SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dlaczego miesnie nie rosna...?? Co zrobic zeby rosly szybciej...??

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 53533

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1169 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6480
Bardzo czesto jest tak, ze efekty naszej pracy nie sa zadawalajace... Powodow jest kilka, najwazniejsze opisuje w skrucie nizej...

Stagnacja miesni:

Najczestsze przyczyny wynikajace z niedotrenowania...

1)Poddawanie miesni zbyt malym obciazenia...
chodzi tutaj glownie o wade ciezaru. Glownie, ale nie jedynie. Powodem niedotrenowania miesni moze byc rowniez ulatwianie sobie unoszenia ciezaru jego podrywaniem, podrzucaniem, odbijaniem, wybijaniem itd... Podobnie, chociaz w mniejszym stopniu, rzecz ma sie ze zbyt dlugimi przerwami, dzielacymi nie tylko treningi, ale cwiczenia na seri.

2)Monotonia treningu...
To wykonywanie przez dlugi czas tych samych cwicze, z takim samym obciazeniem, w takiej samej kolejnosci i w taki sam sposob. Prowadzi to do przyzwyczajenia sie miesni zarowno do cwiczen, jak i do wynikajacych z nich bodzcow. W nastepstwie tego, po pewnym czasie (z zasady niezbyt dlugim) trenowane miesnie przestaja sie rozwijac. Unikanie takiego scenariusza jest proste. Mowiac jezykiem praktyki
- trzeba stale cos zmieniac. Nie skokowo, nie przypadkowo, wszystko zgodnie z tym co jest (powinno byc) w planach treningowych oraz doraznie kierujac sie tym, co widzimy i co odczuwaja nasze miesnie.

3)Nieprawidlowe wykonywanie powtorzen...
Mimo ze kazde cwiczenie jest ukierunkowane na rozwoj konkretnych miesni zwyczajowo nazywanych miesniami glownymi to w trakcie wykonywania okreslonego cwiczenia oprocz miesni glownych wlaczaja sie do pracy rowniez inne miesnie i te nazywamy miesniami wspolpracujacymi. To jak duzo tych miesni wlacza sie do pracy, zlezy od trenowanej grupy miesniowej oraz od rodzaju cwiczenia i sposobu jego wykonywania.
Zadaniem miesni wspolpracujacych jest wspomaganie miesni glownych w unoszeniu i opuszczaniu ciezaru. Skala tej pomocy zalezy tez od sposobu wykonywania cwiczen, Jezleli wykonujemy je w sposob technicznie prawidlowy to praca miesni wspolpracyjacych jest ograniczona do niezbednego minimum, co oznacza ze praca miesni glownych jest optymalna. Jezeli zas cwiczenie wykonujemy nieprawidlowo, nadmierna ilosc pracy przejmuja na siebie liczne miesnie wspolpracujace. Czasami moze dochodzic wrecz do paradoksow sytuacji, w ktorych miesnie wspolpracujace beda wykonywaly wieksza prace niz glowne. J jak w takich warunkach mozna oczekiwac szybkiego rozwoju miesni.

4)Nieadekwatna do wysilku treningowego dieta...
Istotnym jezeli nie najwazniejszym wsparciem miesni w ich rozwoju jest dieta zawierajaca dostateczna ilosc bialka, weglowodanow, tluszczu oraz mineralow. Wiadomo, ze bez materialu i energi trudno mowic o zbudowaniu czegokolwiek.

5)Brak konsekwencji w realizowaniu planow treningowych...
W kazdej dziedzinie zycia osiagniecie sukcesu jest uwarunkowane konsekwencja w dzialaniu tak jest tez i w kulturystyce. Jezeli chceny systymatycznie polepszac stan naszej muskulatury to musimy konsekwentnie realizowac wszelkie zalozenia i plany treningowe. Kazde odstepsto od tej zasady bedzie skutecznie hamowalo rozwoj naszych miesni.

