SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dobór Treningu przy problemach z kręgosłupem

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9439

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

Mężczyzna

Wiek

29

Waga

80

Wzrost

184

Cel treningowy

Redukcja masy ciała

Staż treningowy na siłowni

Długa przerwa

Uprawiane inne sporty

Bieganie , wcześniej przez 5 lat sporty walki

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Zwykła ławka prosta i skośna , hantle , gryf prosty , łamany

Dieta

Obecnie zbilansowana na poziomie 2200 kcal ( Co 2-3 tygodnie obcinam po 100 kcal , start od 2400 kcal) 200 g Białka - 70 g Tłuszczy - 190 g Węgli

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Kontuzja pleców odcinek L-S

Zażywane suplementy

Białko i Witaminy

Ostatnio przerabiany plan

Plan podany powyżej

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Obecnie nie mierzyłem maksów .
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 991 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12921
Witam Serdecznie !!!

Po kontuzji / przeciążeniu barku ( zaplanie LHB susp.) Czyli nieco zwiększona ilość płynu w jamie stawowej i klatach podbarkowej wróciłem do treningów . Cel to redukcja i roztrenowanie .

Od 7 tygodni trenuje następującym planem treningowym :

Push 1 

1.Przysiady 
2.Wyciskanie sztangi leżąc 
3.Wyciskanie żołnierskie 
4.Wyciskanie sztangielek na skosie dodatnim 
5.Pompki na poreczach w wersji na triceps lub wyciskanie francuskie ze sztangą 

Push 2 

1.Przysiady 
2.Wyciskanie sztangielek leżąc 
3.Wyciskanie sztangielek siedząc 
4.Wykroki ze sztangielkami 
5.Wyciskanie wąskim chwytem lub pompki odwrotne (triceps dips) 

Pull 1 

1.Martwy ciąg ze sztangą 
2.Wiosłowanie ze sztangą 
3.Żuraw (glute-ham-raise) lub uginanie podudzi leżąc 
4.Uginanie stojąc ze sztangą prostą 
5.Szrugsy ze sztangą lub sztangielkami 

Pull 2 

1.Martwy ciąg na sztywnych nogach 
2.Podciąganie na drążku 
3.Wiosłowanie ze sztangielką 
4.Uginanie młotkowe ze sztangielkami 
5.Face pull lub podciąganie sztangi w opadzie do klatki/pendlay row 

Push 1 

Pull (obojętne ,który zestaw) 

Push 2 

Pull 1 

Push (obojętne,który zestaw) 

Pull 2 

Niestety od nowa zaczęła dokuczać ból pleców ( który miałem już od dawna , czy w w przypadku trenowania sportów walki czy siłowni ) Po wykonaniu badań ( Rezonansu) Okazało się że jest widoczne "uwypuklenie krążka międzykręgowego ( bulging ) oraz Guzki Schmorla na krawędziach trzonów kręgów L1-L4 . Ból pleców zaczął doskwierać coraz bardziej .

Obciążenia związane z ilością i rodzajem ćwiczeń powyżej bardzo obciążają kręgosłup . Z racji ograniczonej ilości sprzętu chciał bym zmodyfikować trening .

Co w takim przypadku poradzicie ? Myślę że nadmierna ilość wykonywanych przysiadów i MC , wcześniej niekoniecznie z odpowiednią techniką mogła przyczynić się do tej dolegliwości + praca fizyczna przez kilka lat za młodu. Obecnie praca siedząca .
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Nie ma takich ćwiczeń, które nie obciążają barków możesz jedynie wybrać takie które będą dla Ciebie najmniej szkodliwe, i które jesteś w stanie wykonać bez bólu.
Niestety najgorsze są kontuzje kończyn górnych jak dla mnie, bo tak na prawdę jak masz kontuzję barku,. łokcia, nadgarstka to tak na prawdę nie zrobisz nic z góry ciała.
Bo ani solidnie nie zrobisz grzbietu, klatki, barków, ramion. Ja już od dłuższego czasu nie używam ćwiczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na barki choć w minimalnym stopniu.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 222 Napisanych postów 936 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 269919
Moja opinia:

