SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dokładna ilośc kcal w 1g białka,węgli,tłuszczów

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 283071

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 25 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 48
Witam!
Więc zazwyczaj przyjmujemy za 1 g tłuszczy 9 kcal, białka i węglowodanów 4 kcal.

Jednak nie nie jest to do końca dokładne.
Planta na 100g zawiera 100g tłuszczy i jest to nie 900 lecz 884 kcal. Czyli 1 g tłuszczy ma 8,84 kcal. Tak samo jest z węglowodanami i białkiem. Przyjmując 4 kcal za gram zawsze nasze wyniki będą się różnić z tym jakie podają wszelkie tabele wartości odżywczych.

Więc moje pytanie:
Wie ktoś może ile dokładniej kcal ma 1g białka i węglowodanów (chodzi mi o wynik do drugiego zera po przecinku)?
10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4295 Napisanych postów 17977 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282881
Wartość energetyczna to ilość energii w danym produkcie jaką organizm może przyswoić przez trawienie.
Wartość energetyczna wyrażana jest w kilokaloriach (kcal) i kilodżulach (kJ).

Wszystkie składniki pokarmowe, zarówno białka, węglowodany, tłuszcze, jak i alkohol, zawierają kalorie.

Białka dostarczają 4kcal/gram

Białka to podstawowy budulec naszego organizmu. Są to związki organiczne zbudowane z 20 aminokwasów z czego 8 należy do tzw. niezbędnych, które należy dostarczyć wraz z pożywieniem (związki egzogenne). Odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu tkanki mózgowej, mięśniowej i organów wewnętrznych.
Źródłem białka są ryby, mięso, jajka, nabiał, a także rośliny strączkowe.

Węglowodany (z wyjątkiem alkoholi wielowodorotlenowych) dostarczają 4kcal/gram
Węglowodany są związkami składającymi się atomów węgla, wodoru i tlenu.
Węglowodany znajdziemy w warzywach, owocach oraz zbożach.

Tłuszcz dostarcza 9 kcal/gram.
Tłuszcze są to naturalne związki organiczne, nierozpuszczalne w wodzie. W ich skład wchodzą węgiel, wodór, tlen i często inne pierwiastki, np. azot czy fosfor. Dzielą się na dwie grupy: pochodzenia roślinnego (oleje np. oliwa z oliwek oraz orzechy i nasiona) i zwierzęcego (masło, słonina, smalec, a także te znajdujące się w jajkach, mięsie czy rybach).

Alkohole wielowodorotlenowe dostarczają 2.4 kcal/gram
Alkohol (etanol) dostarcza 7 kcal/gram
Kwasy organiczne dostarczają 3kcal/gram
Erytrol nie dostracza kalorii.

W żywności znajduje się również błonnik. Błonnik również dostarcza kalorii.
W zależności od przepisów obowiązujących w danym regionie lub woli producenta danej żywności, przyjmuje się, że kaloryczność błonnika jest zerowa, wynosi 2 kcal/g lub tyle ile zwykłe węglowodany, czyli 4 kcal/gram.
W Stanach Zjednoczonych przyjmuje się, że rozpuszczalny błonnik ma 4 kcal/g, ale nierozpuszczalny błonnik 0 kcal/g.
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 25 października 2011 od 13 grudnia 2016 włącznie producenci żywności będą mieli obowiązek przyjmowania, że kaloryczność błonnika wynosi 2 kcal/g.
Do 12 grudnia 2016 włącznie informacje te są przekazywane na zasadzie dobrowolnośc

Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Najlepsza_odżywka_na_masę_mięśniową-t210297.html
https://www.sfd.pl/TRENING_HIPERTROFICZNY-t962793.html
https://www.sfd.pl/jakie_białko_najlepsze_na_mase_-t752595.html#post1






Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 17:52:05
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1676 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25938
zostaw te ulamki i wez sie za gotowanie nawet malo ktory zawodowiec by sie tak rozdrabnial w wyliczeniach kalorii..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 25 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 48
hehe... taki już jestem :).
Nie wiem tylko na podstawie jakiego produktu obliczyć kcal w gramie białka i węgli.

