu 2009-10-30 18:37:46
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 65 Napisanych postów 7150 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 84652
i to dwa razy ten (r)żeń szeń jest

zauważyłem już po wysłaniu

Zmieniony przez - eNd_ w dniu 2009-10-30 18:43:59

"Chęci i cierpliwość to wielbłądy, które mogą
Cię przewieźć przez każdą pustynię"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Spoko, w formie żartu to napisałem, bo całość ogólnie bardzo poprawnie napisana
...ja też robię dużo błedów, ale czasami aż rażą "byki" na forum, gdzie 80% userów nie zna nawet interpunkcji, o ortografi nie wspominając
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 96 Napisanych postów 6774 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 50473
ortografi
No
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Masz mnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11970 Napisanych postów 160236 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1233692
fajna praca, na temat bez pieprzenia zbednych rzeczy

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dopalacze przedtreningowe: co warto zjeść przed treningiem... - Martainn

Następny temat

Preparaty przydatne w okresie budowania masy mięsniowej po cyklu kreatynowym / bez kr

Wiecej