6)Stres...
Koncentracja to jeden z warunkow prawidlowego rozwoju miesni, niektorzy twierdza ze najwazniejszy. Polega ona na umiejetnosci wylaczenia sie w trakcie treningu od wszystkiego co dzieje sie nazewnatrz i skupieniu calej uwagi tylko na tym co robimy, a konkretnie na pracy cwiczonych parti ciala. Tylko koncentracja na odpowiednim poziomi umozliwia nam uzyskiwanie z kazdej wykonywanej serii, z kazdego powtorzenia max korzysci. Koncentracja wymaga od nas jak niektorzy mowia wolnej glowy. Trudno jednak miec wolna glowe gdy towarzyszy nam stres. Stres sprawia, ze nasza uwaga jest kierowana bardziej na to co go wywolalo a mniej na to co robimy. W takich warunkach skupienie na cwiczeniu nie jest mozliwe. Wchodzac za tem na sale treningowa starajcie sie wyizolowac od problemow. BO jesli bedziemy cwiczyc w stresnie to nasze plany rozwoju nie posuna sie zbytnio do przodu.

7)Przepracowanie...
Do tego aby dostarczane z treningu bodzce dostatecznie stumulowaly proces rozwoju miesni, treningi musza miec odpowiednio wysoka intensywnosc. Wiekszosc z nas ma tak ulozony scenariusz dnia, ze najpier idzie do pracy lub szkolu a dopiero potem na trening, Realia maszego zycia sprawiaja ze aby doczegosc dojsc w prace lub nauke musimy wkladac wiele wysilku. Wymaga to od nas niesamowitej dawki energii oraz duzego zaangazowania. To meczy, czasami nawet bardzo. Nie mniejszej dawki energii i zaangazowania wymaga od nas terening. Jak te dwie sprawy pogodzic? Oto maja propozycja- odlozyc trening w czasie. Po powrocie do domu spozyc posilek, zalatwic wszystko co wanrze, zdrzemnac sie. Oczywiscie posilek powinien byc adekwatny do naszej diety, a drzemka pomoze nam zregenerowac sily.

8)Utrata motywacji...
Powodem wtraty motywacji do treningu moze byc wrodzona niechec do dlugotrwalej i trudnej pracy lub brak jej widocznych efektow. Trening silowy o ile maja przyniesc efekt w postaci poprawy muskulatury, wymagaja od nas duzego zaangazowania w przypadku osoby, ktora wykazuje niechec do treningow i niecheci tej nie potrafi przezwyciezyc. U takiej osoby trudno o odpowiedni poziom motywacji a zatem trudno takze o znaczny rozwoj masy miesniowej.

Napewno jesli ktos chce uniknac problemu jakim niewatpliwie jest stagnacja nalezy probowac nie popelniac bledow wyzej opisanych... Oczywiscie czasami wykluczenie wszystkich elementow nie jest mozliwe, ale im wiecej punktow bedzie spelnionych tym efekty naszej pracy beda lepsze...
Pozdrowienia...

... znowu polubiłem żelastwo.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6231 Napisanych postów 75800 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 753507
Mięśnie są jednym ze strukturalnych i funkcjonalnych elementów narządu ruchu, stanowiąc jego element czynny. Ich kształt i budowa zależna jest od tego, jaką funkcję pełnią w naszym organizmie. Zbudowane są one z tkanki mięśniowej i w wyniku skurczów mięśniowych rozciągają się oraz kurczą, umożliwiając w ten sposób ruch i pracę naszego ciała. Co ciekawe, w skład naszego ciała wychodzi aż 450-500 różnych mięśni.