Są ty jedynie ułamki lecz podam pewien przykład.
Herbatniki sezamowe. Przyjmując 9kcal/1g t i 4kcal za 1g b i w wychodzi 512,6 kcal. A prawidłowy wynik to 503 kcal. Różnica zaledwie 9,6 kcal. Jednak w skali dnia może to być nawet kilka set kcal.


Gdyby ktoś mógł mi pomoc w obliczeniu ile kcal (do drugiego miejsca po przecinku) ma 1 gram węglowodanów i białka byłbym bardzo wdzięczny.
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1132 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 29971
a ja slyszalem ze 1g tluszczu ma 9,3kcal a nie ponizej 9
WW 4,1 i B 4,1
a tak btw to j/w
po co sie przejmowac ulamkami, czepiac sie ze w diecie nie ma 2500 tylko 2450kcal czy 2550kcal takie male roznice sa nie wiele znaczace. Lepiej staraj sie sumiennie utrzymywac diete, bo samo to juz jest dla nie ktorych ciezkie
pozatym po co Ci herbatniki sezamowe przyjmuj normalnie T 9kcal, B 4, WW 4.

i tak w ogole to, etykiety z produktow to powinna byc ostatnia rzecz jako dane faktyczne
nigdy produkt nie jest w pelni czysty i nie zawiera takich ilosci B T WW mikro/makro itp jak sa napisane na butelce/opakowaniu.

Zmieniony przez - beerciik w dniu 2007-08-31 18:04:07
3

push your limits!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 25 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 48
Sprawdziłem to na paru produktach i wychodzi 8,84.

Ale gdyby jednak ktos znal te dokladniejsze proporcje i sie nimi ze mna podzielil to bylbym wdzieczny. Chociaz dla samej wiedzy :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 58202
ja bym sie martwił raczej dokladnością danych dotyczących wartości odżywczych i powtarzalnością zawartości w produktach spożywczych...

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 10140 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 38697
Nie popadajmy w skrajności...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Jedynie jako ciekawostka, bo nie widzę sensu zastosowania tego "w życiu" http://www.nutribase.com/atwater.shtml

Można też skorzystać z tabel na nutritiondata.com i podzielić kaloryczność danego makroskładnika przez jego ilość w produkcie, nie wiem tylko po co, bo to kaloryczność powinna nas interesować

Zmieniony przez - Charon w dniu 2007-08-31 20:05:37

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 58202
jest to sprawa podstawowa, ale rozklad % też jest imo wazny -chociażby biorąc pod uwagę węglowodany.

A tak się zapytam bo mi nie daje jedna rzecz spać Jak mamy wartość dla orzechów pistacjowych -to te wartosci, waszym zdaniem, są "ze skorupką, czy bez??

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 25 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 48
No chyba bez skorupki... bo kto by dawal wartosci odzywcze rzeczy ktorych sie nie je? :)

Ciekawa tabelka. Dlaczego wartosci az tak sie wachaja pomiedzy roznymi produktami? Chodzi o to ze np wystepuja w nich rozne rodzaje cukrów, białek i tłuszczy, czyli, że np 1g tluszczu jednonasyconego nie ma tyle samo kalorii co gram wielonasyconego?

Wiem, ze zadaje troche meczace pytania ale po prostu jestem dociekliwy a ten sport wciagnal mnie na maksa i chcialbym wiedziec o nim jak najwiecej...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 25 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 48
A i takie pytanie: moja dieta polega na tym ze nie mam z gory ustalonych posiłkow w ciagu dnia, poniewaz z powodu sił wyzszych rozne rzeczy jem na tzw obiad :). Ale zawsze pod koniec dnia jest tyle węgli, białka i tłuszczy ile ma byc (wszysciutko notuje w zeszycie : P)... chociaz szczerze mowiac nie zwracam uwagi na to czy jem tluszcze jedno czy wielo nasycone, jakei rodzaje cukrow spozywam itd... bo gdybym mial to wszystko wyliczac to bym chyba zwariował... Moge tak robic czy jedzenie z gory ustalonych posilkow (czyli ciagle tego samego) jest lepsze?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

1000 kcal

Następny temat

rower i brzuch

Wiecej