Przysiady -> jakieś ćwiczenia jednonóż (dwa razy mniejszy cięzar na plecy), np. bułgarskie
Wyciskanie sztangi -> żadnego mostkowania/cudowania, nogi może na jakimś podwyższeniu, jeśli jest wysoka ławka, żeby nie wyginać dolnego odcinka kręgosłupa
Wyciskanie żołnierskie -> można zostawić, ale spięte pośladki, wypięta klatka, napięty brzuch, miednica odpowiednio ustawiona itp
Martwy -> rack pulls, rumuński ciąg (odciąża znacznie, jak nie podnosisz z ziemi), trap bar deadlift (ciężar w osi, nie ma dźwigni na kręgosłup), martwy jednonóz
Uginanie podudzi leżąc -> to bym sobie całkowicie darował, lepiej rób tylko żurawia
Uginanie stojąc ze sztangą prostą -> tu jeśli targasz duże ciężary, to też możesz zmienić na sztangielki stojąc lub siedząc
Shrugsy -> ze sztangielkami będą łagodniejsze dla kręgosłupa niż ze sztangą, bo ciężar jest w osi
Podciąganie na drążku -> z nogami lekko wysuniętymi do przodu dla odciążenia dolnego kręgoslupa (a nie prosto w dół)

Te wszystkie rzeczy bardzo Cię odciążą. Oczywiście wedle swojego uzniania, to są tylko moje spostrzeżenia. Plus rozciągaj się dużo, czworogłowe, dwugłowe, plecy, biodra. Na rozluźnienie styranych prostowników polecam rollowanie orzeszkiem kręgosłupa (podwojna piłka). Świetnie doraźnie rozluznia mięśnie.


Zmieniony przez - xorton w dniu 5/15/2018 10:57:41 PM
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4061 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347349
Ja bym narazie zrezygnował z martwych ciągów, nawet w wersji ze skróconym zakresem ruchu. Najmniej inwazyjny dla kregoslupa będzie rdl jednonoz, czyli potocznie jaskółka. Drugą konczyna dobrze jest sie o cos podpierać.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Może za szybko zacząłeś. Jak dopiero wróciłeś do treningów to trzeba zacząć od wzmocnienia rdzenia i ostrożnego wprowadzania kolejnych ćwiczeń ewentualnie odwiedzenia jeszcze fizjo.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 991 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12921
Plan jest taki , udajemy się w przyszłym tygodniu na rehabilitacje. Myślę nad całkowitym zmienieniu planu treningowego .Zostawić 2-3 ćwiczenia na nogi .Ustawić priorytet gdzie indziej .Do czasu kiedy nie skończę wizyt u fizjoterapeuty i ból nie ustąpi zrezygnuję z wszelkich odmian MC i Siadów . Jeżeli będzie taka potrzeba za jakiś czas dokupimy maszyny lub przeniosę się na siłownie gdzie jest ich więcej . Postanowiłem zdecydowanie zadbać o zdrowie kręgosłup i bark . Nie będziemy forsować się z obciążeniem , zakres ruchów w serii 12-15 powtórzeń.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
To jest dobra decyzja bo te kontuzje pleców i barków lubią nawracać, wiem po sobie. Dlatego lepiej doprowadzić to do porządku i wznowić treningi

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 991 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12921
rion10 nie chce przerywać treningów tylko zmienić je na mniej obciążające , nie jestem zawodowcem trenuje dla zachowania zdrowia więc odpuszczę na razie ciężkie ćwiczenia :)

czy polecisz trening który sam wykonywałeś , lub gdzieś Ci wpadł w oko nie obciążający tak bardzo pleców ?


Zmieniony przez - PanOs w dniu 2018-05-16 09:04:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Ja mam problem z lędźwiowym odcinkiem i jeśli się odzywa to robię trening grzbietu w odciążeniu czyli robię w oparciu o ławkę wiosłowania hantlą, wiosłowanie sztangą w leżeniu i drążek martwy wówczas odpada
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4061 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347349
Pod czyim okiem będziesz przechodził rehabilitację ?

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 991 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12921
Korzystają już z tego że chce doprowadzić się do stanu użytkowania jakie inne badania warto wykonać pod kontem sportu ? Dostałem takie zalecenie od znajomego trenera ( Pełna morfologia z rozmazem , witamina d3 , fosfokreatyna , glukoza , insulina , cholesterol z frakcjami , trójgliceryny , próba wysiłkowa )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 991 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12921
ronie220
Pod czyim okiem będziesz przechodził rehabilitację ?


Mam zaprzyjaźnionego fizjoterapeutę który zajmuje się też piłkarzami
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening Plan Porada

WHEY premium