Mięśnie do wzrostu potrzebują bodźców. Wśród dwóch podstawowych bodźców umożliwiających hipertrofię mięśnia jest jego zaangażowanie w wyniku treningu oporowego oraz odżywienie w postaci dostarczenia odpowiedniej ilości kcal i makroskładników wraz z dietą. Dlatego też, jeżeli zaobserwowaliśmy stagnację wzrostu mięśni, warto jest, udać się do działu trening dla początkujących: https://www.sfd.pl/Trening_dla_początkujących-f114.html lub zaawansowanych: https://www.sfd.pl/trening/ i skonsultować swój trening ze specjalistami. Być może warto wprowadzić odpowiednie zmiany techniki wykonywania, czy samych ćwiczeń, aby pobudzić mięśnie do wzrostu.

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za hipertrofię mięśni, będzie dobrze dobrana dieta. Zdecydowanie należy wyliczyć odpowiednie ilości kcal, makroskładników i pamiętać o tym, że należy bazować na jak najmniej przetworzonych produktach. Sporo informacji na temat diety uzyskamy w dziale odżywianie i odchudzanie, gdzie będziemy mogli wkleić swoją dietę i poprawić ewentualne błędy: https://www.sfd.pl/Odżywianie_i_Odchudzanie-f10.html

Jeżeli jednak nie chcemy robić tego samemu, możemy oddać się w ręce specjalistów. Czyli dietetyków i trenerów z potreningu.pl, gdzie wykupić możemy dietę, treningi lub cały pakiet wraz z konsultacjami, na określony czas: http://potreningu.pl/plany



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
jesli twoje- napisz ze twoje.
jesli skądś -> podaj link / ew. dokladny tytul ksiazki/ autora/ wydawnictwo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1169 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6480
Hehe ... taki tworczy to nie jestem... Skad to nie wiem a autro... Moment ..... G.Andrzejewski... Przykro mi ale skad nie podam bo mam to wydrukowane na kartce... Pozdrowionka...
1

... znowu polubiłem żelastwo.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 786 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 3354
z mojego doswiadczenia zbyt czeste zmiany w trenigu tez nie sa optymalne. ciagle "szokowanie" organizmu tez prowadzi do przetrenowania.
poza tym zgoda chyba ze kazdy ma takie cwiczenia ktore juz sprawdzil i wie ze dzialaja na niego lepiej niz inne, wiec nie warto zmieniac tylko po to zeby zmieniac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1169 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6480
Kolego jedne cwiczenie "nudzi sie" organizmowi po tygodni inne nie nudzi sie wcale... Tu nie chodzilo o zmiane calkowieta treningu... o jakas rewolucje tylko o jakies delikatne zmiany... Polegajace na cwiczeniu tej samej parti miesni tylko troszke innym sposobem...

... znowu polubiłem żelastwo.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
trzeba pobudziac miesnie na rozne sposoby zeby caly czas stymulowac ich wzrost

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1169 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6480
Cos mam takie dziwne wrazenie, ze tego nie przeczytales...

... znowu polubiłem żelastwo.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
jakos nie moge sie zmobilizowac zeby obecnie na chwile dzisiejsza przeanalizowac jakis dluzszy artykul z powodow zdawania jutro 3 przedmiotow, jesli ich nie zdam to nei zostane dopuszczony do matury i zmuszony zostane do powtarzania klasy, co w chwili obecnej ni jest mi na reke, z powodow oczywistych



Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 55 Napisanych postów 1932 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8908
Zawodny wziąłeś się za robienie masy a zapomniałeś o najważniejszym- zdobyciu wykształcenia.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1169 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6480
Hm... czasami masa daje duzo wiecej niz wyksztalcenie...
1

... znowu polubiłem żelastwo.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 55 Napisanych postów 1932 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8908
Ciekawe kiedy. Nawet jak bedziesz ważył 150 kg a będziesz tępy to roboty nie dostaniesz. Lepiej być 50-cio kilowym krasnalem ale bogatym niż 100-kilowym bezrobotnym.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Mam zamiar ćwizyć A6W i prosze o rady...

Następny temat

Pompki i hantle

WHEY premium